Vzpomínky na I.NHL - díl 14 Meo začíná znovu ztrácet

Vzpomínky na I.NHL - díl 14   Meo začíná znovu ztrácet
P ř e r o v - Začínal poslední měsíc roku 1978 a herní projev Meochemy jakoby přesně zkopíroval ten z prosince roku 1977. Tehdy 4.12.1977 Meo skončilo své úspěšné období domácím vítězstvím nad Chomutovem 9:3 a přestalo se mu dařit. V této sezóně odehrálo poslední herně dobrý zápas o den dříve, tedy 3.prosince1978 s Ústím nad Labem a poté začalo znovu zbytečně body ztrácet. Podobně jako v první sezóně i nynější třetí čtvrtina I.NHL byla pro Meochemu nejhorším obdobím sezóny, stejně jako tehdy Meo nyní získalo pouhých 8 bodů a skóre 30:42 mělo naprosto stejný rozdíl jako to ze 3.čtvrtiny I.NHL 1977-1978 (27:39). Dlužno ale také dodat, že porovnávat tato dvě období není příliš korektní, protože Meo nehrálo zápasy 3.čtvrtiny souvisle za sebou, ale díky nepříznivému počasí v lednu 1979 bylo hodně zápasů odložených a dohrávaly se až v průběhu čtvrté čtvrtiny soutěže.

Díl 14 - Meo začíná znovu ztrácet

Po odehrané polovině soutěže patřilo Přerovu s 21 body zaslouženě 6.místo a všichni příznivci přerovského hokeje byli s hrou i umístěním pochopitelně spokojeni. Bohužel nic netrvá věčně a dobrá hra, předváděná hráči Meochemy ve 2.čtvrtině soutěže, se po posledním zápase úvodní poloviny sezóny z jejích holí vytratila. Nyní je čekala trojice zápasů s týmy ze spodních pater tabulky, kde měli nějaké body získat a šesté místo minimálně potvrdit. O těchto utkáních a dalších dvou si budeme vyprávět dnes.

Hodně napověděl už domácí zápas s Chomutovem

„Takový podprůměr ze strany Meochemy jsme na přerovském zimním stadionu už dlouho neviděli“ napsalo tehdy Nové Přerovsko a nešetřilo kritikou. Meo předvedlo jeden z nejslabších výkonů a jen stejně špatná hra hostí ji nepřipravila o body oba, ale jen o jeden.

23.kolo     7. prosince 1978
Meochema - Chomutov     1 : 1

23.kolo bylo naplánováno až na neděli 10.prosince 1978, ale Meo si ho předehrávalo již ve čtvrtek. 2200 diváků odcházelo po utkání velmi zklamáno. Soupeřem Meochemy byl totiž v té době devátý Chomutov a protože Meo hrálo už měsíc velmi dobře, neočekávalo se od něj nic jiného než vítězství. Obě mužstva však předvedla slabý výkon, který měl ze strany Meo velmi daleko k tomu, na co byli přerovští fanoušci zvyklí ve druhé čtvrtině soutěže. V žádné řadě nebylo vidět hráče, který by nějak výrazně převyšoval ostatní a na co hráči sáhli, to se jim nedařilo. A když už se konečně na nějakou kloudnou akci přeci jen zmohli, vše končilo na vynikajím brankáři Chomutova Jakubcovi. Hosté byli lepší bruslařsky i kombinačně a skóre otevřeli ve 26.minutě Kiklhornem. Za Meo vyrovnával z trestného střílení ve 35.minutě Šnábl. Přísnější měřítko snesl pouze brankář Fous (na snímku J.Šimoníka). Hokejových šancí vidělo obecenstvo poměrně málo, zato poměrně časté byly diskuze hráčů s arbitry zápasu. Těmi byli tentokrát jen dva čároví Ondra a Pravda, protože hlavní rozhodčí Janů se na zápas nedostavil. Vyloučili 4 přerovské a 5 chomutovských hráčů, navíc hostujícímu Růžičkovi udělili osobní trest. Přesilovku žádné mužstvo nevyužilo. Díky alespoň jednomu získanému bodu ještě Meo 6.místo v tabulce udrželo.

24.kolo     13. prosince 1978
Jihlava B - Meochema     5 : 1

Jihlava B byla před zápasem na desátém místě. Meo se v úvodu snažilo napravit špatný dojem z domácího utkání s Chomutovem a začalo náporem. V 7.minutě se tak díky gólu Bubna ujalo vedení 0:1, domácí však za pouhé dvě minuty vyrovnali zásluhou Machka a Přerov to velmi vyvedlo z míry. Jihlava B pak předváděla poměrně dobrý hokej, zatímco Meo zpomalilo hru a už si nedokázalo příliš mnoho šancí vytvořit. Góly už tak stříleli jen vojáci. 2 minuty před koncem 1.třetiny otočili vývoj zápasu ve svůj prospěch gólem Smetany, ve 26.minutě přidal třetí gól Šťastný, ve 42.minutě čtvrtý gól Topol a ve 49.minutě uzavřel na 5:1 Musil. Utkání velmi pokazila poslední třetina, v níž se hrálo s plným počtem hráčů na obou stranách jen minimálně, neboť oba týmy byly jen v průběhu 3.třetiny vyloučeny hned šestkrát. Zápas, který řídila trojice rozhodčích Kutílek – Janovský a Zeman, sledovalo 700 diváků. Poměr vyloučených činil 8:9, přesilovku nevyužil žádný celek. Díky další bodové ztrátě se už Meochema musela rozloučit se šestou příčkou, na níž ji vystřídal stále se lepšící Hradec Králové a klesla v tabulce s 22 body na 7.místo.

