Vzpomínky na I.NHL - Díl 55 Střelecké probuzení Meochemy

P ř e r o v - První polovina sezóny 1983-1984 skončila počátkem ledna 1984 a spolu s ní se z hokejek hráčů Meochemy zcela vypařila těžká psychická zátěž, která jim "svazovala" ruce především při zakončování celou druhou čtvrtinu soutěže. Bylo to opět to naše "staré" Meo, které dovedlo prohnat i favority. Ve snaze přilákat do hlediště zpět co nejvíce diváků, podalo Meo v následujících zápasech vysoce nadprůměrný výkon a v šesti dalších utkáních prohrálo jediný zápas. Potupnými debakly rozdrtilo Chomutov či Mladou Boleslav, zuby si na něm opět vylámalo i Kladno.

Díl 55 – Střelecké probuzení Meochemy

Po odehrané polovině soutěže I.ČNHL 1983-1984 bylo Meo se 17 body až na devátém místě její tabulky a náskok na posledního mělo pouhé dva body. Dnes si budeme povídat o prvních šesti zápasech druhé poloviny této soutěže.

Na začátku druhé poloviny soutěže

Po první polovině soutěže vedlo tabulku sice Kladno, ale jen o skóre před Olomoucí a navíc jen díky tomu, že Mora měla k dobru jeden zápas s Chomutovem. Meochemu už však bohužel musela zajímat především forma čtveřice týmů, které budou s největší pravděpodobností jejími největšími soupeři v boji o udržení - tedy Hradec Králové (19 bodů), Mladá Boleslav (16 bodů), Chomutov (16 bodů) a Vimperk (15 bodů). Podrobnou tabulku naleznete v předchozím díle. Nakonec však situace tak dramatická nebyla. Tak jak se z ničeho nic výkonnost Meochemy v 9. kole otočila o 180 stupňů, k prakticky stejnému obratu, ale opačným směrem došlo i s prvním kolem druhé půle soutěže. Jako by se začalo znovu.

23.kolo   12. ledna 1984
Meochema - Chomutov   11 : 0

Druhou polovinu soutěže zahájilo Meo domácím zápasem s předposledním týmem tabulky, který měl o pouhý bod méně. Oběma týmům již tudíž výrazně "teklo do bot". Meochema nastoupila pod vedením nové trenérské dvojice Trnka - Chytil a od prvního hvizdu se představila ve velmi dobrém světle. Mužstvo nastoupilo se změnami v útočných řadách a jak se ukázalo, tyto změny týmu prospěly. Od prvních sekund začalo velkým náporem, zatímco hosté brankáře Gáje v první třetině téměř neohrozili. Z počátku se sice zdálo, že základního problému celé krize se stále ještě Přerováci nezbavili, protože skóre zůstávalo dlouho bezbrankové, ale dvě minuty před koncem první třetiny dvěma slepenými góly Vavruši a Řezáče doslova utrhli lavinu s góly, které týmu tak dlouho chyběly. Líbivou hru, plnou hezkých kombinačních akcí, zakončovaných přesnou a účinnou střelbou předvádělo Meo i ve zbývajících dvou třetinách. Meochema hned v první minutě druhé třetiny přidala další dva góly, které vstřelili Ryšánek a Karolák. Stav byl už 4:0 a na ledě stále prakticky jediné mužstvo. Hosté se s nečekanou situací nedokázali vůbec vypořádat. Několikrát zkoušeli vyměnit gólmany i složení pětek, ale útočné akce na Gájovu branku byly stále jen ojedinělé. Pátou branku Přerova přidal ve 36. minutě Kalina a o vítězství Přerova už nepochyboval vůbec nikdo. Výkon Meochemy byl už tak velmi vynikající, ale přesto ještě stále rostl. A když ve 43. minutě přidali další dva slepené góly Šašek s Kalvodou, za stavu 7:0 se už v hledišti přerovského zimního stadionu začalo ozývat "deset, deset". Hráči se snažili přání svých fanoušků vyhovět a dařilo se jim to. Ve 46. minutě vstřelil osmý gól Stuchlík, v 52. minutě Ryšánek a o minutu později bylo přání diváků vyslyšeno zásluhou Ovčáčka. Hráči nepolevili ani poté, z ochozů se ozývalo "ještě jeden" a i toto přání ještě Meo svým fanouškům splnilo, když na 11:0 uzavřel skóre v předposlední minutě Šašek. Hlavním rozhodčím utkání byl kladenský Příhoda, na čarách mu pomáhali Šelešovský a Zelenický. Rozdávaly se tresty všech druhů, na dvě minuty si šlo odpočinout 21 hráčů (7:14), navíc přerovský Luzar na 5 minut, chomutovský Slavík na 2+2 minuty a Jelínek ze stejného týmu vyfasoval 10 minutový osobní trest. Meo dokázalo využít tři přesilové hry, hosté žádnou. Nejlepšími hráči utkání byli vyhodnoceni Řezáč a Hříbal. Utkání sledovalo 1300 nadmíru spokojených diváků, s 19 body však zatím zůstal Přerov na 9. místě.

