ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Přerov - Vsetín (sobota 17:00) | JUNIOŘI: Přerov - Písek (neděle 13:30) | DOROST: Poruba - Přerov (ODLOŽENO)

Karty předkola jsou rozdány. Zubři vyhlíží soupeře pro čtvrtfinále play-off Chance ligy

Karty předkola jsou rozdány. Zubři vyhlíží soupeře pro čtvrtfinále play-off Chance ligy
P ř e r o v – Chance liga vrcholí a tolik očekávaná vyřazovací fáze soutěže je konečně tady! Přerovští bojovníci si nyní mohou užívat zaslouženého volna, jelikož si díky třetímu místu zajistili účast ve čtvrtfinále. V mezičase, kdy může první čtverka léčit šrámy ze základní části, však osm celků z 5. až 12. příčky bude svádět souboje v předkole play-off. Z něj vzejde poslední čtveřice mužstev, které příští pátek 19. března nastoupí k zápasům ve čtvrtfinále.

Už v pondělním závěrečném kole se vědělo, komu po něm skončí sezona, nebylo však známo složení žádné předkolové dvojice. Vsetín, Poruba a Litoměřice bojovaly o výchozí pozici na pátém až sedmém místě a domácí postavení do série pak na osmé pozici před dotahující Slavií z Prahy bránila ta Horácká z Třebíče. Bílé hvězdy nakonec díky výhře 6:3 v Kolíně osmé místo uhájily a znovu po roce se chystají na „slávistické derby“. Alespoň deváté místo se snažil uzmout Sokolov, ten však ve Vsetíně vůbec nepochodil (2:7) a pro předkolo se vydá kvůli pořadovému číslu 10 do Litoměřic. Poruba spoléhala na klopýtnutí Valachů. Ty sice kvůli horší vzájemné bilanci nepřeskočila, urvala si však alespoň šestou příčku, ze které si po třech dnech zopakuje souboj s jedenáctým Prostějovem. Přerovští Zubři budou souboje bedlivě sledovat, jeden z pětice Poruba – Litoměřice – Třebíč – Slavia – Sokolov je totiž vyzve ve čtvrtfinále!

VHK ROBE VSETÍN (5.) – HC SLOVAN ÚSTÍ NAD LABEM (12.)

Ústí si vydřelo postup až v předposledním kole v přímém souboji s Havířovem. V šedesáté minutě po střele Daniela Vrdlovce (8+13) propukla na severu Čech obrovská radost a tým, který se měl podle prognóz potácet u dna tabulky, slavil postup do předkola. Slovan už má své splněno, to Valaši před sezonou rozhodně cílili dále než do předkola. Soupeřem jim bude týmová síla Ústí vedená Michalem Trávníčkem (13+18) a snaha předvést se po čtyřech letech v play-off v dobrém světle.

Hokejisté Vsetína při zářijovém zápase v MEO Aréně, kde prohráli 1:3. Foto: Alena Zapletalová

V papírovém srovnání však půjde o souboj Davida s Goliášem. Vsetín hraje v parádní formě, jelikož z posledních dvanácti duelů ztratil pouze dva a už tak silný útok s Antonínem Pechancen (7+25) a Sebastianem Gorčíkem (12+15) oživil na konci ledna hokejový potenciál Jana Bergera (5+5). Na druhou stranu se od něj očekává jednoznačný postup dále, zatímco Ústí ruce svázané nemá. Severočeši však umí hrát vyrovnané duely a nemají co ztratit.

Vzájemné výsledky: 2:3p, 1:0

Tip autora: Ve třetím souboji Ústí domácí tvrz uhájí, v pondělí už se ale se sezonou rozloučí – Vsetín zvítězí 3:1 na zápasy.

HC RT TORAX PORUBA 2011 (6.) – LHK JESTŘÁBI PROSTĚJOV (11.)

Celky Poruby a Prostějova končily základní část právě proti sobě, když o dost šťastnější příběh napsali domácí Ostravané (6:1). Ti se před vyřazovací fází snažili nakopnout hru změnou trenérského štábu, kam přišel Karel Suchánek s Davidem Moravcem. Rošáda se, zdá se, vyvedla. Poruba třikrát bodovala naplno a své soupeře nikterak nešetřila. Před play-off si tak mužstvo vedené umem Markuse Korkiakoskiho (16+21) připomnělo, jaké výkony chce předvádět, pakliže se chce probojovat třeba i do finále.

