Zubři v Opavě opět neuspěli, rozhodne se až v neděli

O p a v a - Čtvrtý čtvrtfinálový zápas v Opavě zahájili Zubři až příliš pasivně. Během 1.třetiny si tak vytvářeli šance hlavně domácí, kteří jednu z nich dokázali v příliš přísně odpískané přesilovce v 19. minutě využít. O velký tlak v úvodu 2.třetiny se Zubři připravili zbytečným faulem v útočném pásmu. I nyní jej Opava potrestala a hned za minutu přidala další gól. Ve zbývající části 2.třetiny pak byla hra vyrovnaná a Zubrům se podařilo alespoň snížit na 3:1. V posledním dějství se Slezané stáhli do ulity a na ledě bylo jen Meo a brankář Šafránek. Obrovský tlak Přerova v této třetině, vyjádřený poměrem střel 21:2, už však Zubrům přinesl jen jediný gól v předposlední minutě. Nepomohlo ani závěrečné power-play a tak Opava vyhrála v zápase 3:2. O postupujícím se tak definitivně rozhodne až v neděli v Přerově.
ČF4, pátek 24.2.2012
HK Opava - HC ZUBR Přerov
3:2
(1:0, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Grofek (Kukol, Kocián), 25. Bednárek (Pavelek), 26. Polok (Kysela, Koschatzký) - 36. Ditrich (Brančík), 59. Kolařík (Pala, Faltýnek). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Buly: 44:36. Střely: 34:51 z toho na branku: 25:41. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
Šafránek - Kukol, Tichý, Bednárek, Mosler, Kysela, Vrábel, Tůma, Jurčík, Pavelek, Koschatzký, Vítek, Kocián, Polok, B.Herman, Grofek, Měch, Chalupa, Wolf, Faksa, Džemla
Tihlář - Krajíček, Pospíšil, Ferenc, Vlček, Pala, Faltýnek, V. Sklenář - Kolář, Brančík, Ditrich - Blinka, Hanák, Kotásek - Sakrajda, Kolařík, Sedlák - Kočara, Kundrátek, Coufal

Zubři to ve čtvrtém zápase play-off, který se hrál v Opavě, zkusili od počátku se Zdeňkem Sedlákem, ale ani dnes to nebylo na celý zápas. Točili zprvu tři pětky ve složení obranných řad Krajíček, Pospíšil - Ferenc, Vlček - Pala, Faltýnek a útoků Kolář, Brančík, Ditrich - Blinka, Kotásek, Hanák - Sedlák, Sakrajda, Kolařík. Postupně se však na led dostali i Kočara, Coufal a Kundrátek.

Zubři sice mohli hrát klidně, ale v první třetině byli až příliš ustrašení. Slezanům tak umožnili vytvořit tlak, který trval prakticky celou první třetinu. Do první vyloženější šance se v 10.minutě dostal Polok, který se protlačil přes útočné pásmo až před Tihláře, ale jeho skvělý zákrok zatím udržel stav utkání bezbrankový. Podobně tomu bylo v 16.minutě, během níž ohrozil Tihláře z prostoru mezi kruhy Grofek. Své střele však udělil větší výšku než potřeboval. Jedinou větší šancí Zubrů se stalo přečíslení 2 na 1 v 16.minutě. Brančík při něm zvolil střelu, ale Šafránek se překvapit nenechal. I přes velkou pasivitu se už zdálo, že by Zubři mohli bezbrankový stav udržet do úvodní sirény, ale v 19.minutě byl velmi přísně vyloučen Blinka za nebezpečnou hru vysokou holí. Faul se dal klidně odpískat i opačně, jako držení hole. Hlavní rozhodčí, který do té doby neměl práci, se však rozhodl dát přesilovku domácímu týmu. Tomu stačilo 14 sekund. Krátce po buly před Tihlářem se dostal puk na modrou čáru, odkud prudce pálil Kukol. Přerovský gólman kotouč vyrazil, bohužel jen k volnému Grofkovi, který jej kolem pravé tyče zasunul za brankovou čáru - 1:0.