Zápas s Chomutovem zůstane památný

Zápas s Chomutovem se do historie Přerova nesmazatelně zapsal. Za celých osm let, co hrálo Meo I.NHL, v tomto zápase dosáhlo nejvyššího vítězství. A obzvlášť cenné bylo v tom, že přišlo v době, kdy tým tak těžce bojoval s koncovkou a díky níž už 14 kol za sebou nevyhrál. O to větší radost tehdy diváci měli. Jak napsalo tehdy Nové přerovsko : "Podle vyjádření jednoho z diváků bylo utkání balzámem pro infarktové srdce".

24.kolo   15. ledna 1984
Meochema - Kladno   5 : 4

V době, kdy přijelo Kladno do Přerova nebylo lídrem soutěže, tím byla olomoucká Mora. Kladno bylo aktuálně druhé a ztrácelo na ni dva body. Potřebovalo proto za každou cenu vyhrát, aby si nenechalo první místo příliš utéci. Na zápas se přišlo podívat 2700 diváků. V průběhu celého utkání předváděla obě mužstva hokej velmi dobré úrovně s řadou dramatických situací na obou stranách. Úvodních 5 minut sice patřilo hostům, ale Meo je bez šrámů přečkalo. Brzy hru nejen vyrovnalo, ale postupně převzalo iniciativu a mělo i více ze hry. Vše vyústilo v zasloužený Řezáčův gól ve 14. minutě. A to ještě hostující gólman Krása řadu dalších šancí Přerova vychytal. Do kabin se však šlo za nerozhodného stavu, protože hostům se podařilo v 18. minutě gólem Horského srovnat na 1:1. Boj ve druhé třetině nabral ještě vyšší obrátky. Domácí v této části velmi odpovědně bojovali, dařily se jim rychlé protiútoky, při nichž měla hostující obrana plné ruce práce. Zdálo se, že kritickým momentem zápasu se stane 26. minuta utkání. Do vyložené šance se dostal obránce Ovčáček, který měl před sebou už prázdnou branku. Bohužel však minul a naopak hostující Kurzweil hned z protiútoku otočil skóre ve prospěch Kladna. Zvláště v této fázi se vyznamenal brankář Gáj, který kladenskému týmu nedovolil při jeho nastalém tlaku skóre nijak zvýšit. Zlikvidoval dva sólové nájezdy hostů i řadu dalších nebezpečných situací před svou svatyní. Meochemu v těchto minutách velmi podržel. Domácí nakonec odpověděli Kladnu stejnou mincí. Když po své 2. brance nevyužili hosté několik dalších šancí, jednu svou dokázal proměnit ve 29. minutě Veselý. Hra se opět vyrovnala a hrálo se prakticky před oběma brankami. Jediný, kdo se však ve druhé třetině ještě dokázal prosadit byl ve 33. minutě Luzar a Meo se tak podruhé v zápase ujalo vedení, tentokrát 3:2. Poldi SONP se nehodlalo s tímto stavem smířit a vyvinulo na přerovskou branku velký tlak. Bylo útočnější téměř celou třetinu, ale Gáj se překonával. Přesto se hostům podařilo ve 45. minutě vyrovnat, když puk za záda přerovského brankáře dopravil Pivoňka. Domácí však dále hráli obětavě, jejich akce sklízely potlesk na otevřené scéně a v 51. minutě za nepopsatelného jásotu diváků vrátil Meochemě vedení Šašek. O 4 minuty později využilo Meo přesilovou hru a Veselý tak dosáhl vedení Přerova už 5:3. Útočně hrající Kladno situaci ještě dokázalo zdramatizovat, když v 56. minutě snížil na 5:4 Novotný. Ve zbytku utkání se domácí snažili hrát především takticky a hlavně neudělat žádnou chybu v obraně. Vysoké nasazení jim přineslo úspěch. Hostům už nepomohlo ani 35 sekund power play. Za velkého jásotu a skandování "Meo je naše, Meo je naše hvězda, Meo je nejlepší" skončilo utkání překvapivým, ale naprosto zaslouženým vítězstvím Meochemy 5:4. Utkání rozhodoval pražský rozhodčí Filip, na čarách mu asistovala brněnská dvojice Moravec - Unzeitig. Oba týmy byly vyloučeny pětkrát, hráči obou týmů opustili trestnou lavici jednou předčasně. Meochema si polepšíla v tabulce o jedno místo, od posledního se vzdálila již na 5 bodů. Velmi přitom zkomplikovala situaci Kladna, kterému vedoucí Mora utekla díky této porážce už na rozdíl 4 bodů.

