Vzpomínky na I.NHL - díl 5 Kladné statistiky po 22.kole

P ř e r o v - První polovina soutěže I.NHL 1977-1978 se zvolna blížila ke konci. Byl konec listopadu 1977 a již více než měsíc se žádnému mužstvu nepodařilo z Přerova odvést ani jediný bodík. Před Meochemou se musela sklonit i mužstva z horní poloviny tabulky. Po bodu v Přerově už už sahal Liberec, ale nakonec nedosáhl, s prázdnou odjel z Přerova i hlavní favorit soutěže – Gottwaldov. Po skončení první poloviny soutěže tedy Meo obsadilo 5.místo v tabulce a mohlo se pyšnit lepšími vzájemnými zápasy s Gottwaldovem a celkově dobrými statistikami.

Díl 5 - Kladné statistiky po 22.kole

S našimi hokejisty jsme se minule loučili po 17.kole, kdy jim patřilo v tabulce 7.místo se 16 body. Dnes si přiblížíme zbývajících 5 zápasů první poloviny soutěže a provedeme její rekapitulaci.

18. kolo     20. listopadu 1977
Meochema - Liberec     5 : 4

V neděli 20.listopadu měla Meochema v I.NHL velmi těžkého soupeře, posíleného známými ligovými hráči Tesly Pardubice Panchartkem a Vohralíkem. Celý zápas proběhl ve svižném tempu. Hosté vedli již ve 3.minutě 0:1 brankou Poláka, avšak dvěma góly v 11. a 14.minutě upravil Luzar stav po první třetině na 2:1. Druhou třetinu vyhrála Meochema 3:2 třemi slepenými brankami Říhy, Krejčíře a Trnky v rozmezí 22. a 24.minuty. Hosté skórovali Plíhalem a Jechem. V poslední třetině prožívala Meochema horké chvíle. Liberec se usadil před její brankou a ve 45.minutě vsítil Vávrou kontaktní gól na 5:4. Meochemě však opět nechyběla nadměrná obětavost a tak se jí podařilo toto těsné vítězství uhájit. Tímto velkým úspěchem oslavil přerovský brankář Fous 25.narozeniny, k nimž mu gratulovali diváci bouřlivým potleskem a voláním „Ať žije Fous !“ Dvířka na trestné lavici se na obou stranách otevřela pětkrát kvůli dvouminutovým trestům, na přerovské navíc ještě jednou kvůli osobnímu trestu pro Řezáče. Oba týmy využily jednu přesilovou hru. Na utkání se přišlo podívat 3900 diváků. Po zápase patřila Meochemě 6.příčka v tabulce s 18 body.

Druhé hanácké derby v I.NHL

První hanácké derby skončilo 16.10.1977 v Přerově smírně 1:1. Mora byla zároveň posledním týmem, který vzal Meochemě na jejím ledě bod. Meo poslední tři zápasy vyhrálo a dostávalo se konečně do formy. Jejím cílem bylo minimálně získat zpátky to, co si Mora od ní odvezla.

19. kolo     24. listopadu 1977
Olomouc - Meochema     5 : 3

S Morou se ovšem Přerovu nedařilo ani tentokrát. Sotva to někde zaskřípalo, už tam byl soupeř a před přerovskou brankou to hořelo. Domácí otevřeli skóre zápasu v 9.minutě, obratem Kolda vyrovnal, v 19.minutě však vedla znovu Mora 2:1. Ve druhé třetině zvýšili ve 37.minutě domácí na 3:1. Z protiútoku sice nejdříve snížil na 3:2 Říha, avšak v další minutě to bylo znovu o dvě branky – 4:2. V 52.minutě asi definitivně rozhodli domácí o svém vítězství pátým gólem a poslední slovo patřilo Luzarovi, který v 56.minutě uzavřel skóre na 5:3. I přes prohru prokázal své mistrovství přerovský brankář Fous, kterého nepřekonal v 52.minutě trestným střílením olomoucký Zikmund. V hledišti bylo namačkáno 6000 diváků. Přerovských byla více než třetina. S 18 body patřilo Meochemě po zápase 7.místo tabulky.

20. kolo     27. listopadu 1977
Meochema - Gottwaldov     4 : 1

Meochema se pustila do exligového soupeře bez respektu. S přibývajícími minutami zrychlovala hru a zpřesnění střelby ji přineslo v 17.minutě vedení 1:0. Autorem branky byl Czyž. Prospěšné jistě bylo, že v dresu Meochemy bojovalo proti Gottwaldovu pět jeho bývalých hráčů, kteří své protihráče náležitě znali. Druhou třetinu vyhrálo Meo 2:0 brankami Luzara a Czyže. Když se v poslední třetině hrálo 4 na 4, ujel ve 48.minutě Říha a zvýšil už na 4:0! Tento stav svítil na světelné tabuli ještě pár okamžiků před koncem. Druhou vychytanou nulu však překazil Fousovi pouhou sekundu před koncem utkání v přesilovce gottwaldovský Čech. Rozhodčí Janů – Matějíček a Tribušek vyloučili 6 Přerováků a 4 Gottwaldováky. Utkání navštívilo 4300 diváků, včetně početné výpravy fanoušků Gottwaldova, kteří však byli hrou přerovských hráčů přinuceni nechat své hlasivky v absolutním klidu. Za příkladnou obětavost, bojovnost a vytrvalost si zasloužilo celé vítězné přerovské družstvo velkou pochvalu a uznání. S 20 body se Meo vrátilo zpět na 6.místo.

