Vzpomínky na I.NHL - díl 17 Meo končí nakonec deváté

P ř e r o v - 18.února 1979, tedy už 5 kol před koncem soutěže, se Meo zbavilo starostí se záchranou v soutěži, což bylo hlavním cílem sezóny. Ten se tedy povedlo splnit a zbývalo již pouze zbývajících 5 zápasů dohrát. V těch dosahoval Přerov střídavých úspěchů a tak nakonec ještě o jedno místo v tabulce klesl a celkově skončil devátý. Hned o kolo později potvrdila své vítězství v soutěži Plzeň a k bojům o udržení v kvalifikaci bylo definitivně odsouzeno i Milevsko. Závěr sezóny už tudíž nebyl tak dramatický jako ta předchozí a byl tak podstatně klidnější.

Díl 17 - Meo končí nakonec deváté

5 kol před koncem bylo Meo na osmém místě se 35 body a skórem 106:124. V dnešním díle si něco povíme o posledních pěti kolech a celou sezónu zrekapitulujeme.

40.kolo     21. února 1979
Liberec - Meochema     1 : 5

Protože na zimním stadionu v Liberci měli havárii, utkání se hrálo na zimním stadionu v Mladé Boleslavi. Třebaže v Mladé Boleslavi se už šest let I.NHL nehrála, na utkání se přišlo podívat jen 400 diváků. Meochema udávala po celé utkání tón, hra se jí skvěle dařila a rychlou strojovou kombinací vyvedla soupeře z konceptu. Po první třetině sice Meo vedlo jen o gól 0:1, ale o všem se rozhodlo především ve 2. třetině, po níž svítil na světelné tabuli již stav 1:4. Přerovskou svatyni tentokrát hájil místo Fouse Foldyna a zachytal na výbornou. Dvě přerovské branky vstřelil Trnka, po jedné přidali Svozil, Stalčík a Svoboda. Čestný úspěch mužstva, které bylo v zápise vedeno jako domácí, zaznamenal ve druhé třetině Hlaváček. Rozhodčí Sirotek – Ptáček a Čepelák vylučovali hlavně přerovské hráče (2:7), jedinou přesilovku přesto využilo Meo. Po zápase patřilo Přerovu stále 8.místo se 37 body.

Druhým účastníkem kvalifikace o záchranu se stalo Milevsko

Milevsko ztrácelo před tímto kolem na desátou Jihlavu B už 10 bodů, takže ji mohlo maximálně bodově dohnat, ale ještě stále s ní mohlo mít lepší vzájemné zápasy. Její teoretická šance na bezkvalifikační záchranu až doposud tedy ještě žila, byť visela na stále se tenčící nitce. Ta se však po tomto kole definitivně přetrhla, když Milevsko prohrálo v Hradci Králové 4:3. Spolu se Slávií Praha tak bylo definitivně odsouzeno ke kvalifikačním bojům o udržení v soutěži se dvěma čtvrtými celky z II.NHL.

V soutěži zvítězí Plzeň

Také v boji o postup do kvalifikace o nejvyšší soutěž se rozhodlo po tomto kole. Vítězstvím nad Chomutovem 6:1 si díky devítibodovému náskoku před druhou Opavou definitivně zajistila první místo v soutěži Plzeň. O všem podstatném tak bylo už 4 kola před koncem I.NHL 1978-1979 rozhodnuto a řada týmů už zápasy hrála jen z povinnosti. Například Plzeň v dalších třech zápasech nevyhrála a doma ve 42.kole dokonce ztratila bod s poslední Slávií Praha za remízu 4:4.

