Zubři ve velkém boji porazili Opavu a jsou v semifinále!

P ř e r o v - Pátý zápas čtvrtfinálové série play-off mezi Zubry a Opavou už musel definitivně rozhodnout o postupujícím. Utkání mělo všechna měřítka, která takovým utkáním sluší - vysokou návštěvu, dramatický průběh a špičkovou atmosféru, o kterou se přičinili fanoušci obou klubů. Celý zápas byl velmi vyrovnaný a Zubři museli o vítězství bojovat do posledních sekund. Po bezgólové 1.třetině si hned v úvodu 2.třetiny nechtě srazili hosté puk do své sítě a Zubři se tak nečekaně ujali vedení. Opava ještě dokázala jednou vyrovnat při přesilovce 5 na 3, pak už ale vedl až do konce zápasu Přerov. Další přesilovka 5 na 3 už hostům nepomohla a třebaže ještě při power play vykřesali jiskřičku naděje, definitivně rozhodli Zubři o svém postupu do semifinále gólem do prázdné branky 13 sekund před koncem.
ČF5, neděle 26.2.2012
HC ZUBR Přerov - HK Opava
4:2
(0:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 21. Pospíšil, 35. Ditrich (Kočara, Krajíček), 46. Kotásek (Ferenc, Hanák), 60. Blinka (Tihlář) - 27. Grofek (Měch, Koschatzký), 60. Vítek (Kysela, Pavelek) Rozhodčí: J.Jeřábek - Barteček, Moravec. Vyloučení: 7:9 navíc Koschatzký (Opava) 10 min osobní trest). Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2520. Buly: 44:42 Střely na branku: 32:36. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Tihlář - Krajíček, Pospíšil, Ferenc, Vlček, Pala, Faltýnek, V. Sklenář - Kolář, Brančík, Ditrich - Blinka, Hanák, Kotásek - Sakrajda, Kolařík, Sedlák - Kočara, Kundrátek, Coufal
Šafránek - Kukol, Tichý, Bednárek, Mosler, Kysela, Vrábel, Tůma, Jurčík, Pavelek, Koschatzký, Vítek, Polok, B.Herman, Grofek, Měch, Chalupa, Wolf, Faksa, Džemla

Už po 63 odehraných sekundách hrubě u mantinelu fauloval Tuma a tak měli Zubři hned v úvodu výhodu přesilové hry. Výrazněji však Šafránka neohrozili. Naopak z počátku utkání stříleli daleko častěji hosté. První vyloženou šanci zápasu si vypracovali v 5.minutě. Měchova střela z prostoru mezi kruhy ale skončila v Tihlářově lapačce. Na konci 8.minuty pak u branky nebezpečně dorážel Pavelek, ale ani tentokrát Tihláře nepřekonal. Zubři převzali iniciativu až v polovině třetiny po své největší šanci úvodního dějství. Dobře postavený Kočara v prostoru mezi kruhy chtěl překvapit Šafránka pohotovou střelou z první, ale kotouč těsně minul. Nápor, který si Zubři následně vytvořili, mohli využít v dalších dvou přesilovkách, ale střely, které na opavskou branku vysílali, Šafránkovi hlavu příliš nezamotaly. Do šatny se tak šlo po prvé třetině za celkem spravedlivého nerozhodného stavu.

Hned po deseti odehraných sekundách druhé periody zažila opavská střídačka asi extrémní šok. Obránce Tichý nahrával ve svém obranném pásmu naslepo dozadu za sebe, namířil však přesně mezi tři tyče své branky a nečekaná přihrávka překvapila i Šafránka. Autorství gólu bylo připsáno Pospíšilovi - 1:0. V dalších minutách se hrál hokej nahoru - dolů a v šancích se střídaly oba celky. Ve 23.minutě mohl zvýšit těsně před brankou Kolář, ale Šafránek byl na místě. Domácí diváky naopak vyděsil ve 25.minutě střelou z mezikruží Grofek, ale jeho střela přerovskou svatyni jen o chloupek minula. K vyrovnání pomohla Opavě ve 27.minutě přesilovka 5 na 3, kterou měla hrát 79 sekund. Hned po vhazování uzamkla Přerováky před Tihláře na dva západy a začalo peklo, které vyvrcholilo po 38 sekundách, když se těsně před branku protlačil Grofek. I když to musel zkoušet na třikrát, nakonec puk do z velké části odkryté branky dostal - 1:1. Gól byl pro hosty povzbuzující injekcí a několik dalších minut měli více ze hry. Otočit skóre mohl například ve 30.minutě Kukol a o minutu později ze sólového nájezdu Pavelek. Jeho střela si ale Tihlářův zákrok nevyžádala. V závěru 34.minuty definitivně "utnulo hlavu" opavskému tlaku vyloučení Chalupy. Už po 38 sekundách se radovalo přerovské publikum podruhé. Kočarovu střelu Šafránek vytěsnil betonem na druhou stranu branky, kterou však neměl dobře pokrytou. Volný Ditrich se rozhodl neriskovat střelou z první, chvíli počkal a obloučkem poslal puk s jistotou do opavské klece - 2:1. Ještě dvě sekundy před sirénou prověřil Tihlářovy kvality Koschatzký, ale stav se nezměnil.

