Vzpomínky na I.NHL - Díl 56 Únor 1984 ovlivnila netradiční olympijská přestávka

P ř e r o v - Po více než čtrnáctidení vánoční přestávce se Meochemě v lednu 1984 začalo opět dařit a s celkem dobrou hrou i výsledky se jí podařilo utéci poměrně daleko ode dna tabulky. V soutěži ale nešlo o poslední velkou přestávku. Velmi netradičně další nastala v polovině února 1984 a jejím důvodem byl Olympijský turnaj. Na Meochemu však měla tentokrát velmi záporný vliv. Hned po jejím skončení totiž následovala další šňůra utkání bez vítězství Přerova, tentokrát šestizápasová. Naštěstí se ale nedařilo ani jiným jeho konkurentům a Meo se i nadále udrželo v klidném středu tabulky.

Díl 56 – Únor 1984 ovlivnila netradiční olympijská přestávka

Počátkem února 1984 v I.ČNHL 1983-1984 bylo Meo se 26 body na 7. místě její tabulky a náskok na posledního zvýšilo už na 8 bodů. Dnes si budeme povídat o zbylých pěti utkáních třetí čtvrtiny této soutěže.

29.kolo   2. února 1984
Hradec Králové - Meochema   5 : 3

Devátý Hradec Králové se v soutěži stále trápil, v posledních 5 kolech vyhrál jediné utkání, navíc jen těsně o gól. Meochema se naopak v posledních kolech „našla“ a tak do Hradce odjížděla s velkou šancí na úspěch. Že by se to mohlo podařit, naznačovaly dlouho první dvě třetiny. Meo v nich mělo více ze hry, vytvořilo si daleko více šancí, ale žádnou nedokázalo dlouho proměnit. Bezchybný výkon podával i brankář Gáj a tak bezbrankový stav po první třetině byl pro domácí tým velmi lichotivý výsledek. Ve druhé třetině vstřelilo první gól Meo. Hlavní rozhodčí Buriánek (čároví Duba, Novák) však gól neuznal pro údajné postavení útočícího hráče v brankovišti. V posledních pěti minutách druhé periody navíc poslal na trestnou lavici dva přerovské hráče těsně za sebou a domácí obránce Machek při přesilovce 5 na 3 ve 37. minutě otevřel skóre. Ve 44. minutě přidal ještě jednu a uklidněné hradecké mužstvo se dostalo na koně. O tři minuty později skórovali během 11 sekund ještě domácí Těšitel a Musil. Brankář Gáj se po této brance nechal raději vystřídat Foldynou. Střelecká muška se potom na hokejky hráčů Meochemy sice vrátila, ale bylo už příliš pozdě. Meo se ještě snažilo o zvrat, útočilo, ale dokázalo dát už jen tři góly, jejichž autory byli Stuchlík, Kalina a Luzar. Domácí díky velké bojovnosti vítězství uhájili a zásluhou Kubáta vstřelili ještě pátý gól. Sudí vyloučil na 2 minuty 11 hráčů (5:6), přerovského Stuchlíka navíc na 5 minut. Jedinou přesilovku využil Hradec. Zápas sledovalo 2300 diváků. I přes porážku zůstalo Meo se 26 body na 7. místě.

Dvacáté páté derby s Morou ovlivnil rozhodčí Bubeníček

Mora byla v zápase velkým favoritem. Suverénně vládla tabulce, se 46 body měla už pětibodový náskok před Kladnem a již osm zápasů za sebou neztratila ani jediný bod. Meo se však svého hanáckého rivala vůbec nezaleklo a ještě pět minut před koncem vedlo o dva góly. Jenže pak začal úřadovat hlavní rozhodčí Bubeníček, který posílal hráče Meochemy na trestnou lavici za fauly, které viděl jen on. Nad jeho výkonem se tehdy pozastavoval nejen regionální tisk, ale i celorepublikový deník „Československý sport“.

