Vzpomínky na I.NHL - díl 9 "Černý Petr" zbyl Meochemě

Vzpomínky na I.NHL - díl 9
P ř e r o v - Byl první březnový týden roku 1978. V I.NHL 1977-1978 zbývalo dohrát tři kola. O čelo se ještě "pral" Gottwaldov s Opavou na níž měl dvoubodový náskok, třetí Jihlava B měla sice již větší ztrátu, ale ta by stejně nemohla postoupit, protože v jedné soutěži mohlo hrát pouze jedno mužstvo stejného klubu a v 1.hokejové lize již hrálo Áčko Dukly Jihlava. Na dně tabulky už o dvou jistě sestupujících Karviné a Kladnu B bylo rozhodnuto, ale velmi to „vřelo“ uprostřed tabulky. V I.NHL se snažila mužstva ze středu tabulky vyhnout desáté příčce, z níž by ještě dané mužstvo sestoupilo do II.NHL, pokud by z první hokejové ligy spadlo české mužstvo a do ní postoupilo naopak slovenské. Ohroženo případným sestupem tak bylo ještě stále sedm mužstev od čtvrtého až po desáté místo. Rozdíly v bodových ziscích těchto týmů byly totiž minimální. S výjimkou tří celků šlo tedy všem ostatním devíti stále o hodně.

Díl 9 - ˝Černý Petr˝ zbyl Meochemě

3.kola před koncem bylo Meo na 6.místě, mělo 41 bodů a záchranu v soutěži "plně ve svých rukou". V dnešním díle dokončíme naše vyprávění o první sezóně v I.NHL.

Sestupem ohrožená sedmička

Meo mělo aktivní skóre, dokonce jeden kladný bod v „tabulce pravdy“ a uzavíralo horní polovinu tabulky, přesto bylo sestupem rovněž ohroženo. Na poslední tři kola mělo ze všech mužstev snad nejhorší vylosování. Sice mělo výhodu v tom, že hrálo dvě z těchto tří utkání doma, první z nich však s vedoucím Gottwaldovem, který tři kola před koncem stále ještě neměl jisté vítězství v soutěži, druhé v Milevsku, které patřilo do ohrožené sedmičky a navíc doma ztratilo za celou sezónu jen minimum bodů a poslední doma s Chomutovem, který patřil rovněž do zmiňované sedmičky týmů. Všechna ostatní mužstva „sedmičky“ měla za soupeře minimálně jedno z mužstev, kterému o nic nešlo a neměla Gottwaldov. Tři kola před koncem vypadala tabulka uprostřed I.NHL takto :

…  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …  …

Meochema - Gottwaldov     1 : 6

Hned prvé vhození puku na přerovský led bylo pro obě mužstva signálem k velkému boji. Hosté však záhy vystupňovali bojovnost v záludnost a to jim ve 3. a 4. minutě přineslo dvě vyloučení. Meochemě se dvojnásobná přesilovka podařila a ve 4.minutě se zásluhou Svobody ujala vedení 1:0. Nikdo z přítomných 4700 diváků, z nichž početná skupina byla z Gottwaldova, však nepředpokládal, že to bude zároveň poslední úspěch Meochemy v tomto zápase. Až do desáté minuty to bylo svěží, téměř vyrovnané utkání. Hosté však začali uplatňovat lepší „fyzičku“, sehranost i přesnější střelbu. Nejdříve po chybě obrany Meo vyrovnal v 5.minutě Sedlák. Úder K.O. zasadil Přerovu Santarius, který ve 13.minutě otočil zápas ve prospěch Gottwaldova a o pouhou minutu později také zvýšil na 1:3. Po další chybě obrany Přerova skóroval v 19.minutě Leška a do šaten se tak šlo už se značným gólovým deficitem 1:4. Ve druhé třetině začalo ubývat hráčům Meochemy sil a Gottwaldov ji definitivně „dorazil“ góly Vančury v 36. minutě a Santariuse ve 38.minutě. Hokejisté Meo už byli bezradní a na výsledku se v poslední třetině nic nezměnilo. V předposlední minutě utkání se pak strhla na ledě rvačka. Hlavní rozhodčí Trotl trestal na obou stranách pětiminutovými tresty, z mužstva Meo byl vyloučen Řezáč a Dvořák, z Gottwaldova Rosický a Veselý. Na čarách mu asistovali Mikulička a Tomica. Poměr vyloučených byl 7:4, oba týmy využily jednu přesilovou hru.

