Zubři venku opět výborně! Odvezli tři body z Karviné

K a r v i n á - V sobotním zápase stál před Zubry nesmírně obtížný úkol. Pokud se nechtěli propadnout do spodní půle tabulky, museli snadno ztracené body z domácího ledu těžce vydřít v Karviné a to i přesto, že rozhodně nebyli favority utkání. Vysoké nasazení a až na jedinou vyjímku takřka bezchybná hra jim podobně jako na ledě Prostějova přinesla zasloužený úspěch. Zubři byli lepší prakticky celý zápas. Tlačili od prvních minut, kiks za brankovou čarou je stál sice gól, ale jinak se domácí před Vojtka v 1.třetině v podstatě nedostali. Zubři brzy vyrovnali a v závěru úvodní třetiny se ujali vedení 1:3. I ve 2. třetině měli převahu, byť už ne tak výraznou. V poslední třetině spíše bránili, ale ani teď domácí do větších šancí nepouštěli. Zcela zaslouženě si tak od druhého týmu tabulky odvezli všechny body.
5.kolo, sobota 6.10.2012
HC Baník Karviná - HC ZUBR Přerov
1:3
(1:3, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Mikšan - 9. Ditrich (Ferenc), 16. Sedlák (Sprušil, Goiš), 20. Faltýnek (Goiš). Rozhodčí: Czubaj - Mrákava, Vengřín. Vyloučení: 7:5, navíc Sznapka (Karviná) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 275. Buly: 27:41. Střely na branku: 18:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
Smolka (21. Iláš) - Pavliš, Badžo, Samiec, Blatoň, Krause, Řezáč, Kowalczyk, Mikšan, Javín, Vnenk, Mareček, Číhal, Sznapka, Contratto, Miczek, Deutsch, Krajíček, Rosůlek
Vojtek - Pala, Faltýnek, Ferenc, Drábek, Osina, Sklenář V. - Goiš, Sedlák, Vaněk - Sakrajda, Brančík, Ditrich - Kolář, Sprušil, Málek -Matušenko, Brada

Zubři nastoupili k zápasu kromě dlouhodobě zraněného Hanáka a nemocného Vlčka i bez Kundrátka a trochu oproti středečnímu zápasu zamíchali útočnými řadami. Na Kundrátkovu pozici ve třetím útoku se postavil Málek z první lajny a na jeho místě se objevil Vaněk. Ani Karviná nebyla kompletní, citelně postrádala svou největší hvězdu Davida Moravce.

Meo na svého soupeře vletělo jak uragán a začalo hned ostřelovat branku Baníku. V závěru 4. minuty si vytvořilo první vyloženou šanci. Sakrajda zakončoval přečíslení 2 na 1, měl i z časti odkrytou branku, ale zamířil jen do betonu domácího gólmana Smolky. V úvodu 6. minuty se těsně před Smolkou ocitl také zcela osamělý Ditrich, ale překonat jej se mu prozatím nepodařilo. Jako blesk z čistého nebe udeřilo na druhé straně. Sekundu před vypršením stejné minuty si Vojtek udělal výlet za svou branku a rozehrával puk. Bohužel velmi nepřesně, puk nahrál přímo před prázdnou bránu k Mikšanovi a než se do ní Vojtek vrátil, puk už vlnil síť přerovské svatyně z vnitřní strany - 1:0. O dvě minuty později se poprvé otevřela vrátka trestné lavice a první si její tvrdost vyzkoušel Kolář. Zubrům se dařilo soupeřům bránit v atacích na Vojtka z bezprostředních blízkostí a tak to domácí zkoušeli pouze z dálky. Přesto měl Vojtek jednou i štěstí, když po Kowalczykově střele od modré čáry se puk odrazil od břevna jeho svatyně. To byla kromě gólu také jediná větší šance Karviné v první třetině. O půl minuty později se marná snaha dostat až těsně před Vojtka Karviné nevyplatila. Vzadu si její hráči totiž dobře nepohlídali Ditricha a Ferenc, který je obral o puk, ho šikovně při vyhazování puku našel. Sólový nájezd přerovský útočník proměnil střelou k pravé tyči. Zubři tak vyrovnali ve vlastním oslabení na 1:1. Po skončení oslabení se Přerov vrátil k náporu a Smolka se na rozdíl od Vojtka měl co ohánět. Zubři hráli první přesilovku od poloviny 15. minuty a po 86 sekundách umožnili domácímu Sznapkovi předčasný návrat na ledovou plochu. Od modré čáry poslal před branku puk Sprušil a ve skrumáži se Sedlákovi podařilo kotouč protlačit za brankovou čáru - 1:2. Tlak hostů neustal ani poté a vyplatilo se jim to 14 sekund před úvodní sirénou. Goiš našel v prostoru mezi kruhy dobře najetého Faltýnka a jeho střela zamířila mezi Smolkovy betony - 1:3. Tím také skončila první perioda tohoto utkání, v níž Zubři svého soupeře zároveň až trojnásobně přestříleli.