21. kolo     30. listopadu 1977
Milevsko - Meochema     1 : 1

Na zápas s Meochemou si v Milevsku zvlášť brousili místní hokejisté zuby, protože ji měli vracet krutou porážku 2:8, kterou s ní utrpěli v Přerově 23.října 1977. Přerovští hráči ale zahráli chytře, takticky na výbornou. V 10.minutě docílili Bubnem vedoucí branku a tak také skončila 1.třetina. Pak se bojovalo celých dalších 48 minut bez jediného gólu. Už se počítalo pomalu s tím, že Meo odtud odveze oba body, ale stalo se téměř to samé co v minulém kole s Gottwaldovem - Fous držel celý zápas čisté konto a přišel o něj zase až v závěru utkání. V 59.minutě domací Bardou vyrovnali na konečných 1:1. S 21 body se Meochema udržela na 6.místě tabulky.

Další vysoké vítězství

Sérii domácích zápasů bez „ztráty kytičky“ zakončilo přesvědčivé vítězství nad Chomutovem, který měl velké štěstí, že z Přerova neodjel s výpraskem dvouciferným.

22. kolo     4. prosince 1977
Meochema - Chomutov     9 : 3

V závěrečném kole prvé poloviny I.NHL měla Meochema šance na ještě daleko vyšší vítězství. Vyhrála po exhibičním výkonu první třetinu 5:0, v dalších třetinách se však vytratila z holí jejich hráčů přesnost v kombinaci i střelbě. Druhou třetinu vyhráli ještě domácí 2:1, v poslední už hráli jen nerozhodně 2:2. Střelecké hody slavil Řezáč (na snímku Fr. Totha s číslem 21), který vstřelil 5 gólů, z toho jeden ve 40.minutě ve vlastním oslabení a jeden ve 49.minutě z trestného střílení za to, že brankář hostí hodil hokejku daleko na ledovou plochu. Dalšími střelci byli Šrom, Buben, Trnka a Czyž. Chomutov hrál sice obětavě, ale technicky na Meochemu zdaleka nestačil. Rozhodčí Konopka – Ondra a Pravda poslali na dvě minuty ven 5 přerovských a 3 chomutovské hráče. Navíc si šli odpykat pětiminutové tresty za vzájemné napadení přerovský Krejčíř a chomutovský Kostka. Za odhození hokejky do hlediště vyfasoval osobní trest ještě Luzar. Utkání sledovalo 3800 spokojených diváků.

Hodnocení mužstva po polovině I.NHL 1977-1978

Vedení Meochemy Přerov bylo s výsledky a hrou mužů v I.NHL velmi spokojeno. Po polovině soutěže měl Přerov 23 bodů, aktivní skóre 74:59 a patřilo mu v tabulce nádherné 5.místo. Vyhrál 10 zápasů, 3 remizoval a 9 prohrál. Na vedoucí Jihlavu B ztrácel 12 bodů a před posledním Kladnem B měl 17 bodový náskok. V tabulce domácích zápasů se umístilo Meo po polovině soutěže na 4.místě s 15 body (nejlepší Gottwaldov měl 20), venku to bylo trochu slabší – tam patřilo Meochemě 8.místo s osmi získanými body (nejlepší Jihlava B získala 20 bodů). Také ve druhé čtvrtině přerovští hokejisté splnili cíl daný vedením – zisk 10 bodů byl dokonce o tři body překročen. Příznivé byly i statistiky proměňování střelby a obrana. Za 22 zápasů Meo vystřelilo 733 střel na branku soupeře a vstřelilo 74 gólů, což znamenalo 9,91 střel na 1 vstřelenou branku. To bylo na úrovni I.NHL. Nejvíce branek vstřelili Řezáč s Luzarem shodně po 11 gólech, na třetím místě se umístil Buben s osmi. Nejlépe přihrával Krejčíř (10), druhý Řezáč (9) a třetí Říha (8). 14 branek vstřelilo Meo v přesilovkách, 2 v oslabení. Naproti tomu ve svém oslabení inkasovalo jen šestkrát a pouze jednou při své přesilovce. Na Fouse šlo 701 střel a inkasoval 59 gólů, což bylo 11,88 zásahu na gól. Mužstvu bylo uděleno celkem 264 trestných minut, z toho 5 desetiminutových, což znamenalo přijatelné šesté místo. Zcela suverénně zvítězila Meochema v soutěži návštěvnosti zápasů. Při průměrné návštěvě 3 700 diváků na zápas jich přišlo na přerovský zimní stadion za první polovinu soutěže již přes 40 tisíc.

Mužstvo tedy zvládlo první polovinu soutěže herně velmi dobře. Vedení, trenéři i diváci byli se situací v polovině soutěže velmi spokojeni a vše bylo dobrým příslibem do dalších bojů. Pomalu však začala na mužstvo přicházet krize ... Ale o tom zase příště.