Očekávaný atak Opavy v úvodu 3.třetiny netrval ani dvě minuty a hra se na několik minut přestěhovala před Šafránka. Zubři jej zasypali několika nebezpečnými střelami a v úvodu 46.minuty se jim jejich aktivita vyplatila. Prudká Kotáskova střela z prostoru mezi kruhy připravila o obydlí několik pavouků a přerovský hokejový stadion vybuchl v nadšení potřetí - 3:1. Otřesení hosté se ještě několik minut nedostali před přerovskou branku, navíc i špatně vystřídali a Zubři z ubíhajícího času díky následné přesilovce ušetřili ještě další cenné dvě minuty. Teprve v 51.minutě se Opava vzpamatovala a opět začala Tihláře zaměstnávat. Nejblíže snížení byl ještě v téže minutě Wolf, ani z bezprostřední blízkosti se však neprosadil. Vzrůstající aktivitě hostů ještě pomohli sami Zubři. Sakrajda, který přišel o přilbu, totiž místo aby odjel podle pravidel na střídačku si ji zvedl z ledu, což je zakázané. Toto poměrně "mladé" pravidlo způsobilo v jejich řadách vyloučení a také Vlček si krátce poté hleděl místo puku raději protihráče více než bylo únosné. Hosté si tak už podruhé v zápase zahráli přesilovku 5 na 3, tentokrát 66 sekund. Slezané si opět vytvořili pevný zámek a Tihlář se měl co ohánět, ale přerovská branka odolala. To byl asi rozhodující moment zápasu. Krátce poté co se Meo dostalo do plného počtu si najížděl k odkryté brance hostů Ditrich, ale byl v zakončení faulován. 202 sekund před koncem tak museli hosté do čtyř. Během přesilovky se ocitl před brankou zcela sám Brančík, puk si však dobře nezpracoval. Dvě minuty před koncem ale byli vyloučení i Zubři a hosté sáhli k power play. 45 sekund před koncem prudká střela Vítka od modré čáry prošla vším co jí stálo v cestě a skončila vedle levé tyče v přerovské brance - 3:2. Zubři ještě zažívali půl minuty peklo, ale 13 sekund před koncem o všem definitivně rozhodl Blinka, který poslal kotouč skrz celé hřiště do opuštěné opavské branky - 4:2. Zubři díky tomuto vítězství postupují do semifinále a mohou se těšit už v úterý na Karvinou. Začínají ale venku, doma je uvidíme ve čtvrtek 1.3.2012 v 18 hodin.

Sestřih videozáznamu utkání naleznete na TV ZUBR

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): Týmy v první šestce byly hodně vyrovnané, takže mohl vyhrát a postoupit kdokoliv. Nám se vyplatilo domácí prostředí, které jsme naplno využili. Opava i dnes hrála ze zabezpečené obrany na brejky, což bylo hodně nepříjemné. Nakopl nás vlastní gól opavského obránce Tichého, protože ve druhé třetině jsme nehráli dobře. Byli jsme málo aktivní. Podržel nás tam Radek Tihlář, který toho hodně pochytal. Ani za stavu 3:1 ještě nebylo rozhodnuto. Zbytečnými fauly jsme si to v závěru zkomplikovali, ale naštěstí nás uklidnil gól do prázdné. Z postupu máme velkou radost.

Michal Piskoř (HC Slezan Opava): Opět jsme dostali velice laciné góly, už nevím, co k tomu říct. Poté jsme tam měli šance a dle mého i gól. Můžeme se teď jen dohadovat, zda byl puk po zakončení Chalupy v brance. Podle mě ano. Měli jsme i další dobré šance. Byly to klíčové okamžiky vedení, jelikož si myslím, že kdybychom se dnes dostali do vedení, hned by obraz hry vypadal jinak. Dle mého byl dnes Přerov horším týmem. Kluci sedí v šatně se svěšenýma hlavama. Já jsem jim ale poděkoval a řekl, že se nemají za co stydět.