První čtvrtfinále zvládlo lépe Kladno, Rytíři o své výhře rozhodli v přesilovkách

K l a d n o – Do čtvrtfinálové série vstoupili Zubři na kladenském ledě neúspěšně. Trefami Navrátila a Doležala sice dokázali smazat dvougólové manko, ale od druhé třetiny byli Rytíři důraznějším týmem. Těžili především z velmi nebezpečných přesilovek, ve kterých se prosadili třikrát. Po výsledku 4:2 tak první bod v sérii připadl soupeři.
ČF1, pátek 1.3.2019
Rytíři Kladno - HC ZUBR Přerov
4:2
(2:1, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Jelínek (Zikmund, Říha), 13. Nash (Plekanec, Jágr), 38. Jelínek (Plekanec, Vampola), 51. Říha (Melka) – 16. Navrátil (Pala, Doležal), 21. Doležal. Rozhodčí: Čech, Wagner – Bosák, Maštalíř. Vyloučení: 6:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4008. Střely na branku: 41:23 (11:11, 23:6, 7:6). Zblokované střely: 16:8. Vhazování: 39:31. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.
Cikánek – Nash, Zajíc, Říha, Kehar, Lakos, Svedlund – Jágr, Plekanec, Melka – Strnad, Vampola, Redlich – Jelínek, Machač, Zikmund – Kružík, Kaut, Š. Bláha
Klimeš – Novotný, Černý, Pala, Zbořil, Malina, Weinhold – Doležal, Pšurný, Navrátil – Sikora, Sýkora, Tomi – Goiš, Moučka, Š. Kratochvil – Gago, Dvořák, Davídek

První velká přerovská šance přišla paradoxně v oslabení. Sýkora nahrál Sikorovi, který se natlačil před Nashe a ocitl se před Cikánkem. Ten jeho pokus vytěsnil betonem. Nebezpečně blízko hostující branky se puk dostal při tlaku prvního kladenského útoku, ve kterém nechyběli Jágr s Plekancem. Zubři pro tentokrát odolali, v desáté minutě ale kapitulovali. Po nahození Říhy před Klimešem dobře pracoval Zikmund. Kotouč vyplaval doleva k Šimonu Jelínkovi, jenž dorážel do volné části branky.

Další trefa Rytířů přišla při vyloučení Novotného, od modré čáry zamířil do pravé šibenice dělovkou Brandon Nash. Přerované snížili taktéž v početní výhodě. Na trestné lavici seděl Jágr a Doležal přiklepl Černému. Jeho první střelu soupeř zblokoval, podruhé mladý obránce viděl u levé tyče nekrytého Jakuba Navrátila, který uklízel k pravé tyči.

Zkraje druhé třetiny vyrobil chybu v rozehrávce Kehar. Puk poslal pouze na hůl Tomáše Doležala a člen prvního přerovského útoku se otočil a vzápětí zavěsil pod břevno. Zbořila přebruslil Redlich, v klíčové chvíli ho však hostující bek zvládl ještě vyrušit a kladenský útočník kotouč nad Klimešův beton nezvedl.

Situace dvou proti jednomu se v oslabení naskytla Doležalovi s Pšurným. Prvně jmenovaný vzal odpovědnost na sebe a minul. Přes Zbořila to zkoušel Plekanec, Klimeš dostatečně rychle vystrčil levý beton. Poradil si i při velkém závaru první formace Rytířů a otočce Vampoly kolem brány. Zanedlouho vychytal z levé strany zakončujícího Plekance. Ve 38. minutě udeřili domácí v přesilovce. Plekanec nahrál pod sebe na levý kruh Šimonu Jelínkovi, který se nerozpakoval a zamířil mimo dosah Klimešovy vyrážečky.

Do třetí části si Přerov přenesl více než minutu přesilovky. V ní se zblízka pokoušel Cikánka překonat Tomi, domácí gólman v pokleku zasáhl betonem. Stejný forvard Zubrů mířil po buly v útočném pásmu do boční sítě. O pořádné provětrání obrany Hanáků se dravým průnikem postaral Melka, pokus Sikory vytěsnil brankář Kladna holí mimo.

Po akci pětice okolo Moučky pálil zprava Kratochvil nad, zanedlouho přišel další přerovský faul. V přesilovce si před branku najel Vampola a vyprášil Klimešovy betony. Úspěšněji si počínal Jiří Říha, jehož pumelice od modré čáry se zastavila až v síti. V oslabení nachystal Vampola tutovku pro Redlicha, ten kotouč do odkryté klece neusměrnil. Kladno v prvním čtvrtfinálovém zápase porazilo Přerovany 4:2.

David Čermák (Rytíři Kladno): Potvrdilo se, že to s Přerovem bude těžká partie. Do utkání jsme vstoupili dobře, pak jsme bohužel nechali soupeře vyrovnat na 2:2. Ve druhé třetině jsme měli tlak, ale vytěžili jsme z něj jen jeden gól. Proto byl zápas náročný až do konce, i když jsme ve třetí části dali na 4:2.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Rozhodly přesilové hry. Domácí v nich dali tři góly, my jsme tak úspěšní nebyli. V určitých fázích zápasu bylo Kladno lepší. Jeho hráči jsou nesmírně silní v útočné fázi a je na nás, jak na to zareagujeme. Podle mě umíme hrát lépe a doufám, že v sobotu to ukážeme.