Zubři byli v Novém Jičíně lepší, zvítězili v prodloužení

P ř e r o v - Ve 29. kole zajížděli Zubři na led Nového Jičína a v případě vítězství v základním čase by je čekala odměna v podobě návratu na 3. místo. Od tohoto cíle nebyli nakonec daleko. Nový Jičín ničím nepřekvapil. "Zabetonoval" své obranné pásmo a i když mělo Meo v prvních dvou třetinách více ze hry a bylo i střelecky daleko aktivnější než domácí tým, gól vstřelit nedokázalo. Teprve 3. třetina byla na vyložené šance zajímavější. Zubři se nejprve ujali po nádherné Ditrichově akci ve 48. minutě vedení, Nový Jičín krátce poté neproměnil trestné střílení. Vítězství v základním čase ale Zubři bohužel neudrželi, 5 minut před koncem domácí vyrovnali. V prodloužení se štěstí přiklonilo zcela spravedlivě k Zubrům. Dva body jim sice na 3. místo zatím nestačily, ale aspoň si posílili svou pozici na 4. místě.
29.kolo, sobota 17.12.2011
HK Nový Jičín - HC ZUBR Přerov
0:5
(kontumačně)
Branky a nahrávky: 56. Zedník (Petružálek) - 48. Ditrich (Brančík, Pala), 63. Coufal (Pala) Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: O:0. Buly: 32:30. Střely: 26:49 z toho na branku: 15:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
Chvostek D. - Toman, Andrýsek, Brynecký, Častečka, Skaloš, Horák, Tomášek, Hradil, Macháček, Gebauer, Štěpják, Petružálek, Gulda, Zedník P., Chvostek F., Uhlár
Tihlář - Vlček, Ferenc, Krajíček, Pospíšil, Pala, Faltýnek, Sklenář V. - Blinka, Brančík, Ditrich - Kolář, Hanák, Kotásek - Coufal, Kundrátek, Goiš - Šťastný, Vaněk, Kočara

Zubrům chyběla celá první útočná řada, kvůli nemoci nehráli Kolařík se Sedlákem, Zbořil hrál i dnes za Olomouc. Přesto Zubři přijeli na zápas se čtyřmi útoky. Nezměněna zůstala pouze řada Blinka - Brančík - Ditrich, Kočaru, který se dnes posunul až do čtvrté pětky, nahradil ve 2.pětce Kolář a jeho místo ve třetí řadě obsadil Coufal.

Zubři zahájili zápas náporem a hned od úvodních minut se hrálo daleko častěji před domácím brankářem, kterým byl i v tomto zápase teprve osmnáctiletý Daniel Chvostek. Prokazoval své umění celý zápas a z domácích hráčů byl dnes určitě nejlepší. Hodně mu však pomáhala i obrana Nového Jičína, přes kterou se Zubrům nedařilo dlouhé minuty procházet. Většina střel tedy měla výchozí bod v poměrně velké vzdálenosti od domácí svatyně a na vyložené šance byly první dvě třetiny poměrně chudé. Trochu větší šance oproti jiným měl v úvodní části zápasu pouze Kotásek. Nejdříve se v 7.minutě dostal až k levé tyči Chvostkovy klece, jeho zakončení z první ale skončilo vynikajícím zákrokem jičínského gólmana. Druhou významnější šanci měl půldruhé minuty před koncem první třetiny prakticky ze stejného místa, ale ani teď Chvostka nepřekonal. Domácí tým trochu vyrovnal hru až v 10.minutě, ale ani on se až těsně před Tihláře nebyl schopen díky dobré práci zadních přerovských řad dostat. Závěr třetiny zase patřil Přerovu. 63 sekund před sirénou velice ošklivě fauloval Hanáka domácí Horák a šel za to pykat na trestnou lavici. Přesně minutu poté domácí Gulda vyhodil puk z obranného pásma mimo hřiště a tak dostali Zubři minutovou přesilovku 5 na 3. Ta však byla dělena přestávkou.

Dvojnásobnou přesilovku ještě Meo dohrávalo v úvodu druhé třetiny 57 sekund. O střelbu se v ní i dohrávané přesilovce 5 na 4 pokoušelo sice často, Chvostek musel zasahovat hned šestkrát, ale žádnou šanci nešlo zařadit mezi vyložené. Po skončení přesilovky se hra na několik minut trochu vyrovnala, ale domácí byli svými střelami téměř neškodní. Až do konce třetiny jsme zaznamenali jen dvě, které si vynutily nutný Tihlářův zákrok, zbylých šest mířilo mimo přerovskou síť. Zubři stále stříleli daleko častěji, zvláště ve druhé polovině 2.třetiny. Chvostek si v ní připsal celkem 14 zákroků, dalších 8 si jeho zásah nevyžádalo. Díky pevné domácí obraně však stojí za zmínku snad jen Hanákova střela z první ve 35.minutě nebo Ditrichova o tři minuty později.

