Zubři drželi v Opavě krok dvě třetiny, na bod ale nedosáhli

O p a v a - K poslednímu utkání první čtvrtiny základní části 2.ligy zajížděli Zubři na led čtvrté Opavy. Aby si v tabulce udrželi minimálně 3.místo, museli získat alespoň jeden bod. Nebyli od něj sice daleko, ale nakonec na něj nedosáhli. Prakticky celý zápas ovládal Slezan, vyjímkou byla pouze druhá polovina první třetiny, kdy se Zubři dostali do souvislého tlaku. Vytěžili z něj však jen jeden gól a to bylo málo. Domácí ve druhé třetině dvakrát vyrovnali a až do konce utkání měli navrch. V poslední třetině se Zubrům už nedařilo takřka nic, zbytečně faulovali a chybělo jim i větší nasazení. Opava jednu přesilovku využila a díky dalším už Přerov před Šafránka takřka nepouštěla. Vše se ale rozhodlo až v samém závěru. Zubři svou šanci zahodili a chvíli na to inkasovali počtvrté. Opava tak zaslouženě vyhrála 4:2.
11.kolo, sobota 15.10.2011
HK Opava - HC ZUBR Přerov
4:2
(0:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 27. Tůma (Chalupa, Kukol), 37. Tůma (Kysela, Měch), 49. Tichý (Kocián), 60. Černý (Grofek) - 17. Goiš (Blinka, Pospíšil), 33. Kotásek (Blinka) Vyloučení: 5:9, navíc Polok (Opava) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Buly: 41:32 Střely: 42:35 z toho na branku: 35:24. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2.
Šafránek - Bednárek, Tichý, Jurčík, Kukol, Tůma, Vrábel, Kysela - Pavelek, Polok, Kocián, Černý L., Měch, Grofek, Vítek, Mlýnek, Chalupa, Koschatzký, Džemla, Herman
Tihlář - Pala, Faltýnek, Ferenc, Vlček, Krajíček, Pospíšil, Sklenář - Blinka, Hanák, Kotásek - Kundrátek, Sedlák, Kolařík - Ditrich, Brančík, Goiš - Černý T.

V úvodu zápasu se domácí celek snažil co nejrychleji skórovat a hrálo se tedy převážně před Tihlářem. Slezan sice hodně střílel, ale do vyložené šance ho naštěstí Zubři nepustili. Sami však Šafránka výrazněji neohrozili. Optická převaha Opavy trvala 12 minut. Byla zakončena asi největší šancí domácích v 1.třetině, když nebezpečně střílel Mlýnek, ale i s tím si Tihlář snadno poradil. Pak se konečně odhodlalo k náporu i Meo a domácím dovolilo do konce úvodní třetiny vystřelit na svou branku už jen jednou, navíc ze středního pásma. Samo si mezitím vytvořilo několik čistých šancí. V polovině 15.minuty byl před opavskou brankou zcela sám Ditrich, ale Šafránek mu bravurním zákrokem nedovolil skóre otevřít. Hned po buly Zubři sevřeli opavské do kleští, během 15 sekund třikrát prudce vypálili, dvakrát Brančík z prostoru mezi kruhy. Gól v tu chvíli visel na vlásku, ale ten se ještě nepřetrhl. Silný tlak ale přinesl Zubrům alespoň přesilovou hru. Během ní se v 17.minutě puk dostal hned po buly na modrou čáru k Pospíšilovi, od něj k Blinkovi a celou akci zakončoval znovu z prostoru mezi kruhy tentokrát Goiš. Šafránek už musel touš lovit ze sítě - 0:1. Minutu poté Zubři svého soupeře přečíslili v akci 2 na 1, ale Kolařík zamířil jen na strážce opavské svatyně. Byla škoda, že se za další dvě minuty ozvala siréna, protože Zubři byli ve velkém tlaku a dali při něm jen jeden gól.

