ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Třebíč - Přerov 1:2 (PP) | JUNIOŘI: Přerov - Litvínov 1:3 | DOROST: Přerov - České Budějovice 3:4 (PP)

Kondiční trenér Tomáš Tomiga: Hráči budou na sezónu fyzicky velmi dobře připraveni

Kondiční trenér Tomáš Tomiga: Hráči budou na sezónu fyzicky velmi dobře připraveni
P ř e r o v – Velice pestrý, ovšem zároveň i náročný. Takový byl letní dril A-týmu přerovských Zubrů, jenž devět týdnů od začátku května nabíral fyzickou kondici pro nadcházející nový ročník WSM Ligy. Převážná část suché přípravy proběhla pod taktovkou kondičního specialisty Tomáše Tomigy. Zubři dostávali den co den pořádně zabrat, vyjímkou byl jen v závěru května sportovní a regenerační týden. Jak tedy zní hodnocení?
Velká dřina nejen v posilovně, ale i v terénu. Tak vypadalo uplynulých devět týdnů, kdy tým Zubrů prošel úvodní částí přípravy na novou sezónu. “Kluci se snažili, dřeli a všechny tréninky odmakali, ale o úplné spokojenosti bych mluvit nechtěl. Ta by totiž nebyla dobrá,“ řekl zkušený kondiční kouč Tomáš Tomiga, který při svých propracovaných a náročných trénincích hráče vůbec nešetřil.

Zubři byli v posilovně KBC na Osmeku pod náloží činek a v okolním terénu naběhali spoustu kilometrů. V těchto místech se připravovali nejvíce. “Myslím si, že posilovnu tady máme velmi dobře vybavenou a hned vedle je park Michalov. Ten jsme využívali na běhání nebo po těžkém tréninku na vyklusání. Co se týče místních podmínek, tak jsou pro přípravu určitě ideální,“ zmínil Tomiga.

Hokejisté však měli i další program. S trenéry Petrem Dočkalem a Davidem Kudělkou využívali tělocvičnu Základní školy Svisle a bazén. V závěru května, kdy ostře nastolené tempo krátce zvolnil sportovní a regenerační týden, došlo i na turnaje v klasickém a stolním tenisu, fotbalu, nohejbalu a beach volejbalu. Dvakrát Zubři vyběhli i do fotbalového utkání. Skvělý servis jim po celou dobu poskytovali také maséři a fyzioterapeuti.

Fanoušci by i v nové sezóně rádi zažili na stadionech co nejvíce úspěchů. Bez kvalitní přípravy jich však Zubři dosáhnou jen stěží. “Na kluky musím být tvrdý. Chci, aby vše dělali s maximálním nasazením. V dnešní době už totiž nelze dělat sport na vrcholové úrovni bez pořádné přípravy. Celá řada sportovních odvětví se rozvíjí tím stylem, že začíná být čím dál více silovější. A právě u hokeje toto platí nejvíce.“

Teď si Zubři užívají dovolených, ale už brzy budou mít opět napilno. Pondělkem 11. července začne týden dobrovolných tréninků, od 18. července vypukne další část přípravy už oficiálně. Ještě před výjezdem na led v bloku na suchu s kondičním koučem. “V závěrečné fázi před ledem budeme trénovat na bazéně v písku, kde kluky čekají starty nebo záseky a v Michalově budou tahat saně. Jeden den v týdnu bude vyhrazen krátké rychlostní kondici a chtěl bych zapojit i nějaké úpolové tréninky,“ představil Tomiga následující program.

A pak už přijde to nejočekávanější. V pondělí 25. července Zubři poprvé okusí nový led v MEO Aréně a příprava na WSM ligu začne postupně gradovat. Jaký má kondiční trenér Tomiga pohled na sezónu, v níž budou Zubři obhajovat skvělé umístění z loňska? “Hráči budou na sezónu fyzicky určitě velmi dobře připraveni. V zápasech už to ale bude také o duševní pohodě. Někdo říká, že po těžkém prvním roce bude ten druhý ještě těžší, takže uvidíme. Je jasné, že od prvního do posledního hráče bude muset každý na ledě odevzdat maximum. Bez toho to nepůjde,“ dodal Tomáš Tomiga.