41.kolo     25. února 1979
Meochema - Milevsko     3 : 3

Milevsko, které už bylo definitivně odsouzené ke kvalifikaci, v utkání překvapilo velkou chutí do hry, bojovností a rychlostí. Domácí se naopak jen těžko rozehrávali. V 18.minutě se hosté ujali Šimánkem vedení 0:1 a ve 31.minutě Novák dokonce zvýšil jejich vedení na 0:2. Teprve potom se podařilo Přerovu vyrovnat hru a po gólu Marečka ve 33.minutě a o minutu později Řezáče, nakonec i stav zápasu. Až poslední třetina měla dobrou úroveň, obě mužstva udržela tempo do posledních sekund utkání. Ve 44.minutě ještě nejdříve dostal Meo poprvé do vedení Šrom, to ale vydrželo jen dvě minuty a na konečnou remízu 3:3 upravil milevský Kurka. Na získaném bodu má pro hosty velkou zásluhu především jejich brankář Ušiak, v přerovské brance vidělo 2100 diváků i v tomto zápase Foldynu. Utkání rozhodovala trojice Pecina – Moravec, Postránecký, vyloučili na 2 minuty 4 přerovské a 2 milevské hráče, hostujícímu Hesovi udělili i osobní trest. Přesilovku nevyužil žádný z týmů. Tři kola před závěrem soutěže zůstalo Meo se 38 body na 8.místě.

42.kolo     28. února 1979
Hradec Králové - Meochema     2 : 1

Na celém utkání bylo vidět, že se už o nic nehrálo. Mělo pěší tempo, zklamali v něm především útočníci obou celků. Domácí se ujali v 5.minutě vedení Valáškem, ve 21.minutě vyrovnal Buben a vítězný gól padl již ve 38.minutě rovněž z Valáškovy hole. Nejlepším hráčem zápasu byl přerovský brankář Foldyna. Utkání řídili Říha – Kulíček, Novotný, poměr vyloučených na 2 minuty činil 5:9, navíc domácí Suchý inkasoval pětiminutový trest. Žádné mužstvo přesilovku nevyužilo. Utkání, které nedosahovalo ani průměrné úrovně, sledovalo 1500 diváků. Po utkání si Meo vyměnilo v tabulce místo s doposud devátou Jihlavou B a tuto pozici již neopustilo.

43.kolo     4. března 1979
Opava - Meochema     6 : 2

Domácím vyšel úvod a získali převahu, kterou si udržovali po velkou část zápasu. V 9.minutě nejdříve otevřel skóre opavský Vojáček, na 2:0 zvýšil ve 14.minutě Marek a o tři minuty později po akci Solného již byl brankový rozdíl třígólový. Ve druhé třetině Meo přeci jen trochu zlepšilo hru a ještě připravilo svému soupeři trochu komplikací, protože ve 24.minutě nejdříve Trnka snížil na 3:1 a ve 34.minutě vstřelil kontaktní gól na 3:2 Mareček. Poslední třetina už však vyzněla jednoznačně pro opavské a dalšími třemi brankami Efflera ve 41., Děkana v 53. a Jelena v poslední minutě, dali výsledku konečnou podobu 6:2. Rozhodčí Pecina – Raška, Molín vyloučili z obou mužstev po šesti hráčích, nikdo z hráčů se před skončením svého trestu do hry nevrátil. Na utkání se přišlo podívat 1100 diváků.

Meo skončí deváté

Meo zůstalo po zápase se 38 body na deváté příčce. Protože osmá Jihlava B uštědřila olomoucké Moře dokonce desítku (10:2), Meo na ni ztrácelo již tři body a na desátý Chomutov mělo náskok dva body a lepší vzájemné zápasy, bylo kolo před koncem už také jisté, že Meo v tomto ročníku I.NHL skončí na devátém místě.

44.kolo     8. března 1979
Meochema - Ústí nad Labem     0 : 0

Třebaže zápas skončil pro hokej naprosto atypickým skóre, utkání nebylo vůbec podprůměrné. Se svými hokejisty se na půl roku přišlo rozloučit 2100 diváků a sledovali velmi bojovné utkání, kde nebyla nouze o dramatické momenty před oběma brankami. O nerozhodném výsledku 0:0 rozhodli na obou stranách vynikajícím výkonem především brankáři, na straně Meochemy Fous, pro něhož to byl poslední zápas v dresu Meo a na straně Ústí n.L. Hnídek. Rozhodčí Vavrečka – Sýkora a Tomica vyloučili jednoho domácího a tři hostující hráče.

