P r a h a – Hokejové kluby HC ZUBR Přerov, AZ RESIDOMO HAVÍŘOV a VHK ROBE VSETÍN požadují zrušení rozhodnutí výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje (VV ČSLH) ze dne 14. 2. 2019 a ze dne 21. 3. 2019, kterým byly tyto tři kluby administrativně vyřazeny z DHL Extraligy juniorů pro sezonu 2019/20. Všechny tři kluby proto v pátek 5. dubna 2019 podaly Podnět k zahájení arbitrážního řízení dle čl. 5 odst. 1 arbitrážního řádu ČSLH. Všechny tři kluby dále deklarují, že pokud se jim nepodaří zvrátit rozhodnutí svazu prostřednictvím arbitráže, budou nuceny se obrátit na civilní soudy a využít všechny dostupné právní prostředky.
„Rozhodnutí o vyřazení tří klubů v průběhu rozehrané soutěže je chybné, nekompetentní a hrubě poškozující konkrétní hokejové kluby. Svaz likviduje mládežnický hokej, jeho kroky jsou nepromyšlené, nedotažené a nikdo za to nenese žádnou zodpovědnost,“ říká prezident AZ RESIDOMO HAVÍŘOV Jaroslav Mrowiec.
„Kroky svazu vážně ohrožují výchovu mladých talentů u nás. Jen u extraligy juniorů se jedná o čtvrtou změnu pravidel od roku 2015. To klubům a jejich partnerům znemožňuje koncepční práci a samotným hráčům komplikuje jejich hokejový rozvoj,“ uvádí jednatel HC ZUBR PŘEROV Tomáš Pluháček.
Podle jednatele VHK ROBE VSETÍN Daniela Toboly došlo rozhodnutím svazu ke znevážení celého českého hokeje, kdy se mění pravidla uprostřed rozehrané soutěže. „Na rozvoj mládežnického hokeje jdou do našich klubů významné prostředky z veřejného sektoru, tedy z Ministerstva školství, krajů a měst a také spousta peněz od soukromých sponzorů a samotných rodičů mladých hokejistů. Tyto prostředky jsou rozhodnutím svazu zásadně ohroženy,“ dodává Tobola.
Kluby předběžně vyčíslily škody, které jim vyřazením vzniknou, a to na celkovou částku 10 milionů Kč za následující sezónu. Pokud se rozhodnutí svazu nepodaří zvrátit, budou kluby nuceny domáhat se náhrady za způsobené škody soudní cestou, a to jak na právnických, tak na fyzických osobách, které ji svým jednáním způsobily.
Zásadní je sportovní rozměr celého případu: Havířov a Vsetín v letošní sezóně postoupily do play-off, v soutěži uspěl i Přerov. Není tedy pochyb o tom, že kvalita výchovy mladých hráčů, tréninkového procesu i samotného zázemí je v těchto klubech na špičkové úrovni a z hlediska sportovního i na vyšší úrovni než v mnoha dalších klubech, které v soutěži v sezóně 2019/20 mají zůstat. Všechny tři kluby shodně konstatují, že v principu nejsou proti záměru zúžit počet týmů juniorské extraligy, musí se tak však stát výhradně na základě sportovních kritérií a výsledků a podle včas a jasně nastavených pravidel.
Rozhodnutí VV ČSLH může mít i nepříznivý vliv na další rozvoj mladých talentovaných hráčů z Vsetína, Přerova a Havířova. Praxe ukázala, že hráči jsou nuceni, aby opustili své mateřské kluby a přestoupili do konkurenčních, svazem zvýhodněných klubů. Potvrzením toho je i jednání řady konkurenčních klubů, které bezprostředně po rozhodnutí VV ČSHL oslovily hráče a nabízely jim přestup.
Rozhodnutí VV ČSLH bohužel ukázala, že nemalá část členů výkonného výboru nerozhoduje s ohledem na úspěšný rozvoj celého českého hokeje, ale hájí primárně zájmy těch klubů, které buď vlastní či je v nich zaměstnána. Kvůli tomu pak dochází k rozhodnutím, jež jdou proti zájmům mládežnického hokeje v České republice a samotných mladých hráčů, jako se stalo v případě rozhodnutí výkonného výboru z 14. 2. a 21. 3. 2019.
Doplňující informace vám přineseme v nejbližší době.