Přestávka rozjeté Meo skutečně zastavila a druhá třetina přinesla daleko více práce Tihlářovi než jeho protějšku. Ve 25.minutě měl u pravé tyče na hokejce vyrovnání Vítek, ale Tihlář mu v tom zabránil. Zubři zahrozili až ve 27.minutě, když si další akci 2 na 1 vyracovala tentokrát dvojice Brančík - Ditrich. Druhý jmenovaný se ale dostal už příliš do boku a jeho střela si zákrok Šafránka nakonec ani nevyžádala. A tak udeřilo o půl minuty později na druhé straně. Prudká střela obránce Tůmy prošla přes Tihláře až do sítě - 1:1. Krátce poté putovali na trestnou lavici v rozmezí 28 sekund po sobě Pala s Ditrichem a domácí měli možnost 92 sekund hrát přesilovku 5 na 3. Během ní Slezan uzamknul Zubry na dva západy před Tihlářem, ale ten svými skvělými zákroky Zubry podržel. Tlak Opavy pokračoval i po skončení dvojnásobné početní výhody a ve 33.minutě prověřil reakce přerovského gólmana Grofek. Pak přišla jako blesk z čistého nebe přesná přihrávka Blinky na Kotáska a jeho velmi prudká střela z prostoru mezi kruhy rozvlnila opavskou síť podruhé - 1:2. Domácí byli gólem dost opaření a asi na dvě minuty se Meo usadilo v útočném pásmu. Krátký nápor Zubrů mohl přinést zvýšení skóre, protože v 36.minutě trefil po prudké střele od modré čáry Pala jen pravou tyč. Tímto okamžikem se lámal zápas. Utkání by se asi vyvíjelo jinak být Palova střela jen malinko přesnější, ale nestalo se a domácí se znovu dostali do hry. V závěru 37.minuty se do sólového nájezdu probojoval Grofek a Tihlář puk jen vyrazil. Ten se po přihrávkách Měcha a Kysely dostal až za hranici kruhu k Tůmovi a ten prudkou střelou podruhé vyrovnal - 2:2. Slezan útočil dál, šance nevyužil Kysela ani Polok.

Poslední třetina přinesla torzu přerovských fanoušků velké zklamání. Zubři zbytečně faulovali a svému soupeři tak poskytovali příležitost, aby se dostal do tlaku. V prvním oslabení ve 43.minutě spustila Opava na Zubry střelbu jak z kulometu, ale Zubři ještě "nepadli". Ve druhém oslabení se ale ve 49.minutě dobře uvolnil Tichý, Tihlář si proti jeho střele dost povyjel, aby zmenšil opavskému obránci střelecký úhel, ale první muž opavského žebříčku kanadského bodování jej přesto prostřelil - 3:2. Dal se očekávat nápor Zubrů, ale ten se bohužel nedostavil. Nedařilo se jim vůbec vyhrávat buly (během prvních deseti minut 3.třetiny 1:10), nemohli se na delší dobu dostat do útočného pásma. A domácí dál tlačili. V 50.minutě mohl zvýšit na dvoubrankový rozdíl Vítek, ale tentokrát se neprosadil. V 52.minutě přišlo už třetí oslabení v této třetině a znovu čistá tutovka Slezanu. Po vyražené střele z kruhů střílel na z velké části odkrytou přerovskou branku Kukol, ale mířil pár centimetrů vedle. Sotva se Meo vrátilo do plného počtu, objevila se Hanákova hokejka v protihráčově obličeji a inkasoval za to 4 minuty. O zbytek dlouhé přesilovky se na počátku 57.minuty připravila Opava sama faulem a Zubři mohli konečně zkusit závěrečný tlak. Ještě při hře 4 na 4 v úvodu 58.minuty měli vyrovnání na holích hned tři hráči Zubrů, kteří během asi 5 sekund stříleli těsně před brankou Opavy. Dvakrát zachránil Slezan vynikající Šafránek, potřetí mířil puk těsně vedle. 59 sekund před koncem definitivně rozhodl o zaslouženém vítězství Opavy Černý L., jehož střelu sice Tihlářova lapačka zasáhla, ale kus černé gumy v ní neudržel a puk skočil za brankovou čáru - 4:2. 32 sekund před koncem byl ještě vyloučen opavský Kysela a Přerov se pokusil o power play 6 proti 4. Zázraky se ale dějí jen v pohádkách a mezi ně dnešní zápas, zvláště ve třetí třetině, z pohledu Přerova rozhodně nepatřil. Domácí tak vyhráli zcela zaslouženě 4:2.

sestřih videozáznamu naleznete na TV ZUBR

Michal Piskoř (HC Slezan Opava): Byl to těžký zápas, protože jsme museli dvakrát dotahovat. Prohrávali jsme 0:1 a pak 1:2, což nás stálo hodně sil. První třetinu jsme nehráli dobře, to byl soupeř lepší. Myslím si ale, že ve druhé třetině už jsme byli lepší my, bohužel jsme za stavu 1:1 dostali docela náhodný gól, ale naštěstí jsme dokázali zase vyrovnat a ten zápas dovést do vítězného konce.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): V první třetině jsme měli soupeři jednoznačně odskočit více, než jen o ten jeden gól. I přesto jsme měli utkání rozehrané dobře, ale naší obrovskou neukázněností a velkými chybami jsme si ho ve třetí třetině sami prohráli. Snad deset minut jsme byli v oslabení a takhle se ten zápas zvládnout nedá.