Vzpomínky na I.NHL - Díl 44 První sérii vystřídala jiná

P ř e r o v – Počátek sezóny 1982-83 se Meochemě vůbec nepodařil. V polovině října 1982 měla za sebou čtyřzápasovou sérii prohraných zápasů a v tabulce poslední místo bez zisku jediného bodu. V tomto okamžiku však naštěstí nastal ve výkonnosti přerovských hokejistů obrat o 180 stupňů. Diváci, kteří viděli všechny přerovské zápasy v posledním měsíci snad ani nevěřili, že to hrají ve žlutomodrých dresech stejní hráči. Jako by je někdo pokropil živou vodou. Bylo to znovu to Meo, na které byli jeho fanoušci zvyklí z konce předchozí sezóny. Přesnou hrou i střelbou okamžitě zakončilo „černou“ sérii a hned začalo další, tentokrát však „růžovou“. V ní pro změnu hrálo zápasy bez proher a tato série byla podstatně delší. Žádný soupeř skupiny B ho v nejbližším vzájemném zápase nedokázal porazit!

Díl 44 – První sérii vystřídala jíná

Po čtyřech odehraných kolech bylo Meo bez jediného bodu na posledním místě tabulky. Ve zbývajících zápasech první poloviny základní skupiny však naopak neprohrálo a ještě během nich kýženou elitní pětici vybojovalo. O tom si budeme povídat dnes.

Pohled na tabulku po čtyřech odehraných kolech ...

12. Přerov            0
Meo sice v I.NHL už zažilo hodně různých začátků soutěží a nejenom těch příznivých, ale tak špatně se jeho hráčům a fanouškům po čtyřech kolech na tabulku ještě nedívalo. Možná, že to ale mělo i pozitivní efekt. Přerováci bývali vždy velcí bojovníci a nevzdávali se ani za velmi nepříznivých stavů. V následujících zápasech je to proto vyprovokovalo k maximálnímu nasazení. Navíc některé týmy v několika následujících zápasech Meochemu díky jejím výsledkům podcenily. Úspěch v těchto zápasech Přerov znovu postavil na nohy.

5.kolo      17. října 1982
Hradec Králové - Meochema      3 : 8

A stalo se tak hned v dalším kole. Domácí byli v zápase velkými favority nejen kvůli zatím dosaženým výsledkům, ale také proto, že od nich se body vozily jen minimálně už v předchozí sezóně. Možná i proto si snad mysleli, že s posledním celkem tabulky nebudou mít žádné potíže. K zápasu nastoupili neuvěřitelně vlažně a jejich výkon ostře kontrastoval s bojovností a obrovským nasazením hráčů Meochemy, kteří naopak jakoby si vzpomněli na svůj poslední zápas v I.NHL v předchozí sezóně, kterým si zde vybojovali titul přeborníka ČSR. Zcela ovládli led a Hradci téměř celý zápas ukazovali, že hokej hrát nezapomněli a že jsou to skutečně oni, kdo se v předchozí sezóně bil se Slovanem o postup do nejvyšší soutěže. Hned ve 2. minutě to dokázal Šašek a Meo vedlo 0:1. Hradec sice ještě odpověděl v půli třetiny a dokonce na chvíli i otočil stav (12. Hovorka, 14. Kovařík), ale to bylo prakticky jediné, co bylo od něj za celý zápas k vidění. Ještě do přestávky vyrovnal v 18. min Zatloukal. Meo se překonávalo i ve druhé třetině a svého soupeře doslova školilo zvláště v přesilovkách. Ač jich hrály oba týmy přibližně stejné množství (vyloučení 9:8), poměr jejich využití byl velmi vysoký ve prospěch Meochemy (1:4). Ve 23.minutě vrátil Přerovu vedení z úvodu zápasu Svozil. Labutí píseň si Hradec zazpíval ve 34. minutě při gólu Smítky. Jen o několik desítek sekund později ale rozesmutnil 3100 hradeckých diváků Stuchlík. Pak už bylo na ledě jen jedno mužstvo a to v poslední minutě druhé periody svůj náskok zvýšilo na 3:5 zásluhou Řezáče. Z pod velkého tlaku se už domácí tým nedokázal vymanit až do konce zápasu a ve 47. min dokonce inkasoval z hole Karvaiho šestý gól při své vlastní přesilovce 5 na 3 ! To domácí tým položilo na lopatky úplně. Vyměnil brankáře, ale ani to mu nepomohlo. Ve 49. a 55. minutě ještě skóroval Karolák a Meo tak zcela po zásluze uštědřilo Hradci Králové na jeho ledě debakl, na který už doma dlouho nepamatoval a doslova jej smetlo z ledu 3:8. Po zásluze si připsalo první dva body a už se odrazilo i ode dna tabulky, na který klesl Liberec se stejným bodovým ziskem. Utkání řídila trojice sudích Turek – Žemlička, Holý.

