ZÁPASY ONLINE ► MUŽI: Třebíč - Přerov 1:2 (PP) | JUNIOŘI: Přerov - Litvínov 1:3 | DOROST: Přerov - České Budějovice (sobota 15:15)

Dobša si zvyká na seniorský hokej. Na hře dozadu pořád pracuji, bez ní to nejde, hlásí

Dobša si zvyká na seniorský hokej. Na hře dozadu pořád pracuji, bez ní to nejde, hlásí
P ř e r o v – Zatímco první dva útoky prvoligové sestavy Zubrů patří zkušenějším hráčům, ve třetí a čtvrté řadě se prohánějí mladíci. V poslední z trojic forvardů si zatím šest startů stihl připsat David Dobša. S hokejem sice začínal v Břeclavi, od osmé třídy ale působí v Přerově. Patří tak mezi důkazy, že se Hanákům daří zapojovat vlastní mládežníky do A-týmu.

Devatenáctiletý Dobša naskočil v Chance lize před její nucenou pauzou téměř do všech přerovských utkání. Chyběl pouze v Kladně, kde čtvrtý útok tvořili Kamil Hajšman a jiní dva talenti z mládeže MEO – Martin Ryšavý a Daniel Indrák.

„Jsem rád za každou šanci, kterou mi trenéři v áčku dají. Zatím je to dobré… Začátky sice nebyly nejjednodušší, ale zvykám si,“ culí se Dobša. Vyrovnává se především s větší rychlostí, která mužský hokej odlišuje od toho juniorského. „Znát to bylo už v přípravě při Generali Cupu,“ přikyvuje věkem stále ještě junior, jenž dostal důvěru pro pohárové duely v Třinci a Vítkovicích.

Kromě samotných zápasů musel přidat i na trénincích. „V mužích je to totiž silovější, musíte víc zabrat,“ vysvětluje. Jinak se ale snaží hrát pořád stejně. Pomáhá mu, že zubří juniorka a A-tým vyznávají stejný herní systém. V obraně si s pukem moc nehrát, rychle vyjet dopředu a co nejvíce střílet. A pro možnost dorážek clonit brankáři. „Rozdíl je v úkolech, které mám. Zatímco v juniorce by to mělo být dávání gólů a rozhodování zápasů, v mužích se snažím, abychom góly hlavně nedostávali,“ porovnává rodák a odchovanec Břeclavi.

Přitom přiznává, že hra dozadu nepatří zrovna k jeho silným stránkám. „Pořád na ní ale pracuji, je hodně důležitá. Když člověk nezvládá bránit, nemůže potom ani jezdit do útoku,“ připomíná. Při zápasech za áčko se mu boku často pohybuje známá tvář – další přerovský junior Jan Fencl. „Pomáhá mi to, s Fenclíkem se známe už dlouho. Teď jsme spolu začali hrát i v juniorce. Spoustu věcí si můžeme nacvičit a lépe pak pomáhat celému týmu,“ vyzdvihuje výhody pravidelné spolupráce s kamarádem David Dobša.

S muži i juniorkou si na vstup do soutěže musel počkat. Nejstarší mládežnická kategorie musela stejně jako účastník Chance ligy odložit dva zápasy. „Není to nic příjemného, ale co už naděláme… Nepotkalo to jen nás, v juniorce si tím museli projít třeba i Warriors Brno,“ poukazuje na stejné patálie u jednoho ze soupeřů v Extralize juniorů.

V ní by se Zubři chtěli porvat o co možná nejlepší výsledek. Ideálně o ten vůbec nejlepší. „Každou sezonu nám jde o první místo. Rozhodně chceme hrát o postup,“ říká otevřeně Dobša. Odložený start „mistráků“ svěřencům trenérů Neumana a Dočkala vyšel. I kvůli dobře nastaveným hlavám smetli nepříjemný Šumperk a zdolali také Porubu a Techniku Brno.

Na největšího konkurenta ve skupině Východ, Vsetín, ale nestačili. „V první třetině jsme hlavou vůbec nebyli v zápase. Dostali jsme rychlé branky, museli jsme si vzít time-out. Ke konci se to zvedalo, ale už jsme utkání nestihli dohnat a otočit,“ zamýšlí se hokejista, který před několika lety působil i v Mladé Boleslavi, nad příčinami porážky v domácím prostředí.

Necelý týden nato vyjelo jméno Dobša k boji o body znovu. Nešlo však o Davida Dobšu, nýbrž o jeho mladšího sourozence Denise. Proti Zlínu se blýskl svou první soutěžní trefou za přerovský dorost. „Škoda, že jsem ji neviděl. Brácha mi to ale pak doma barvitě popsal. Byl nadšený, nebál se ani přehánět,“ usmívá se útočník zubří juniorky a A-mužstva David Dobša.