Vzpomínky na I.NHL - díl 15 Po čtrnáctidenní přestávce

P ř e r o v - Počatkem ledna 1979 musela díky velkým mrazům a energetické krizi většina mužstev řadu svých utkání odložit. Meo na tom bylo spolu s Milevskem vůbec nejhůře. Mezi 8.lednem 1979 a 20.lednem 1979 bylo nuceno vynechat všechna tři kola, která byla v tomto období naplánována a mělo tak čtrnáctidenní přestávku. Vynucená pauza však Přerovu spíše pomohla. Špatný herní projev, typický pro Meo v úvodu třetí čtvrtiny, asi „zmrzl“ v kruté lednové zimě a s návratem hokejistů Přerova k zápasům se naštěstí vrátil na jejich hokejky i celkem pěkný hokej. Pouze škoda, že občas s nejlepšími celky soutěže nezvládli třetí třetinu a zbytečně v závěru utkání ztráceli.

Díl 15 - Po čtrnáctidenní přestávce

Nucená přestávka, způsobená nepříznivým počasím, pro většinu celků začala po 27.kole a pro každý měla různou délku. Meo ji mělo nejdelší, vynechalo 3 zápasy a na jejím počátku a také konci bylo na 8.místě, mělo 24 bodů a skóre 73:87. Dnes si budeme vyprávět, jak se vedlo Přerovu po návratu k zápasům v dalších 6 zápasech.

Začínalo se s nevyzpytatelným Hradcem Králové

Po přestávce byly na řadě pro Meo dva zápasy doma, což sice mohlo Přerovu pomoci, avšak nečekali jej žádní snadní soupeři. Prvním celkem, který na Přerov po této pauze čekal, byl Hradec Králové. Tedy celek, který byl ještě po 14.kole poslední, ale v danou chvíli mu po mnoha vynikajících výsledcích aktuálně patřilo v tabulce již šesté místo a měl o 4 body více než Meo. Přerov s ním v této sezóně navíc ještě neuhrál ani bod a tak to neměl vůbec jednoduché.

31.kolo     21. ledna 1979
Meochema - Hradec Králové     6 : 3

Ještě neskončila ani první minuta utkání a hosté zásluhou Buvaly vedli 0:1. Slabý výkon Meochemy ale trval naštěstí jen několik minut a potom se Meo rozehrálo. Zakládalo rychlé, útočné akce, obránci narušovali útočné akce Hradce již na modré čáře. V 6.minutě vyrovnal Řezáč a v 19.minutě upravil na 2:1 Krejčíř. Druhá třetina byla vyrovnaná a obě mužstva vstřelila po dvou brankách. Z přerovské strany to byl ve 27.minutě Buben na 3:1 a ve 32.minutě Šrom na 4:1, za hosty snižoval na 4:2 ve 35.minutě Pavlíček a na 4:3 o tři minuty později Semonský. V poslední třetině už ale měla průběh zápasu pevně pod kontrolou Meochema. Ve 44.minutě nejdříve zvýšil na 5:3 Řezáč a v 52.minutě uzavřel skóre na 6:3 Krejčí. Při lepší koncovce a nebýt dvou zbytečných chyb přerovské obrany, mohlo být vítězství Přerova daleko výraznější. Před 2500 spokojenými diváky řídili zápas rozhodčí Vavrečka, Sýkora a Tomica. Vyloučili 3 domácí a 6 hostujících hráčů. Meo využilo 3 přesilovky. Žádný z odložených zápasů se ještě nedohrával a tak byl v počtu odehraných zápasů mezi celky stále až 3 utkání rozdíl. Meo s pouhými 28 zápasy mělo 26 bodů a bylo v tabulce stále osmé. Na předposlední Milevsko s rovněž 28 zápasy mělo náskok už 8 bodů.

Na snímku Fr.Totha je juniorský reprezentant M.Venkrbec v útoku.

S Opavou mělo Meo spíše smůlu

Dalším celkem, s nímž se mělo Meo doma utkat, byla Opava. Té aktuálně patřilo v tabulce druhé místo, ve třetí čtvrtině odehrála všech 9 zápasů, z toho jen dvakrát prohrála a porazila i vedoucí Plzeň 7:4. Meo s ní neodehrálo špatný zápas, ale tolik smůly a nervozity se ještě na brusle a hokejky jeho hráčů nenalepilo snad v žádném z předchozích utkání. Porážka 2:5 neodpovídala předvedené hře obou celků a byla pro Meo příliš krutá. Vše měla „na svědomí“ především porucha na elektrickém vedení zimního stadionu. Ta vznikla 24.1.1979 již v 11.15 hodin, přesto se ji až do začátku utkání stále nepodařilo odstranit. O zápas, který měl začít v 17 hodin byl velký zájem. Nejméně 3 tisíce příznivců čekalo dlouho ve tmě a chladu. Téměř třetina z nich to nevydržela a během hodiny odešla. Pak se v 18.10 hodin naštěstí v hale rozsvítilo a zápas se mohl konečně začít hrát, ale ještě dvakrát v průběhu zápasu se hala ponořila do tmy, když praskla žárovka a to si vyžádalo další přestávku.