Situace Meo se zkomplikovala

Ztráta dvou bodů stála Meo pád v tabulce o dvě příčky níže na 8.místo. Protože Olomouc prohrála v Opavě 6:2, zůstal Přerovu stále bodový náskok na desátého, devátý Chomutov, který prohrál v Ústí nad Labem 4:2, však měl již stejný počet bodů. Čtvrté Ústí se tímto vítězstvím definitivně zachránilo a tak pomyslná „sedmička“ se zúžila na „šestku“. Liberec vyhrál bez potíží na Kladně B vysoko 1:5 a se 44 body byl pátý, Ingstav vyhrál v Jihlavě B také výrazně – 2:6 a po 42.kole mu patřilo se 43 body místo šesté. Milevsko hrálo v Karviné a vítězství 3:4 jej rázem z desátého místa posunulo se 42 body hned o tři příčky výše.

43.kolo rozluštilo tajenku o vítězi soutěže

V přímém souboji se totiž utkal doma Gottwaldov s Opavou. Vítězstvím 6:4 si Gottwaldov zajistil před posledním kolem na Opavu čtyřbodový náskok a již nemohl být v tabulce předstižen.

43.kolo     5. března 1978
Milevsko – Meochema     3 : 1

Utkání navštívilo 1300 diváků. Hned ve 4.minutě se Milevsko ujalo gólem Bardy vedení 1:0, pak se však hrálo „o každý metr“ ledu a branky dlouho nepadaly. Teprve v 56.minutě zvýšil znovu Barda na 2:0 a o dvě minuty později definitivně rozhodl o vítězi utkání domácí Hejna. Svoboda už za Meo jen v poslední minutě upravil na konečných 3:1 pro Milevsko. Hlavní rozhodčí Nedorost, jemuž asistovali Čepelák a Ptáček, vyloučil 7 domácích a 4 přerovské hráče. Přesilovku nevyužil nikdo, naopak v oslabení jednou uspělo Milevsko.

Meo padá až na kritické desáté místo

Neúspěch v Milevsku znamenal pro Meo pád až na ono místo, kde bude bezprostředně po skončení sezóny ještě několik týdnů velmi „horko“. Milevsko se tímto vítězstvím zbavilo problémů se záchranou stejně jako Liberec, který poslal Ingstav domů s debaklem 12:4. Osmý Chomutov doma porazil Karvinou 4:2 a spolu se sedmým Ingstavem měl na Meo dvoubodový náskok. Devátá Olomouc sice s menšími problémy, ale přesto, zvládla domácí zápas s Kladnem B 3:1 a na ni Meo ztrácelo 1 bod. Před posledním kolem zůstaly tedy v pásmu sestupu ještě 4 celky a pikantní na celé situaci bylo to, že všechny tyto celky hrály v posledním kole mezi sebou. Ingstav doma s Olomoucí a Meo doma s Chomutovem.

...  ...  ...  ...  ...  ...  ...  ...  ...
  7. Ingstav	43   18   7   18	   156:165     43
  8. Chomutov	43   19   5   19	   164:172     43
  9. Olomouc	43   17   8   18	   124:140     42
 10. Přerov	43   16   9   18	   134:131     41
Meo muselo s Chomutovem nutně vyhrát, protože remíza by ji kvůli horším vzájemným zápasům s Morou nepomohla ani kdyby Ingstav doma Olomouc porazil. I tak ale Meo mělo záchranu „ve svých rukou“, protože v případě, že by Chomutov zdolalo, mělo by s Chomutovem 43 bodů a buď Olomouc jen 42 bodů nebo by 43 bodů měly hned tři celky a ať by tím třetím byla Mora nebo Ingstav, nevyšlo by z toho Meo při konfrontaci vzájemných zápasů nejhůře.