25.kolo   19. ledna 1984
Karviná - Meochema   2 : 3

V posledních dvou kolech dosáhla Meochema sice velmi cenných úspěchů, ale přeci jen na svém ledě. Bylo otázkou, zda se zlepšení projeví také ve venkovních zápasech. V tom, který ji čekal v dalším kole, neměla zrovna nejlehčího soupeře. Z páté Karviné se totiž body nevozily, od začátku soutěže tam vyhrály jen dva vedoucí týmy tabulky. Vše z počátku naznačovalo, že se situace nebude měnit ani nyní. Hned v první minutě otevřel skóre karvinský Vančura a domácí získali převahu, kterou si dokázali udržet prakticky celou první třetinu. Během ní si vytvořili ještě dalších pět vyložených šancí, ale Přerov měl v brance suverénního Gáje. Po první přestávce se hra přeci jen vyrovnala a hru provázela nervozita. Šance se ale střídaly už na obou stranách. Přerov hrál velmi obětavě, často téměř na hranici pravidel a bojovnost jeho hráčů nakonec slavila úspěch, když ve 29. minutě nejdříve vyrovnal Ryšánek a o čtyři minuty později otočil stav zápasu ve prospěch Meochemy Svozil. V poslední třetině se Meo snažilo dodržovat všechny taktické pokyny, které od trenérů na lavičce dostávalo. Třebaže domácí znovu zvýšili aktivitu a útočili na přerovskou branku ze všech stran, byl to ve 49. minutě Řezáč, který opět pohnul skórem zápasu, tentokrát na 1:3. Nápor ale Karviné úspěch nakonec přinesl, byť jen dílčí. V 54. minutě vstřelil kontaktní gól Šinák. Vyrovnání viselo v závěru doslova na vlásku a brankář Gáj při jedné krizové situaci posunul 32 sekund před koncem svou branku a hlavní rozhodčí Jašek (čároví Freis, Horák) nařídil trestné střílení. Prováděl ho autor první karvinské branky, tentokrát se však smál brankář Gáj. Zachránil tak Meochemě cenné vítězství 2:3. Díky němu Meo postoupilo opět o krůček výše, tedy na 7. místo a od sestupové pozice ho už dělilo 6 bodů. Na trestné lavici se vystřídalo celkem 11 hráčů (5:6), oba týmy početní výhodu využily jedenkrát. Utkání sledovalo 1400 diváků.

