Vzpomínky na I.NHL - Díl 45 Série bez porážky pokračuje

P ř e r o v - Meochema od 5.kola základní části soutěže neprohrála. Z posledního místa po 4. kole se během dalších šesti dokázala prokousat mezi nejlepších pět a tuto pozici si chtěla za každou cenu udržet až do rozdělení soutěže po 22.kole. I ve 3.čtvrtině základní části se jí to dařilo a tato skvělá série stále pokračovala. Bohužel výkon Přerováků už nedosahoval úrovně předchozích zápasů, často museli za body děkovat hlavně svému brankáři. O vítězství se museli často bát a zachraňovali ho nebo pojišťovali až v samotném závěru, který naopak většinou zvládali na jedničku. Díky vynikajícímu závěru se také Meo stalo prvním celkem, který dokázal porazit vedoucí Ingstav Brno na jeho vlastním ledě. Dlouhou úspěšnou sérií si Meo vybudovalo na 6. celek tabulky rezervu už 5 bodů.

Díl 45 – Série bez porážky pokračuje

V polovině I.NHL 1982-1983 byla Meochema na 4.místě tabulky se 13 body a právě probíhala úspěšná série jejich zápasů bez porážky. Její délka byla prozatím 7 utkání. O dalších úspěších ve třetí čtvrtině základní části si budeme povídat dnes.

Přerov posiluje

První polovinu základní části měla Meochema za sebou a třebaže to z počátku vypadalo na sportovní tragedii, nakonec se jí mezi nejlepších pět už podařilo probojovat a spolu s Ingstavem Brno (pyšnící se podobnou sérií) to byla právě ona, která měla aktuálně nejlepší výsledky. Aby si Meo dokázalo vybojovanou pozici udržet, muselo pochopitelně svůj kolektiv posílit kvalitními hráči. Spolupráce Přerova s ligovým Gottwaldovem byla na velmi dobré úrovni a tak se na počátku druhé poloviny základní části objevili v přerovském dresu gottwaldovští hráči - obránce Milan Prinich a útočník Ladislav Skřivan.

12.kolo      14. listopadu 1982
Meochema - Karviná      7 : 3

Oba týmy měly velkou motivaci. Karviná byla těsně pod elitní pěticí a případný úspěch by ji mezi ni zařadil, Meo mělo Karviné co vracet po vysoké porážce na jejím ledě z úvodu soutěže. Hosté se prezentovali jako velmi rychlý a bojovný soupeř a z počátku zápasu měli navrch. Velkou šanci si ve 4.minutě vytvořil jejich útočník Niesner a při ní byl sražen na led. Nařízené trestné střílení však neproměnil. Přerovu se dlouho nedařilo na Karvinou najít recept a tak poprvé zasvítilo červené světlo až v 17. minutě, když se před karvinskou svatyní prosadil Luzar. Jen o minutu později ale ukazoval pískající hlavní rozhodčí i na opačnou branku, jejíž síť rozvlnil Niesner. Ani za tohoto stavu se nešlo do šaten, Přerovákům vrátila vedení ve 20.minutě nová posila v týmu – Skřivan. Ve druhé třetině si sice Meo udržovalo mírnou převahu, gólově ji však vyjádřilo jen jednou, když ve 32.minutě zvýšil na 3:1 Leksovský. Vše vypadalo, že Meo v klidu dovede i tento zápas k vítěznému konci, zvlášť když ve 43. minutě již po druhém gólu Luzara vedlo 4:1. Jenže Meo se uklidnilo až příliš a nechalo soupeře hrát. Hned o minutu později se projevil expřerovák Hampel a z jeho gólu tentokrát diváci radost neměli. Hosté se dostávali chvílemi až do drtivého tlaku a ve 48.minutě vstřelil kontaktní gól Niesner. V napětí udržovalo Meo 2300 diváků až téměř do konce zápasu. Šance Karviné naštěstí likvidoval vynikajícími zákroky brankář Gáj a především jeho zásluhou nedošlo k vyrovnání. Zbourat pevný karvinský val a nastřílet další tři krásné góly se podařilo Přerovu až v posledních dvou minutách prostřednictvím Šnábla, Hány a pár sekund před sirénou třetí trefou Luzara. Utkání řídil velmi nepřesně rozhodčí Němec z Ostravy, který hodně nečistých zákroků pouštěl a svými výroky si přerovské diváky proti sobě mnohokrát popudil. Na čarách mu asistovali Krayzel a Maiwalder. Trestnou lavici navštívilo jen 5 hráčů (1:4). Jednomu karvinskému hráči dopřáli přerovští předčasný návrat. Další vítězství Meochemu sice výše v tabulce neposunulo, zůstala na 4. místě s 15 body, ale na šestou Karvinou již měla tři body náskok.

