Vzpomínky na I.NHL - díl 13  V polovině sezóny Meo šesté

P ř e r o v - Oproti nepovedenému říjnu 1978 v němž Meo získalo jen 4 body, předvádělo v listopadu 1978 úplně jiný hokej, který byl velmi pohledný a zákonitě se to odrazilo i na výsledcích. I v zápasech, které se mu nepodařilo vyhrát, trvalo vždy drama až do posledních sekund a žádný zápas neprohrálo debaklem. Ve druhé čtvrtině tak získalo Meo z celé sezóny nejvíce bodů a mělo v ní i aktivní skóre. Potrápilo i nejlepší celky soutěže. Se čtyřmi z šesti, které se držely větší část sezóny v horní polovině tabulky, dokázalo vyhrát, se dvěma z nich dokonce venku. Po skončení 22.kola tak Meo uzavíralo horní polovinu tabulky a rozdíl od předposledního místa dokázalo zvýšit na 5 bodů.

Díl 13 - V polovině sezóny Meo šesté

Po 17.kole, o kterém jsme si říkali naposledy v minulém dílu, bylo Meo na 7.místě, mělo 15 bodů a za sebou mělo dvě ze čtyř zápasů vítězné série. Dnes si povíme o zbývajících zápasech úvodní půle soutěže a provedeme její rekapitulaci.

Vítězná série pokračuje čistým kontem brankáře Fouse

Meo mělo za sebou první dva zápasy vítězné série a v dalších dvou vygradovala její špičková obrana a vynikající brankář Fous. Soupeřům trvalo celých 139 minut, než jej dokázali po hanáckém derby znovu překonat !

18.kolo     19. listopadu 1978
Liberec - Meochema     0 : 3

Meo vycházelo ze zajištěné obrany, z níž vyjíždělo k rychlým protiútokům. Navíc se mu podařilo brzy ujat vedení 0:1, když ve 3.minutě skóroval Šnábl. Domácí se hodně snažili, ale jejich akce byly pomalé a průhledné. Na brankáře Fouse si za celý zápas nepřišli. Na 0:2 zvýšil Franěk ve 37.minutě a když se Liberec dostával do největšího tlaku, tak jej v 54.minutě definitivně „uzemnil“ přerovský gól na 0:3 ze Šnáblovy hole. Utkání sledovalo 800 diváků a řídili ho rozhodčí Kutílek – Louda, Zeman. Oba týmy potrestali čtyřmi dvouminutovými tresty, přerovskému Kračmarovi udělili navíc osobní trest. Přesilovky nevyužil žádný celek. Vítězství upevnilo Meochemu na 7.místě, od 11.místa se vzdálila na 4 body.

19.kolo     22. listopadu 1978
Meochema - Milevsko     4 : 0

Na utkání se přišlo podívat 2700 diváků. Také v tomto zápase zahrálo Meo vynikajícím způsobem v obraně a už podruhé za sebou udržel brankář Fous čisté konto. V útoku se sice Meo nemohlo dlouho prosadit, vůbec první gól se mu povedlo vstřelit teprve ve 31.minutě zásluhou Fraňka a jednobrankové vedení trvalo až téměř do půle 3.třetiny, ale nakonec brankami Krejčího ve 48.min., Dvořáka v 50.min. a Šnábla v poslední minutě upravil Přerov výsledek na spravedlivou podobu 4:0. Hlavní rozhodčí Šebela za pomoci čárových Tomicy a Sýkory vyloučil celkem 13 hráčů (5:8), pouze Meo dvě přesilovky využilo. Už čtvrté vítězství za sebou způsobilo další zlepšení v tabulce, Přerovu v ní patřilo po 19.kole s 19 body 6.místo a od 11.místa už jej dělil rozdíl 5 bodů.

Nedávno poslední Hradec ale zažívá taky "žně" …

Cíl Přerova, vrátit svému soupeři krutou porážku z domácího ledu, se bohužel splnit nepodařilo. Hradci se v posledních zápasech totiž také dařilo o hodně více než dříve, jednu chvíli byl už dokonce osmý a momentálně mu se 14 body patřilo místo desáté. Takže vzhledem k poměrně dobrému hernímu projevu obou celků, který v posledních kolech předváděly, se dal očekávat celkem dobrý a napínavý zápas.

20.kolo     26. listopadu 1978
Hradec Králové - Meochema     4 : 2

Utkání však mělo pouze průměrnou úroveň. Meo v něm sice dvakrát vedlo, ale nikdy vedení dlouho neudrželo. Skóre otevřel Šnábl v 9.minutě, dvě minuty před úvodní sirénou vyrovnal Exner. Ve 30.minutě vrátil nejdříve vedení Přerovu Krejčí, stav 1:2 ale vydržel jen 2 minuty, o vyrovnání se zasloužil tentokrát Pavlíček. O vítězství domácích nakonec rozhodl jejich nástup do 3.třetiny, v němž během úvodní minuty vstřelili díky Těšitelovi a Řehákovi hned dvě branky. Meochemě se i přes velkou snahu na tento obrat už odpovědět nepodařilo. Zápas, který sledovalo 2000 diváků, řídil rozhodčí Štěnička, asistovali mu Novotný a Lípa. Poměr vyloučených 3:8, využití 2:1. Porážka po sérii čtyř vítězných utkání zatím pohyb Meochemy v tabulce nezpůsobila a zůstala stále šestá.

