ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Třebíč - Přerov 1:2 (PP) | JUNIOŘI: Přerov - Litvínov 1:3 | DOROST: Přerov - České Budějovice 3:4 (PP)

Přerovský zimní stadion čeká náročná rekonstrukce

Přerovský zimní stadion čeká náročná rekonstrukce
P ř e r o v – Do sezóny 2009/2010 vyjedou přerovští hokejisté už na nově zrekonstruovaném zimním stadionu. Během osmatřicetiletého provozu se hala dočkala zatím jen jediné větší opravy, když v roce 1999 muselo být nahrazeno poškozené chladící zařízení. Od 6. dubna do začátku nové sezóny ale přerovský zimní stadion bude postupně měnit svoji vnitřní tvář a dočká se modernějších úprav. Co všechno bude rekonstrukce obsahovat? To se dozvíte v následujícím obsáhlém článku.

Historie přerovského zimního stadionu

Výstavba současného zimního stadionu byla v Přerově zahájena na jaře roku 1969. Slavnostního otevření se hala s umělou ledovou plochou dočkala ale až o více než dva roky později, přesně 25. listopadu 1971 a to pod drobnohledem široké veřejnosti, která hokejový stadion v Přerově velmi netrpělivě očekávala. Během následujících let stadion zažil mnoho vyjímečných zápasů, které doslova trhaly rekordy v návštěvnosti. Vzpomeňme například sezónu 1973/1974, kdy se mužstvu tehdejší Meochemy Přerov podařilo v kvalifikaci postoupit do 2. hokejové ligy a vítězné utkání se Slovanem Hodonín tehdy sledovalo více než pět tisíc diváků.

Ještě více si jich na tribuny našlo cestu v sezóně 1981/1982, která je navíc vůbec tou nejúspěšnější v celé historii přerovského ledního hokeje. Divácká návštěva se během kvalifikačních zápasů se Slovanem Bratislava o postup do nejvyšší soutěže podle historiků a pamětníků blížila k šestitisícové hranici. Vynikajících zápasů a návštěv se ale přerovský zimní stadion dočkal i během první poloviny let devadesátých. V historii ale můžeme nalézt také okamžiky, které nebyly moc příjemné. Jedním z nich byl například rok 1999, kdy velká havárie chladícího zařízení výrazně ohrozila začátek hokejové sezóny. Přerovský tým byl v této těžké době nucen nalézt azyl v sousední Kroměříži, kde i později hrál své „domácí“ mistrovské zápasy.

Rekonstrukce: Zimní stadion nabídne návštěvníkům mnohem větší komfort

Po dlouhých osmatřiceti letech se na začátku dubna letošního roku dočká zimní stadion v Přerově zahájení náročné rekonstrukce, jejíž náklady by se měly vyšplhat až zhruba na 50 miliónů korun. Tím magickým datem zahájení oprav bude pondělí 6. dubna 2009. “Současný stav přerovského zimního stadionu již není příliš dobrý. Je třeba jít s dobou a zařadit se k jiným stadionům, které se už mohou pochlubit modernějším vnitřním designem a komfortem. Proto se rekonstrukce uskuteční letos během letní přestávky. Zároveň je nutností vytvořit podmínky pro široký okruh diváků včetně maminek s dětmi a starší spoluobčany. Diváci, kteří sledují hokejová utkání v sedě mají v současnosti velmi omezený prostor na výběr. Naším cílem je vrátit na zimní stadion široký okruh příznivců všech věkových kategorií. K tomu je nezbytné vytvoření patřičných podmínek,“ říká Tomáš Blinka, místopředseda hokejového klubu HC ZUBR Přerov.

Celý plán a projekt rekonstrukce připravil a navrhl ing. arch. Antonín Buchta, který se mimo jiné také podílel na realizaci stavby Tipsport Areny, která je domovským stánkem Libereckých Bílých Tygrů. Jednou z hlavních novinek, která čeká zejména samotné hráče bude zúžení ledové plochy o dva metry. Hokejoví příznivci se tak mohou těšit na mnohem tvrdší hru, která s sebou přinese hlavně více osobních soubojů. “Byla to vůbec hlavní podmínka rekonstrukce. Pokud by totiž nedošlo na zúžení ledové plochy, tak by rekonstrukce zimního stadionu nemohla začít,“ uvádí Blinka.

V první části náročné rekonstrukce bude kompletně stržena jižní tribuna stadionu (směrem k parkovišti) a bude nahrazena novou s moderními sedačkami v klubových barvách. Velkých změn se také dočká tribuna severní, která již dlouhou dobu patří těm největším příznivcům přerovského ledního hokeje. Tato tribuna bude také celkově rekonstruována. “V současné době jednáme o možnosti zachování kotle fanoušků v jedné polovině tribuny,“ dodává místopředseda hokejového klubu. Stupně budou stavebně přizpůsobeny tak, aby byla z každého z nich pohodlná viditelnost na celé kluziště. Míst pro sezení tak bude nově zrekonstruovaný přerovský zimní stadion obsahovat okolo tří tisíc. Zároveň vzniknou bezbariérové prostory z nichž budou moci sledovat dění na hřišti imobilní občané.

Podle místopředsedy klubu Tomáše Blinky budou ještě v průběhu následujících týdnů a měsíců probíhat jednání se zástupci fanoušků o úpravách místa pro kotel. V úvahu také připadá možnost volnějšího prostoru za brankou u současného bufetu, který by i po úpravách zůstal kompletně na stání. S rekonstrukcí přijde také kompletní výměna již hodně zastaralých mantinelů a diváci sedící v dolních řadách budou moci díky novým moderním bezešvým plexisklům sledovat dění na ledové ploše prakticky nerušeně. Celkově budou rekonstruovány střídačky pro hráče, trestná lavice včetně pultu časoměřičů a proběhne také kompletní výměna celého osvětlení ledové plochy.

Dalším vylepšením přerovského zimního stadionu bude nová světelná tabule. Současná časomíra Nisa má za sebou již po více než třicetiletém provozu nespočet utkání a od příští sezóny ji vystřídá zbrusu nová, která navíc umožní i během hokejových zápasů projekci různých grafických prvků a dalších zajímavostí. Příznivci ledního hokeje, rodiče doprovázející své ratolesti na tréninky i široká veřejnost se od příští sezóny dočkají také stylového hokejového baru s restaurací, který nabídne návštěvníkům výhled na hrací plochu. Bar s celoročním provozem bude umístěn v prostoru pod nynější časomírou. Široký sortiment rychlého občerstvení budou přímo v hale poskytovat dva nově vytvořené bufety. Kompletní rekonstrukce se také dočká sociální zařízení, které bude již na obou stranách haly a bude dimenzováno na kapacitu zimního stadionu podle platné hygienické normy.

Změny se také dočkají prostory rolbovny a technického zázemí pro rolbaře, které budou ze současného místa za brankou přesunuty směrem k severní tribuně vedle trestné lavice. Na programu budou dále během tohoto týdne jednání o instalaci vstupních turniketů na přerovský zimní stadion. Od příští sezóny by se také návštěvníci mohli dočkat pohodlnějšího parkování před areálem zimního stadionu. Vedení klubu totiž společně s městem Přerovem usilovně vyjednává o možnosti vytvoření parkovacích místo pro nákladní automobily v jiné části města.