26.kolo   22. ledna 1984
Meochema - Ingstav Brno   3 : 3

Ani v dalším domácím zápase nečekal Meochemu žádný oddechový soupeř. Ingstav Brno byl aktuálně čtvrtý a byl po Kladnu druhým nejproduktivnějším týmem ve střelecké aktivitě. Přijel do Přerova kompletní a ve svém středu měl nejlepší střelce I.NHL Zajíce, Šetka a Janáka. V týmu se představilo také několik hráčů prvoligového Zetoru Brno, kteří měli v Ingstavu povoleno hostování. Proto utkání přitáhlo do hlediště opět solidní návštěvu - 2700 diváků. Začátek utkání byl oboustranně poměrně rozpačitý, ale postupně se ke slovu dostávali častěji přeci jen Přerováci. Celkem spravedlivě se proto ve 12. minutě ujali vedení, když se před brankou Brňanů prosadil Luzar. Ve druhé třetině se ale karta obrátila. Meochemě se nedařilo vůbec nic, aktivitu bohužel přenechala soupeřům, kteří toho dokázali dokonale využít. Nejdříve ve 24. minutě vyrovnal brněnský Cikl a ve 34. minutě otočil skóre na 1:2 Štrubl. Také úvod třetí třetiny nebyl z hlediska Meochemy zrovna výstavní a ve 45. minutě zvýšil na 1:3 Šetek. Velká bojovnost v posledních minutách zdobila Meochemu už v mnoha předchozích zápasech a nechyběla naštěstí ani tentokrát. To byla zbraň, která ji už mnohokrát přinesla body a alespoň k jednomu ji přivedla i v tomto zápase. V 51. minutě vykřesal ještě naději Stuchlík a v rostoucím tlaku Meochemy vyrovnal o 5 minut později Kalvoda. Zápas řídil jako hlavní rozhodčí Stařinský, na čarách mu asistovali Brázdil a Trněný. Zpytovat svědomí šli 3 Přerované a 8 hráčů Ingstavu. Na každé straně skončil jeden trest předčasně. Meo zůstalo sedmé, od posledního místa ji dělilo už 7 bodů.

27.kolo   26. ledna 1984
Ústí nad Labem - Meochema   5 : 3

Po čtyřech úspěšných utkáních, v nichž Meo znovu získalo "pevnou půdu pod nohama" bohužel nastalo u mužstva částečné uspokojení a na tento zápas se nedokázalo plně koncentrovat tak jako na předešlé zápasy. V první třetině sice mělo Meo více ze hry, vytvořilo si i více příležitostí než domácí tým, ale chybělo přesné zakončení. Po první třetině tak odcházely oba týmy do šaten za bezbrankového stavu. Ve druhé třetině se chladnější přístup hráčům Přerova nevyplatil. V obraně se dopustili tří hrubých chyb, které soupeř nekompromisně trestal a postupně převzal iniciativu. První gól inkasovalo Meo hned ve 21. minutě, když přerovskou síť rozvlnil ústecký Rak. Přerov sice ještě zareagoval rychle, protože o dvě minuty později vyrovnal Veselý, ale domácí začali daleko více útočit a podstatně častěji střílet než Meo. Výsledkem byly další dva ústecké góly, které vstřelili ve 25. minutě Kolek a ve 31. minutě Kaltenböck. Kontaktní gól ještě dokázal vstřelit ve 36. minutě Stuchlík, ale jen o tři minuty později vrátil domácím dvoubrankové vedení Kaltenböck. Ve třetí třetině, která začínala za stavu 4:2, se Meo ještě snažilo s výsledkem něco udělat. Bohužel, hned ve třetí minutě této periody si dalo nešťastně vlastní gól, který byl v zápise připsán Expřerovanovi Skřivanovi. Za stavu 5:2 Meochema ještě vyvinula na soupeře velký tlak, ale více než jeden gól, jehož autorem byl ve 47. minutě Luzar, už dát nedokázala. Před 800 diváky řídil utkání rozhodčí Filip, který poslal na trestnou lavici 6 ústeckých a 9 přerovských hráčů. Jedinou přesilovku využilo Meo. Na čarách hlavnímu rozhodčímu asistovali Kolkop a Vršínský. V tabulce si Přerov o jedno místo pohoršil, byl se 24 body na 8. místě.

