Vzpomínky na I.NHL - Díl 47 Start finálové skupiny 82-83

P ř e r o v – Hlavní cíl sezóny, tedy udržet pro Přerov i do dalšího ročníku druhou nejvyšší soutěž se podařilo Přerovu splnit už postupem do finálové skupiny I.ČNHL 1982-1983. Ta začala tak jak každý předchozí rok hned po Novém roce 1983. Meochema si nekladla žádné přehnané úkoly, jejím oficiálním cílem nebyla obhajoba titulu Přeborníka ČSR, spokojila se s daleko skromnějším, zcela obecným – hrát dobrý hokej a čestně se umístit. To potvrzovalo, že klub už chtěl sezónu v klidu bez nervozity dohrát. Že skutečně v této sezóně neobhají titul přeborníka ČSR bylo jasné už po první čtveřici zápasů. Ztráta bodů na vedoucí celek byla totiž hned na počátku podstatně větší a protože ani tentokrát nezačalo Meo zrovna nejlépe, náskok vedoucího Ingstavu se rychle zvýšil na osmibodový.

Díl 47 – Start finálové skupiny 1982-83

Na startu finálové skupiny I.ČNHL 1982-1983 bylo Meo se 28 body až na osmém místě její tabulky. Dnes si prostřednictvím rozhovoru s jedním z trenérů Meochemy vydaném v Novém Přerovsku v té době shrneme základní část a začneme si povídat o prvních zápasech Meochemy ve finálové skupině.

Vimperk – Meochema      3 : 0

Vstup do finálové skupiny 1982-1983 se Přerovu nepodařil. Začínal s týmem z malého šumavského městečka, který byl pro Meo velkou neznámou. Do této soutěže se Vimperk dostal díky sloučení I. a II. NHL v sezóně 1979-1980 a třebaže i on už hrál finálovou skupinu podruhé, byl to teprve první vzájemný zápas obou klubů. Obyvatelé žijící ve Vimperku by se téměř všichni vešli do tehdejšího přerovského zimního stadionu, hokejové zápasy ve finálové skupině však bývaly pro ně svátkem a většina tamních chlapů a kluků na nich nechyběla. Na tomto zápase se jich sešlo 1500. Za přerovský neúspěch mohla částečně i absence všech gottwaldovských útočníků, s jejíchž uvolňováním mateřským klubem začalo mít Meo velké potíže. Přerovští zadáci hráli celkem dobře vzadu a celých 50 minut se jim dařilo zněškodňovat nebezpečné útočné akce domácího týmu. V přechodu do útoku však všem přerovským hráčům chyběla rychlost, důraznost a také efektivní střelecké zakončení. Také proto si ještě v půli poslední třetiny oba gólmani drželi čisté konto. Závěr zápasu však Přerovu tentokrát nepatřil. Zlom v do té doby vyrovnaném zápase nastal v 52. minutě. Domácí Kříž vstřelil první branku zápasu a Meo zcela odpadlo. Hned po třech minutách zvýšil vedení Král a v poslední minutě utkání uzavřel skóre na 3:0 Prospal. Utkání řidil jako hlavní rozhodčí Sirotek, na čarách asistovali Ryčl a Šejda. Utkání se hrálo slušně (vyloučení 2:3, bez využití). Neuspěly ani jiné celky z konce tabulky a tak Meo zůstalo se 28 body stále osmé. Na vedoucí Ingstav Brno ztrácelo už 7 bodů.

Meo ukončilo sérii bez porážky Opavě

Opava byla rovněž jedním z týmů, který se v průběhu sezóny mohl pochlubit dlouhou sérií zápasů bez porážek. V okamžiku, kdy mířila do Přerova už opavská série měla délku 8 zápasů a v 5 z nich vyhrála alespoň o 4 góly. Jediným týmem, který ji dokázal během této doby vzít alespoň jeden bod, bylo Meo, které ho tenkrát (rovněž doma) vybojovalo až v závěrečné power play. V danou chvíli byla Opava čtvrtá a ztrácela na vedoucí Ingstav pouhé dva body.

24.kolo      5. ledna 1983
Meochema - Opava      5 : 3

Třebaže motivace obou celků se nedaly srovnávat, minimálně po první dvě třetiny to nebylo na ledě znát. Meo splnilo slib hrát dobrý hokej a 2600 přítomných diváků bylo s průběhem utkání i konečným výsledkem velmi spokojeno. Meo opět postrádalo v útoku gottwaldovské útočníky Skřivana se Šivicem. Celý zápas byl velmi bojovný a oba týmy od počátku nasadily velmi vysoké tempo. Opavští byli opět velmi rychlí, dobře kombinovali a těžili z mnoha ukázkových přihrávek. Ve 3. minutě však byli vyloučeni, Meochema zahrála zdařilou přesilovku a Hánou se ujala vedení 1:0. Útoky zakončované i celkem přesnou střelbou ani pak sice neustávaly a oba celky se v nich poměrně pravidelně střídaly, ale zvláště v prvních dvou třetinách se oba brankáři blýskali výbornými zásahy a skóre se tak až do konce první třetiny nezměnilo. Další branky přinesl až úvod druhé třetiny. Nejdříve skóroval ve 22. min Šnábl a zvýšil tak vedení Meochemy už na 2:0, ale Opava bohužel dokázala po třech minutách odpovědět gólem Děkana. V dalších minutách pak opět dominovali brankáři obou celků a skóre 2:1 se opět měnilo až v další třetině. V té poslední se v Přerově rozvinulo pravé drama. Hned po 29 sekundách vyrovnal opavský Heiser na 2:2 a hosté stupňovali svou převahu. Domácí na Slezany vyrukovali s vrcholnou obětavostí a ve 48.minutě znovu nad nimi vedli zásluhou Šaška 3:2. Vedení tentokrát Přerovákům tak dlouho jak v předchozích třetinách nevydrželo, už za minutu odpověděl Hulva na 3:3 a Opava se dostala do tlaku. Až do konce zápasu měla více šancí než Meo a o osudu zápasu tak rozhodly výkony brankářů obou týmů v poslední třetině. Zatímco opavský Žídek už nebyl na své obvyklé úrovni, přerovský Foldyna jej zcela zastínil a až do konce zápasu za svá záda už další gól nepustil. Naopak v 54. minutě Meo doslova vydřelo čtvrtou branku Šnáblem a v poslední minutě vítězství pojistil na 5:3 Šašek. Utkání řídili rozhodčí Zálešák – Brejšek a Bubeníček. V zápase neměli moc práce, za celý zápas se dvířka trestné lavice na přerovské straně otevřela jen jednou a na opavské dvakrát. Jednu přesilovku využilo Meo. Z 8. místa se 30 body se zatím nepohnulo, na první Ingstav ztrácelo 5 bodů.

