Vzpomínky na I.NHL - díl 3  Po čtvrtině soutěže 6.místo

P ř e r o v - Meochema byla sice v I.NHL nováčkem, ale žádný soupeř to s ní v první čtvrtině soutěže neměl jednoduché. Z jedenácti zápasů sice pětkrát prohrála, ale čtyřikrát to bylo po vyrovnaném průběhu jen o gól a soupeři se museli o své vítězství bát až do posledních sekund. A problémy měl na vlastním ledě dokonce i Gottwaldov, který ji jako jediný dokázal v první čtvrtině soutěže porazit o góly dva. I to byl jeden z důvodů, proč Meo poté, co odehrálo se všemi svými soupeři po jednom zápase, uzavíralo horní polovinu tabulky.

Díl 3 - Po čtvrtině soutěže 6.místo

Po čtyřech odehraných kolech drželo Meo se čtyřmi body sedmou pozici a mělo za sebou těžký zápas s vítězem předchozí sezóny - Opavou, který velmi smolně těsně prohrálo. Dnes si povíme něco o zbývajících sedmi utkáních úvodní čtvrtiny soutěže.

5.kolo     5. října 1977
Kladno B - Meochema     2 : 4

Utkání se hrálo vyjímečně již ve středu a Meochema opět potvrdila, že dovede čelit svým soupeřům i na jejich ledě. Zopakovala radostné vítězství v Karviné a překvapila Kladno B vedoucí brankou z přesilovky obránce Fraňka již ve 2.minutě. V 16.minutě skóroval Czyž a Meo tak vyhrálo první třetinu 2:0. Po návratu ze šaten pokračovalo v náporu a ve 23.minutě zvýšil na 3:0 Kolda. Domácím se podařilo snížit na 2:3 teprve v průběhu 3.třetiny, avšak jejich snaha o vyrovnání byla v 57.minutě utlumena čtvrtým gólem Meochemy, který v 57.minutě vstřelil útočník Stalčík. Rozhodčí vyloučili za celý zápas po třech hráčích z obou týmů, ale využít přesilovky dokázalo jen Meo, které při nich vstřelilo dvě branky.

První delší série bez vítězství

Protože v pátém kole současně překvapivě prohrála doma Opava s Jihlavou B a Ingstav s Karvinou, posunul se po zápase na Kladně Přerov se 6 body až na 5.místo v I.NHL. Na Meochemu však nyní čekaly 4 zápasy, v nichž nedokázala vyhrát. Podařilo se jí v nich získat jen jedinou remízu a i ta byla považována za ztrátu. Tu totiž uhrála doma s Morou Olomouc, která v posledních letech končila ve spodní půlce tabulky.

6.kolo     9. října 1977
Meochema - Ingstav     4 : 5

Na nedělní utkání s Ingstavem Brno, který skončil v sezóně 1976/1977 druhý, se přišlo podívat na přerovský zimní stadion 3600 diváků. Ingstav vstřelil sice již ve 4.minutě vedoucí branku, Meo však rychlými a vtipnými akcemi docílilo ještě v 1.třetině hned tří branek Trnkou, Svozilem a Koldou. I druhou třetinu pak zahájilo v dobré pohodě a již ve 22.minutě zvýšil Říha na 4:1. S tímto radostným náskokem šli také do poslední třetiny. V jejím průběhu se jim však hra přestala dařit a soupeř vystihl v obraně Meochemy několik „okének“. Během šesti minut dokázal zápas otočit. A to ještě brankář Fous zabránil třem dalším zcela vyloženým šancím. Meochema se pak snažila ještě zápas alespoň vyrovnat. Nepomohly ji však ani přesilovky 4 na 3, ani 5 na 3 a v závěru ani odvolání brankáře Fouse. Byl to nečekaný a velmi nepříjemný zvrat v zápase, ve kterém mělo Meo již svého soupeře „na lopatkách“. Rozhodčí Barvíř poslal na trestnou lavici 5 domácích a šest hostujících hráčů. Jedinou přesilovku dokázala využít Meochema. Přerovu patřilo po zápase 6.místo se 6 body a na vedoucí trojici Opavu, Gottwaldov a Jihlavu B ztrácela v tu dobu 4 body.

7.kolo     13. října 1977
Liberec - Meochema     4 : 3

Teprve ve třetím zápase hraném na ledě soupeřů okusilo Meo hořkost porážky. Celkově čtvrtá porážka a už počtvrté to bylo jen o jediný gól. Před 1500 diváky rozhodovali Frölich – Kulíček, Zeman. Za Meo uspěli Kolda, Buben a Svozil.

