Vzpomínky na I.NHL - díl 16 Záchrana 5 kol před koncem

P ř e r o v - První polovina února 1979 byla pro Meo velmi náročná. První tři únorové pátky Meochema dohrávala svá odložená utkání, hrávala tedy tři zápasy týdně. Bylo to fyzicky velmi namáhavé a tak dosahovala střídavých úspěchů. Předváděla však stále poměrně pohledný hokej a tak například dokázala s vedoucí Plzní uhrát remízu. Naopak mužstva, která byla momentálně na posledních dvou místech, bodovala jen ojediněle a tak se Přerovu dařilo svůj náskok před těmito týmy i mírně zvyšovat. Už pět kol před koncem tak bylo jasné, že Meo skončí nejhůře desáté a že si tedy svou účast v dalším ročníku I.NHL nebude muset po skončení sezóny ještě vybojovat v kvalifikaci se čtvrtými celky II.NHL.

Díl 16 - Záchrana 5 kol před koncem

Po 35.kole, o němž jsme si povídali naposledy, mělo Meo před sebou ještě dva odložené zápasy a se 30 body a skórem 90:105 mu patřilo osmé místo. Dnes si budeme vyprávět o těchto dvou odložených zápasech a dalších čtyřech ze čtvrté čtvrtiny soutěže.

36.kolo     7. února 1979
Slávia Praha - Meochema     0 : 2

Protože v první polovině února 1979 Meochema dohrávala svá odložená utkání, tři týdny po sobě ji čekaly každý týden vždy tři zápasy. Slávia Praha byla na posledním místě, už dvanáct kol za sebou nedokázala vyhrát a tak se Meo rozhodlo, celkem rozumně, šetřit síly na dohrávané i další zápasy. Ve vyšším tempu hrálo jen úvodních deset minut. Během nich vstřelil ve 2.minutě gól Štěpaník a o 6 minut později upravil na 0:2 Řezáč. Pak i Meo „přeřadilo“ na nižší rychlostní stupeň a zápas jen kontrolovalo. V zápase byli vyloučeni 3 domácí a 2 přerovští hráči, žádný celek přesilovku nevyužil. Úrovni předvedené hry obou celků v zápase odpovídala i návštěva. Na zimní stadion, kde hrávala pražská Slávia, si ten večer v miliónové Praze nenašlo cestu ani sto diváků. Dva celkem lacino získané body neznamenaly sice pro Meo v tabulce postup, zůstalo osmé, ale s 32 body se od předposledního Milevska vzdálilo již na 11 bodů.

Další dohrávka

V pátek 9.února 1979 se dohrávala další čtveřice odložených zápasů a mezi nimi také jeden přerovský. Meo v něm na svém ledě přivítalo šestý Liberec. Ten byl hnán do boje touhou po odvetě, neboť s Meochemou v tomto ročníku prohrál prozatím oba zápasy. Před zápasem poblahopřáli hráči a funkcionáři TJ LMCH Přerov dlouholetému hráči Meochemy Stanislavu Svozilovi, pro něhož to byl již třístý zápas ve žlutomodrých barvách Meo.

29.kolo     9. února 1979
Meochema - Liberec     3 : 5

Zápas byl celkem vyrovnaný, šance hostů ale byly přeci jen o něco promyšlenější a důraznější. Úspěch slavily především přesné liberecké přihrávky. Hned ve 2.minutě otevřel skóre liberecký Řeháček, dvě minuty před koncem úvodní třetiny vyrovnával na 1:1 Štěpaník. Nerozhodný stav pak vydržel ještě půlku druhé třetiny, ale ve 29.minutě vrátil Liberci vedení 1:2 Polák. Během minuty se sice „revanšoval“ na 2:2 Trnka, ale radost přerovských diváků byla hned v 31.minutě „uhašena“ další brankou hostí na 2:3, jejímž autorem byl Hlaváček. Ještě jednou se podařilo Přerovu vyrovnat a to ve 45.minutě zásluhou Marečka. V 51.minutě však vstřelil vítězný gól liberecký Polák a v předposlední minutě upravil na konečných 3:5 Moesner. Zápas, který sledovalo 2100 diváků, rozhodovali Friedrich – Ondra, Pravda, poměr vyloučených činil 2:4, navíc hostující Plíhal inkasoval ještě osobní trest. Jedinou přesilovku využili hosté. Přerov zůstal i přes porážku stále osmý se 32 body.

