Děkujeme všem fanouškům a partnerům za podporu a přízeň v sezoně 2023/24.

Review sezóny #1: Příprava a velká rekonstrukce stadionu

Review sezóny #1: Příprava a velká rekonstrukce stadionu
P ř e r o v – Téměř přesně tři týdny už uběhly od posledního vystoupení Zubrů v sezóně 2009/2010. Ta přinesla v nejpopulárnějším sportu v regionu spoustu zajímavých událostí, které celá hokejová veřejnost napjatě sledovala. Hlavní akcí byla samozřejmě náročná rekonstrukce stadionu, díky níž dostala přerovská hala krásnou novou tvář. Zájem o lední hokej měl po úpravách na stadionu vzestupnou tendenci, několik zápasů sledovaly zcela zaplněné tribuny a hokejisté všem svým fanouškům připravili plno nezapomenutelných zážitků. V našem seriálu o právě skončené sezóně si všechny důležité momenty postupně zrekapitulujeme.
Pondělí 4. května 2009 - na první pohled je to možná pouze obyčejné datum, ale pro přerovské hokejisty to byl jeden z milníků nedávno skončené sezóny. Přesně v tento den se totiž Zubři po čase sešli v kabině, aby zahájili tradiční, ovšem nepříliš oblíbený letní přípravný dril. Po krátkých dovolených tak opět začala velká dřina, která s sebou samozřejmě přinesla litry potu a spoustu naběhaných kilometrů. Přerovské Zubry mohli jejich příznivci během slunečných dnů spatřit například s míčem na fotbalových pažitech, v ulicích města na kolečkových bruslích a dokonce i s pádly v ruce. Už podruhé si totiž hokejisté zpestřili letní přípravu absolvováním závodů Dračích lodí na přerovské Laguně.

Realizační tým beze změn, trenérského kormidla se ujal zkušený Lubomír Oslizlo

Pár dní před začátkem letní přípravy se všichni příznivci hokeje dozvěděli jméno trenéra, který tým HC ZUBR Přerov v sezóně 2009/2010 povede. K žádným změnám na tomto postu podle očekávání nedošlo a hlavního kormidla mužstva se ujal dvaapadesátiletý Lubomír Oslizlo, jenž vedl Přerov po odchodu Jaroslava Becka i v části loňského ligového ročníku, který mezi úspěšné ale díky velké sérii zraněných hráčů rozhodně nepatřil.

Lubomír Ozlislo, známý pod přezdívkou „Olson“ je odchovancem Slezanu Opava. Ve svém mateřském klubu působil až do devatenácti let a poté jeho hokejové kroky vedly do Zetoru Brno. V moravské metropoli strávil Oslizlo největší část své bohaté kariéry. Na základní vojenskou službu si sice odskočil do Dukly Trenčín, ale poté opět oblékal dres brněnského Zetoru a to dokonce devět sezón v řadě. Na sklonku své hráčské dráhy zamířil krátce do Německa (Straubing) a také do Itálie (SG Zoldo). Aktivní kariéru hokejisty však ukončil Lubomír Oslizlo v Brně, kdy v sezóně 1993/1994 s týmem HC Královopolská marně usiloval o postup do nejvyšší soutěže. Celkem v dresu Komety odehrál 533 utkání, v nichž nastřílel 63 branek a připsal si 101 asistencí. V historickém bodování obránců Komety Brno je Lubomír Oslizlo na celkově čtvrté příčce, kdy před ním figurují jen takové legendy jako Rudolf Potsch, Oldřich Machač či Jaroslav Maixner, členové zlaté brněnské party.

Trenérskou kariéru zahájil Lubomír Oslizlo velmi rychle po ukončení té hráčské. Čtyři roky vedl dorostenecké výběry Komety a před sezónou 1997/1998 přijal nabídku extraligového nováčka z Opavy. V ročníku 1999/2000 se vrátil zpět do Brna a převzal Kometu v prvoligové soutěži. V první lize pokračoval také v letech 2000 – 2002, to však stál na střídačce nedalekých Rosic. Od začátku roku 2002 poté opět působil v brněnském hokeji, střídavě jako hlavní kouč a asistent prvního mužstva. V posledních dvou letech před začátkem angažmá v Přerově pak vedl tým juniorů Komety Brno.

