Z druhého derby Zubři vyválčili dva body, v nájezdech rozhodl kapitán Tomáš Sýkora!

P r o s t ě j o v – Do druhého derby s Jestřáby nastoupil Přerov s novým brankářem Řehořem, ale i s uzdraveným útočníkem Procházkou. Vstup do zápasu se přerovskému týmu povedl, avšak Jestřábi následně skóre přetočili na svou stranu a třetím gólem vyhnali nováčka v dresu Zubrů na střídačku. Přerov se ovšem zvedl a slepenými trefami srovnal. Třetí "dvacka" byla tuhým bojem, v němž nadšeně bojující Zubři zvládli bez úhony dlouhé oslabení. Body se nakonec dělily a ten druhý ukořistili v nájezdech Přerované, rozhodl kapitán Tomáš Sýkora!
25.kolo, sobota 21.11.2015
LHK Jestřábi Prostějov - HC ZUBR Přerov
3:4sn
(2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Volek (Moskal, Mojžíš), 13. Sova (Staněk), 24. Novák (Šlahař) – 2. Šťastný (Sýkora, Sikora), 28. Procházka (Dostálek, Grof), 29. Sikora (Šťastný), rozhodující nájezd Sýkora. Rozhodčí: Pražák – Adamec, Poruba. Vyloučení: 9:8, navíc Procházka (Přerov) 5 minut + do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4123. Střely na branku: 39:29. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 3:4.
Horčička (na nájezdy Neužil) – Drtina, Husák, Mojžíš, Sova, Špaček, Protivný – Dragoun, Venkrbec, Luňák, Volek, Moskal, Staněk, Novák, Illéš, Šlahař
Řehoř (24. Klimeš) – Chmelíř, Grof, Hořava, Dujsík, Vágner, Ferenc, Šnajnar – Procházka, Pšurný, Dostálek – Sýkora, Sikora, Šťastný – Goiš, Popelka, Stoklasa – Blinka, Král, Kovařík

Zatímco prvoligové derby s Přerovem se na prostějovský led vrátilo po dlouhých 17 letech, skóre tolik očekávaného duelu se měnilo rychle. Již ve druhé minutě vystřelil od modré přerovský kapitán Tomáš Sýkora, a i když jeho pokus neměl gólové parametry, šikovná teč Davida Šťastného před Horčičkou vše změnila. Puk skončil v síti a Zubři se mohli radovat z vedení.

Sám David Šťastný mohl zanedlouho přidat druhou branku. Ve čtvrté minutě se obtočil kolem prostějovské svatyně a bekhendem poslal touš do prostoru mezi třemi tyčemi. Ne však za brankovou čáru, tam se totiž nacházel dobře postavený Luboš Horčička, jenž odolal i následnému závaru. Za Prostějov mohl vyrovnat Novák. Z pravé strany se vřítil do šance, leč jeho pokus šel příliš vysoko. Prakticky vzápětí znovu zahrozili hosté, Goiš se vytasil s ranou křížem, prostějovský gólman ale zase s pohotovým zákrokem pravým betonem.

V 11. minutě se Jestřábům podařilo srovnat krok. Moskal nabídl kotouč na pravý kruh Dominiku Volkovi a nositel slavného jména předvedl ukázkovou střelu zápěstím, na kterou byl brankář Řehoř krátký. A chvíli nato domácí celek skóre otočil. Na trestnou lavici se poroučel Sýkora a v přesilové hře korunoval prostějovské snažení přesnou trefou Aleš Sova. Čtyřiadvacetiletý bek převzal černou gumu po Aleši Staňkovi a z mezikruží dosáhl svého prvního gólového zásahu v jestřábím dresu.

Zkraje druhé třetiny bylo navíc ve většině prostějovského hokejového svatostánku ještě veseleji. Přerov hrál v šesti a tým trenéra Přecechtěla měl k dispozici další početní převahu. Tu dokázal pohotově využít. Jakub Šlahař našel před bránou Martina Nováka a vousatý forvard svižnou ranou do pravé šibenice zaznamenal svůj desátý gól v této sezóně. Tím zvýšil na 3:1 pro domácí a jen si pojistil primát mezi prostějovskými střelci.

Novákovo úspěšné počínání také donutilo přerovské trenéry ke změně v modrém půlkruhu. Zkušený Milan Řehoř přepustil své místo mladíku Lukáši Klimešovi. A Zubrům to zřejmě dodalo nový impuls. V osmadvacáté minutě pykal na lavici hříšníků domácí Aleš Staněk a veterán Milan Procházka se dostal do samostatného úniku. Ač se jej prostějovští beci snažili dohnat, seč mohli, jejich snaha přišla vniveč a ostřílený útočník nakonec vzájemný souboj s Horčičkou vyhrál.