25.kolo      9. ledna 1983
Slavia Praha - Meochema      4 : 0

Meochemě se z počátku finálové skupiny vůbec nedařilo venku, ani napodruhé nedokázala svému soupeři dát na jeho ledě ani jediný gól. Šestá Slávia dominovala na ledě celý zápas, góly vstřelili v 6. min Burián, ve 14. min Lošek, ve 30. min znovu Burián a v poslední minutě upravil na konečných 4:0 opět Lošek. Utkání nevěnovaly téměř žádnou pozornost noviny ani diváci, kterých se přišlo podívat sotva 600. Zápas řídila trojice sudích Vunč – Molnár, Štulák, poměr vyloučení činil 1:4, na využití vyhráli domácí 1:0. Meo se drželo po zápase stále na 8 místě, ztráta na vedoucí Ingstav se znovu zvýšila na 7 bodů.

26.kolo      12. ledna 1983
Meochema - Hradec Králové      1 : 1

Hradec Králové měl před tímto kolem stejné množství bodů jako Meo, tedy 30 a byl na 7. místě. Oba týmy bohužel celý zápas ukazovaly, že už jim o nic nejde. Ani diváci si už na zimní stadion nenašli cestu v takovém množství, jak v předchozích zápasech. Sledovalo ho 1800 fanoušků, což byla nejslabší návštěva na přerovském ZS od šestého kola, kdy bylo Meo na počátku své skvělé série bez porážky. Měřítko dobrého hokeje, který chtělo hrát ve finálové skupině Meo a který skutečně předvedlo v předchozím domácím zápase s Opavou, snesla snad jen první třetina. Ta začala pro něj sice dobře, už v 5. minutě po gólu Šaška vedlo 1:0, ale jinak nebylo takřka nic k vidění. Na fotbalovém výsledku se podepsala především střelecká nemohoucnost obou mužstev. Přerovu nepomohly ani přesilové hry. Hrál jich nejen více (dvouminutové vyloučení 3:5, bez využití), prakticky k žádnému souvislejšímu tlaku se však nedostal ani v pětiminutové přesilovce za hrubý zákrok hradeckého Těšitele a „střelecký prach“ měl vlhký i při sedmdesátisekundové přesilovce 5 na 3. Až do konce zápasu se diváci z gólu už neradovali. Jednogólové vedení však Meo do konce zápasu neudrželo, i když také Hradec už hrál zápas bez větší snahy. Ve 34. minutě vyrovnal Daněk a dal tak zápasu zcela odpovídající skóre i dělení bodů. Zápas řídilo trio Šebela – Zajíc, Kalvoda. Na účtu mělo Meo 31 bodů a remíza s ním v tabulce opět nepohnula žádným směrem.

Ve finálové skupině se daří zatím nejvíce olomoucké Moře

Jak víme, Mora zachraňovala postup na poslední chvíli a to i přesto, že od výprasku v Přerově (4:0 v 18.kole) neprohrála. A svou formu potvrzovala i nadále ve finálové skupině. Na startu měla tolik bodů co Meo, tedy 28. V ní měla prozatím podstatně těžší soupeře, hrála už venku s druhým Ústím (vyhrála 1:3), remizovala venku na vedoucím Ingstavu (5:5). Vyhrála i doma s Hradcem 4:3 a Chomutovem 4:2. Třebaže v žádném utkání svého soupeře výrazně nepřevýšila a o body musela vždy bojovat až do konce, měla ve finálové skupině zatím nejlepší výsledky. Na prvního po čtyřech kolech ztrácela sice ještě 4 body a byla zatím až na 4. místě, ale ukazovala se jednoznačně jako „černý kůň“ soutěže. Podobně jako o rok dříve – také začínala dost hluboko a pak se spolu s Meochemou tlačila dopředu a rvala se o titul přeborníka až do konce. Tehdy ji stálo v cestě Meo, ale to tentokrát zůstalo vzadu …

Také v předchozí sezóně sice nezačalo Meo finálovou skupinu nejlépe, tehdy získalo v prvních 4 kolech dokonce ještě o bod méně, umístění po čtyřech kolech bylo stejné, dokonce i bodový zisk. Podstatný rozdíl byl však ve ztrátě na vedoucí celek. V předchozí sezóně se ještě podařilo ten pětibodový díky výpadku Ingstavu během dalších utkání zlikvidovat, dohnat stávající osmibodovou ztrátu na vedoucí tým tabulky se však v tuto chvíli už zdálo být nereálné. Bylo tomu tak doopravdy? Počkejme si na to zase týden!