V domácí šatně asi probíhalo o přestávce "mytí hlav", protože ke druhé třetině nastoupil tým Karviné se zpožděním a hlavní rozhodčí jej za pozdní příchod potrestal menším trestem. Zubři sice soupeře zamkli před Ilášem, ale podobně jako oni v úvodní třetině i domácí dokázali přerovské obraně ujet. Vojtek však předvedl proti Pavlišovi extraligový zákrok a skóre se nezměnilo. To byla jediná větší šance Karviné ve druhém dějství. Až do sirény pak útočili prakticky jen Zubři, byť oproti úvodní periodě počet jejich střel se o něco snížil. Větší šanci měl ve 30. minutě například Vaněk, který se neúspěšně pokusil protlačit kotouč mezi pravou tyčí karvinské branky a pravým Ilášovým betonem. Průběh ovlivnila i trojice vyloučených domácích a jeden trest Přerova. Přerovský tlak se Karviné podařilo zastavit až tři minuty před koncem 2. třetiny. Pak prověřili také Vojtkovu pozornost, který se do té doby v brance chvílemi dost nudil.

V poslední třetině začali náporem domácí. Hned po 45 sekundách vystřelili na Vojtka z dálky a vyraženou střelu se ještě pokoušel za přerovského gólmana dorazit Pavliš. I tentokrát vyšel ale naprázdno. Tlak na přerovskou branku přinesl Karviné alespoň přesilovku. Zubři však vynikajícím způsobem bránili, soupeře dokázali ve svém obranném pásmu obírat o puk, který pak neustále vyhazovali přes celé kluziště až k Ilášovi. Vojtek si tak během ní nesáhl na puk. To samé se opakovalo i při dalším oslabení zubrů v 50. minutě. Třebaže Meo se soustředilo už převážně na obranu a za třetí části hry vystřelilo jen osmkrát, šlo o nebezpečnější pokusy, než těch deset, o které se pokusil Baník. Za Zubry prověřili nebezpečnými střelami Iláše například Málek, Goiš nebo Faltýnek, naopak hanáci své soupeře prakticky nepouštěli přes obrannou modrou čáru a tak polovina karvinských střel mířila na Vojtka ze středního pásma. Další "klacek pod nohy" si pak domácí sami hodili asi 4 minuty před koncem faulem Pavliše. Zubři sice Iláše neohrozili, ale měli celou dobu puk pod kontrolou a čas utíkal. Teprve v posledních dvou minutách ještě domácí zvedli hlavu a 105 sekund před koncem si vypracovali akci 2 na 1. Zakončující Blatoň se pokusil Vojtka ze 3 metrů obhodit, nemířil však přesně. V poslední minutě to ještě zkusili se hrou bez brankáře, ale vše definitivně skončilo 10 sekund před koncem vyloučením Sznapky za vyhození puku.

Zubři se ponaučili ze zápasu v Havířově a třebaže za vedení 1:3 už nebyli tak útoční jako v první třetině, přesto nebyli tak zcela stažení a neustále udržovali Smolku a Iláše ve zvýšené pozornosti. Také obrana byla daleko pevnější a kvalitnější, která soupeřům dovolila jen minimum větších šancí. Zubři si tak zaslouženě odvezli všechny tři body za vítězství 1:3. Na postavení v tabulce se to zatím neprojevilo, Zubři si udrželi páté místo.

Sestřih videozáznamu naleznete na TV ZUBR

Aleš Flašar (HC Baník Karviná): Dnes bylo poznat, že jsme si utkání prohráli v první třetině, kdy byl Přerov jasně lepším týmem a přehrával nás po všech stránkách. Paradoxně jsme se ujali vedení. Bylo na škodu, že poté, co jsme vstřelili vedoucí branku, se nám nepodařilo navýšit vedení a puk skončil pouze na spojnici horní tyče. Kdybychom zvýšili na 2:0, zápas se mohl vyvíjet jinak. Druhou i třetí třetinu jsme se s výsledkem snažili něco udělat, ale bylo to moc plonkové a nešlo to. S jedním gólem se navíc nedá vyhrávat a ještě s brankou, kterou nám naservírovali oni. Dnes byl útok bez důrazu i šťávy, neměli jsme šanci a Přerov vyhrál zaslouženě. Hrál chytře zezadu a zkušený Vojtek chytil to, co k němu prošlo. Vyloučení ve druhé třetině sehrála svou roli a já jsem je klukům vyčítal, protože některé fauly byly zbytečné a pokud chceme s týmem kvalit našeho dnešního soupeře hrát vyrovnanou hru, tak musíme zůstávat v pěti lidech, jinak nás to stojí hodně sil, které nám mohly ve třetí třetině chybět.

Pavel Sedlák (HC ZUBR Přerov): Myslím si, že rozhodla první třetina, kterou jsme vyhráli 3:1. Poté jsme se již snažili především kontrolovat hru, což jsme zvládli a dotáhli utkání do vítězného konce. Celkově nešlo o vyhrocené utkání, i když jej vlastně rozhodly přesilové hry. Dali jsme jeden gól v početní výhodě a jeden v oslabení, i když z naší strany jinak přesilovky nebezpečné nebyly. Každopádně si po posledním domácím zápase, který jsme dá se říci odflákli díky nezodpovědnému výkonu, velmi ceníme dnešních tří bodů. Porážka s Frýdkem-Místkem způsobila to, že jsme dnes měli zajištěnu větší motivaci, snahu a povinnost tady vyhrát.