ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Sokolov 4:2 | JUNIOŘI: Přerov - Technika Brno 2:5 | DOROST: Přerov - Kometa Brno 3:8

Útočníci se zkušenostmi z extraligy. U Zubrů pokračují Matěj Svoboda a Filip Dvořák

Útočníci se zkušenostmi z extraligy. U Zubrů pokračují Matěj Svoboda a Filip Dvořák
P ř e r o v – Prvoligoví hokejisté Přerova si zajistili další služby útočníků Matěje Svobody a Filipa Dvořáka. Prvně jmenovaný bude na Hané působit třetí sezonu, druhý dokonce sedmou. Oba mohou naskočit také za extraligovou Kometu Brno, kam mají od Zubrů vyřízené střídavé starty. Spolu s nimi čítá soupiska modrožlutých rovné tři desítky jmen.

„Kluci už přerovské prostředí dobře znají a jsme rádi, že budou pokračovat. Matěj udělal výrazný výkonnostní skok, Filip už je dlouholetá součást našeho týmu. Oba patří do širšího kádru Komety. Domluvili jsme se na střídavých startech a také na tom, aby byli už od začátku u nás. Dveře do Komety mají otevřené. Je na nich, aby v Přerově podávali takové výkony, aby si řekli o místo v extralize," říká k jedněm z posledních dílků do pomyslné mozaiky přerovského kádru sportovní manažer Pavel Hanák.

Dvacetiletý Svoboda upřednostnil Přerov před jiným moravským klubem z Chance ligy. „V Přerově už nějakou dobu hraji a mám to tu rád,“ objasňuje. „Za mě to byla dobrá volba. Doufám, že se to tak ukáže i v sezoně,“ doplňuje.

Letní přípravu měl původně začít v Brně, nakonec ale zamířil rovnou k Zubrům. „S Kometou i Přerovem jsme se dohodli, že by bylo nejlepší, kdybych byl v Přerově hned od začátku. V týmu si můžu vybudovat nějakou pozici. Kdybych přišel až později, bylo by to složitější. Takhle je to ideální,“ pochvaluje si mladík, jenž si v letech 2018 a 2019 vyzkoušel štaci v zámoří.

V Přerově chci mít co nejlepší sezonu

Loni odehrál za Hanáky 37 zápasů (6+7). V mužstvu získal výraznější roli, jež obsahovala také post v první přesilovkové formaci. „Ohledně přesilovky jsem získal obrovskou zkušenost, za kterou jsem moc rád. Snad se mi na ni povede navázat,“ doufá. Kvituje i větší vytíženost. V prvoligové základní části strávil na ledě v průměru čtrnáct a půl minuty, v play-off přes osmnáct minut. „Tím pádem jsem byl víc na puku, což přesně potřebuji – co nejvíc se vyhrát. Uvidíme, jak to bude tuto sezonu.“

Kombinace působení u Zubrů a střídavých startů do mateřské Komety Brno – za níž si v extralize zatím připsal deset duelů – Svobodovi vyhovuje. „Čím větší počet zápasů odehraji, tím lépe pro mě. Hlavně ale chci být co nejvíc v Přerově a mít tady co nejlepší sezonu. Když dostanu nějaké zápasy v Brně, bude to pro mě jenom příjemný bonus,“ konstatuje. Na led MEO Arény spolu s ostatními hráči A-týmu poprvé vyjede v úterý 8. června. Naskýtá se mu tak příležitost potrénovat nájezdy, jimiž v minulé sezoně například rozhodl utkání v Třebíči. „Když bude možnost, určitě budu chtít nájezdy ještě vylepšovat,“ usmívá se. „Hlavně bych chtěl ovšem zapracovat na vedení kotouče a přehledu o hře. Jsou to sice malé dovednosti, nicméně hodně důležité,“ zdůrazňuje Matěj Svoboda.

Čtyřiadvacetiletý Dvořák přiznává, že pokračování v Přerově pro něj bylo tou nejlepší variantou. „Jsem rád, že se tak Přerov s Brnem dohodly. Zubry vnímám jako jeden z nejlépe fungujících, ne-li vůbec nejlepší klub v Chance lize. Po hokejové stránce jsem tu maximálně spokojený," netají se. „Doufám, že budeme předvádět minimálně takové výkony jako v minulé sezoně. S lepší třešničkou, než byla teď,“ přeje si.

Kromě Zubrů může stejně jako loni naskočit i za Kometu. „Prioritou je podávat co nejlepší výkony v Přerově. Jestli se pak posunu do extraligy, nezáleží jen na mně, ale také na trenérech v Brně,“ uvědomuje si hokejista, který na české elitní scéně dosud zasáhl do 54 utkání (0+2).

Mezi služebně nejstaršími

V minulém ročníku jich v barvách Jihomoravanů zapsal od prosince do února 25 (0+1). Poté se vrátil zpět na Hanou, kde mimo jiné zažil vyřazovací boje. „Byla to těžká sezona – s covidem, bez diváků. Každého zápasu v extralize si nicméně velmi vážím. Je pro mě čest tam hrát,“ netají se brněnský rodák. „V Kometě jsem dostal roli spíše defenzívního útočníka. Snažil jsem se ji plnit, hrál jsem oslabení. V podstatě stejnou roli mám i v Přerově, ačkoliv na ledě dostávám více prostoru,“ porovnává.

Své zubří statistiky obohatil o 24 duelů a šest kanadských bodů za gól a pět asistencí. V Přerově přitom působí už od sezony 2015/16. Dohromady zatím za MEO nasbíral 192 startů (18+29). „Jak se tak dívám kolem sebe na spoluhráče, říkám si: ‚Já už jsem tady fakt služebně nejstarší‘. Když teď odešli Mikuláš Zbořil s Jirkou Goišem, zůstává přede mnou akorát Pšurka s navrátilcem Matoušem Kratochvilem,“ všímá si Filip Dvořák. „Sám se tomu divím, čas utíká strašně rychle. V Přerově jsem začínal snad ještě s košíkem, je to takové zvláštní,“ usmívá se.