Hanácké derby: Zubři rozdrtili rivala z Prostějova 7:1!

P ř e r o v – Také třetí derby s Prostějovem v letošní sezóně skončilo vítězstvím přerovských Zubrů. V posledním utkání obou soupeřů padl jen jediný gól, ale tentokrát se jich diváci dočkali mnohem více. Zubři dokonale srazili soupeře už na začátku první třetiny, kdy se jim podařilo vstřelit dvě rychlé branky. Po chvíli se však Maxi-Tip Aréna díky výpadku proudu zahalila do tmy a vůbec nebylo jasné, zda-li utkání bude pokračovat. Po téměř 45 minutách čekání se nakonec souboj dohrával a Přerov dalšími tvrdými údery soupeře doslova knokautoval. Během druhé třetiny Zubři nasázeli dalších pět gólů a Prostějovu tak nakonec přichystali drtivou porážku 7:1. Vysokým vítězstvím si Přerov upevnil pozici na prvním místě tabulky.
28.kolo, sobota 9.1.2010
HC ZUBR Přerov - LHK Jestřábi Prostějov
7:1
(2:0, 5:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Ditrich (Sprušil, Kolář), 6. Kotásek (Osina, Vlček), 21. Kotásek (Osina, Hanák), 25. Pala (Sprušil, Ditrich), 26. Coufal (Kohút, Goiš), 27. Menšík (Sedlák, Martinák), 35. Martinák (Sedlák, Menšík) - 37. Duba (Stejskal). Rozhodčí: Klapetek - Novotný, Šimčík. Vyloučení: 7:7. Využití: 4:0. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: 49:33. Buly: 34:33. Průběh utkání: 7:0, 7:1.
Tihlář - Pala, Novák, Osina, Halouska, Vlček, Musil, Řezníček - Kolář, Ditrich, Sprušil - Hanák, Kočara, Kotásek - Coufal, Kohút, Goiš - Martinák, Sedlák, Menšík
Sedlář (25. Musil, 41. Sedlář) - Hajas, Pekar, Sova, Luža, Doseděl, Paška, Jedlička, Kolibár, Stejskal, Duba, Brynecký, Smejkal, Rak, Noga, Bašnár, Žajgla, Zábranský, Berčák

Zubři se do svého soupeře pustili hodně ostře hned od úvodního buly a už v první minutě musel brankář Sedlář vytáhnout pěkný zákrok proti Kotáskovi. Na druhé straně měl po chvilce výbornou šanci Noga, který sebral puk po špatné Osinově rozehrávce, ale těsně minul Tihlářovu svatyni. Pátá minuta přinesla první přesilovou hru Zubrů a ta byla bleskově využita Ditrichem, který bez váhání napálil kotouč do prostějovské branky - 1:0. Jestřábi se z inkasovaného gólu ještě pořádně ani nevzpamatovali a už měli ve své kleci druhý puk. Hned za sedmnáct vteřin totiž zvyšoval vedení Přerova Kotásek - 2:0. Na rychlou gólovou sprchu reagovala střídačka Jestřábů oddechovým časem, který týmu pomohl k větší aktivitě. V 10. minutě měl navíc Prostějov možnost snížit nepříznivý stav v přesilovce, ta se však Jestřábům příliš nevyvedla.

Další průběh první třetiny poté na přerovském stadionu narušil výpadek elektrického proudu a dokonce chvíli nebylo jasné, jestli se derby dvou nesmiřitelných soupeřů vůbec dohraje. Po dlouhém čekání se nakonec světla rozsvítila a mohlo se v utkání pokračovat. V 17. minutě měl hokejce snížení stavu prostějovský Bašnár, svůj slalom mezi přerovskými obránci však dokázal dovést do úspěšného konce.

Úvod druhé třetiny byl pro prostějovský tým jako z černého snu. Po necelých čtyřiceti vteřinách totiž střílel Osina a Kotásek měl při dorážce už snadnou práci - 3:0. Také v dalších minutách Zubři vydatně potěšili svoje fanoušky a odpor soupeře definitivně zlomili. Při přesilové hře se totiž na modré čáře napřáhl Pala a jeho nechytatelný projektil se zastavil až o síťku v Sedlářově brance - 4:0. To prostějovský brankář už nevydržel a přepustil své místo náhradníkovi Musilovi. Ten si však ještě ani pořádně nesáhnul na puk a už jej také musel lovit zpoza brankové čáry. Při další akci totiž střílel Coufal a dvojice prostějovských beků si v následné nepřehledné situaci v brankovišti srazila kotouč do vlastní branky - 5:0.

Velice silnou útočnou chvilku Zubři poté zakončili za další minutu, kdy měl dobrou pozici ke střele Menšík a nemýlil se - 6:0. Opaření Jestřábi dostali po chvilce možnost hrát přesilovou hru, ale naložili s ní velmi bídně a Tihlářovu branku prakticky neohrozili. To Zubři byli naopak v početních výhodách nekompromisní a dokázali to znovu na začátku 35. minuty, kdy se v prostoru kruhu dostal ke střele Martinák a trefil se parádně na vzdálenější tyč - 7:0. V dalších minutách druhé třetiny Zubři díky vysokému vedení už trochu polevili v koncentraci a soupeř je za to potrestal. V úvodu 37. minuty obránci zapomněli na dobře postaveného Dubu, který poslal puk těsně za brankovou čáru - 7:1.

Ve třetí třetině se Prostějov snažil ještě kosmeticky upravit hodně nepříznivý stav a měl k tomu několik příležitostí. Ve 45. minutě se snažil tvrdou střelou zakončit útočnou akci Duba a o chvíli později před Tihlářem neuspěl ani Brynecký. Osm minut před koncem mohli naopak přidat další přesnou trefu Zubři. Po nečekaném odrazu puku se totiž Hanák s Kotáskem dostali do přečíslení, ale první jmenovaný nedokázal zpracovat razantní přihrávku svého spoluhráče. V 56. minutě si Prostějov v utkání naposledy zahrál přesilovku a v početní výhodě si vypracoval tlak. Neujala se však ani tvrdá střela Smejkala, kterou Tihlář vytěsnil mimo nebezpečí. Definitivní tečku za téměř tři hodiny trvajícím zápasem tak udělala šance přerovských útočníků Sedláka a Martináka, které ale při akci bravurním zákrokem vychytal brankář Sedlář, jenž se na třetí třetinu do klece znovu vrátil.

Sestřih videozáznamu utkání naleznete na TV Zubr

Lubomír Oslizlo (HC ZUBR Přerov): Výsledek je pro nás opravdu super. Hlavně jsme ale rádi, že se to utkání vůbec podařilo po tom výpadku proudu dohrát. Hodně nám vyšla první třetina, kdy jsme soupeře téměř k ničemu nepustili. Nakonec pak rozhodly ty tři minuty ve druhé třetině, jak jsme soupeři nasázeli další tři góly. Pak jsme sice za stavu 7:0 už polevili, ale v kabině jsme si řekli, že takhle hrát nemůžeme. Nechtěli jsme soupeři dát možnost, aby se dostal do nějakých vážnějších šancí.

Aleš Tomášek (HK Jestřábi Prostějov): Přerov je na prvním místě tabulky právem. My jsme chtěli v utkání dobře bránit a z rychlých protiútoků se pokusit vstřelit nějaké góly. Bohužel místo toho jsme velice rychle prohrávali 0:2. Děláme obrovské taktické chyby a soupeř nás hodně potrestal v přesilovkách. Přerov má ty přesilové hry zvládnuté velmi dobře a to je dnes kořením hokeje. Přerov přesilové hry umí a my bohužel ne.