Zubři v Opavě 2 třetiny lepší, zapomněli ale doma munici

O p a v a - Zubři dorazili do Opavy se značně oslabenou obranou, museli celý zápas hrát jen s pěti obránci. Přesto byli v úvodních dvou třetinách lepší než domácí Slezané. Přehrávali je takřka ve všem, v první třetině přestříleli domácí hráče třikrát, měli daleko více vyložených šancí, ale nedokázali využít ani jedinou. Naopak v přísně nařízeném oslabení to byli oni, kteří inkasovali gól. Převaha, byť již ne tak výrazná, pokračovala i v druhé třetině, Opavu přestříleli dvakrát, ale znovu vyšli gólově naprázdno. Navíc ve 34.minutě při jednom svém střeleckém pokusu nešťastně zasáhli svého spoluhráče Zdeňka Sedláka, který musel okamžitě na operaci. To dost ovlivnilo psychiku Zubrů a domácím se tak v poslední třetině podařilo snadno hru nejen vyrovnat, ale i gólově pojistit a dotáhnout k vítězství.
17.kolo, sobota 17.11.2012
HK Opava - HC ZUBR Přerov
3:0
(1:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Kocián (Mlýnek, Galvas), 46. Wolf (Chalupa, Vítek), 58. Mlýnek (Pavelek, Galvas). Rozhodčí: Czubaj - Čaja, Konvička. Vyloučení: 9:12. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Buly: 33:42. Střely na branku: 23:39. Průběh utkání: 3:0.
Šafránek – Vrabel, Galvas, Tichý, Tůma, Kukol, Mosler, Bednárek - Mlýnek, Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Pavelek, Kocián, Koschatzký, Wolf, Černý, Baďura, Chalupa
Vojtek – Pala, Vlček, Ferenc, Osina, Kudělka – Sedlák, Vaněk, Goiš – Málek, Sakrajda, Brančík – Sprušil, Kolář, Kundrátek – Ditrich

Zubři dnes nastoupili s dost oslabenou obranou. K dispozici měli pouze 5 obránců, chyběl jim Daniel Faltýnek, Petr Drábek i Vojtěch Sklenář. Pozitivem v sestavě byl alespoň návrat Marka Ditricha. Byl sice napsán až jako náhradník, na ledě se již však objevoval velmi často.

Začátek utkání patřil Zubrům. Domácího brankáře Šafránka začali ostřelovat ze všech stran od prvních sekund a nijak jejich aktivitu neutlumilo ani oslabení v závěru 2.minuty. Naopak při něm zapomněli domácí na Sakrajdu, který jim ujel do sólového nájezdu, ale na konci akce stál vynikající Šafránkův zákrok. Jen pár sekund poté se k puku dostal těsně u branky opět Sakrajda a opět se po akci radovali domácí. Jen chvíli poté, co se Zubři vrátili do pěti, znovu vylétla ruka hlavního rozhodčího dovrchu a velmi přísně poslal na trestnou lavici Ference. Teprve teď v 6.min se dostali domácí v útočném pásmu do jediné větší šance úvodní třetiny a Kocián poslal z kruhů puk nad levým Vojtkovým ramenem do branky - 1:0. V další části první třetiny zaměstnali Vojtka jen mezi 10. a 12.minutou, ve zbylém čase se hrálo téměř neustále před Šafránkem, na něhož šlo třikrát více střel. Slušnou šanci například spálil v 15. minutě Sprušil, který vystřelil těsně před brankou z první, o chvíli později Kolář a 18. minutě Goiš. Žádná ze střel však do sítě přes Šafránka neprošla.