44.kolo     8. března 1978
Meochema - Chomutov     2 : 5

Černý scénář dramatu nazvaného I.NHL 1977-1978 byl dopsán 8.března 1978. Úvodní třetina byla hrána oboustranně v plném nasazení. Vynikající výkon podal brankář hostí Hoznourek. Meochemě se ho i přes řadu šancí nepodařilo v první třetině překonat. Hosté byli bohužel úspěšnější a první třetinu tak vyhrál Chomutov brankami Brandy a Kubáta 0:2. Meochemě za tohoto stavu neuznal hlavní rozhodčí Nedorost branku, navíc Meo nastřelilo během tří sekund dvě tyčky a to vše asi vykonalo na psychice přerovských hráčů své. Vše ještě umocnil fakt, že Nedorost hosty třikrát nepotrestal za evidentní podražení. Druhá třetina skončila remízou 1:1, když za hosty skóroval Kubát, za Přerov Ovčáček a před poslední třetinou sezóny tedy Meo prohrávalo se svým soupeřem 1:3. V té se vypjalo k obrovskému výkonu, protože už šlo o vše. Meochema ji musela povinně vyhrát o tři góly, dvě hrubé chyby však znamenaly další dva góly Brandy a Zemana v síti Přerova a teprve těsně před koncem upravil Miloš Říha na konečných 2:5. Tímto gólem se zároveň rozloučil s přerovskými diváky jako hráč, neboť o měsíc později nastoupil na základní vojenskou službu do Dukly Jihlava a do Přerova se vrátil až v roce 1994 jako trenér. Výsledek zápasu tak definitivně odsoudil Meo k desátému místu v tabulce a to znamenalo, že ještě asi měsíc nebude o jeho setrvání v soutěži rozhodnuto.

Konečná tabulka I.NHL 1977-1978 :

1.  Gottwaldov            44       31        2        11       203 : 120      64
 2.  Opava                 44       27        6        11       212 : 124      60
 3.  Jihlava  B            44       25        5        14       155 : 120      55
 4.  Liberec               44       19       10        15       168 : 142      48
 5.  Ústí nad Labem        44       19        9        16       156 : 137      47
 6.  Chomutov              44       20        5        19       170 : 174      45
 7.  Milevsko              44       19        7        18       143 : 158      45
 8.  Ingstav Brno          44       18        8        18       161 : 167      44
 9.  Olomouc               44       17        9        18       126 : 142      43
10.  Přerov                44       16        9        19       136 : 136      41
11.  Karviná               44       10        3        31       111 : 183      23
12.  Kladno  B             44        6        1        37       106 : 244      13

Přehled výsledků Meo :

Výsledky jsou psány z pohledu Meo

Soupeř domácí zápasy zápasy venku Gottwaldov 4:1 1:6 0:2 3:5 Opava 2:3 0:4 3:5 2:2 Jihlava B 3:4 1:1 1:2 2:1 Liberec 5:4 4:4 3:4 2:4 Ústí nad Labem 3:1 4:4 0:5 2:7 Chomutov 9:3 2:5 3:3 2:6 Milevsko 8:2 5:2 1:1 1:3 Ingstav Brno 4:5 3:3 2:0 2:6 Olomouc 1:1 2:2 3:5 2:1 Karviná 4:1 11:2 4:2 0:6 Kladno B 7:3 6:1 4:2 5:2

Začíná období nejistoty

V předchozích 4 letech, ve kterých se druhá nejvyšší soutěž hrála podle stejného modelu jako v sezóně 1977-1978, získávala desátá mužstva obvykle jen něco kolem 30 bodů, nejvíce o rok dříve Kolín 35 a toho to stálo existenci v I.NHL. Před sezónou tedy vedení považovalo 40 bodový zisk za dostatečný pro záchranu v soutěži a proto chtělo po hráčích uhrát vždy 10 bodů v každé čtvrtině. Mužstvo úkol splnilo, získalo ještě o bod více, přesto mu to jistotu účasti v dalším ročníku nepřineslo. Že Meo hodně v rozhodujícím zápase s Chomutovem poškodil rozhodčí, přiznal i celostátní deník „Sport“, ale Meochemě to bylo málo platné. Zápas prohrála, skončila tudíž na nelichotivém desátém místě a znamenalo to, že ji čekalo velmi neklidné období, v němž se mělo rozhodnout o jejím osudu ohledně udržení v I.NHL. A co bylo horší, neměla na to už vůbec žádný vliv, mohla jen čekat a „bojovat“ za ni museli jiní. Zachránit ji mohl buď sestup slovenského mužstva z nejvyšší soutěže nebo úspěch vítěze české I.NHL v kvalifikaci se slovenským týmem o postup do 1.hokejové ligy.