21.kolo     29. listopadu 1978
Opava - Meochema     4 : 3

Také třetí Opavě se ve druhé čtvrtině soutěže začalo znovu celkem dařit a Přerov v úvodní třetině dokonale zaskočila. V 6. a 9.minutě vstřelil dva góly Dobruš a v poslední minutě 1.třetiny zvýšil na 3:0 Černý. Pak se však domácí obrazně „vytratili“ z ledu, Meo se dostalo do tlaku a během 7 minut se mu podařilo vyrovnat na 3:3. Na všech třech gólech měl podíl Ovčáček, který první v 35. minutě sám dal a ve 40.minutě Dvořákovi a ve 42. minutě Svobodovi na góly nahrál. Opava ovšem o 3 minuty později Führichem znovu strhla vedení na svou stranu. Zápas pak byl dramatický až do samotného konce, ale Přerovu se podruhé vyrovnat už bohužel nepovedlo. Před 900 diváky dost nepřesně řídili zápas rozhodčí Janů – Barvíř a Brok. Vyloučili 4 domácí a 3 přerovské hráče, nikdo přesilovku nevyužil. Ani tato porážka Meochemou v tabulce nepohnula.

Druhé Ústí ale na Meo nestačí

Po dvou celkem smolně prohraných zápasech čekal na Přerov doma druhý nejobtížnější soupeř – Ústí nad Labem. To z posledních deseti zápasů prohrálo jen dvakrát, navíc např. v Plzni jen těsně o gól. Na vedoucí Plzeň ztrácelo Ústí nad Labem 6 bodů a na třetí Opavu mělo naopak již 5 bodů náskok. Meo ovšem i v posledních prohraných zápasech podalo poměrně dobrý výkon a pokud by jej zopakovalo i nyní doma, nebylo by určitě bez šancí Ústí porazit.

22.kolo     3. prosince 1978
Meochema - Ústí nad Labem     4 : 2

Utkání mělo velmi dobrou úroveň a zasloužily se o to oba týmy. Meo v zápase dvakrát dotahovalo vedení hostů. Hned ve 2.minutě projel bleskově útok hostí k bezmocnému Fousovi a Chlpáč otevřel skóre na 0:1. Ústí pak bylo lepší bruslařsky i v přesnosti přihrávek, bylo však pokořeno nezměrnou obětavostí a vytrvalostí domácích. Ve 14.minutě vyrovnal poprvé Krejčí. Ve 29.minutě podruhé zajistil vedení hostům Davídek, ale stav 1:2 vydržel naštěstí jen minutu. Dvěma „slepenými“ góly ve 30. a 31.minutě otočili průběh zápasu Štěpaník s Krejčířem na 3:2. Zasloužené vítězství 4:2 pojistil v poslední třetině ve 43.minutě Šnábl. Poté se hlavně vylučovalo a jednu chvíli se dokonce hrálo jen ve třech proti třem. Rozhodčí Pecina – Šrom a Maiwalder sice vyloučili oběma celkům na 2 minuty po 7 hráčích, navíc na 5 minut přerovského Ovčáčka a ústeckého Košana, ale hostům spoustu faulů a to dokonce třeba i při sólovém nájezdu Dvořáka odpustili. Jedinou přesilovku využilo Meo. Zápas sledovalo 2500 diváků.

Hodnocení mužstva po polovině I.NHL 1978-1979

Odehráním 22.kola byla skončena první polovina I.NHL 1978-1979. Meo zvláště ve druhé čtvrtině soutěže předvádělo pěkný hokej a podobně jako v předchozím ročníku se tato část soutěže stala její nejúspěšnější. Poměrně špatné statistiky úvodní čtvrtiny si tak trochu spravilo. Se ziskem 21 bodů za 10 vítězství, 1 remízu a 11 porážek a se skórem 62:68 patřilo Přerovu v polovině soutěže v tabulce pěkné 6.místo. V porovnání s první půlí předchozí sezóny skončilo Meo o místo níže, získalo o dva body méně, vstřelilo o 12 gólů méně a o 9 více jich dostalo. Nejvíce branek za Meo vstřelili : Šnábl 10, dále Řezáč, Dvořák a Krejčíř 9 a Krejčí 8. Poměrně úspěšně si vedlo v první polovině soutěže doma. Se ziskem 16 bodů mu patřilo v tabulce domácích zápasů 4.místo (nejlepší Plzeň 21 bodů). Se zápasy venku to bylo naopak dost špatné. V tabulce venkovních zápasů bylo Meo dlouho poslední, až zlepšený výkon ve druhé čtvrtině ji se ziskem 5 bodů nakonec posunul alespoň na 10.místo (nejlepší Plzeň 16 bodů). Mužstvu bylo uloženo 248 trestných minut, což by v pomyslné tabulce slušnosti znamenalo 9.místo. V přesilovkách dokázalo Meo nastřílet 17 gólů, poměrně hodně jich však při vlastních přesilovkách i obdrželo a to 7. Naopak ve vlastním oslabení inkasovalo poměrně málo – jen šestkrát. Současně se mu však nepodařilo při svém oslabení ani jedenkrát soupeře překvapit. V soutěži návštěvnosti patřilo Přerovu druhé místo. Na zápasy chodilo v Přerově průměrně 2700 diváků. Nejvyšší průměrnou návštěvnost měla i přes zhoršenou formu ve druhé čtvrtině Mora Olomouc a to 3600.

Ta úplně nejvyšší příčka po polovině soutěže patřila samozřejmě exligové Plzni, která měla už 37 bodů, na druhé Ústí nad Labem měla náskok 7 bodů a na třetí Opavu už dokonce 12. Umístění Olomouce, pro kterou byla 2.čtvrtina pro změnu nejčernější (získala v ní jen 7 bodů), bylo ještě stále poměrně vysoké - spadla pouze na čtvrté místo a Meo na ni ztrácelo jen 3 body. Poslední Milevsko získalo prozatím 15 bodů a předposlední Slávia měla o bod více. Do druhé poloviny soutěže nakoukneme zase příští čtvrtek.