6.kolo      21. října 1982
Meochema - Vyškov      7 : 4

Nečekaný bodový zisk v Hradci Králové vrátil divákům opět naději a tak na tento zápas jich přišlo ještě o trochu více než na předchozí dva. V hledišti vidělo utkání tentokrát 1700 diváků a zvláště v první polovině zápasu je musel Meochemou předváděný výkon velmi těšit. Hned po úvodním buly se totiž usadilo v útočném pásmu a Luzar otevřel skóre na 1:0. Jen o dvě minuty přidal další branku Karolák a v 6.minutě zvýšil již na 3:0 Stuchlík. Oboustranně rychlý hokej pokračoval a vojáci z Vyškova ve 14.minutě využili jednu přesilovou hru ke snížení Kostourkem na 3:1. Pěkný hokej se hrál i po přestávce především zásluhou Meochemy a to až do poloviny utkání. Ve 29. min připsal Přerovu další gólový úspěch Šašek, avšak za stavu 4:1 se najednou obraz hry hodně změnil. Nejslabší článek zápasu – hlavní rozhodčí Slezák – pak začal totiž hodně vylučovat a už jen málokdy byla na ledě vidět obě mužstva s plným počtem hráčů najednou (vyloučení celkem 8:9, navíc přerovský Luzar na 5 minut). Navíc hru často a většinou zbytečně kouskoval. Z utkání se pomalu vytrácely hokejové prvky a v poslední třetině už zápas neměl s hokejem z první půle zápasu téměř nic společného. Při jednom z oslabení se nejprve ještě podařilo ve 34.minutě Přerovu zvýšit Ovčáčkem na 5:1, ale během dalších dvou minut využil Vyškov nejdříve Razýmem svou přesilovku 5 na 3 a chvíli poté Hlubočkem i přesilovku 4 na 3. Poslední třetina tak začínala za stavu 5:3 pro Meo. Naštěstí hned ve 41.minutě změnil skóre na tříbrankový rozdíl Stuchlík. Nepohledný hokej už divákům moc radosti nepřinesl a oba týmy stav korigovaly už jen jednou. V 50.min hostující Tománek, za Meo o 5 minut později Šnábl. Hlavnímu sudímu pomáhali na čarách Kalvoda a Zajíc, přesilovky využívali jen hosté (0:3), v oslabení však jednou uspělo Meo.

Devatenácté hanácké derby s Olomoucí

Už druhé vítězství v řadě posunulo Přerováky zase o místo výše, tedy na 10. pozici a k té kýžené páté už bylo daleko blíže, chyběly jim aktuálně 3 body. Jenže před sebou měli teď dva zápasy venku s velmi těžkými soupeři. Tím prvním byl tým, s nímž se v předchozí sezóně bili až do konce soutěže o titul přeborníka ČSR, tedy olomoucká Mora. Ta sice byla prozatím se 6 body až šestá, ale to především proto, že ze 6 zápasů zatím hrála doma jen dva. V nich však byla zcela suverénní a tak zvláště její fanoušci předpokládali, že to tak zůstane. Proto jich do hlediště přišlo přes 4000. Mezi nimi ale byli početně výrazně zastoupeni i příznivci přerovského týmu, kteří jej celý zápas vytrvale povzbuzovali.