Nejvyrovnanější částí utkání bylo její třetí dějství a v ní bylo k vidění i nejvíce vyložených šancí. Zubři si určitě zasloužili vést už po dvou třetinách, ale stav zápasu na počátku 3.periody byl stále bezbrankový. V jejím úvodu poslal hlavní rozhodčí Zubry dvakrát do čtyř a tak prvních 5 minut patřilo Novému Jičínu. Tihlář své spoluhráče ale podržel. Ti pak začali zase útočit a ve 48.minutě se konečně ze sektoru hostů ozval mohutný jásot. Krásnou ukázkovou šanci si po Brančíkově přihrávce vytvořil Ditrich. Projel celým útočným pásmem, dostal se i před obránce a dojel až před Chvostka. Nejprve naznačil střelu, čímž si Chvostka položil a měl čas přesně zamířit. Střelou pod horní tyč konečně otevřel skóre dnešního zápasu - 0:1. Gedos si už nemohl dovolit betonovou obranu a byl nucen od tohoto okamžiku také útočit. Hra začala vypadat najednou jinak a přibývaly i vyložené šance. Necelou minutu poté mohl vedení Zubrů pojistit ze 2 metrů Kočara, když zachytil zcela nekrytý špatnou rozehrávku domácího gólmana, ten však skvělým zákrokem svou snad jedinou chybu napravil. Prakticky z protiakce se naopak do sólového nájezdu dostal Uhlár a Blinkovi nezbylo než faulovat. Hlavní arbitr nekompromisně skřížil ruce nad hlavou. Uhlárovo trestné střílení ale Tihlář vyrazil. Nápor domácích se dal sice očekávat i dále, ale dalších šest a půl minuty Zubři svému soupeři nedovolili vůbec na svého gólmana vystřelit. Už se zdálo, že by mohli své hubené vedení udržet do konce zápasu, ale v závěru 55.minuty Nový Jičín znovu zahrozil. Po jedné z nebezpečnějších střel dorážel před bránou špatně krytý Tomášek, ale Tihlář si v nastalém zmatku dokázal ještě na puk dobře lehnout. Hned z následného buly směřoval puk na modrou čáru k Petružálkovi a jeho projektil vyrazil přerovský brankář jen před sebe. Na Zedníkovu dorážku už byl ale krátký - 1:1. V dalších minutách mohly rozhodnout o tříbodovém vítězství oba týmy, ale skóre se již nezměnilo.

Celé prodloužení patřilo Přerovu. Trvalo 161 sekund. Pak Pala od modré čáry dobře namířil k levé tyči, kde již číhal zcela volný Coufal. Našel skulinku mezi ni a nohou jičínského brankáře a rozhodl, že druhý bod získají Zubři - 1:2. Přerov vítězstvím 1:2 po prodloužení protáhl sérii utkání bez porážky už na 5 zápasů, byť tentokrát už nebodoval naplno a jeden bod ztratil. Takto by šlo hodnotit i celý zápas - dnes Zubři spíše ztratili než získali.

David Handl (HC GEDOS Nový Jičín): Bylo to hodně vyrovnané utkání. My jsme chtěli po tom našem neúspěchu ve Vsetíně podat mnohem lepší výkon, což se nám podařilo, ale nebyli jsme schopní proměnit spoustu šancí. Ve třetí třetině udělaly oba týmy po jedné chybě, které byly potrestány a zápas šel do prodloužení. V něm jsme nechali hráče soupeře vystřelit a neměli jsme pokrytou dorážku, díky ní Přerov nakonec vyhrál.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): V Novém Jičíně zápas nikdy není jednoduchý. Chtěli jsme hrát poctivě zezadu a vyvarovat se chyb, které by domácí potrestali. To se nám dařilo. V první třetině nám to ale tolik nejezdilo a na začátku druhé jsme nevyužili přesilovku pět na tři, která nás mohla trochu nakopnout. Je škoda, že jsme po krásném Ditrichově gólu pustili domácí k vyrovnání. Po buly jsme si nepokryli hráče a bylo to 1:1. Naštěstí jsme to ale rozhodli v tom prodloužení a dva body máme zaslouženě, protože minimálně dvě třetiny jsme byli lepší.