Meochemu zachránil v I.NHL Gottwaldov

Tím celkem, na nějž byly ve druhé polovině března a počátkem dubna „upřeny zraky“ několika tisíců přerovských fanoušků byl Gottwaldov. Neměl vůbec snadnou úlohu a nebyl ani jednoznačným favoritem. Jeho soupeřem v boji o postup do 1.hokejové ligy se totiž stala Lokomotiva Bučina Zvolen, s níž se utkal ve stejné kvalifikaci, hrané na čtyři vítězná utkání, už před dvěma lety a tenkrát přes ni postoupil až po všech možných sedmi zápasech nejtěsnějším vítězstvím v sérii 4:3 ! Také v roce 1978 se kvalifikace o 1.ligu hrála na čtyři vítězná utkání. První dvě utkání se hrála v Gottwaldově a po prvním, které se hrálo 19.3.1978, neměli fanoušci Meo vůbec důvod k radosti. Gottwaldov jej prohrál doma 3:5 a prohrával tak v sérii 0:1. Den poté dokázal svého soupeře porazit až po velkém boji nejtěsnějším rozdílem 2:1 a sérii vyrovnal na 1:1. Další dvojice zápasů se hrála ve Zvolenu o týden později. Třetí utkání 26.3.1978 a příznivci Meo znovu neměli důvod k jásotu. Slováci zvítězili v zápase 3:0 a v sérii tak Gottwaldov znovu prohrával, tentokrát 1:2. Zvolenu už stačilo jen vyhrát oba zápasy, co se ještě měly hrát na jeho ledě. Den poté na stejném zimním stadiónu Gottwaldov „skládal reparát“ a byl naštěstí úspěšný. Znovu to bylo jen těsně, ale přece – vyhrál 4:3. Po úvodní čtveřici zápasů byl stav v sérii tedy 2:2. 30.3.1978 se hrálo znovu v Gottwaldově a Zvolenu už začal „docházet dech“. Domácí zápas s přehledem vyhráli 5:2 a poprvé se v sérii ujali vedení 3:2. V neděli 2.4.1978 si přerovští hráči a fanoušci mohli konečně oddechnout. Na zvolenském ledě zdolal Gottwaldov už bez větších potíží vítěze slovenské NHL 4:0, na zápasy tak vyhrál 4:2 a definitivně si znovu zajistil po roce nejen postup do nejvyšší soutěže, ale zachránil tím i Meochemu, neboť pro ni tím pádem zůstalo v I.NHL místo.

Z 1.hokejové ligy sestoupilo české mužstvo

A bylo veliké štěstí, že Gottwaldov postoupil. Boj o záchranu v nejvyšší soutěži byl totiž v ročníku 1977-1978 ve svém závěru snad nejdramatičtější, co kdy v 1.lize byl a konečný rezultát by pro Meo, kdyby mu ještě o něco šlo, nebyl vůbec příznivý. Do bojů o záchranu v 1.lize byla tenkrát "namočena" hned čtveřice týmů. Dva české a dva slovenské. Po skončení nejvyšší hokejové soutěže vypadal závěr její tabulky takto : Zetor Brno a Košice měly 30 bodů, Plzeň a Trenčín 29. Poslední dva týmy měly nejen stejné množství bodů, ale dokonce i stejné vzájemné zápasy. O sestupujícím tak musel rozhodnout až dodatečný zápas na neutrálním ledě v Brně, který se hrál 5.dubna 1978. Trenčín v zápase dlouho vedl, asi dvacet sekund před koncem Plzeň vyrovnala na 1:1. A protože nerozhodlo ani prodloužení, došlo až na trestná střílení. Ani tam se stále nemohlo rozhodnout. Sestupujícího určila až 17. série. V ní uspěl Trenčín a tak na nájezdy vyhrál 3:2. Celkově tedy v zápase zvítězil po nájezdech 2:1 a 1.hokejovou ligu opustila Plzeň. Kdyby se Gottwaldovu v kvalifikaci postoupit nepodařilo, znamenalo by to pro Meochemu sestup do II.NHL.