Statistiky přerovského celku v I.NHL 1978-1979 :

Statistiky které uvádíme, byly zveřejněny na počátku dalšího ročníku v prvním programu

Brankáři :

Jméno            záp.   zás./góly   obdrž.góly     branky/záp.  zásahy     tresty
1. Fous Čestmír     39,5     9,85          121           3,02       1192      30 min
2. Foldyna Miloslav  6,5    11,73           15           2,14        176       0 min

Nejproduktivnější útok               :    Řezáč – Dvořák – Šnábl
Nejproduktivnější obranná dvojice    :    Franěk, Mareček

Doma Meo 10 krát vyhrálo, 5 krát hrálo nerozhodně a 7 krát prohrálo, mělo aktivní skóre 71:59 a v tabulce domácích zápasů obsadilo 9.místo. Venku Meochema zvítězila 6 krát, uhrála 2 remízy a 14 krát odešla poražena. V těchto zápasech měla pasivní skóre 46:77 a v tabulce zápasů venku skončila také na 9.místě.

V této sezóně mívalo Meo nejslabší první třetiny. Ze 44 zápasů v nich vyhrálo jen 10krát, 12krát remizovalo, 22krát prohrálo a celkově v ní mělo pasivní skóre 28:44. Nejlepší mívalo druhé třetiny, v nich vyhrálo 15krát, 17krát hrálo nerozhodně a 12krát prohrálo. V nich mělo i aktivní skóre 48:45. Ze třetích třetin Meo vyhrálo 17, 13 remizovalo a 14krát odešlo poraženo. V posledních třetinách mělo pasivní skóre 41:47.

Meo bylo potrestáno 197 dvouminutovými tresty, 4 pětiminutovými, 9 osobními a 3 do konce utkání (2x Franěk a 1x Fous).

Nepříliš dobře si Meo vedlo v útoku. Za celou sezónu Meo vystřelilo na branku soupeře 1483 střel, po 117 z nich svítilo za brankou soupeřů červené světlo. Potřebovalo tedy 12,6 střely na docílení branky. Ze 117 branek (což bylo po Milevsku nejméně) docílilo Meo 82 při hře 5 na 5, 24 při přesilovce 5 na 4, 1 při přesilovce 5 na 3, 2 při přesilovce 4 na 3, 1 při hře 6 na 5, při hře 4 na 4 dalo Meo 3 branky, při hře 3 na 3 gól nedalo a v oslabení 4 na 5 vstřelilo 2 góly. 1 branku proměnil Šnábl z trestného střílení.

Poměrně dobře si Meo vedlo v obranné fázi. Brankáři měli 1368 zásahů, obdrželi 136 gólů a to znamenalo 10,05 zásahů na obdrženou branku. V počtu inkasovaných branek bylo na čtvrtém místě (jen Plzeň, Opava a Ústí n.L. dostaly méně), z toho 104 při hře 5 na 5, 18 při oslabení 4 na 5 (což bylo nejméně ze všech mužstev I.NHL), 1 při oslabení 3 na 4, 10 při svých přesilovkách 5 na 4, 2 ve hře 4 proti 4 a 1 při hře 3 na 3. Žádný soupeř Meochemu nepřekonal při jejím dvojnásobném oslabení.

Porovnání obou ročníků I.NHL :

1977-1978 :    10. místo	41 bodů	   skóre  136 : 136
1978-1979 :     9. místo	39 bodů	   skóre  117 : 136

Přestože si v porovnání s první sezónou v I.NHL Meo téměř všechny statistiky zhoršilo, získalo i o dva body méně a oproti prvnímu ročníku mělo tentokrát záporné skóre, v celkovém umístění bylo ve druhém ročníku o jedno místo lepší a zatímco po první sezóně v I.NHL ještě téměř měsíc po skončení soutěže nemělo svou účast v dalším ročníku zajištěnu, v druhé sezóně mělo jistotu už pět kol před koncem.