7.kolo      24. října 1982
Olomouc - Meochema      2 : 2

Hanácké derby naplnilo všechny předpoklady, kterými v minulosti obvykle oplývalo. Bylo z obou stran velmi bojovné a nechyběla mu ani dramatičnost. Oba týmy body potřebovaly, protože zatím ani jeden z nich nebyl tam, kde chtěl být – tedy mezi nejlepšími pěti. Proto bylo celé utkání také velmi nervózní s poměrně velkým množstvím chyb. Bojovalo se urputně, hodně se přerušovalo a oba celky se často dohadovaly s hlavním sudím Horáčkem (s čárovými Čejkou a Vískou), který poměrně dost vylučoval (10:8, navíc olomoucký Srnec 10 min OT, jedinou přesilovku využila Mora). Začátek utkání lépe vyšel domácím. V 9.min vedli po brance Hložka 1:0 a v předposlední minutě úvodního dějství se prosadil před přerovskou brankou Chalánek – 2:0. Meo však naštěstí nerezignovalo, zvýšilo přesnost v kombinaci i střelbě a ve 31. min snížilo Hánou na 2:1. Ve tvrdém boji ovládlo i poslední třetinu. Ve 48. min díky tomu zcela po zásluze vyrovnal Luzar na 2:2. Olomouc ještě sice růžky vystrčila, ale až v samotném závěru a její snahy o stržení vítězství na její stranu byly marné. Zápas tak skončil naprosto spravedlivou remízou a ta měla pro Přerov cenu zlata, protože z Olomouce se body nikdy moc nevozily. Meo si tím ještě více zvedlo sebevědomí, opět se vyšvihlo v tabulce výše (bylo s 5 body už osmé) a vzdálenost od kýžené pětky se taky nijak nezvýšila (stále 3 body).

8.kolo      28. října 1982
Opava - Meochema      1 : 2

Celé 8. kolo bylo zvláštní málokdy vídanou skutečností. Žádný z šesti domácích týmů nezískal ani jediný bod! A velmi dobrým výkonem se o to zasloužila i Meochema, kterou dnes hostila zatím pátá Opava, mající prozatím 8 bodů. Přerov překvapil Slezany velkým náporem a domácí se zdáli velmi zaskočeni. Meo svého soupeře dokázalo držet v jeho obranném pásmu takřka celé úvodní dvě třetiny. Tam předvádělo hotový galakoncert a akcemi jako z hokejové učebnice svého soupeře doslova smazali z hrací plochy. Bez kazu byly všechny obranné dvojice Přerova, útoky byly rychlé a řízné, že proti nim byly opavské pětky zcela bezradné. Jediné, co tomu příliš neodpovídalo, bylo jen velmi pomalu rostoucí skóre. Jediný, kdo se v první třetině dokázal do „černého“ trefit byl ve 14. minutě Karolák. Druhá třetina by se dala popsat úplně jako podle kopíráku stejně jako první. Obrovský tlak Meo, jen hubený růst vedení. Jen ve 24. minutě se trefil Karvai a Meo vedlo alespoň 0:2. Až v poslední třetině se dostala Opava z hlubokého útlumu. Vyměnila brankáře, za Turka nastoupil do branky mladý Kříž. Vyvinula i poměrně velký tlak, ale přerovským chytal mistrně brankář Foldyna a překonat jej se podařilo opavským jen jedenkrát, když ve 44. minutě uspěl Černý. V samotném závěru to 33 sekund vyzkoušeli domácí i s power play, která ale naštěstí přišla vniveč. Utkání řídilo před 1800 diváky trio Turek – Jašek, Frais. Na trestnou lavici poslali 9 hráčů (4:5), žádný tým početní výhodu nevyužil. Meo se sice z 8. místa zatím nehnulo, ale díky 7 bodům už ztrácelo na vedoucí pětku jen 2 body.