30.kolo   5. února 1984
Meochema - Olomouc   3 : 3

Meo nastoupilo bez zraněných Šivice a Kalvody. Celé utkání se hrálo ve vysokém tempu za maximálního nasazení obou týmů. Celá první třetina probíhala v režii Meochemy, která měla neustálou převahu a vypracovala si opět velké množství vyložených šancí. Za to, že stav utkání byl po první třetině bezbrankový mohou hosté vděčit svému gólmanovi Blažkovi, který chytal pozorně a několikrát měl i velké štěstí. Do druhé třetiny však mělo Meo raketový nástup. Hned v její úvodní minutě vyškolili hostujícího gólmana Luzar s Kalinou a Meo se naprosto po zásluze ujalo dvoubrankového vedení. Více ze hry mělo stále Meo, Mora se musela hodně bránit a vyrážela jen k několika brejkům, které ale s přehledem mařil v brance Přerova Gáj. Výkon obou mužstev gradoval v závěrečné třetině. Ve 48. minutě se ale podařilo před Gájem prosadit Tulcovi, který snížil na 2:1. Na ledě se bojovalo doslova o každý metr ledu a s postupujícím časem stoupala na obou stranách na ledě nervozita. Necelých pět minut před koncem se podařilo zvýšit na 3:1 Ovčáčkovi. Pak však do hry zasáhl hlavní sudí, který poslal na trestnou lavici několik přerovských hráčů za sebou. Jednu přesilovku využil za necelé dvě minuty olomoucký Mačkal. Další oslabení Meochemy však pokračovalo, a v 59. minutě bylo proti ní nařízeno dokonce i trestné střílení. Brankář Gáj jej přesto kryl. Trestná lavice Meochemy ale nevychladla ani poté, protože Bubeníček vyloučil dalšího Přerováka za zcela čistý zákrok. A tak to v poslední minutě zkusili hosté s power play 6 proti 4. Domácí se bránili sice statečně, přesto ale 22 sekund před koncem vyrovnal hostující Holub na konečných 3:3. 3500 diváků odcházelo domů velmi zklamáno. Nikoliv však hrou Meochemy, která by si rozhodně zasloužila vyhrát, ale především zcela neobjektivním rozhodováním sudího Bubeníčka, který podle nich zařídil hostům remízu. Celkově vyloučil 7 přerovských a 4 olomoucké hráče. Dvě darované přesilovky využila Mora, Meo bohužel žádnou. Přesto zůstalo sedmé.

31.kolo   9. února 1984
Slávia Praha - Meochema   2 : 3

Jak pátá Slávia, tak Meo předvádělo torzu diváků, kterých bylo sotva 200, velmi dobrý hokej. Za Meo chytal brankář Foldyna, protože Gáj měl horečku a zůstal jen na střídačce. Utkání bylo vyrovnané prakticky celý zápas. Oba týmy hrály velmi bojovně a vedení se ujalo domácí mužstvo, za které v 10. minutě vstřelil gól Žák. Také tentokrát se Meochema dlouho trápila s koncovkou, červené světlo za domácí brankou se rozsvítilo až v polovině utkání, za to hned dvakrát. Ve 29. minutě vyrovnal Šašek. Jen o dvě minuty později otočil skóre Stuchlík. Dvě minuty před druhou sirénou vyrovnal za domácí Volek. Technický hokej přinesl Meochemě úspěch i krátce po zahájení poslední části, když ve 44. minutě ji vrátil vedení Luzar. Domácí se snažili o vyrovnání, ale když se jim to nepodařilo až do 60. minuty, vyzkoušeli 50 sekund před koncem i power play. Důsledně bránící hosté ale vítězství udrželi. Utkání dobře řídil kladenský rozhodčí Váša s pomocí čárových Bartošky a Mráze. Vyloučil 7 hráčů ( 3:4), oba týmy vstřelily v přesilovkách po jednom gólu. Meo zůstalo sice sedmé, ale ode dna tabulky se vzdálilo už na deset bodů.

Soutěž ovlivnila olympijská přestávka

Ač to v minulosti nebylo v 1.ČNHL zvykem, mezi 9.2.1984 a 23.2.1984 následovala čtrnáctidenní přestávka kvůli olympijskému turnaji. Soutěž se tak protáhla až téměř do konce první dubnové dekády. Meochemě příliš neprospěla, vypadla z tempa a šest zápasů v řadě opět nevyhrála. Naštěstí se ale trápily i celky ze „sestupových vod“ a Meo klidné vody středu tabulky neopustilo.