Rekonstrukce zimního stadionu: Náročné úpravy v hale nabouraly přípravu na ledě

Zatímco všichni hokejisté se pilně připravovali na novou sezónu, tak vedení klubu mělo naopak plno starostí s náročnou rekonstrukcí stadionu. Ta byla jednoznačně v letních měsících nejsledovanější událostí. Její start byl původně plánován na sedmý dubnový den, ale bohužel z něj však díky nesrovnalostem ve výběrovém řízení na dodavatele stavby a odvolání jedné z přihlášených firem sešlo. Kvůli nepříjemným tahanicím se začátek velkých oprav za téměř 50 milionů korun nakonec zpozdil o více než pět týdnů. Den „D“ tak přišel až ve středu 20. května 2009, kdy byla rekonstrukce zahájena a halou se rozezněly první zvuky sbíječek a dalších pracovních strojů. Náročné práce se sice postupně dostávaly do vysokých obrátek, avšak bylo jasné, že příprava na ledě v domácím prostředí je výrazně ohrožena.

Tato nepříjemná očekávání se postupně stala realitou a přerovští Zubři tak museli najít prostor pro trénování v okolí. Tréninky na ledě nakonec hráči absolvovali v Kroměříži, tedy ve stejném městě jako před deseti lety, kdy přerovský stadion ochromila nečekaná havárie chladícího zařízení. V souvislosti s přípravou mimo Přerov se objevily hlasy skeptiků, kteří tvrdili, že trénování v provizorních podmínkách se na průběhu celé sezóny určitě podepíše. “Zaslechl jsem takové hlasy. My už jsme s tím ale počítali dopředu, že příprava na ledě bude komplikovanější. Myslím si však, že to čekání stálo za to. Stadion je velmi pěkně opravený a celá sezóna se nám nakonec povedla,“ říká trenér Lubomír Oslizlo.

Pokud nepočítáme drobné úpravy, tak byla loňská rekonstrukce vůbec největší akcí v dosavadním provozu haly, který začal v roce 1973. Zimní stadion v Přerově se dočkal zcela nové jižní tribuny a výrazně byla rekonstruována i ta severní. Komfort v hale zlepšilo nové osvětlení, oprava sociálního zařízení a také instalace velkopološné obrazovky s časomírou. Návštěvníci jistě ocenili i nový hokejový bar, který nabízí výhled přímo na ledovou plochu.

Příprava na ledě: S několika novými tvářemi tři vítězství a pět porážek

Přípravné období nakonec čítalo celkem osm utkání. Nacvičování herních situací a hledání optimálního složení sestavy si Zubři vyzkoušeli ve dvojzápasech s Opavou, Valašským Meziříčím, Frýdkem Místkem a Uničovem. Domácí zápasy proti Slezanu a Bobrům odehrál Přerov v Kroměříži a Frýdek Místek přivítal v Uničově. Poslední domácí přípravné utkání před startem ligy s výběrem Uničova už Zubři hráli na svém stadionu, ale bez diváků, protože stavební práce v hale ještě nebyly definitivně ukončeny.

Bilance v odehraných přípravných zápasech nakonec příliš příznivá nebyla. Z celkově osmi dokázali Zubři vyhrát pouze tři a na Opavu dokonce nenašli recept ani v jednom utkání. I přesto však hokejisté v přípravě dokázali své fanoušky potěšit pěknými výsledky. Dařilo se jim zejména v Uničově, kde nejdříve porazili domácí tým 6:0 a pět dní poté i Frýdek Místek 7:1. Už během přípravy na ledě přerovský tým představil několik kvalitních posil pro blížící se ligovou soutěž. Tou největší byl bezesporu zkušený brankář Radek Tihlář. Objevovaly se ale i další jména a v kádru Zubrů nakonec během srpna zakotvila například dvojice obránců Jiří Osina a Robin Staněk. Jednou z dobrých posil měl být také útočník Radek Meidl, ten však stihl v přerovském dresu odehrát pouze dva zápasy a během duelu ve Valašském Meziříčí se velmi nepříjemně zranil.

Se kterým soupeřem měli Zubři v základní části soutěže nejlepší bilanci a jaké mužstvo našim hráčům naopak vůbec nesedělo? To se dozvíte ve druhé části seriálu, kde si připomeneme i první utkání na nově opraveném stadionu.