9.kolo      31. října 1982
Meochema - Třinec      5 : 1

Série úspěchů přilákala do hlediště přerovského zimního stadionu další diváky a jejich počet už dosáhl 2000. V zápase však nasadila obě mužstva tak rychlé tempo, že většinou nemohla zvládnout jednotlivé situace a docházelo oboustranně k velkým nepřesnostem v přihrávkách i střelbě. Ve 12. minutě otevřel skóre přerovský obránce Vavruša, už o dvě minuty později však vyrovnal třinecký Dušek. Za stavu 1:1 skončila i první třetina. Také v té druhé nebyl hokej zrovna příliš pohledný. Obě mužstva v pěti hráčích útočila a v pěti se i bránila. Jediný gólový úspěch si během ní připsal ve 28. min Šnábl. Teprve ve třetí části zápasu se podařilo Meochemě chytit správný hokejový rytmus a o jejím vítězství už nebylo pochyb. I přes poměrně časté vylučování se jejím hráčům podařilo třikrát překonat hostujícího brankáře. Nejdříve se ve 46. min blýskl svým druhým gólem Šnábl a v 51.minutě zvýšil už na 4:1 Stuchlík. Pouhou sekundu před koncem utkání dosáhl hattricku Šnábl a dal tak výsledku zápasu konečnou podobu 5:1. Utkání řídili rozhodčí Brada – Judásek, Malý, vyloučili 6 přerovských a 10 třineckých hráčů, také na využití přesilovek bylo Meo lepší (2:1). Už pátý úspěch v řadě znovu posunul Meo blíže ke svému cíli. Už se probilo s 9 body do horní půle tabulky na 6. místo a na nejlepší pětici mu chyběl už jediný bod!

10.kolo      4. listopadu 1982
Liberec - Meochema      2 : 3

Série neprohraných zápasů Přerova už přesáhla svou délkou tu nepříjemnou černou z úvodu soutěže a Meo ji rozhodně nechtělo končit ani v tomto kole. Zajíždělo totiž na led již dlouhodobě posledního Liberce, který vyhrál jen v prvním kole s Opavou a od té doby již osm kol po sobě nezískal ani jediný bod! Hned od počátku rozjelo „hokejový rychlík“ a výsledky se dostavily přibližně v polovině prvního dějství. V 9.minutě otevřel skóre Stuchlík a jen o minutu později vedení Meochemy pojistil Šašek. Až do konce první třetiny toho pak Přerov domácímu týmu příliš nedovolil, bohužel ale své vedení ani nezvýšil. Liberec se chytil až po přestávce, zvláště dost nových sil mu „vpíchla injekce“ krátce po zahájení druhé třetiny v podobě snížení na 1:2 Hlaváčkem. Do jejího konce potom byla hra celkem vyrovnaná, ale chybělo jí „koření zápasu“. Hned po další přestávce ve 41. min se sice ujal Přerov opět dvoubrankového vedení 1:3 zásluhou Stuchlíka, ale jednoduché to neměl až do konce zápasu. Liberci se totiž za tři minuty povedlo snížit Maturou na 2:3 a za každou cenu se snažil vybojovat alespoň jediný bodík. Meo ale hrálo velmi pozorně a hru dokázalo kontrolovat. Domů si odvezlo další dva cenné body. Před 600 diváky řídili zápas rozhodčí Váša – Příhoda, Řešátko. Vyloučili 10 hráčů (4:6), navíc přerovského Vavrušu na 5 minut, na využití vyhrálo Meo 0:1.

Přerov se protlačil do elitní pětky !

