Vzpomínky na I.NHL - díl 18 Přichází třetí sezóna v I.NHL

P ř e r o v - Jak jsme se již v minulých dílech zmiňovali, ročník 1979-1980, který právě začínal, byl prvním po reorganizaci I.NHL. Soutěže se v této sezóně účastnilo 24 mužstev, která byla rozdělena do dvou skupin. Pro Meochemu to byla třetí sezóna v I.NHL a byla zařazena do skupiny B, kterou hrála převážně moravská mužstva. Z nejvyšší soutěže opět sestoupil český tým a protože to byl Gottwaldov, byl zařazen rovněž do skupiny B. V obou skupinách se hrálo opět čtyřikrát dokola a vítězové obou skupin se měli střetnout ve finále o titul přeborníka ČSR. Přeborník měl hrát s vítězem slovenské národní ligy o postup do nejvyšší soutěže. Poslední celky obou skupin sestupovaly do krajských přeborů, protože II.NHL byla na několik let zrušena.

Skončila sezóna 2010/2011 a tak jak jsme v srpnu loňského roku slíbili, vracíme se opět k seriálu o historii přerovského hokeje ve druhé nejvyšší soutěži. V nadcházejících čtyřech měsících bude seriál vycházet opět každý týden ve čtvrtek a v dalších šestnácti dílech se společně seznámíme s učinkováním Lokomotivy Meochemy Přerov v I.NHL v letech 1979-1980 a 1980-1981. Opět Vás prosíme, aby jste omluvili ve všech dílech velmi špatnou kvalitu obrázků, které pocházejí ze 30 let starého tisku.

Předchozí díly, které vycházely v loňském roce, naleznete v sekci "Historie", odkazu "Přerov v I.NHL". (díly 1 až 17)

Díl 18 - Přichází třetí sezóna v I.NHL

V dnešním díle si řekneme pár slov o nové soutěži, změnách v kádru hokejistů Meochemy Přerov na sezónu 1979-1980 a povíme si něco i o prvních zápasech soutěže.

Nový model soutěže

Ročník I.NHL 1979-1980 hrálo dvanáct nových týmů. Ty postoupily ze 4 skupin II.NHL, která po skončení předchozí sezóny byla zrušena. Celkem hrálo I.NHL tedy 24 družstev, která byla rozdělena na dvě dvanáctičlenné skupiny a vylosovala si tato čísla :

12 Liberec            12 Přerov
V obou skupinách hrály týmy mezi sebou čtyřkolově každý s každým, tedy 44 kol. Začínalo se 20.září 1979, konec byl naplánován na 2.března 1980. Vítězové obou skupin se ve dnech 9.března 1980, 12.března 1980 a 14.března 1980 měli spolu utkat o titul přeborníka ČSR v sérii hrané na dva vítězné zápasy. Kvalifikaci o postup do nejvyšší soutěže měl hrát přeborník ČSR s vítězem slovenské NHL v sérii hrané na tři vítězné zápasy od 20.března 1980 vždy po třech dnech. Rozhodující pátý zápas by se hrál na Slovensku. Do krajských přeborů sestupovala poslední mužstva obou skupin.

Cíl Meochemy

Meochema si vytýčila za úkol skončit v této sezóně do 8.místa. Úkol to nebyl jednoduchý, protože v moravské skupině zůstala s jedinou vyjímkou všechna nejsilnější mužstva předchozího ročníku a navíc do ní spadl znovu Gottwaldov, který před rokem svým postupem do 1.ligy zachránil Meochemu v I.NHL.

Trenéři mužstva

Hlavním trenérem mužstva mužů byl v této sezóně Otto Mrlík, funkci jeho asistenta zastával prof.Josef Podlaha.

Sestava mužstva

Mužstvo přišlo o několik vynikajících hráčů. Především o svou brankářskou jedničku - Čestmíra Fouse. Ten přestoupil do Škody Plzeň, která se po roce opět probojovala do nejvyšší soutěže. Do 1.hokejové ligy odešel z Přerova i juniorský reprezentant útočník Miroslav Venkrbec, který začal oblékat dres Vítkovických železáren. Do Dukly Vyškov odešel začátkem října 1979 útočník Jan Trnka a kvůli studijním důvodům odešel z týmu i další útočník Ota Štěpaník.

Prvním brankářem mužstva se tak stal Miloslav Foldyna, druhým brankářem odchovanec Meochemy František Dolejš. Mužstvo dále posílili útočníci Lubomír Bilík ze Železáren Prostějov, Petr Hampel z Baníku Ostrava a Jiří Zubíček ze Zbrojovky Vsetín. Krátce po zahájení soutěže ještě k mužstvu přišel útočník Vlastimil Černý z Prostějova.