32.kolo     24. ledna 1979
Meochema - Opava     2 : 5

Hráči Meochemy bojovali pod vedením trenéra Otty Mrlíka velmi obětavě a hráli se druhou Opavou až do konce druhé třetiny otevřenou vyrovnanou partii. Vůbec první gól dal až ve 25.minutě opavský Černý. Do další sirény se ještě trefil ve 38.minutě Řezáč a ještě v téže minutě dal druhý opavský gól Stařenský. Pak se však zopakovaly již výše zmíněné potíže s osvětlením. Díky dalším vynuceným přestávkám Meo ztratilo tempo a herní orientaci a hosté využili větších zkušeností. Mezi 53. a 55.minutou vstřelili opavští Sosna, Vojáček a Jelen tři „slepené“ góly a znervózněného Fouse tak za stavu 1:5 vystřídal Foldyna. Hosté už pak sice další gól nepřidali, ale už pouze jediná branka Meo v 58.minutě z hole Trnky nemohla výsledek do reálnější podoby přivést. Zápas, který navíc o více než hodinu později začal, díky poruchám trval bez několika minut celé tři hodiny. Zápas sledovalo nakonec „jen“ 2200 promrzlých diváků a řídili ho rozhodčí Knecht – Cupák a Zálešák. Poměr vyloučených na dvě minuty činil 1:3, přerovský Krejčí navíc inkasoval ještě osobní trest. Jedinou přesilovku využilo Meo. V tabulce zůstala Meochema s 26 body na 8.místě, žádný z 10 odložených zápasů se ještě nedohrával.

33.kolo     28. ledna 1979
Ústí nad Labem - Meochema     5 : 2

I toto utkání bylo pro Meo dost smolné. Přerovský hokej byl totiž líbivější než ten co produkoval domácí tým, ale ústecký byl zase účinnější. Podobně jako s Opavou byl zápas herně dlouho vyrovnaný a opět vše rozhodly tři góly domácích ve třech minutách poslední třetiny. První branku dalo Ústí Hlaváčkem také až ve druhé třetině a to ve 24.minutě. Až do konce druhé třetiny se stav už nezměnil a poměrně pěkný hokej přinesl Přerovu ovoce krátce po zahájení třetí třetiny. Na 1:1 nejdříve ve 41.minutě vyrovnával Buben a o dvě minuty později dokonce Trnka zajistil Přerovu vedení 1:2. Pak však přišla 45.minuta a vyrovnání domácího Prokeše na 2:2. Jen o minutu později otočil zápas na 3:2 Mikeš, za další dvě na 4:2 zvýšil Vícha a tentýž hráč i uzavřel skóre na 5:2 čtyři minuty před koncem. Před 500 diváky rozhodovali Kutílek – Louda a Zeman, vyloučili 5 ústeckých a 4 přerovské hráče, domácí využili 2 přesilové hry, Meo naopak uspělo jednou v oslabení.

Třetí čtvrtina I.NHL sice skončila, ale …

Zápasem s Ústím nad Labem sice skončila třetí čtvrtina soutěže, ale rekapitulovat ji v tuto chvíli šlo jen velmi těžko, hodně zápasů se díky lednovým mrazům ještě neodehrálo. Dvě porážky odsunuly v tabulce Meo na 9.místo, kde spolu s desátým Chomutovem mělo sice stejný počet 26 bodů, ale co bylo podstatné - na předposlední Milevsko, které spolu s poslední Slávií naposled vyhrálo začátkem prosince 1978, mělo stále už poměrně velký náskok a to 8 bodů. Navíc mělo spolu s Milevskem ze všech celků nejvíce zápasů k dobru, protože odložené zápasy se stále ještě nedohrávaly.

