Zubři se v Šumperku sami připravili o vítězství

Š u m p e r k - Jediným celkem, na jehož ledě se v letošním ročníku Zubři ještě nepředstavili, byl až do dnešního večera Šumperk, který doma dosud nebyl nikým poražen. Šance, že se to podaří právě Zubrům, žila až do poslední chvíle. Po celkem vyrovnané první třetině, kdy Zubři přežili oslabení 3 na 5 se jim podařilo ve druhé třetině získat vedení 1:2 a to trvalo až do 58.minuty. Draci nesrovnali ani v další stosekundové přesilovce 5 na 3. Zubři odehráli zápas s velkým nasazením, ale zklamaly je tentokrát přesilovky. Nedokázali se při nich třikrát vyvarovat hrubých chyb v obraně a stálo je to dva góly a tedy i vítězství. I v nájezdech to vypadalo dlouho nadějně, ještě po dvou nájezdech Zubři vedli na nájezdy 1:0, ale nakonec strhli vítězství na svou stranu Draci.
29.kolo, středa 5.1.2011
DRACI PARS Šumperk - HC ZUBR Přerov
3:2sn
(0:0, 1:2, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 22.Haas, 58.Meluzín (Sedlák T.), rozh.nájezd Velecký - 23.Sprušil (Kolář), 27.Ditrich (Sprušil). Rozhodčí: Doležal - Klouda, Křivohlavý. Vyloučení: 14:12 navíc Hanák 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 2:0. Buly: 33:47. Střely: 54:38. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
Štůrala - Holík, Novotný, Sedlák, Ondráček, Tesařík, Drtil T., Gewiese - Fischer, Meluzín, Novosad - Ambruz, Hulva, Brunec - Haas, Velecký, Červenka, Drtil L., Cink, Matějka
Tihlář - Pala, Faltýnek, Ferenc, Osina, Vlček, Novajovský, Pírek, Sklenář - Kolář, Sprušil, Ditrich ; Sedlák, Hanák, Kotásek ; Menšík, Sršeň, Kundrátek, Palička, Kocan, Vaněk

Před zápasem dělily Zubry dva body od jistého místa v elitní šestce. Více než polovinu zápasu to vypadalo, že se je jim povede vybojovat již dnes. A to přesto, že kvůli potížím se zády nenastoupil ve druhé lajně Vladimír Kočara a ve třetí chyběl Erik Kohút. Trenér Oslizlo tedy postavil staronovou první lajnu Kolář - Sprušil - Ditrich a Sedláka postavil místo Kočary do druhé pětky. Ve třetí se objevil po dlouhé době opět Sršeň a s ním i Kundrátek.

Po opatrném začátku se ve 3.minutě nejdříve osmělili Zubři, ale všech 7 střel mělo pro domácího brankáře Štůralu jen zahřívací efekt. Nebudeme-li počítat střelu domácích ze středního pásma, aktivněji se na druhé straně Tihlář dostal k puku až v 7.minutě. Od té chvíle se ale hra hlavně díky přesilovkám, které domácí hráli, přestěhovala na dlouhou dobu před jeho klec. A zvlášť nebezpečné to bylo v 10.minutě, když k přerovskému Z.Sedlákovi, vyloučenému za podražení, poslal rozhodčí Doležal dělat společnost i Hanáka. Ten za protesty navíc ještě vyfasoval osobní trest. Zubři se museli bránit 73 sekund dvojnásobnému oslabení a Draci při něm před Tihlářem pořádně "zatopili", ale všechny střely buď končily těsně vedle, nebo jim v cestě do sítě zabránil vynikajícími zákroky brankář Zubrů. Velmi blízko gólu byl například na počátku 11.min. Velecký, který zakončoval z první těsně u pravé tyče Tihlářovy svatyně. Další oslabení museli Zubři přečkat mezi 13. a 15. minutou, ale tentokrát dovolili svým soupeřům vystřelit jen jednou. Poté se konečně dostalo znovu ke slovu Meo a přinutilo Draky faulovat. V posledních pěti minutách první třetiny hrálo převážně přesilovku, ale z deviti střeleckých pokusů také žádný nevyužilo.