Kádr mužstva tedy tvořili hráči, které jsme tehdy vídali s těmito čísly : 1 Foldyna Miloslav, 24 Dolejš František - 2 Pospíšil Miroslav, 3 Franěk Josef, 4 Mareček Petr, 5 Ovčáček Petr, 6 Svoboda Eduard, 14 Svozil Stanislav, 19 Šrom Bohumil - 8 Zubíček Jiří, 9 Šnábl Miroslav, 10 Trnka Jan, 12 Krejčíř František, 13 Kalvoda Jiří, 15 Dvořák Jaroslav, 16 Černý Vlastimil, 17 Krejčí František, 18 Hampel Petr, 20 Bilík Lubomír, 21 Řezáč Jaroslav, 22 Stalčík František a 25 Novák Luděk

Kapitánem mužstva byl Jaroslav Řezáč, jeho zástupcem Eduard Svoboda.

Příprava na sezónu

Podrobnosti o letní přípravě bohužel nejsou známy, neznáme ani datum zahájení přípravy na ledě. Přátelské zápasy se začaly hrát až v závěru srpna a soupeři Meochemy byly celky z různých soutěží. Meochema zavítala na několik dní i do Polska. Jejím asi nejvýznamnějším soupeřem v přípravě byla prvoligová "Kometa", která se tehdy nazývala Zetor Brno a v nejvyšší soutěži skončila v předchozím ročníku na předposledním, tedy 11.místě. Meo se celou první třetinu statečně drželo, ale nakonec prohrálo 1:7, když všechny góly inkasovalo v prostřední části hry. Nejvýraznějšího vítězství 9:1 dosáhlo doma se Šumavanem Vimperk, který byl v této sezóně nováčkem v I.NHL a hrál ve skupině A.

Návštěvnost

Dá se říci, že I.NHL už zapustila v Přerově pevné kořeny a pro diváky už nebyla ničím novým. Návštěvnost na zimním stadionu v Přerově tak oproti předchozí sezóně opět poklesla, na zápasy se chodilo dívat průměrně 1500-2000 lidí, ve druhé půli 1000-1500. Nejvíce táhla stejně jako v předchozích sezónách hanácká derby s Morou. I tak ale stále patřilo Meo v pomyslné tabulce návštěvnosti na přední místa. Stabilně více lidí chodilo celou sezónu jen v Olomouci a Žďáru nad Sázavou. V jiných městech na tom byli s návštěvností podobně jako v Přerově nebo většinou ještě hůře. I na první, exligový Gottwaldov přišlo jen málokdy více lidí, než na Meo.

Na začátku soutěže Meo dvakrát přišlo ve 3.třetině o výhru

Na rozdíl od předchozích dvou ročníků, Meochemě se tentokrát první zápasy nevydařily. V prvních dvou vždy vedla na začátku poslední třetiny 3:2, přesto v obou zápasech nezvládla třetí třetinu a o vítězství i všechny body přišla.

1.kolo      20.září 1979
Ingstav Brno - Meochema      5 : 4

Utkání začalo s více než 30 minutovým zpožděním, protože se k zápasu nedostavila dvojice čárových rozhodčích. Utkání tak nakonec řídila jen dvojice rozhodčích Holík-Harašta. Vyloučili dva brněnské a tři přerovské hráče, jedinou přesilovku využilo Meo. Ingstav měl větší část zápasu převahu, kterou se mu ale naštěstí nedařilo dlouhou dobu příliš využívat. Meo se dostávalo do šancí hlavně z brejků a díky nim získalo v zápase dvakrát vedení. Nejdříve v 7.minutě, když skóroval Dvořák. Domácí však do tří minut díky gólům J.Hájka a Šuláka stav otočili ve svůj prospěch. Ve 34.minutě se podařilo vyrovnat Fraňkovi a o tři minuty znovu Meochema vedla díky gólu Trnky, který ještě v září hrál za Meo. Když pak hned těsně po návratu z šaten do třetí třetiny zvýšil Řezáč na 4:2, vypadalo to se ziskem dvou bodů velmi nadějně. Bohužel ale jen chvíli. Soupeř totiž podobně jako v první třetině odpověděl takřka okamžitě, neboť Břoušek vzápětí vstřelil dva slepené góly a už ve 43.minutě tak bylo vyrovnáno na 4:4. Remíza trvala takřka až do konce, ale v předposlední minutě strhl vítězství na stranu Ingstavu Janák. Meochemě už nepomohla ani power play a tak nakonec odjela z Brna s prázdnou. Utkání sledovalo jen 300 diváků.

