Obnovenou soutěžní premiéru Zubrů v Porubě rozhodly nájezdy, Hanáci mají bod

P o r u b a – I ve druhém zápase v roce 2019 přerovští hokejisté bodovali. Po bodu proti Frýdku-Místku získali další na stadionu Poruby, kde se na soutěžní úrovni představili poprvé od února 2015. Zubři vedli po rychlé a pohledné trefě Tomiho, který skóroval do sítě svého bývalého klubu. Domácí ve druhé části srovnali, další branky pak navzdory drtivé střelecké převaze modrožlutých přinesly až samostatné nájezdy. V nich se ostravský celek prosadil dvakrát, zatímco Přerov pouze jednou. Vítězství tak zůstalo ve Slezsku.
43.kolo, pondělí 7.1.2019
HC RT TORAX Poruba - HC ZUBR Přerov
2:1sn
(0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 28. Illéš (Kanko), rozhodující nájezd Káňa – 2. Tomi (Pšurný, Novotný). Rozhodčí: Dědek, Vrba – Gančarčík, Konvička. Vyloučení: 0:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 610. Střely na branku: 25:55. Zblokované střely: 18:12. Vhazování: 33:37. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Dolejš – Ovčačík, Slavík, Pastor, Matějíček, Urbanec, T. Černý, Padrnos – Káňa, Kanko, Dufek – Illéš, Zdeněk, Guman – Alexejev, Václavek, Toman – Häring, Fojtík, Ďurač
Klimeš – Malina, Ferenc, Novotný, Krisl, Pala, R. Černý – Doležal, Sýkora, Moučka – Sikora, Pšurný, Tomi – Goiš, Hejcman, Navrátil – Dvořák, M. Kratochvil, Š. Kratochvil

Důležitý souboj v RT TORAX Aréně zahájili Zubři s velkou chutí a za aktivitu přišla rychlá odměna. Ve 2. minutě se kotouč dostal na hůl Vojtěcha Tomiho, který zacílil přesně nad Dolejšovu lapačku. Záhy šel sice Přerov do oslabení, ale to zvládl s bravurou a krátce po něm sahal po druhém gólu. Ferenc parádně kličkami prošel až k bráně, jenže tentokrát byl porubský kasař úspěšnější.

Ostravané měli s bojujícími Zubry problémy, a tak Klimeš dlouho nemusel řešit vážnější ohrožení. Ve 13. minutě vyrazil střelu Urbance od modré čáry. Ostrý zákrok bylo třeba vytasit až později, konkrétně v minutě šestnácté, kdy Václavek vystihl nepřesnou rozehrávku. Ke konci úvodního dějství se obraz hry srovnal, Přerov si však do kabiny přesto odnesl jednogólový náskok.

Ten platil i ve 26. minutě po tutovce Václavka, který dal zabrat přerovské obraně, Klimeš však jeho nepříjemný pokus zblízka vyrazil. O chvíli později už ale Poruba slavila vyrovnání. Jakub Illéš vyjel s pukem zpoza brány a Klimeš na rychlé zakončení z otočky nedokázal zareagovat. Za Přerov mohl rychle odpovědět Krisl, jehož rána byla tečovaná, Dolejš si s ní však poradil.

V polovině 35. minuty pak při Zubrech stálo velké štěstí. Po křídle totiž vyrazil do rychlého brejku Kanko a prudkou ranou rozezněl pravou tyčku Klimešovy svatyně. Vyrovnaný stav 1:1 po čtyřiceti minutách tak do třetího dějství sliboval obrovské drama.

I proto si oba týmy dávaly pozor na zadní vrátka. Ty přerovské mohl ve 47. minutě překonat Toman, po jehož střele puk prošel za Klimeše, ale odrazil se od levé tyče na brankovou čáru a z ní ven. O chvíli později mohl vrátit modrožluté barvy do vedení Tomi, Dolejš však byl na místě a puk schoval do lapačky.

Přerovu patřil i samotný závěr, kdy byl ke druhému gólu ještě blíže. Střela Černého od modré čáry šla do ramena Dolejše, odkud puk padal do klece, ale Urbanec jej v poslední možné chvilce odpálil do bezpečí. Body se tak na porubské půdě dělily.

V prodloužení měli více ze hry Zubři, konečný verdikt však padl až v nájezdech. Během úvodních pěti sérií se prosadil na porubské straně Dufek a za Přerov Sýkora. Došlo tak na náhlou smrt. Série s číslem sedm byla rozhodující. Matouš Kratochvil neuspěl, zatímco Jan Káňa dokázal puk za Klimeše dostat, proto druhý bod si na své konto připsali Ostravané.

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba): Po úspěchu na Slavii jsme měl trochu obavy, abychom si nemysleli, že to půjde všechno samo. Tomu asi prvních deset minut i napovídalo, kdy jsme se vůbec nedostali do tempa, odskakovaly nám puky, prohrávali jsme osobní souboje. Přerov má vysoké hráče, kteří jsou silní na puku i v soubojích, ale tu druhou polovinu první třetiny jsme se už zlepšili. Trochu nás srazil ten brzký gól, chtěli jsme totiž hrát aktivně doma a do vedení jít my, ale to se nepodařilo. Byli jsme trpěliví a nakonec se dočkali vyrovnání. To bylo zasloužené, protože z celkového hlediska byl celý zápas vyrovnaný, gólmani chytali výborně. Měli jsme i trochu smůly, dali jsme tři tyčky, ale utkání k prodloužení v podstatě směřovalo od začátku. Nájezdy jsou prý loterie, já tomu ale loterie neříkám, protože buď se nájezdy umí, nebo neumí. My jsme to uměli ale v tomto zápase lépe a jsou to velmi dobré dva body.

Petr Dočkal (HC ZUBR Přerov): Chtěli jsme z Poruby nějaké body odvézt, což se nám podařilo. Do zápasu jsme vstoupili velice dobře, chtěli jsme hrát aktivní hokej, který na Porubu platil a po zásluze jsme dali gól. Další dvě gólovky jsme ale nevyužili a hru jsme měli prakticky celou první třetinu pod kontrolou. Ve druhé třetině jsme od naší hry poněkud upustili a soupeř srovnal hru. Šance byly na obou stranách, v té poslední třetině jsme se vrátili k naší hře, v úplném závěru jsme měli ještě dvě velké šance, nicméně domácí brankář nás vychytal. Soupeře jsme přestříleli, nicméně jeden gól je prostě málo. Nasazení, bojovnost, to všechno tam bylo, chyběly jen góly. Šlo vidět, že Poruba se po výhře na Slavii zvedla, ale ani tak jsme ji do větších šancí nepouštěli. V prodloužení jsme mohli rozhodnout, ale znovu jsme nedali, domácí pak byli šťastnější a berou z nájezdů o bod navíc. My jsme ale za bod rádi.