Zubři se ve čtvrtfinálové sérii ujali vedení, z úvodní bitvy proti Dukle vyšli s čistým štítem

P ř e r o v – Hokejisté Přerova uspěli na ledě Jihlavy 2:0 a v zahajovacím zápase čtvrtfinále play-off poprvé od postupu do Chance ligy v roce 2015 zvítězili. Svěřenci trenérů Roberta Svobody a Dočkala předvedli obětavý výkon, v klíčových chvílích je podržel brankář Klimeš. O rozhodující gól se na konci druhé třetiny postaral Herman, jenž těsně před vypršením přesilovky pět na čtyři zakončil do horního růžku. Pojistku přidali Hanáci během risku Dukly s prázdnou bránou, do které poslal kotouč Jan Svoboda.
ČF1, čtvrtek 10.3.2022
HC Dukla Jihlava - HC ZUBR Přerov
0:2
(0:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 40. Herman (Pechanec, Krisl), 60. Jan Svoboda (Jakub Svoboda, Hrdinka). Rozhodčí: Bejček, Vrba – Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1372. Střely na branku: 25:40. Zblokované střely: 7:8. Vhazování: 40:31. Průběh utkání: 0:2. Stav série: 0:1.
Žukov – Mareš, Bilčík, Eliáš, Kowalczyk, Valenta, Kachyňa, Dundáček – Havránek, Skořepa, Čachotský – Helt, Zadražil, Harkabus – Brož, Menšík, Seman – Čermák, Juda, Cachnín
Klimeš – Kudělka, Kubeš, Hrdinka, Dluhoš, Krisl, Ševčík – Jan Svoboda, M. Kratochvil, Jakub Svoboda – Goiš, Süss, Doležal – Herman, Pechanec, Král – Indrák, Dvořák, M. Svoboda – Sebera

Po úvodním dobrém startu se Zubrům přestalo dařit s rozehrávkou a pobytu v útoku se naopak snažila využít Jihlava. Zmatek v mezikruží mohl vyřešit Čermák, Klimeš ale zasáhl. Domácí hokejka v Dluhošově tváři v osmé minutě pak zůstala bez povšimnutí, Zubři se ale nakonec první přesilovky dočkali o chvíli později. Zprvu se do branky tlačili dobrým způsobem, Žukov ale vše pokryl. Ke konci periody Hanáci znovu působili poněkud křečovitě, z čehož plynul třeba únik Kachyni, čtvrtfinále však nakonec začalo bezgólovou třetinou.

To se mohlo změnit šest minut po siréně, když Přerovští hráli další přesilovou hru. Jan Svoboda měl skvělou šanci v mezikruží, jeho střela se ale otřela o Žukova v předklonu a zamířila těsně vedle tyče. Početní výhodu si po polovině duelu zahrála i Jihlava, ani tyč Harkabuse však první branku nepřinesla. Harkabus byl znovu nebezpečný s Heltem, oba ovšem cíl minuli stejně jako posléze Mareš, který z obranného pásma vyhodil puk ven z kluziště a zamířil za Judou na trestnou. Zubři byli proti třem čitelní a nic nevymysleli, na závěr zbylé přesilovky šla ale do hry lajna Pechance. Po jeho pasu se z pravého kruhu v čase 39:52 krásně pod víko trefil Jakub Herman.

Jihlava se snažila přenést těžiště hry do útočného pásma, což se jí zprvu dařilo, po výstražné ráně Kachyni od modré do tyče však přerovská defenzíva výpady Dukly kryla. V 50. minutě se ještě před branku protáhl Harkabus, jenže nezakončil a k ničemu zajímavému už se domácí přes pevnou obranu Zubrů nedostali. Dvě minuty před koncem navíc Mareš Jihlavu otupil zbytečným dohráním Jana Svobody a ten jeho prohřešek potrestal na prázdné bráně dvanáct vteřin před koncem. Úvodní výhru ve čtvrtfinále tak berou všechny hostující celky včetně MEO!

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): Zápas se nám nehodnotí dobře, jelikož jsme první utkání čtvrtfinále prohráli. Nemohu klukům nic vytknout. Byla tam odhodlanost, chuť i obětavost, ale bohužel jsme o jednu branku zůstali pozadu. Zbytečným vyloučením v závěru jsme se připravili o nějaký tlak, který jsme si chtěli udělat, abychom třeba hráli power-play a měli výhodu jednoho hráče v poli. Ve čtyřech hráčích jsme tušili, že asi gól nedáme, tak jsme šli do rizika a odvolali gólmana. Zkusili jsme hru v pěti a nepodařilo se to. Zápas byl vyrovnaný a rozhodl ho jeden smolný gól. Bohužel jsme zahráli situaci špatně. Mohli jsme dostat ven puk z pásma, ale ze šance soupeře jsme inkasovali. Je to otevřený boj, zítra nás čeká další zápas a doufám, že v něm budeme šťastnější my.

Robert Svoboda (HC ZUBR Přerov): Věděli jsme, že musíme obstát ve vstupu do utkání. Očekávali jsme velký tlak domácích, stejně jako v posledním utkání zde. To se nám podařilo a hra byla vyrovnaná. Klíčovým bodem byla ve druhé třetině naše promarněná přesilovka pět na tři, ale se štěstím se nám podařilo vstřelit branku, která byla rozhodující. Ve třetí třetině jsme si říkali, že musíme zůstat ve stejné aktivní hře. Ale trošku jsme podlehli panice a zbytečně jsme odhazovali puk. Domácím to dávalo šance, ale Klíma vychytal nulu a to bylo pro tento zápas rozhodující.