Zubři začali "své rohy" vystrkovat teprve po přestávce. Zatlačili soupeře před Šafránka a vytvořili si v úvodních čtyřech minutách druhého dějství hned čtveřici vyložených šancí. Ve 22.minutě puk proklouzl přes brankoviště z pravé strany kluziště na levou, Brančík jej však nestihl zasáhnout. Hned minutu poté prozkoušel Šafránkovy reflexy střelou z první těsně před brankou Kolařík, o půl minuty později už byl opavský gólman při Brančíkovu pokusu překonán, tentokrát mu však pomohlo "dobré" postavení branky. Ani touto šancí atak na něj neskončil, o pár sekund později se před ním objevil nikým nehlídaný Ditrich. Jeho střela ale postrádala přesnost. O tento tlak se Zubři ve 25.minutě zbytečně připravili sami. I když byli v útočném pásmu, Blinka zcela zbytečně za brankovou čarou fauloval a zpytovat svědomí musel na trestné lavici. A Opavě stačilo opět jen několik sekund. Hned po sedmi přišla jejich první střela této třetiny a za další čtyři se střelou mezi hráči strefil do sítě Bednárek. Ani ne za minutu bylo zle ještě více. Stejný hráč nejprve najížděl na Tihláře od mantinelu. Gólman ještě dobře zasáhl. Hned z další akce však prudce vypálil Kysela, puk minul těsně branku a od zadního mantinelu se odrazil zpět před ní. Nastavená Polokova hůl změnila směr puku do branky a Tihlář už neměl šanci reagovat. Prudký úvodní tlak Zubrů ve 2.třetině tak skončil paradoxně dvěma brankami v jejich síti a Opava již vedla 3:0. Hosté sice ještě nerezignovali, ale hra se od té doby stala vyrovnanou. Ve 29.minutě zahýbal s nervy domácích diváků Kočara střelou z prostorů mezi kruhy, ve 35.minutě se ocitl před Šafránkem zcela volný Hanák. Přihrávka na něj však nebyla přesná a než si puk přichystal ke střele, byl opavský gólman postavený přesně tak jak potřeboval. Mezitím ještě Zubři prohospodařili dlouhou 4minutovou přesilovku. Také Opava ale měla šance, největší z nich ve 35.minutě Wolf a Polok, kteří zakončovali akci 2 na 1. Tihlář však vynikajícími zákroky zvýšení skóre nedovolil. Teprve ve 36.minutě konečně uhodilo i do opavské svatyně. Do sólového nájezdu poslal při oslabení Zubrů Brančík Ditricha a ten, třebaže byl faulovaný, dokázal dopravit puk do branky k pravé tyči - 3:1. Na tomto stavu už do konce třetiny nic nezměnily ani přesilovky na obou stranách.

Ve třetí třetině se Slezané stáhli před svou branku a Zubři byli celých 20 minut v obrovském tlaku. Ve 44.minutě si mohl gólovou akci ze 2.třetiny zopakovat Ditrich, domácí hráč však byl na něj "nalepen" daleko více než před tím a jeho koncovku tak výrazně ovlivnil. Ve 48.minutě to zkoušel z první u brány Kolář, ale i tentokrát byl Šafránek proti. Zubry nezastavilo ani oslabení, jejich tlak pokračoval, ale gól ne a ne padnout. Čas ubíhal čím dal tím rychleji a opavský brankář spršce střel neustále odolával. V 57.minutě se nepodařila dorážka těsně před brankou ani Kundrátkovi. Domácí si o několik sekund později svou defenzivní situaci ještě zkomplikovali vyhozením kotouče. Přesilovku sice ještě Meo nevyužilo, ale jen dvě sekundy po návratu opavského Grofka, který se ještě nestačil zapojit do hry, prudce pálil od modré čáry Pala a těsně před brankou najíždějící Kolařík Šafránka v dorážce prostřelil - 3:2. Do konce zbývalo ale už jen 93 sekund. Zubři to ještě zkusili bez brankáře a málem jim to vyšlo. Ještě pouhé dvě sekundy před koncem to vyzkoušel z mezikruží Kolařík. Šafránek neměl prostor u levé tyče dobře pokrytý a pokud by přerovský útočník zamířil přesně, prodlužovalo by se. Jeho střela těsně kolem levé tyčky skutečně šla, žel z nesprávné strany. Zápas tak skončil vítězstvím Opavy 3:2 a o tom kdo postoupí do semifinále play-off se rozhodne až v neděli v Přerově.

Sestřih videozáznamu naleznete na TV ZUBR

Michal Piskoř (HC Slezan Opava): Šlo o výborný zápas z obou stran. My jsme dobře začali, zvládli jsme první třetinu, ale na začátku druhé nás soupeř zatlačil, měl několik šancí, přečkali jsme je však bez úhony. Pak jsme dali dvě rychlé branky, které byly důležitým momentem celého utkání, ale přesto, že jsme vedli 3:0, se Přerov dokázal do zápasu vrátit a snížit. V závěrečné power-play měl ještě jednu vyloženou šanci, ale naštěstí ji neproměnil. Musíme se dát zdravotně do pořádku a zkusit zlomit prokletí na přerovském ledě.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): Bohužel jsme zase hráli první třetinu příliš unaveným způsobem, prostě to nemělo tempo a nechávali jsme Opavě až příliš mnoho prostoru. Oni hráli sice taky opatrně a nic příliš nepředvedli, ale tam jsme inkasovali v oslabení ten jeden gól. Ve druhé třetině se naše hra výrazně zlepšila a do půlky třetiny jsme měli čtyři čistý gólovky. Místo toho jsme však zase v oslabení inkasovali další góly. Od gólu na 3:1 už jsme začali získávat převahu a snažili jsme se utkání dovést alespoň k remíze. Už po několikáté jsme však tady v Opavě zklamali v koncovce.