Přerov docílil kontaktní branky a jeho bodové akcie tím značně vzrostly. A o minutu později byly ještě vyšší. Šťastný pronikl až do slibné pozice, a i když neskóroval, k volnému touši se dostal Marek Sikora a doklepl ho za záda zmateného Luboše Horčičky. Stav byl rázem nerozhodný 3:3.

Na přerovské vyrovnání ale mohli Prostějovští rychle odpovědět. Před Patrikem Moskalem zívala poloodkrytá branka, přesto jej ovšem Klimeš vychytal. Michal Dragoun zase dokonce v oslabení dobře tečoval střílenou přihrávku od mantinelu, ke smůle Jestřábů těsně mimo. Trio velkých domácích možností uzavřel pak ve 39. minutě Marek Drtina. Urostlý zadák si z druhé vlny najel mezi kruhy, jenže vyprášil jen Klimešův beton. I hosté však předvedli nebezpečnou akci, konkrétně v přesilové hře. Horčička se za jejím zakončením jen ohlédl.

V poslední periodě se Prostějovu naskytla obrovská šance k rozhodnutí zápasu. Milanu Procházkovi rozhodčí vyměřili sedmiminutový trest a Jestřáby čekala dlouhá výhoda jednoho muže v poli. Rozhodující ránu či rány v ní ale Zubrům nezasadili, naopak mohli být ještě rádi, že neinkasovali. David Šťastný ujel dvěma protihráčům a z pravého křídla trefil tyčku.

Ani po vyrovnání sil na ledě ani jeden z rivalů neskóroval a utkání dospělo do prodloužení. V něm se dvě solidní příležitosti naskytly Drtinovi, gólový efekt jim ale chyběl. Stejně jako na druhé straně sólu Matěje Blinky.

Hanácké derby tedy více jak čtyřem tisícům diváků nabídlo to nejnapínavější možné rozuzlení, samostatné nájezdy. Jestřábi pro ně rovněž prohodili brankáře, možnost předvést své umění dostal Jakub Neužil. Jako první se rozjel domácí Šlahař, proti jeho pokusu ale zaúřadovala Klimešova lapačka. Ještě hůře si vedl přerovský Sikora, který vůbec netrefil branku. Poté se vyznamenali oba gólmani, Klimeš při blafáku Dragouna a Neužil proti střele Dostálka. Neprosadili se ani Luňák se Šťastným a pořadí nájezdů se prohodilo. Za Zubry si vzal puk muž s „céčkem“ na prsou Tomáš Sýkora a svou fintou protrhl sérii neproměněných trestných střílení. Jeho branka byla nakonec vítězná, jelikož na druhé Matouš Venkrbec přerovského hrdinu Lukáš Klimeše nepřelstil.

Druhou bitvu o Hanou tak ovládl Přerov, jenž získal dva body za výhru 4:3 po samostatných nájezdech. Prostějov ale v globálním měřítku také nepodal špatný výkon, za který se v tak prestižním zápase rozhodně nemusel stydět. Absolutní poklonu pak zaslouží oba fanouškovské tábory, díky nim mělo derby skutečně ten správný šmrnc.

Kamil Přecechtěl (LHK Jestřábi Prostějov): Opravdu to bylo derby se vším všudy. Získali jsme dvoubrankové vedení, o které jsme přišli. Pak přišly velké šance Přerova, které nevyužil. Velké šance jsme měli v prodloužení i my, ale bohužel jsme je také nezužitkovali. Rozhodnutí padlo až ve čtvrté sérii penalt. Podle mě to byl hokej, na který se dalo koukat. Obě mužstva sehrála velice dobrou a vyrovnanou partii. Jen mě mrzí, že jsme nezískali ten bod navíc. Myslím si, že bychom si ho zasloužili.

Petr Dočkal (HC ZUBR Přerov): Oba týmy přispěly k nadstandardnímu utkání. Bylo to derby se vším všudy a spíše připomínalo utkání play-off, i když se hrálo v duchu fair-play. Skvělou kulisu tomu navíc dodali jak domácí, tak hostující fanoušci, kteří nás drželi. Co se týká hry, dali jsme úvodní gól, ale pak nám soupeř odskočil o dvě branky. Naši hru jsme nějakým způsobem překopali a podařilo se nám vyrovnat. Oba soupeři si vytvořili dobré šance a podrželi je gólmani. Rozhodujícím momentem byla podle mě domácí sedmiminutová přesilovka, kterou Prostějov nevyužil. Nás to ještě více semklo. V prodloužení nikdo nechtěl inkasovat a nájezdy už jsou loterie. Tímto zápasem jsme ukončili naši sérii venkovních duelů a věřím, že nás to nakopne i do našich domácích představení.