Zubři prodloužili bodovou sérii, s Frýdkem-Místkem ale prohráli v prodloužení

P ř e r o v – Hokejisté Přerova v 18. kole Chance ligy podlehli Frýdku-Místku 2:3 po prodloužení. Zubři na domácím ledě museli dvakrát dotahovat, díky gólům Daniela Indráka při vlastním oslabení a Joshuy Máchy však pokaždé dokázali vyrovnat. Utkání za nerozhodného dospělo do prodloužení, ve kterém Slezanům vystřelil druhý bod a premiérové venkovní vítězství v této sezoně Kamil Walega. Hanáci prohráli poprvé po čtyřech zápasech, ale prodloužili bodovou sérii na pět soutěžních kol.
18.kolo, středa 1.11.2023
HC ZUBR Přerov - HC Frýdek-Místek
2:3p
(1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Indrák (Chludil), 36. Mácha (Indrák, Krisl) – 9. Marosz (Hrachovský), 20. Haman (Veselý, Ramik), 65. Walega (Svačina, Kowalczyk). Rozhodčí: Cabák, Šudoma – Bezděk, Otáhal. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 894. Střely na branku: 34:41. Zblokované střely: 3:4. Vhazování: 28:41. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
Postava – Kudělka, Černý, Krisl, Chroboček, Cubo, Adámek, Hanák – Jakub Svoboda, Pechanec, Indrák – Mácha, Hejcman, Doležal – Tomi, Chludil, Tarnoczy – Jan Svoboda, Ministr, Goiš
Švančara – Haman, Havránek, Kowalczyk, Výtisk, Hrachovský, Homola – Svačina, Walega, Haas – Ramik, Marosz, Doktor – Klimša, Čmiel, Veselý – Macháček, Šuhaj, Geidl – Hotěk

Do utkání vstoupil aktivněji Přerov, který mohl ve čtvrté minutě slavit první gól. Jakub Svoboda ale stejně jako chvíli nato branku přestřelil. V hokeji často platí pořekadlo „nedáš – dostaneš“, a tak skóre otevřel Frýdek-Místek. Domácí dvakrát během krátké chvíle chybovali v obranném pásmu, což napodruhé potrestal střelou pod lapačku Rostislav Marosz.

S rychlým srovnáním mohli přispěchat Indrák či zanedlouho Chroboček a Doležal, domácí fanoušci se ale dočkali až ve 20. minutě. Všemu předcházelo vyloučení Goiše a následně Jakuba Svobody na pět minut a do konce utkání, Walega ale v přesilovce spálil dvě tutovky a pořekadlo se proti Frýdku obrátilo. Chludil vybojoval puk pro Daniela Indráka, který se trefil parádně. Hosté ale nakonec dlouhou přesilovku přece jen využili. Tři desetiny sekundy před koncem úvodního dějství jim vedení nápřahem vrátil Filip Haman.

Frýdečtí si do druhé části přenesli ještě minutu z trestu Jakuba Svobody, nic z ní ale stejně jako z dalšího trestu Přerova o minutu později nevytěžili. Dostali se ale do tempa, které v prostřední třetině po většinu času jasně diktovali. Postava se musel ohánět během několika přečíslení i nebezpečně tečovaných kotoučů, Zubry ale držel nad vodou a ti ve 36. minutě srovnali. Prakticky z ničeho nic přišel průnik Joshuy Máchy po pravém křídle a zakončení mezi betony, kterým z ostrého úhlu nachytal Švančaru. Hosté si mohli vzít vedení následně rychle zpět, štěstěna ale stála při Přerovu.

Také třetí třetinu zahájili domácí dvojicí oslabení, dobrou defenzívní hrou však drželi soupeře zkrátka. Sami si ve své první přesilovce naopak vypěstovali dobrý tlak, obětavé bloky Frýdku ale držely zkrátka zase všechny jejich střely. Krátký únik Chrobočka zastavil Švančara, Zubrům ale větší aktivita vydržela přibližně jen do poloviny dějství. S blížícím se závěrem působili nervózněji, což mohl v 55. minutě potrestat rozhodujícím gólem Klimša, Postava byl ale proti.

Zápas tak zamířil do prodloužení, které bylo zaslouženým výsledkem na obě strany. V něm rozhodčí nepřerušili hru po zákroku na unikajícího Máchu, který zůstal ležet na středovém kruhu. O vítězství Frýdku-Místku vzápětí zblízka rozhodl Kamil Walega.

Robert Svoboda (HC ZUBR Přerov): Byl to úplně jiný zápas, než jsme si představovali. Nemůže být řeči o tom, že by někdo něco podcenil. Hráči věděli, o co hrají – o svou pohodu. Bývá to samozřejmě zrádné. Frýdek je poslední, ale nemá vůbec špatný tým. Mohou nás mrzet neproměněné šance v první třetině, ještě v kompletní sestavě. Kdybychom tam dali branku nebo lépe dvě, zápas by se asi odvíjel tak, jak bychom chtěli. Pak jsme měli neuvěřitelné množství vyloučení, která nás stála strašně moc sil. Navíc jsme měli zkrácenou sestavu o Kubu Svobodu. Vzhledem k vývoji zápasu je bod víc než nic, i když jsme pochopitelně chtěli tři body. Klobouk dolů před kluky za to, co odbojovali. Bylo to založené na pár lidech, kteří museli hrát oslabení i přesilovky.

Martin Hrnčár (HC Frýdek-Místek): Každá výhra, ať už za dva nebo za tři body, v našem případě potěší. Konečně jsme se mohli radovat z vítězství po velmi dlouhé době. Byli jsme k tomu několikrát už velmi blízko, ale nikdy jsme to nedotáhli do konce. Jak jsme dnes vyhráli za dva body, tak jsme mohli za tři body vyhrát i prohrát. První třetina z naší strany nebyla úplně ideální, jako kdybychom ještě zůstali v autobuse. Hodně individuálních chyb, ztráty puků. Soupeř byl lepší a vytvářel si velmi nebezpečné prostorové přihrávky do střeleckého slotu, kde nás asi třikrát ohrozil. Ale buď jsme to zblokovali, nebo to chytil brankář. Druhá třetina byla to, co chceme hrát. Nátlaková silná hra, vzdálenější střídačky, dobrá střídání, soupeř musel faulovat a měli jsme tam přesilovky. Měli jsme početnou střelbu a tlak do brány, který musí být ještě větší. Na můj vkus je to stále málo, musíme tam být aktivnější a jít si za tím gólem. Paradoxně uděláme dvě chyby a dostaneme gól. Ale je to hokej, je to sport. Po třetí třetině to mohlo skončit 5:2 nebo klidně 2:5. Prodloužení patřilo domácím, ale ustáli jsme ho. Jsem velmi rád, že chlapi nakonec to vítězství překlopili na naši stranu a že jsme po dlouhé době vyhráli.