Body s Mladou Boleslaví jsou pro Meo povinné

V předchozí sezóně se Mladá Boleslav probojovala do finálové skupiny, čímž si zajistila účast v tomto ročníku, ale v ní byla zcela poslední. Před sezónou proto přišla k mužstvu nová trenérská dvojice Bruk, Folprecht, družstvo posílilo o několik exligových plzeňských hráčů, aby mužstvo bylo důstojným účastníkem soutěže. Ale v soutěži se trápilo i letos a to od prvních chvil. Aktuálně bylo již čtyři kola za sebou poslední, vlastnilo jen 18 bodů, mělo nejhorší skóre 64:123. Venku získalo do té chvíle pouze tři body a ve třinácti venkovních zápasech vstřelilo jen 18 gólů. Zisk bodů Meochemou proto všichni považovali za povinný, po zápase v Ústí však regionální tisk výrazně zvedal prst, aby nedošlo k podcenění soupeře.

28.kolo   29. ledna 1984
Meochema - Mladá Boleslav   9 : 2

A zápas skutečně podle představ přítomných 1800 diváků nezačal. Hosté ho zahájili náporem, zatímco Meo se "rozjíždělo" poměrně pomalu. Navíc po hrubé chybě v obraně hned v 5. minutě inkasovalo gól z hole Šebka. Hru se Přerovákům podařilo vyrovnat až v půli první třetiny a skóre teprve v předposlední minutě úvodní periody zásluhou Karoláka. Od druhé třetiny však na ledě existovalo jen jedno mužstvo. Meo si vytvořilo velké množství vyložených šancí, které se jim ale prozatím ještě nedařilo příliš využívat. Dva slepené góly Ryšánka a Stuchlíka, které padly ve 31. minutě, zdaleka nevyjadřovaly převahu, jakou Meochema v poli měla. Ta se gólově projevila teprve v závěrečné třetině, kde domácí předváděli doslova exhibiční hokej. Třebaže do ní nastoupili v oslabení, hosty před svou branku vůbec nepustili a navíc v něm obránce Karvai zvýšil hned ve 41. minutě jejich vedení už na 4:1. Další šance Meochemy pokračovaly a velké množství z nich jich už končilo za zády bezmocného brankáře hostů Kavana. Velmi se dařilo zvláště obráncům Přerova. V zápase vstřelili šest z devíti gólů. Například hattricku dosáhl Karvai, který k výše zmíněnému gólu přidal ještě další dva v 46. a 59. minutě. O zbývající tři se "podělili" ve 49. minutě Kalvoda s Vavrušou a v 58. minutě Karolák. Na splnění přání přerovských diváků "deset, deset" už měl ale tým bohužel málo času. Za Mladou Boleslav dokázal korigovat výsledek až v 59. minutě Pecka. Hlavní rozhodčí Čepelák utkání příliš nezvládl, vyloučil po osmi hráčích na obou stranách, každý tým vstřelil v přesilovce jeden gól, Meo dalo jeden i v oslabení. Ofsajdy a zakázaná uvolnění hlídali Potsch a Vaculík. Nejlepšími hráči byli vyhodnoceni domácí Ryšánek a hostující Exner.

Díky výhře se Meochema vrátila zpět na 7. místo a od poslední Boleslavi už byla 8 bodů daleko. I když do konce soutěže zbývalo ještě hodně kol, základní úkol, který před ni krize postavila, se ji podařilo splnit. Opustila sestupové vody a mohla zbytek soutěže odehrát relativně v klidu. Jak se jí dařilo v dalších zápasech si budeme povídat opět za týden, kdy si přiblížíme zbývající zápasy třetí čtvrtiny soutěže.