Gólů se dočkalo obecenstvo na začátku druhé třetiny a to hned třech. Nejprve Zubři dohrávali přesilovku z první třetiny a během ní měl čistou šanci Sprušil, ale ještě Štůralu nepřekonal. Sotva se domácí dostali ve 22.minutě do plného počtu, zvedl sudí Doležal opět svou pravici nad hlavu a Zubři tak mohli v přesilovce pokračovat. Už za devět sekund ale padl doslova "blesk z čistého nebe". Zubři sice vyhráli buly, ale na modré čáře zaváhala jejich obrana. K puku se dostal Haas a po sólovém nájezdu přes dvě třetiny prostřelil i Tihláře - 1:0. Inkasovaný gól při vlastní přesilovce naštěstí s psychikou Zubrů nijak nezamával a tak za dalších 64 sekund ještě při téže přesilovce dorážel za Štůralova záda Kolářovu střelu Sprušil - 1:1. V závěru 23.minuty poslal Doležal do čtyř zase Zubry a několik minut se hrálo na opačné straně hřiště. V půli 26.minuty tečoval těsně před přerovskou brankou Holíkovu střelu Meluzín, ale Tihlář zázračným zákrokem udržel skóre vyrovnané. Běžela 27.minuta, když Sprušil vypíchl na obranné modré čáře puk domácímu Ondráčkovi, společně s Ditrichem ujel do útočného pásma a ten po přesném pasu prostřelil Štůralu tvrdou střelou z první - 1:2. Draci měli možnost kontrovat už o 40 sekund později. To si odešel odpočinout na trestnou lavici Osina a stejný koncový bod měla za pouhých 20 sekund i dráha obránce Vlčka. Za 19 sekund se k velmi prudké střele napřáhl Holík a tyč, kterou při ní trefil, asi Tihlářovi zvonila v uších ještě dost dlouho. Draci to zkoušeli ze všech pozic a v závěru přesilovky se zvuk branky ozval i po střele Ambruze, tentokrát už ale šlo pouze o její boční konstrukci. Nápor byl zastaven velmi ošklivým zákrokem domácího Tomáše Sedláka, který trefil přerovského hráče holí do tváře a vysloužil si za to 4 minuty. Zubři sice Štůralu prověřili několika střelami, ale do výraznější šance se v dlouhé přesilovce nedostali. 86 sekund před druhou sirénou šel zpytovat svědomí za hákování Meluzín a těsně před koncem třetiny se Přerov opět dopustil hrubé chyby. Zcela osamělý Červenka však ze dvou metrů tentokrát nezodpovědnost Zubrů v obraně nepotrestal a tak se šlo do šaten veseleji Zubrům.

Třetí třetina se odehrávala podle očekávaného scénáře - Zubři se stáhli do obrany a Draci vrhli všechny síly do útoku. Zubři ještě trochu poškádlili domácí hráče a diváky ve 44.min., když jejich střelu ze středního pásma vyrazil Šturala nad sebe a chvíli nevěděl, kde je puk a v 52.minutě, kdy se v půli útočného pásma zmocnil puku Sršeň, ale jeho střelecká smůla jej bohužel neopustila ani dnes. Jinak si na ledě "brousili zuby" hlavně Draci, ale dlouho se jim nedařilo do nich nic "zakousnout". Také přesilovky některého z mužstev končily obvykle po pár sekundách vyloučením na druhé straně a tak jsme jich až do 55.minuty příliš mnoho neviděli. V 56.minutě byl vyloučen za podražení šumperský Tomáš Sedlák a za necelou minutu i Červenka. Draci se bez potíží ubránili a navíc do té doby ve 3.třetině dobře bránící Zubry to přeci jen vylákalo dále od Tihlářovy branky. Ve snaze rozhodnout už potřetí zapomněli na "zadní vrátka" a 9 sekund po svém návratu na ledovou plochu přihrál T.Sedlák do jízdy před branku zcela nehlídanému Meluzínovi a ten zakončil mezi Tihlářovy betony - 2:2. Zubry dělilo od jistoty v elitní šestce 143 sekund. V dohrávané přesilovce 5 na 4 už Zubři nic nevymysleli a po 60 minutách tak svítil na šumperské světelné tabuli stav 2:2.

Prodloužení patřilo převážně Drakům, protože mezi 62. a 64.minutou hráli přesilovku 4 na 3 a Zubrům bylo dopřáno využít stejnou výhodu až 29 sekund před závěrečnou sirénou, když domácí zapomněli, že se hraje prodloužení a hráli v pěti. Gól ale nepadl a tak rozhodovaly nájezdy. Jako první se rozjel Zubr Faltýnek, na Štůralu si však nepřišel. Šumperský Fischer pak vyzkoušel blafák, ale Tihlář zabránil puku v cestě do sítě betonem. Jako druhý to z hostů vyzkoušel Kotásek. Jeho střela skončila v levém vinklu domácí svatyně. Na nájezdy se tedy Zubři ujali vedení 0:1 a jejich radost se znásobila, když Hulvovu střelu chytil Tihlář do lapačky. Na třetí nájezd nominovali Zubři Sršně. Štůrala jej však vychytal. Třetí nájezd domácích prováděl Holík a tentokrát Tihlář nestačil. Po sérii tří najezdů byl na ně stav 1:1 a tudíž se pokračoval po jednom dál. Pořadí se podle pravidel změnilo a tak jel nejdříve znovu domácí hráč, tentokrát Velecký a uspěl. Čtvrtý pokus Zubrů jel opět Kotásek, který již dnes jednou v nájezdu skóroval. Tentokrát ale štěstí neměl a tak Zubři prohráli zápas po nájezdech 3:2.

Zubry může tato porážka mrzet. Ze Šumperku se sice body nevozí, ale vedli od 27.minuty až téměř do konce utkání a oba inkasované góly v základním čase dostali po hrubých chybách v obraně při svých přesilovkách, kterých bylo dnes nadměrně moc. Po dnešku tak ještě stále nemají definitivní jistotu elitní šestky. Získat ji budou moci v posledním zápase základní části s Uherským Hradištěm. Stačí jim k tomu zisk bodu.