2.kolo      23.září 1979
Meochema - Žďár nad Sázavou      4 : 5

Meochemě se bohužel nevydařila ani domácí premiéra. Podobně jako v Brně i v tomto zápase na začátku poslední třetiny ještě vedla, ale ani tento zápas nedotáhla do vítězného konce. Také toto utkání nepískala původně nomimovaná trojice rozhodčích a do Přerova přijelo náhradní trio Kyttner - Brok a Barvíř, kteří vyloučili 9 hráčů v poměru 3:6. Oba týmy využily jednu přesilovou hru. Meo mělo slabší začátek, ale časem si získalo mírnou převahu. Díky ní po první třetině zásluhou Trnky a Krejčíře vedlo 2:1 a i podruhé šlo do šaten s jednobrankovým náskokem po gólu Šnábla. V poslední třetině ale hráčům Meochemy vázla kombinace, chybovala obrana a díky jejim hrubým chybám se Žďáru podařilo zápas otočit. Nováček I.NHL v poslední třetině převyšoval Meochemu rychlými a vtipnými útočnými akcemi, jeho obrana se vyznačovala velkou obětavostí a obrovské potíže dělal Přerovu hlavně vynikající brankář hostů Daněk. Meochemě odešla i koncovka a jediný, kdo za Meo ještě vstřelil gól byl Řezáč. Za hosty skóroval dvakrát Novák, po jedné brance přidal Marek, Janda a Bavor. 1700 diváků, kteří se přišli na první zápas soutěže na přerovském ledě podívat, odcházelo velmi zklamáno, Meo bez zisku jediného bodu zaujalo v tabulce 9.místo. Byla to veliká škoda, protože v první čtvrtině soutěže se Žďáru vůbec nedařilo, kromě tohoto zápasu v ní vyhrál už jen jedenkrát, utrpěl i několik debaklů a po jejím skončení, tedy po 11.kole, zaujímal v tabulce se 4 body poslední místo.

Teprve ve 3.kole Meo poprvé bodovalo

V dalších dvou kolech nastala situace opačná. Meo nejdříve prohrávalo a zlepšenou hrou v dalších částech zápasu vybojovalo ve třetím kole venku alespoň bod a ve čtvrtém kole doma již konečně vyhrálo.

3.kolo      26.září 1979
Hradec Králové - Meochema      2 : 2

Zatímco první kolo se hrálo ve čtvrtek, toto kolo se hrálo již ve středu. Do vedení šli ve 13.minutě domácí zásluhou Bydžovského a o tři minuty zvýšil vedení Hradce na 2:0 Bulis. Ve druhé třetině Meo přeci jen zvýšilo aktivitu a krátce po začátku druhé třetiny snížilo ve 22.minutě na 1:2 gólem Krejčího. I ve třetí třetině se podařilo Přerovu vstřelit gól krátce po návratu ze šaten, když ve 42.minutě vyrovnal na 2:2 Zubíček. Strhnout vedení na svou stranu se však Meochemě už nepodařilo. V celém zápase hrálo Meo jedinou přesilovku a tu dokázalo využít. Naproti tomu na trestnou lavici šli hráči Meo šestkrát, Bilík dokonce musel předčasně zamířit pod sprchy, ale domácí je do hry nevrátili předčasně ani jednou. Zisk pouze jednoho bodu znamenal v tabulce pád až na 10.místo.

4.kolo      30.září 1979
Meochema - Kolín      3 : 1

Na zápas se přišlo podívat 1800 diváků. Podobně jako v Hradci Králové i v tomto zápase předvedla Meochema proti Kolínu, posílenému několika hráči z prvoligových Pardubic, v první třetině velmi rozpačitý výkon a při své vlastní přesilovce dokonce inkasovala z Musilovy hole gól. Kolín předváděl v 1.třetině poměrně dobrý hokej s patřičným důrazem. Do druhé třetiny nastoupilo Meo ale jak vyměněné. Všechny řady zpřesnily přihrávky, útočné akce měly náležitou rychlost a obránci úspěšně brzdili nájezdy soupeřů, na jejichž hokejkách přibývalo nepřesností. Velmi dobrý výkon podal brankář Foldyna, který svými bravurními zákroky hodně připomínal svého předchůdce brankáře Fouse. Ve 23.minutě vyrovnal Dvořák na 1:1 a ve 29.minutě otočila stav zápasu na 2:1 čerstvá posila týmu Černý. V poslední třetině vše pojistil ve 42.minutě Krejčíř. Tímto zápasem se s Meochemou loučil Jan Trnka, který se za týden vrátil na led Meochemy už v dresu Dukly Vyškov. Utkání řídili rozhodčí Pravda - Ondra a Kováč, na trestnou lavici poslali po třech hráčích z obou týmů, jednu přesilovku využilo Meo. Po zápase se Přerov konečně posunul v tabulce výše a se 3 body mu patřilo 7.místo.

Po prvních čtyřech zápasech měl ve skupině B maximální počet bodů už jen exligový Gottwaldov, bez zisku bodu už nebyl v tabulce nikdo, pouhý jediný bod měla jen poslední Karviná. Meochema byla s 1 vítězstvím, 1 remízou a 2 porážkami na 7.místě a měla skóre 13:13. O tom, jak se dařilo Meochemě v dalších zápasech úvodní čtvrtiny soutěže si povíme více opět za týden.