Nápor Zubrů nepřestal ani v úvodu druhé periody, v níž byli rovněž více než dvojnásobně střelecky aktivnější. Z blízka například zkoušel Šafránka na počátku 22.minuty Vaněk. Teprve po vyloučení Kudělky po 82 sekundách druhé části se začalo hrát i před Vojtkem. Po jejím skončení však tlak Zubrů pokračoval. Z prostoru mezi kruhy vyzkoušel Šafránkovy reflexy střelou z první ve 29. minutě Sedlák. O dvě minuty později po chybné rozehrávce domácích se zcela sám před opavskou svatyní objevil Málek, Šafránka si položil, ale bohužel už jej nedokázal přehodit. Teprve ve 32. minutě se dostali do velké šance i domácí zásluhou obránce Tichého. Těsně před Vojtkem byl ale dost tísněn a puk mu díky tomu utekl na bekhend, s nímž si přerovský gólman poradil. O minutu později už dokázal obehrát obranu i brankáře Zubrů Chalupa, naštěstí však hosty zachránila pravá tyč. Tím však šance domácího celky v této části hry skončily. Ve 34.minutě pak nastal jeden z klíčových okamžiků utkání. Při jednom pokusu Zubrů o střelu z kruhů puk nešťastně zasáhl Zdeňka Sedláka, který musel okamžitě na ošetření a o přestávce do olomoucké nemocnice. "Dostal pukem přímo do tváře a hrozí tam odumření nějakého nervu, proto jsme ho potřebovali dostat co nejrychleji do fakultní nemocnice v Olomouci, pravděpodobně se to bude muset řešit operací. Přesněji to budeme vědět asi až večer nebo zítra ráno." řekl po zápase asistent trenéra Zubrů Lubomír Václavíček. Ještě do konce třetiny byli Zubři lepší, ale už se téměř nehrálo 5 na 5, neboť hlavní rozhodčí téměř neustále někoho vylučoval. Do větší šance se 89 sekund před koncem ještě dostal Kolář, který byl před Šafránkem zcela sám, ale byl k němu bohužel zády a musel tak střílet z otočky.

V poslední třetině už Meo nebylo nebezpečnější než domácí tým. V obraně už nebylo tak důsledné a tak třebaže jeho hráči přečkali v úvodu 46.minuty oslabení, pár sekund poté nepohlídali v prostoru mezi kruhy volného Wolfa a ten mezi Vojtkovými betony poslal puk podruhé do přerovské branky - 2:0. Ve zbývajících minutách to byli zvláště Zubři, kteří navštěvovali trestnou lavici, což jistě průběh zápasu významně ovlivnilo. Největší šanci této třetiny měl nejspíše Ditrich v 53. minutě, v níž se ocitl těsně před Šafránkem zcela sám, ale i tentokrát stál v cestě puku do sítě beton opavského gólmana. Tři minuty před koncem odešel na trestnou lavici Goiš a už po 13 sekundách zahrozil těsně před Vojtkem Pavelek. Zatím ještě neúspěšně, ale za dalších 21 sekund tentýž hráč poslal puk zpoza branky do prostoru mezi kruhy a odtud zamířil přesně střelou z první Mlýnek - 3:0, čímž definitivně rozhodl o vítězi tohoto zápasu. I když zápas byl z velké míry rozhodčím ovlivněn na obě strany, Zubři mohou litovat zvláště úvodních dvou třetin. Kdyby byli úspěšnější ve střelbě, utkání by se jistě vyvíjelo jinak. Bez gólů se totiž vyhrát nedá.

Sestřih videozáznamu utkání naleznete na TV ZUBR

Karel Suchánek (HC Slezan Opava): Dnes to byl souboj gólmanů. Věděli jsme, že se Martin Vojtek proti nám bude chtít ukázat, ale musím říct, že Dušan Šafránek se mu vyrovnal. Hlavně ve druhé třetině, kde byli hosté lepším týmem a měli převahu, nás výrazně podržel. Ve třetí části už jsme měli více brankových příležitostí a ze dvou přečíslení se nám podařilo skórovat. Jsem rád, že jsme tímto dotáhli utkání do vítězného konce.

Lubomír Václavíček (HC ZUBR Přerov): Dnešní zápas byl z naší strany katastrofický především v koncovce, protože dvě třetiny jsme byli na šance určitě lepším mužstvem než Opava. Nedokázali jsme ze všech šancí dát ani jeden gól a bez toho to prostě nejde. Utkání ale také dost ovlivnil i hlavní rozhodčí. Nemám ve zvyku se sice k nim vyjadřovat, ale dnes to byl rozhodně nejslabší článek utkání, který to tak velmi špatně pískal už i ve Vsetíně. I když jsme sice ubránili oslabení 3 na 5, inkasovali jsme dvakrát v přísně nařízených oslabeních 4 na 5.