Sezónu hodnotil tehdejší předseda hokejového oddílu TJ LMCH Přerov Josef Budínský :

„Cílem oddílu bylo takové umístění , abychom nehráli kvalifikaci o udržení v soutěži. Deváté místo je o stupínek lepší. Před sezónou jsme vycházeli z toho, že jsme si byli vědomi, že druhý rok v soutěži je vždy obtížnější. Ostatní již mají otypován váš styl hry, trenéři mohou vést družstvo k takové hře, která je nepříjemná. Dělali jsme chyby v útoku, ale také v obraně, zejména tam, kde byla nervózní atmosféra. Máme průměr více než dvanáct střel na branku na jeden gól a to je příliš mnoho. Po odchodu Luzara a Říhy jsme nedokázali posílit tým tak jak jsme předpokládali, protože jsme nemohli splnit nároky některých hráčů a klubů. Situace se v této oblasti stává stále složitější. Dalším problémem, který měl vliv na výsledky byl ten že mužstvo bylo pohromadě prakticky až na začátku mistrovské sezóny. Nedobrý vliv měla i nová sestava trenérů, způsob organizace tréninků včetně letní přípravy a zejména vztah „mužstvo – trenér“, který je třeba vytvářet. Vzájemnou důvěru družstva a trenéra se přes velkou podporu oddílu i jednoty nepodařilo vytvořit. Vzhledem k tomu utrpěl zejména počátek sezóny. Po třetím zápase nastal zlom ve výkonnosti a systému hry. Muselo dojít k revidování herního stylu i sestav jednotlivých pětic. Došlo ke zlepšení, i když výsledky byly velmi nerovnoměrné, objevily se projevy herní nekázně a nedostatečného nácviku i modelování herních situací. Ve třetí čtvrtině soutěže vznikla velká nervozita. Výbor oddílu byl nucen přijmout žádost trenéra Zdeňka Bořka, jemuž se nepodařilo získat přirozenou autoritu, o uvolnění z funkce prvního trenéra. Pověřil touto funkcí Ottu Mrlíka a jeho asistentem Pavla Foreta. Toto řešení se ukázalo jako správné. Sportovní výsledky odpovídají záměrům, ale ukázaly se určité rezervy, které spočívají v lepším tréninku, herní kázni, chuti a elánu i v nasazení v jednotlivých zápasech. Cíl musí být pro nastávající sezónu vyšší. Nepodařilo se podstatnější zlepšení v soutěži slušnosti. V ní jsme sice umístění uprostřed, ale chtěli jsme být v první třetině. Vzhledem k novým pravidlům bylo mnoho zbytečných osobních trestů i trestů do konce utkání. Příkladem ukázněnosti je Řezáč, který letos oproti předchozím letům neměl žádný delší trest. Sezónu také ovlivnila zranění a dlouhodobé nemoci ( z počátku Šrom, Buben, později Mareček, Štěpaník, Dvořák a další), ze zdravotních důvodů jsme ze základního kádru museli vyřadit Vojáčka. Pokud jsem sledoval výsledky testů z letní přípravy, byl jsem některými výsledky zklamán, protože neodpovídaly špičkovým hokejistům. Značné nedostatky jsou v pohybové a silové oblasti. Z toho bude muset vycházet atletická příprava na příští sezónu. Dále se zaměříme na psychickou přípravu, stmelování kolektivu, upevnění herní kázně v tom smyslu, že když druhý udělá v zápase chybu, já musím stav zlepšit a ne se hádat. I v další sezóně se chceme opírat především o zkušené hráče, kteří jsou dlouhodobě kladem.Příkladem je třeba Eda Svoboda. Dobré výkony podával také kádr několika odpovědných hráčů, i když se jim ne vždy dařilo (Fous, Buben, Ovčáček, Mareček, Řezáč, Krejčí, Šnábl až do zranění). Velmi dobrý byl i výkon dorostence Venkrbce, přestože mu studium i účast na soustředěních národního mužstva nevytvořily příznivé podmínky. Z mladých hráčů prokázal bojovnost Štěpaník.“

Velmi kritický byl po sezóně trenér Otto Mrlík :