13.kolo      17. listopadu 1982
Žďár nad Sázavou - Meochema      3 : 3

Favoritem zápasu bylo Meo, třebaže hrálo venku, protože zatímco naši borci už osm kol za sebou neprohráli, naopak předposlední Žďár mající jen 5 bodů se již stejný počet kol potýkal s černou sérií zápasů bez zisku jediného bodu. Ze šesti domácích zápasů navíc nevyhrál ani jediný (jen jednou remízoval s Třincem 1:1) a vyhrát dokázal pouze v úvodu soutěže dvakrát s aktuálně posledními celky tabulky (u nás 3:4 a v Liberci 2:3). Začátek utkání sice tomu nenapovídal a domácí se ve 4. minutě ujali Prachařem vedení 1:0, pak však převzalo iniciativu Meo, domácí sevřelo před jejich brankářem a střely se na něj jen sypaly. „Úrodu“ ale „sklízelo“ až o deset minut později díky gólům Šnábla ze 14. min, Řezáče z 18. min a Kalvody o minutu později. Ještě do sirény tedy stav otočilo na dvoubrankové vedení 1:3 a tak i tentokrát to zprvu vypadalo, že bez potíží svou sérii bez porážky prodlouží. Hned ve 21. minutě ale snížil Stloukal na 2:3 a protože branka byla dost laciná, hosté dost znejistěli. Najednou se jim přestalo dařit v poli i před soupeřovou brankou. Jeho brankáře už nedokázali až do konce zápasu překonat, zatímco naopak žďárskému Stloukalovi dovolili zbytečně skórovat ještě jednou i v poslední třetině v 52.minutě. Meo tedy nakonec svou sérii bez prohry protáhlo, ale přerušilo tu Žďárskou bez zisku bodu, protože jeden soupeři doslova darovalo. Před 900 diváky řídila zápas trojice sudích Zálešák – Postránecký, Ing. Šťáva, na lavici hanby zpytovali svědomí 2 domácí a 5 hostujících hráčů. Žádný z týmů ani jednu přesilovku nevyužil. Remíza posunula Přerov se 16 body už na 3.místo, náskok na šesté mužstvo se ale naopak o bod snížil (na dva body).

14.kolo      21. listopadu 1982
Meochema - Prostějov      2 : 2

První hanácké derby sezóny na ledě Přerova, tentokrát se sedmým Prostějovem, přilákalo do hlediště přerovského zimního stadiónu asi 3400 diváků. Hrálo se sice velmi rychle a tvrdě, předpoklady dobrého hokeje, na který jsou diváci při derby zvyklí, ale tentokrát utkání nesplnilo. Třebaže ani po desáté za sebou Meo neprohrálo, domů odcházeli spokojenější určitě příznivci hostů. Jejich mladé mužstvo se představilo jako celkem rychlý a dravý tým, bruslařsky i technicky na vynikající úrovni. Meochemě sice nechyběla příkladná obětavost, ale ani tentokrát nepodala výkon z dřívějších zápasů a zvláště v první polovině utkání tahala za kratší konec. Prostějov si přihrával daleko přesněji a téměř celou první třetinu měl značnou převahu, kterou hlavně díky dobrému výkonu přerovského brankáře Gáje vyjádřil jen jedním gólem Davida ve 13. minutě. V zápalu útočení občas zapomněli hosté bránit a domácím se podařilo vypracovat dva sólové úniky ve 14. a 15. minutě. K úpravě skóre to však nevedlo. Ve druhé třetině už byla hra přeci jen vyrovnanější, ale první v ní uspěli opět prostějovští, když ve 33. minutě zvýšil na 0:2 Zikmund. Meochemě opět vyšel až závěr této třetiny, ve 38. minutě se před brankou hostů prosadil při přesilovce 5 na 3 Svozil a o dvě minuty později krátce před druhou sirénou Šašek. Teprve v poslední třetině si Meochema vytvořila velký nápor, chvílemi až drtivý a střílela ze všech pozic. Zkušeného prostějovského brankáře Červeného se však domácím už překonat nepodařilo ani z bezprostřední blízkosti. Utkání řídil havířovský rozhodčí Slezák za asistence čárových Broka a Pospíšila. Na trestnou lavici chodili daleko častěji hosté (2:6), jedinou přesilovku využilo Meo. Po dalším ztraceném bodu sice Meo se 17 body kleslo na 5.místo, ale to podstatnější – vzdálenost od šestého místa se naštěstí zvýšila zpátky na 3 body.