První hanácké derby v I.NHL

8.kolo     16. října 1977
Meochema - Olomouc     1 : 1

První hanácké derby s „Morou“ v I.NHL se hrálo v neděli 16.10.1977. Na utkání se přišlo podívat 3900 diváků, kteří se těšili na dobrý hokej a věřili ve vítězství. Byli však zklamáni. Viděli hru na jejich nervy, protože řady Meochemy byly k nepoznání. Pryč byly strojové útočné akce, přesná střelba i kombinace, opakovaly se chyby obranných dvojic. Velká snaha na dosažení co nejlepšího výsledku, která nechyběla Meochemě ani v tomto utkání, nestačila. V 5.minutě vstřelil vedoucí branku Moravie Horák a tímto stavem skončila i první třetina. Olomoučtí hráči byli rychlejší a jejich nájezdy znamenaly pro branku Meochemy velké nebezpečí. Těžké chvíle prožívalo Meo od 31. do 36.minuty, kdy Mora hrála přesilovky 5 na 4 a dokonce i 4 na 3, zvýšit své vedení se ji ale naštěstí nepodařilo. Výkon Meochemy se začal přeci jen pozvolna zlepšovat. Překážkou jí však byl vynikající olomoucký brankář Jurka, stejně spolehlivý jako domácí Fous. Vyrovnávací branky se dočkali diváci až v 50.minutě, autorem byl Buben. Meochema pak měla několik dobrých příležitostí strhnout vítězství na svou stranu, ale neproměnila žádnou. Ačkoliv v závěru zápasu ubylo hráčům pořádně sil, měli jich kupodivu hodně po závěrečné siréně, kdy došlo k hromadné a dlouhotrvající rvačce, jaká neměla do té doby na přerovském ledě obdoby. Scéně plné surovostí přihlížela ještě stále většina diváků, kteří se přišli na zápas podívat. Rozhodčí za to potrestali obě družstva dvou a pětiminutovými tresty. Celkový poměr vyloučených za zápas byl 6 ku 7, početní převahu nedokázal využít žádný z týmů.

9.kolo     20. října 1977
Gottwaldov - Meochema     2 : 0

V 9.kole zajíždělo Meo na led exligového Gottwaldova a odehrálo s ním před 3500 diváky naprosto vyrovnanou partii. Na zápas přijelo přerovské hráče povzbudit velké množství fanoušků a celý zápas je bylo velmi slyšet. Meochemě znovu nechyběla bojovnost a velmi dobře tentokrát i bránila. Útočníkům Meo však tak zvlhnul prach, že za celých 60 minut nevstřelili žádný gól. Také domácí celek ale dlouho nemohl skórovat a povedlo se mu to až ve druhé třetině. V poslední přidal ještě jednu branku a tak zápas skončil vítězstvím Gottwaldova 2:0. I tak to ale byl pro Meo slušný výsledek. Častěji byli vylučovaní domácí (7:5), žádný z celků ale nedokázal přesilovku využít.

První vysoké vítězství

Absence vítězství v posledních čtyřech kolech stála Meochemu po devátém kole pokles v tabulce na 8.místo se 7 body. Přišly ale i velmi příjemné okamžiky.

10.kolo     23. října 1977
Meochema - Milevsko     8 : 2

V neděli 23.10.1977 poprvé Meo vyprovodilo svého soupeře v I.NHL s debaklem. Pohoda vládla na ledě i v hledišti, kde utkání sledovalo 3400 spokojených diváků. Ačkoliv Milevsko zahájilo utkání s velkou razancí, ve 2.minutě otupil útočné hroty hostí brankou přerovský Svoboda. V 11.minutě zvýšil na 2:0 Buben. V 15.minutě zvýšilo Meo dvěma slepenými góly Kráčmara a Řezáče už na 4:0. Také druhou třetinu začali aktivněji hosté, avšak jejich střelecké pokusy zneškodnil brankář Fous, který sklízel po celý zápas zasloužený potlesk. Ve 26.minutě zvýšil už na 5:0 Buben. K velkému boji o každou píď ledu došlo v poslední třetině. Hosté nesložili zbraně a ve 43.minutě vstřelil jejich první branku Ťoupal. Ve 49.minutě zvyšoval za Meochemu na 6:1 Krejčíř a v 55.minutě v přesilovce 5 proti 3 na 7:1 Svozil. Milevsko pak dokázalo ve vlastním oslabení ještě vstřelit druhou branku Hesem a v předposlední minutě dokonal svůj hattrick Buben. Vysoké vítězství Meochemy bylo ovocem rychlých útočných akcí s přesným zakončením a také až na malou vyjímku pozornosti obránců. Utkání řídila trojice rozhodčích Mlejnek, Grochol a Cupal, kteří domácí několikrát poškodili. O vyrovnanosti soutěže svědčila skutečnost, že vysoké vítězství posunulo Meochemu až na 5.místo tabulky a to i přesto, že v předchozích čtyřech kolech body ztrácela.

11.kolo     27. října 1977
Chomutov - Meochema     3 : 3

Zápas s Chomutovem byl posledním z úvodní čtvrtiny soutěže. Před 400 diváky rozhodovali Froněk – Hřebík, Wonsch, góly Meochemy vstřelili ve 14.min Stalčík, 21.min Řezáč a 26.min Luzar.

Konec první čtvrtiny soutěže

1.čtvrtinu I.NHL 1977 – 1978 zakončilo tedy Meo remízou a celkové hodnocení výkonu mužstva bylo velmi příznivé. Vedení hokejového oddílu si dalo před sezónou za cíl v každé čtvrtině získat 10 bodů. To se v té první podařilo. Meochema vybojovala 4 vítězství, 2 remízy a 5 zápasů skončilo poměrně těsnými porážkami. Neutrpěla žádný debakl, jeden naopak uštědřila. Po první čtvrtině soutěže měla aktivní skóre 35:29 a s 10 body jí patřilo krásné 6.místo. Do té druhé nahlédneme společně příště.