„Kádr mužstva se po skončení předchozí sezóny nepodařilo doplnit o typy hráčů tvořivých a s dobrým zakončením. U většiny nových chyběla ctižádostivost a zdravá hokejová drzost. Všichni noví hráči byli bráni z nižší soutěže II.NHL, čili bez hráčských zkušeností. V přípravném období jsme vyzkoušeli 3 brankáře, 8 obránců a 18 útočníků. Kolektiv v určitých obdobích přípravy i hlavní sezóny nebyl jednotný. V přístupu k utkáním neměl správnou motivaci na předvedení dobré hry, kterou diváci dovedou ocenit. V kolektivu mužů není mnoho tvořivých typů hráčů. Co není důkladně nacvičeno, nejsou schopni hráči zaimprovizovat. U většiny bohužel chybí předvídavost ve hře. Tréninkové dávky prováděl celý kolektiv, individuální plány hráčů v letní přípravě nebyly. Během ní nebylo zaměření na obratnostní stránku obránců a speciální tréninky brankářů. Většina tréninkových procesů byla na bázi vytrvalostního charakteru. Chyběla nám rychlost, dynamičnost a silové pojetí v osobních soubojích. Nevěnovali jsme se technicko-taktické části v takovém rozsahu, jaký tento kolektiv potřebuje. Speciální tréninky brankářů jsme začali provádět až v měsíci lednu 2x týdně 30 minut.

Se Zdeňkem Bořkem jsme jako trenérský tandem měli mezi sebou určité rozpory. Měl jsem připomínky k rozsahu a jednotlivým fázím přípravy, protože jsem tento kolektiv znal lépe a věděl jsem co mu chybí. Princip přípravy se přesto nezměnil a rozhodně to mělo vliv na přístup hráčů jak k tréninkům, tak i k utkáním. Systém pro hru 2 – 1 – 2 s levým křídelním útočníkem byl stanoven správně, protože na plnění obranných úkolů jsme levá křídla v kádru měli. Nácvikům jednotlivých herních situací ale nebyla věnována dostatečná doba. To se projevilo hlavně v mistrovských utkáních, v otázce nasazení, zodpovědnosti a plnění technických a taktických příkazů, při řízení utkání trenérem Bořkem. Proto muselo v průběhu sezóny dojít k výměně na trenérském postu a trenéra Z.Bořka nahradil Pavel Foret. Mužstvo nebylo v dobrém psychickém ani fyzickém stavu. Situaci nám ještě ztížila dohrávka odložených utkání. Nová trenérská dvojice dostala za úkol skončit do 9.místa a to jsme splnili. Pro příští sezónu je třeba tým doplnit o hráče, kteří se zúčastní celé letní přípravy.“

Kvalifikace o postup do nejvyšší soutěže a o udržení v I.NHL

V kvalifikaci o nejvyšší hokejovou soutěž, která se hrála ve dnech 12.3.1979 – 22.3.1979 se Plzeň střetla z Dubnicí. Kvalifikace se hrála tentokrát na 3 vítězné zápasy. Po vítězství 3:1 na zápasy ( z pohledu Plzně - 2:4 v Dubnici, 6:1 v Plzni, 6:3 v Dubnici a 6:0 v Plzni) se Plzeň po roce znovu do 1.hokejové ligy vrátila a od té doby hraje nejvyšší soutěž již nepřetržitě. Předposlední Milevsko i poslední Slávia Praha si svou účast v dalším ročníku NHL v kvalifikacích se čtvrtými celky II.NHL zajistily, s žádným z těchto celků se však Meo další dva ročníky nesetkalo, protože oba celky byly v dalších ročnících zařazeny do skupiny A, zatímco Meo hrálo ve skupině B. Další mistrovské zápasy s nimi odehrála Meochema až ve finálové skupině ročníku 1981-1982, který Meo tenkrát vyhrálo.

Tímto pro tento rok končíme naše povídání o historii přerovského hokeje v I.NHL. Osmnáctý díl seriálu vyjde až po skončení příští sezóny v dubnu 2011. V dalších 16 dílech se pak seznámíme s historií Meochemy v I.NHL v sezónách 1979-1980 a 1980-1981. Všechny díly seriálu, které prozatím na našich stránkách vyšly, najdete v sekci „HISTORIE“ v odkazu „PŘEROV V I.NHL“.