Favoritem série šestého s jedenáctým je Poruba. Zaskočí ji Prostějov? Foto: Alena Zapletalová

Oba kluby spojuje do jisté míry schopnost přivádět individuality. V Ostravě září 29letý Fin, angažmá na Hané zase parádně sedlo o tři roky mladšímu Petru Mrázkovi (21+22). Pořádně se pak zviditelnil i šikovný mladík Petr Chlán (14+17). Jestřábi letos upustili od ambiciózních prohlášení a také působili týmověji než jindy, v této sérii však favoritem nebudou. V lednu si sice vybudovali na papírově slabších mužstev dobrou formu, tu však nedokázali potvrdit proti silnějším a do předkola tak půjdou po měsíci, tedy sedmi zápasech bez získaného bodu. Podobně jako Ústí však může Prostějov v sérii o to více překvapit.

Vzájemné výsledky: 3:1, 6:1

Tip autora: Ambiciózní Poruba se vrátí k formě ze začátku sezony a Jestřáby přejede poměrem 3:0.

HC STADION LITOMĚŘICE (7.) – HC BANÍK SOKOLOV (10.)

Třetí série proti sobě staví kluby, které do prvoligového ročníku vstoupily každý jinou nohou. Baník trávil podstatnou část sezony v tabulce veskrze vysoko, to v podání Litoměřic byla úvodní fáze i kvůli debaklu s nadcházejícím soupeřem (5:12) velmi nepovedená. Karty se pak ale vyměnily. Litoměřice od půlky prosince začaly fungovat a jako švýcarské hodinky šlapal především tandem Matěj Beran (17+35) – Patrik Miškář (19+28) – Martin Procházka (18+21). Těžiště síly Stadionu je zřejmé. O to důležitější je, aby tato trojice zůstala pro play-off zdravá.

Litoměřický Matěj Beran vyhrál bodování základní části Chance ligy. Foto: Alena Zapletalová.

Sokolov se k vlastní smůle bilancí jedenácti výher z dvanácti posledních kol pyšnit nemůže. Oproti Litoměřicím je naopak v dosti rozdílném rozpoložení. Druhá polovina ledna pro něj byla přelomovým obdobím, kdy se začal propadat tabulkou a na předkolových pozicích se udržel hlavně díky rezervě ze začátku ročníku. Do předkola mu možná budou chybět velké opory – Jaromír Kverka (14+14) s Davidem Tůmou (10+15), i bez nich však nedávno proti Zubrům podal Baník výkon hodný play-off, kdy se zaskvěl hlavně brankář Jakub neužil (91,03 %). Ten inkasoval poprvé až v prodloužení a nejen pro Litoměřice může být nejobtížnější překážkou.

Vzájemné výsledky: 5:12, 4:3

Tip autora: Sokolov urve těsné zápasy i díky Neužilovi ve svůj prospěch a v pátém zápase se postará o překvapení, když oslaví postup 3:2.

SK HORÁCKÁ SLAVIA TŘEBÍČ (8.) – HC SLAVIA PRAHA (9.)

Před rokem touto dobou byla čistě slávistická záležitost v podobě předkola play-off v plném proudu. A navrch měla Slavia Horácká, která urvala v Edenu obě dvě výhry. Letos si soupeři své výchozí pozice prohodili, série tak bude začínat na Vysočině. A z celého rozpisu půjde jednoznačně o nejvíce nevyzpytatelnou dvojici. Třebíč velmi dobře zachytila opětovný rozjezd Chance ligy a v lednu porážela slabší celky bez většího zaváhání. Poté jí však, podobně jako Prostějovu, do cesty vstoupily týmy z vyšších pater a výsledkem je před play-off poměrně neuspokojivá forma – čtyři body z pěti posledních utkání. Horáci se mohou ale spoléhat na pravidelné zápisy nejlepšího střelce Chance ligy Ladislava Bittnera (25+15), jenž utváří silnou dvojku s Martinem Štovíčkem (15+16).

Se Slavií Praha se Zubři stihli dvakrát utkat ještě před podzimním přerušením Chance ligy.

Pražští slávisté se na západní Moravu vydají po necelých dvou týdnech, kdy si po bojovném výkonu odvezli tříbodové vítězství. To získali také v prvním vzájemném střetu v hlavním městě. Před loňskou sérií si výsledkovou krizí procházeli Pražané, letos mohou jít do prvních soubojů v lepším rozpoložení naopak oni. Z šesti zápasů vyhráli pět především díky silné a rovnoměrně rozložené ofenzívě. K Petru Kafkovi (17+10) a Tomáši Šmerhovi (12+12) se kromě nahrávek Filipa Vlčka (8+20) a Petra Vampoly (7+16) navíc přidal i Jaroslav Bednář (7+14), jenž po delší době vysušil zvlhlý střelný prach. V sérii tak půjde převážně o to, čí obrana se pod náporem soupeře zlomí dříve.

Vzájemné výsledky: 1:7, 1:3

Tip autora: Slavia naváže na dobré výsledky, umlčí třebíčskou ofenzívu a v sérii si přivlastní vítězství 3:1.