15.kolo      25. listopadu 1982
Ingstav Brno - Meochema      1 : 2

Domácí byli posledním týmem, který dokázal Meochemu 13.října 1982 v zápase 4.kola porazit (6:2). Přerováci jim tehdy na dálku „slibili“, že jim v odvětě v Brně porážku vrátí. A také se jim to díky vrcholnému soustředění, nasazení a technicky skvělému výkonu všech řad podařilo. Nečekal je však snadný úkol. Ingstav byl momentálně se 23 body první a teprve v minulém kole poprvé prohrál v Olomouci. Na utkání svaz nominoval jako hlavního rozhodčího Filipa z Prahy, kterého pro jeho schopnosti posílal vždy pískat nejdůležitější zápasy I.NHL (čároví Machač , Zelenický). Zatímco ale zápas budil velkou pozornost svazu, u brněnských diváků tomu tak nebylo – do hlediště si jich našlo cestu sotva 700. Hlavním hrdinou utkání byl především nepřekonatelný přerovský gólman Gáj, který likvidoval i nemožné. Domácí jej za celý zápas dokázali překonat jen jedenkrát ve 12. minutě, když skóre utkání otevřel exligový útočník Šetek. Přerovskému gólmanovi ale výrazně pomáhala i obrana, kterou stejně jako útočníky po celý zápas zdobila výrazně nadprůměrná obětavost a vytrvalost. Ve 23. minutě zcela zaslouženě vyrovnal Šašek. Už se zdálo, že i tentokrát skončí zápas remízou, ale Přerov opět prokázal, že v závěru třetin to opravdu umí. V poslední minutě utkání totiž vstřelil vítězný, cenu zlata mající gól Přerova Luzar. Meochema se tak stala prvním týmem v sezóně, který dokázal Ingstav porazit na jeho vlastním ledě. Oba týmy byly vyloučeny pětkrát, také využití skončilo nerozhodně (0:0). Vítězství v Brně posunulo Meochemu na 4. místo s 19 body, náskok na šestého zůstal nezměněný (3 body).

16.kolo      28. listopadu 1982
Meochema - Hradec Králové      4 : 3

Body získané v tomto utkání stály hokejisty LMCH přemíru obětavosti, vytrvalosti a dřiny. Hradec byl celou první třetinu lepší, měl navrch bruslařsky, byl technicky i takticky vynikající a s výbornou obranou takřka celých prvních 12 minut nedovolil Meochemě přejít do své třetiny. Nebezpečně naopak ostřeloval Gájovu svatyni, ten ale i dnes držel domácí nad vodou. Paradoxně to tak byla nedávná zdatná přerovská posila Skřivan, který byl první, kdo přinutil ve 14. minutě brankového rozhodčího rozsvítit červené světlo. Nápor hostů ale Meo přeci jen bez „škrábnutí“ nepřečkalo, hostující Řehák v 16. minutě při hře 4 na 4 vyrovnal na 1:1. Hra se vyrovnala až od druhé třetiny a až do konce zápasu vidělo 3500 diváků pravý hokej, který byl protkán mnoha dramatickými situacemi před oběma brankami. Nejprve vrátil Meochemě vedení 2:1 už ve 21. minutě Kalvoda a krátce poté Meo zahodilo dvě naprosto vyložené šance k dalšímu pojištění vedení. To jeho hráče hodně mrzelo, protože ani tentokrát jim vedení dlouho nevydrželo. Po čtyřech dalších minutách totiž hosté opět vyrovnali, když Gáje překonal Daněk. Až do konce zápasu se hrálo velmi rychle a tvrdě se bojovalo o každý puk a kousek ledu. Hradečtí hráči však byli u většiny puků o zlomek sekundy dříve než přerovští. Situaci domácího týmu navíc přitěžoval i pražský hlavní rozhodčí Turek (s asistenty bratry Oujezdskými), který nebyl vůbec spravedlivý při vylučování. Téměř za nic posílal na trestnou lavici domácí a při tvrdých faulech hostů naopak zůstávala jeho píšťalka často němá (poměr 7:5, bez využití). To mělo samozřejmě v hledišti bouřlivou odezvu. Když už se pomalu smiřovali domácí diváci se ztrátou dalšího domácího bodu, přišel opět závěr zápasu, který domácím v posledních zápasech tak vynikajícně vycházel. V 56. minutě zvýšil z efektního sóla na 3:2 Šnábl a jen o 20 sekund později rozvlnil hradeckou síť i Luzar. Drama však neskončilo až do konce, o minutu později totiž snížil na 4:3 Smítka. Domácí museli ještě vynaložit vrcholnou námahu, aby se jim povedlo jednogólové vítězství do konce zápasu udržet. V poslední minutě nepomohlo naštěstí hostům ani 16 sekund trvající power play při vyloučení přerovského hráče (tedy 6 na 4). Velký podíl na výhře měl i dnes brankář Gáj a diváci jej proto vyprovodili z ledu zaslouženým skandováním „Ať žije Gáj“. Vítězství udrželo Meo na 4. pozici a celkově již mělo 21 bodů. Od šestého místa se vzdálilo už na 5 bodů, což bylo zatím maximum, kterého dosáhlo.

Délka série zápasů bez porážky dosáhla již 12 zápasů. Do rozdělení soutěže chybělo už jen posledních 6 kol a alespoň průměrné výkony ve zbývajících zápasech by měly Meo v klidu udržet ve finálové skupině, jejíž účastníci budou i v příštím roce hrát druhou nejvyšší soutěž I. NHL. O tom, jestli si to už Meochema skutečně „pohlídala“ nebo elitní pětku ještě opustila a postup do I. NHL 1983-1984 si musela vybojovat až v kvalifikaci na jaře si řekneme více zase za týden.