Sem tam přece jen „přes mraky prosvitne slunce“

Naštěstí ztráta několika bodů s celky, které byly v tabulce pod Přerovem, trochu hráče Meochemy poučila a s posledním celkem tabulky hráli tentokrát s nasazením celý zápas a to i přesto, že se jim celou úvodní polovinu utkání nedařilo soupeře zlomit a ten stále vyrovnával.

25.kolo     17. prosince 1978
Meochema - Slávia Praha     7 : 2

Meo se do poslední Slávie pustilo od úvodního buly s velkým úsilím. Již ve 40.sekundě se Meochema ujala vedení brankou Krejčíře, v první třetině však zůstala jedinou, které Přerov dosáhl. Zdaleka tak nevyjádřila jeho velký tlak a vypracovanost jeho střeleckých příležitostí. Ve svižném tempu se tak hra pomalu vyrovnávala a ve 24.minutě Jílek od modré čáry vyrovnal i skóre na 1:1. Ve 30.minutě se Meo ujalo znovu vedení. Velmi pěkný gól dál Řezáč, když po jeho prudké střele puk poskakoval po horní tyčce a nakonec spadl za brankovou čáru. I na tento gól ještě Slávia odpověděla, o dvě minuty později vyrovnal na 2:2 Skopec. Ve 36.minutě vstřelil svůj druhý gól v utkání Krejčíř a tak i po druhé třetině vedlo Meo o jeden gól – 3:2. Pražany pak domácí „dorazili“ hned v úvodu třetí třetiny, když v rozpětí 42. až 44.minuty vstřelili tři „slepené“ góly Trnka, Krejčíř a Řezáč a upravili tak stav na 6:2. Vše dokonala sedmá branka Meo v 51.minutě, když brankáře hostí prostřelil znovu Řezáč. Spolu s Krejčířem tak v tomto zápasem dosáhli hattricku. To neunesly nervy hráčů Slávie. Zneužili celkem běžné potyčky dvojice hráčů na ledě, všech zbývajících dvanáct jich naskákalo ze střídačky na led a před 2200 diváky se strhla velmi surová a dlouhotrvající rvačka. Utkání řídila trojice rozhodčích Kokš, Moravec a Postránecký. Měli práce zvláště ve třetí třetině více než nad hlavu, v celém zápase vyloučili z domácích na dvě minuty 2 hráče, dále Bubna na 5 minut + osobní trest, Fraňkovi a Vojáčkovi udělili osobní tresty. Ještě horší to bylo u hostů, ti museli dvouminutovými tresty zpytovat svědomí hned šestkrát, Urbana poslali rozhodčí předčasně pod sprchy, Mouchu vyloučili na 5 minut + osobní trest, Skopovi a Havlovi udělili osobní tresty. To co vidíte na fotce F.Totha není střídačka, ale trestná lavice, kde se jednu chvíli tísnilo 9 (slovy devět) hráčů, z toho 6 slávistických a jeden z nich musel dokonce kvůli nedostatku místa sedět mimo trestnou lavici. Žádné mužstvo početní výhodu nevyužilo. Meo zůstalo se 24 body po zápase sedmé.

S lepšími celky už jen první třetina …

V zápasech s vedoucí Plzní a šestým Ingstavem Meo vydrželo hrát vyrovnaný zápas vždy jen první třetinu a o všem pak rozhodl nápor soupeřů ve druhé třetině, kterou naopak mívalo Meo pro změnu nejslabší.

26.kolo     20. prosince 1978
Plzeň - Meochema     5 : 0

Domácí nastoupili k zápasu v nekompletní sestavě, nevytvořili si v úvodní třetině tak výraznou převahu a tak celkem sympatický výkon Přerova na počátku zápasu, podpořen dobrými zákroky brankáře Fouse, držel Meo dlouho „nad vodou“. Plzeň se nemohla díky tomu dlouho prosadit a podařilo se ji to až necelé 3 minuty před úvodní sirénou, když vedoucí gól vstřelil Trachta. O zápase pak rozhodlo prvních deset minut druhé třetiny, v níž inkasovalo Meo tři góly. Hned v její první minutě zvýšil domácí Kudrna na 2:0, o tři minuty později Vimr na 3:0 a ve 29.minutě definitivně rozhodl gólem na 4:0 Huml. Poslední branku na 5:0 vstřelil ve 34.minutě Havel a utkání se pak už jen dohrávalo. I když hokejisté Plzně vedli tabulku I.NHL s velkým náskokem, diváky zvyklé na nejvyšší soutěž do ochozů nepřitáhli, utkání sledovalo ostudných 500 diváků (když tam jelo Meo poprvé ve 4.kole, přišlo se na ně podívat 1900 diváků). Řídilo ho trio Kutílek – Louda, Zeman, za celý zápas vyloučili jediného hráče a to z plzeňských řad. Už z výsledku je patrné, jak se Přerovu v přesilovce dařilo. Utkání bylo posledním zápasem roku 1978. Porážka v Plzni postavením Přerova v tabulce nezahýbala. O zimních prázdninách tak bylo Meo na 7.místě se 24 body, skórem 71:81 a náskokem 6 bodů na předposlední celek.