Skvělý výkon proti leaderovi soutěže

Vedoucí Plzeň v pátek 9.2.1979 rovněž dohrávala jeden zápas a po vítězství v Chomutově 1:3 už měla na druhou Opavu 8 kol před koncem soutěže 11 bodový náskok. Také Meochema už mohla hrát poměrně v klidu, protože předposlední Milevsko na ni mělo desetibodový deficit.

37.kolo     11. února 1979
Meochema - Plzeň     2 : 2

Plzeň přijela i podruhé do Přerova bez reprezentanta Ebermanna, který byl na reprezentačním soustředění. Obě mužstva se překonávala v technice, rychlosti a obětavosti. Divákům se hokej velmi líbil a vytvořili jednomu z nejlepších zápasů na přerovském ledě skvělou atmosféru. Nakonec byli spokojeni i s výsledkem. Skóre otevřeli v 15.minutě hosté, když síť přerovské svatyně rozvlnil Klapáč, ve 38.minutě zasvítilo světlo za oběma brankami, když za domácí skóroval Kračmar a za hosty Huml a spravedlivou podobu dal výsledku v 54.minutě Trnka. Meo tak uhrálo před 2600 diváky s Plzní zaslouženou remízu 2:2. Rozhodčí Koval - Benáček a Bulant, vyloučili 2 přerovské a 4 plzeňské hráče, žádný z týmů však této výhody nevyužil. Meochema zůstala po zápase v tabulce se 33 body na 8.místě.

38.kolo     14. února 1979
Ingstav - Meochema     5 : 2

Větší část zápasu na ledě pátého Ingstavu Brno byla herně poměrně vyrovnaná, i když skóre se vyvíjelo celý zápas příznivě pro domácí tým. Hned v úvodní minutě vstřelil první gól brněnský Janák, o osm minut později ho napodobil jeho spoluhráč Unzeitig. Ve 14.minutě vstřelil kontaktní gól na 2:1 Trnka. Jednogólový rozdíl skóre pak svítil na tabuli celý zbytek první třetiny a také větší část druhé třetiny. Ve 25.minutě sice na 3:1 zvýšil Macek, ve 29.minutě ale na 3:2 snížil Kračmar a naděje na nějaký bodový zisk pak trvala až téměř do konce druhé třetiny. Tehdy se ovšem obrana Meochemy dopustila několika chyb, za něž zaplatila ve 37. a 39.minutě dalšími dvěma inkasovanými brankami z holí Janáka a Vlčka, které se ukázaly jako klíčové. Skóre 5:2 se pak už nezměnilo. Před návštěvou 300 diváků řídila zápas trojice sudích Šebela – Míča, Matějček. Na dvě minuty vyloučili 4 brněnské a 3 přerovské hráče, navíc na pět minut poslali zpytovat svědomí na trestnou lavici za hrubý faul domácího Unzeitiga. Obě mužstva jednu početní výhodu využila. Ani porážka Přerov o 8.místo v tabulce nepřipravila.

Prvním účastníkem kvalifikace o záchranu se stala Slávia

V tomto kole rovněž prohrála poslední Slávia se třetím Ústím nad Labem 2:5 a protože 6 kol před koncem ztrácela na desátou Jihlavu B 13 bodů, ztratila už i teoretickou šanci na desáté místo a stala se prvním celkem, který si musel svou účast v dalším ročníku vybojovat v kvalifikaci se dvěma čtvrtými celky II.NHL.

Poslední dohrávka

Zápas Milevska s Přerovem byl posledním odloženým utkáním v celé soutěži. Milevsko bylo před ním na předposledním místě, mělo 24 bodů a už mu dost značně „hořela půda pod nohama“, protože na desátou Jihlavu B ztrácelo 7 bodů. Přerov měl před ním náskok dokonce 9 bodů a protože s Milevskem měl hrát ještě dva zápasy a oběma mužstvům chybělo 7 zápasů do konce, stačilo Přerovu pro jistou účast v dalším ročníku I.NHL v těchto vzájemných zápasech uhrát 3 body.