34.kolo     31. ledna 1979
Chomutov - Meochema     1 : 3

Přerov byl po celý zápas lepší, úspěšně zapracovali zadáci. Gólem „do šatny“ v poslední minutě první třetiny otevřel skóre Šrom, ve 35.minutě zvýšil na 0:2 Krejčí a na 0:3 upravil v 52.minutě Kalvoda. Domácí sice ještě o minutu později vykřesali jiskřičku naděje v podobě snížení na 1:3, ale vícekrát už puk brankovou čáru mezi tyčemi přerovské svatyně nepřešel. Dva získané body Přerov z devátého místa výše sice neposunuly, ale protože předposlední Milevsko opět nevyhrálo, rozdíl od něj se zvýšil už na 10 bodů. Žádný odložený zápas se ještě nedohrával, Meo tak mělo stále ještě k dobru tři utkání. V tomto kole se zrodil také jeden kuriózní výsledek, boj o druhé místo mezi Ústím nad Labem a Opavou totiž skončil bez branek.

Sedmé hanácké derby v I.NHL

V pátek 2.února 1979 se hrála první várka odložených zápasů a Meo v rámci nich zajíždělo ke svému hanáckému rivalovi do Olomouce. Mora už dávno našla „pevnou půdu pod nohama“ a z posledních pěti zápasů čtyři vyhrála, navíc naposledy přede dvěma dny s vedoucí Plzní 6:4. „Zuby si tak brousila“ i na Meo. Bodové zisky ze vzájemných zápasů byly vyrovnané, předchozích šest derby skončilo dvěma vítězstvími Meo, dvěma Mory a dvě skončily remízou. Skóre však bylo ze strany Meo mírně pasivní 13:15. V Olomouci Meo jedenkrát vyhrálo 1:2 a dvakrát prohrálo 5:3 a 5:1.

28.kolo     2. února 1979
Olomouc - Meochema     2 : 2

Utkání mělo vynikající úroveň. Obě mužstva dala do derby všechny síly a jednotlivé řady Meochemy se zvláště ve druhé třetině doslova překonávaly. Prvního gólu dosáhli domácí v 16.minutě Holubem, na 1:1 vyrovnal v 28.minutě Dvořák a ve 33.minutě se dokonce Meo ujalo ve vlastním oslabení zásluhou Bubna vedení 1:2. O pět minut později však domácí Čížek vyrovnal na 2:2. Protože v poslední třetině se 3000 diváků už branky nedočkalo, skončil zápas celkem spravedlivou remízou 2:2. Rozhodčí Pecina – Postránecký a Moravec vyloučili celkem 7 hráčů (2:5). Přesilovku nevyužilo žádné mužstvo. Získaný bod vrátil Meochemu v tabulce zpět na 8.místo.

35.kolo     4. února 1979
Meochema - Jihlava B     2 : 2

Dva dny po dohrávaném hanáckém derby přivítalo Meo tehdy devátou rezervu Dukly Jihlava. Nastoupilo pod vedením nového trenéra. Místo pardubického trenéra Zdeňka Bořka se podařilo získat bývalého hráče a kapitána Meochemy Pavla Foreta. O výsledku zápasu nakonec rozhodl věkový průměr obou mužstev, rychlé útočné akce Dukly a tvrdá střelba. První gól padl až ve druhé třetině, ve 25.minutě jej vstřelil hostující Lipták a o sedm minut později zvýšil vojákům vedení na 0:2 Smetana. Meo odpovědělo na 1:2 teprve ve 36.minutě Bubnem. V poslední třetině si Meochema před bránou vojáků otevřela doslova střelnici, ale všechny její střelecké pokusy dlouho ztroskotávaly na vynikajícím brankáři Švarném. Především jeho zásluhou si odvezli hosté z Přerova bod, protože alespoň vyrovnání se Meo přeci jen v 57.minutě zásluhou Krejčího dočkalo. Utkání sledovalo 2400 diváků a řídili ho rozhodčí Tatíček – Sedorovský a Lípa. Poměr vyloučených 6:3, obě mužstva využila jednu přesilovou hru.

Po 35.kole zůstalo Meo na osmé pozici, kde po 33 odehraných zápasech (13 vítězství, 4 remízy a 16 porážek) mělo skóre 90:105 a 30 bodů. Mužstva se stále ještě lišila v počtu odehraných zápasů, plný počet – 35 měly druhé Ústí nad Labem, třetí Opava, čtvrtá Olomouc a pátý Ingstav, 34 odehraných zápasů měla první Plzeň, šestý Liberec, sedmý Hradec Králové, devátá Jihlava B, desátý Chomutov a poslední Slávia Praha. Jen 33 jich mělo odehráno jedenácté Milevsko a osmé Meo. O dalším průběhu I.NHL 1978-1979 si budeme povídat zase v příštím, pro tento rok předposledním, dílu našeho seriálu.