27.kolo     7. ledna 1979
Meochema - Ingstav     2 : 6

První kolo po Novém roce 1979 se hrálo v neděli 7.1.1979 a Meo v něm na vlastním ledě přivítalo šestý celek tabulky, na nějž ztrácelo dva body a tím byl brněnský Ingstav. V utkání zpočátku Meo promarnilo několik šancí. Hosté naopak ve 4.minutě jednu z ojedinělých příležitostí na počátku zápasu využili Ludvíkem a ujali se vedení 0:1. Ze svého tlaku Meo sice vytěžilo v 8.minutě vyrovnání Dvořákem na 1:1, pak se už ale dlouho nemohlo prosadit a až do úvodní sirény se stav nezměnil. Doplatilo na to ve 2.třetině, kdy se hosté dostali do tempa a využili váhavosti domácích střelců. Ve 26.minutě vrátil nejdříve Ingstavu vedení 1:2 Hájek a „do kolen“ poslala Meochemu dvojice gólů, které padly během 90 sekund ve 34. a 35.minutě z holí Brouška a Unzeitiga. O dvě minuty později ještě snížil na 2:4 Mareček, ale to bylo ze strany Přerova už definitivně vše. V poslední třetině pak upravil Janák dvěma brankami ve 46. a 60.minutě výsledek utkání na 2:6. Na první mistrovské utkání po Novém roce si na přerovský zimní stadion našlo cestu 2600 diváků, řídilo ho Šebela – Pospíšil a St.Barvíř. Dvouminutovými tresty potrestali celkem 12 hráčů (4:8), navíc brněnskému Pluskalovi udělili osobní trest. Obě mužstva využila jednu přesilovou hru. Další porážka posunula Meo o příčku níže, tedy na 8.místo.

V lednu 1979 se muselo mnoho zápasů odložit

Na počátku roku 1979 nastala krutá zima. Jedna z nejdrsnějších ve dvacátém století. Její nástup byl navíc velmi bleskový. Ještě před Silvestrem 1978 se teploty pohybovaly nad nulou, ale vše se změnilo 1.ledna 1979. Teploty během jediného dne klesly na některých místech až o 30 stupňů. Vázla doprava, protože napadlo moc sněhu, vznikla obrovská kalamita, řada silnic bylo nesjízdných, mnoha nákladním autům i autobusům zamrzla v nádržích nafta. Hned první den roku 1979 zamrzlo také uhlí i koks ve stovkách nákladních vlaků tak, že z nich nešlo vyklopit. Tepelným elektrárnám tak začal záhy „docházet dech“. Vznikla vleklá energetická krize. Elektrárny neměly uhlí na výrobu proudu, školáci měli třítýdenní „uhelné prázdniny“, televize začínala vysílat až od sedmi večer a od 8.ledna 1979 dokonce až od půl deváté večer, v mnoha obcích nesvítilo v noci veřejné osvětlení. Předpovědi meteorologů navíc předpovídaly ještě mrazivější únor. Proudem se muselo velmi šetřit. Výsledkem toho všeho bylo, že 27.kolo hrané 7.1.1979 se odehrálo sice ještě celé, ale z 28.kola, které se mělo hrát 10.1.1979, už jen jediný zápas a z 29.kola, naplánovaného na 14.1.1979, dva. Nejčernější předpovědi se naštěstí nevyplnily a situace se začala v polovině ledna 1979 na některých místech přecijen mírně zlepšovat. Avšak ani 30.kolo, které bylo na řadě 17.1. 1979, ještě nebylo kompletní, hrálo se jen pět zápasů. Meo neodehrálo z těchto tří kol žádný zápas. Po 30.kole tak měl každý tým různý počet odehraných zápasů. Třetí Opava a pátý Ingstav měli odehrána všechna utkání – tedy 30, druhé Ústí nad Labem a čtvrtá Olomouc 29, první Plzeň, šestý Hradec Králové, sedmý Liberec, devátý Chomutov, desátá Jihlava B a poslední Slávia Praha 28 a nejméně jich mělo jedenácté Milevsko a osmý Přerov. Ti již měli odložena tři utkání. Konkrétně Meo vynechalo zápasy v Olomouci, doma s Libercem a v Milevsku. Ani tři vynechané zápasy ho však z 8. místa nevyhnaly, po 30.kole bylo stále s 27 odehranými zápasy na 8. místě se ziskem 24 bodů a skórem 73:87. Nastoupilo až doma proti Hradci Králové a to 21.ledna 1979. O tom, jaký vliv měla na Meo nucená pauza, ale zase až příště.