30.kolo     16. února 1979
Milevsko - Meochema     3 : 4

Přerov začal zápas trochu „ospale“ a už poněkolikáté se stalo, že hned v první minutě inkasoval branku. Domácí Hovora tak zajistil domácím na dlouhou dobu vedení 1:0, protože Přerov se v první třetině nemohl prosadit. Naštěstí toho ale Milevsko, které mělo nervozitou „svázané obě ruce“, nedokázalo využít a další gól dlouho nepřidalo. Po návratu z šaten se Meo rozstřílelo a brankami Kračmara, Krejčího a Štěpaníka otočilo ve druhé třetině nepříznivý vývoj zápasu ve svůj prospěch na 1:3. Milevsko v poslední třetině sice stačilo ještě vyrovnat brankami Bardy a Hovory, ale 3 minuty před koncem vstřelil vítěznou přerovskou branku Kračmar. Utkání sledovalo 600 diváků a řídili ho rozhodčí Janů – Deraha, Krajhanzl. Poměr vyloučených na 2 minuty činil 2:3, navíc přerovský Franěk byl vyloučen do konce utkání. Oba týmy využily jednu přesilovku. V tabulce si Meo se 35 body pojistilo své 8.místo, od předposledního místa ho dělilo už 11 bodů a do konce sezóny zbývalo už jen 6 kol.

Osmé hanácké derby

Olomouc byla aktuálně na čtvrtém místě a už před týdnem ztratila i poslední teoretickou šanci na první místo, o které s Plzní v úvodní čtvrtině soutěže dlouho bojovala. Přerovu už chyběl k definitivnímu zajištění účasti v dalším ročníku I.NHL poslední krůček a ten mohl udělat už v tomto zápase. Předchozích 7 derby skončilo dvěma vítězstvími Meochemy, třemi remízami a dvěma vítězstvími Mory, Skóre vzájemných zápasů hovořilo mírně ve prospěch Olomouce (15:17). Doma zatím Meo s Morou neprohrálo, vyhrálo jeden zápas 4:1 a dva skončily remízou 1:1 a 2:2.

39.kolo     18. února 1979
Meochema - Olomouc     3 : 4

Hanáckému derby, na které se přišlo podívat 3350 diváků, opět nechyběla nervozita, byť už oběma týmům téměř o nic nešlo. Dlouho v něm góly nepadaly. Ten první vstřelil olomoucký Horák až ve 26.minutě. Ve 32.minutě sice vyrovnal Svoboda, ale hosté ještě do druhé přestávky dosáhli dvoubrankového vedení, když ve 34.minutě skóroval Caldr a o čtyři minuty později Holub. V poslední třetině Meo přidalo a dokázalo znovu vyrovnat. Nejdříve ve 49.minutě snížil na 2:3 Novák, jemuž přihrával Venkrbec (situace na snímku F.Totha) a v 53.minutě vyrovnával na 3:3 Buben, avšak o vítězství hostů 3:4 rozhodl o dvě minuty později olomoucký Polách. Arbitry utkání byla trojice Gottwald – Maják, Vyhlídlo, poměr vyloučení na 2 minuty činil 4:7, navíc přerovský brankář Fous a olomoucký hráč Chovanec byli vyloučeni do konce zápasu. Oba týmy využily jednu přesilovku, Mora navíc uspěla i jednou v oslabení.

Meo má zajištěnu účast v I.NHL 1979-1980

Meo sice doma hanácké derby prohrálo, avšak špatnou náladu všem přerovským fanouškům spravil už večer z rádia hlášený přehled výsledků I.NHL. Milevsko totiž doma prohrálo s Libercem 2:3 a jelikož tím pádem na Meo ztrácelo stále 11 bodů, znamenalo to, že už nemohlo v tabulce Meochemu dohnat. Již 5 kol před koncem si tak Meo zajistilo účast v dalším ročníku I.NHL. Po 39.kole (15 vítězství, 5 remíz a 19 porážek) měla TJ LMCH Přerov tedy 35 bodů, skóre 106:124 a byla stále osmá. Vedoucí Plzni už chyběl se 60 získanými body k celkovému vítězství v soutěži jediný vyhraný zápas, druhá Opava ztrácela osm bodů, třetí Olomouc a čtvrté Ústí nad Labem už třináct. Pátý Ingstav a šestý Liberec měli 41 bodů, sedmý Hradec Králové 36, devátý Chomutov 34, desátá Jihlava B 33, předposlední Milevsko 24 a beznadějně poslední Slávia jen 18 bodů. O posledních pěti kolech si ale řekneme zase více až za týden, kdy vyjde na 8 měsíců prozatím poslední díl našeho seriálu.