To, čemu po 4.kole už přestávali někteří věrní fanoušci Meochemy pomalu věřit, bylo najednou tady a už po 10. kole, tedy ještě před skončením první poloviny základní části. Další dva získané body na ledě soupeře totiž znamenaly, že jich mělo Meo již 11 a bylo aktuálně páté. Navíc mělo obrovskou šanci si umístění ve vedoucí pětce velmi posílit, protože proto mělo v danou chvíli doslova ideální podmínky. V dalších čtyřech zápasech totiž hrálo jen s celky ze spodní půle tabulky, navíc třikrát doma.

11.kolo      7. listopadu 1982
Meochema - Kolín      6 : 3

Posledním celkem skupiny B, s nímž v I.NHL 1982-1983 ještě Meo nezměřilo síly, byl prozatím osmý Kolín. Tak jako ve většině zápasů úspěšné série bez porážky i tentokrát zahájilo Meo zápas náporem. Před brankou hostí si otevřelo střelnici a kolínský gólman Veith se měl co ohánět, zatímco jeho protějšek - Foldyna si po 16 minut prakticky nesáhl na puk. Svůj velký tlak Meo proměnilo ve dva gólové úspěchy. Ten první zajistil už ve 4.minutě Luzar, na další se však muselo čekat až do 12.minuty, kdy zvýšil na 2:0 Kalvoda. Meo mělo hodně dalších možností a jen dvoubrankové vedení bylo velmi hubené, naprosto neodpovídající hře předváděné oběma týmy. Kolín zvedl hlavu teprve v posledních minutách první třetiny a v poslední minutě úvodního dějství se mu podařilo snížit Coufalem na 2:1. I přesto, že Meo vedlo jen těsně, ve druhé třetině polevilo. Hosté se ukázali jako poměrně rychlý a bojovný celek. Často měli na ledě převahu. Při jednom z tlaků ve 23.minutě vyrovnali zásluhou Filipiho. Ze svého náporu toho ale rovněž nedokázali moc vytěžit. Vděčit za to mohlo Meo především svému brankáři Foldynovi. Ve 29. minutě se však při jednom ze zákroků v pádu zranil a musel jej vystřídat brankář Gáj. Ve 31. minutě při jednom ze světlejších okamžiků ve druhé třetině vrátil Přerovu vedení Stuchlík, to však vydrželo jen 2 minuty a po střele Topola byl stav opět nerozhodný a nezměnil se až do další přestávky. Už stav 3:3 na počátku závěrečné části naznačoval, že přerovský zimní stadion bude svědkem velkého hokejového dramatu. Ve 46. minutě sice rozvlnil síť kolínské branky prudkou střelou od modré čáry Ovčáček a Meo znovu vedlo 4:3, o svoje těsné vedení se však muselo bát takřka až do konce zápasu. Naštěstí ale neměli hosté moc šancí s výsledkem něco udělat. Meo totiž hrálo hodně přesilových her, mezi nimi i jednu dvojnásobnou. Zcela oddechnout si však 2100 přítomných diváků mohlo až v samotném závěru. Hosté se odhodlali už v 59. minutě odvolat gólmana z branky a hned za pár sekund se objevil puk v té brance, do níž v těchto situacích padá častěji. Autorem branky byl Šnábl. Pár sekund před závěrečnou sirénou ještě upravil stav na 6:3 Ničajevský. Zápas řídil jako hlavní rozhodčí ing. Janů, na čarách mu asistovali Brejšek a Bubeníček. Na trestnou lavici bylo posláno 10 hráčů (4:6), jednu přesilovku využilo Meo, při jedné své ale rovněž i inkasovalo.

12. Liberec           2     0     9     22:35      4
Tím skončila první polovina základní části. I přes slabší výkon Meochemy v posledním utkání zůstala její série utkání bez porážky stále neukončena a dosáhla již délky 7 zápasů. A jak byla vlastně ještě dlouhá ? Většinou zde píši, že to si řekneme zase za týden. Tentokrát tomu tak ale ještě nebude, třebaže ani za týden nebude tento seriál na našich stránkách chybět.