Meochema - Opava   5 : 5

Meo stále nastupovalo bez zraněných Šivice a Kalvody, zatímco hosté nastoupili zcela kompletní v čele s exvítkovickým gólmanem Bolkem. Utkání začalo z obou stran až příliš vlažně, teprve po několika minutách získalo převahu Meo a dlouho se zase nedokázalo prosadit gólově. Naopak do té doby pasivní Opava se ujala v 9. minutě vedení velmi lacinou brankou, kterou vstřelil Mikula. Brankáři Gájovi se v tomto zápase vůbec nedařilo, bohužel měl svůj podíl i na některých dalších inkasovaných gólech. Tlak však Meochemě přeci jen přinesl úspěch. V 15. minutě nejdříve vyrovnal Šašek a o dvě minuty později otočil vývoj utkání ve prospěch Meochemy Stuchlík. Ve druhé třetině nápor Meochemy pokračoval a ve 25 minutě Luzar zvýšil už na 3:1. Dvoubrankové vedení však Přerovu nevydrželo dlouho, už o dvě minuty později snížil na 3:2 Kukol. Obě mužstva pak předváděla vynikající bojovný hokej, který dokázala okořenit dalšími góly. Dvoubrankové vedení vrátil Meochemě Veselý ve 34. minutě, ale i tentokrát reakce Opavy byla až příliš rychlá, když o tři minuty později vstřelil kontaktní gól Doboš. V poslední třetině se však Meo dopustilo v obraně několika chyb a dvakrát dovolilo soupeřům vyrovnat. Nejdříve ve 43. minutě uspěl nejlepší opavský kanonýr Führich. Po gólu Stuchlíka ve 45. minutě se Meo snažilo těsné vítězství nad třetí Opavou udržet, ale závěrečný nápor přinesl hostům tři minuty před koncem úspěch v podobě vyrovnání zásluhou Jelena. Trojice sudích Jašek - Potsch, Unseitig odpískala zápas dobře, vyloučila 16 hráčů (7:9), na využité přesilovky vyhrálo Meo 2:1, hosté však uspěli jednou při svém oslabení. Utkání sledovalo 1400 diváků. Meochema si 7. místo udržela a dokonce se poslednímu týmu vzdálila již na 11 bodů.

33.kolo   26. února 1984
Vimperk - Meochema   5 : 1

Před zápasem byl domácí Vimperk až na 10. místě a měl ještě o 5 bodů méně než Meo, přesto byl v tomto zápase mírným favoritem. Hrál totiž doma, kde uměl dobře, zvláště díky několika českobudějovickým posilám, zahrát. Na zápasy v takto vzdálených městech naopak muselo Meo jezdit vždy s denním předstihem a v nějakém hotelu přespat. Hra Vimperku hráčům Meochemy příliš neseděla a v posledních zápasech byl navíc Vimperk celkem úspěšný. Předpoklady se bohužel vyplnily a to až příliš rychle. O osudu utkání totiž rozhodli domácí svým raketovým nástupem. Po úvodních 13 minutách vedli dvěma góly Moravce (1., 13.) a jedním gólem Procházky (7.) a Prospala (11.) už 4:0 a nebylo skoro o co hrát. Teprve za tohoto stavu vimperští výrazně zvolnili a hra se konečně vyrovnala. Vysokou úroveň však již příliš neměla. Oba týmy si sice ještě několik šancí vytvořily, ale využít už dokázaly jen po jedné. Gól Přerova vstřelil ve 32. minutě Luzar, vimperský v 52. minutě Pitel. Utkání, které sledovalo 900 diváků, řídil hlavní rozhodčí Schwarz, na čarách mu pomáhali R. Veselý, Baumruk. Tvrdost trestné lavice si vyzkoušeli tři vimperští a pět přerovských hráčů. Kromě jednoho hostujícího si všichni trestaní museli své tresty odsedět celé, oba celky dokonce skórovaly jednou i při svém oslabení. Díky porážce kleslo Meo na 8. místo, od toho posledního však mělo stále slušný náskok, aktuálně desetibodový.

Zatímco v předchozích letech na přelomu února a března již soutěž končila, zápasem Přerova ve Vimperku skončila teprve třetí čtvrtina soutěže. Třebaže se v únoru 14 dnů nehrálo a potom jen dvě kola, následovala nyní opět přestávka, tentokrát týdenní. Začátek poslední čtvrtiny I.NHL 1983-1984 tak byl naplánován až na 4. března 1984. My si "procházku" tímto obdobím přerovského hokeje ale odkládat nebudeme a společně si ji naplánujeme opět na příští čtvrtek.