INFO: Trénink přípravky probíhá každou středu od 16:30 do 17:30 na hokejbalovém hřišti ZŠ Želatovská

Zubři si pojistili služby brankáře Postavy, ten má čerstvé zkušenosti s nároďákem

Zubři si pojistili služby brankáře Postavy, ten má čerstvé zkušenosti s nároďákem
P ř e r o v – Prvního člena brankářského tandemu pro příští sezonu Chance ligy odtajnili hokejisté Přerova. V jejich dresu pokračuje talentovaný mladík Michal Postava, jenž v uplynulém ročníku oslnil skvělými výkony ve hře i při samostatných nájezdech. Svou úspěšnost zákroků si přitom dokázal udržet na 94,17 procentech v základní části a 94,29 procent v play-off. Po skončení čtvrtfinálové série s Porubou se dokonce ocitl v hledáčku juniorské reprezentace. Na začátku dubna s ní absolvoval přípravný kemp, teď jej navíc čeká další. Zubři s Postavou podepsali smlouvu na dva roky s následnou roční opcí.

„Michal i v této pro všechny složité sezoně ukázal, že má obrovský potenciál. Působí u nás od žáků a jsme rádi, že zůstává. Nabídka na další pokračování pro nás byla prioritou," uvedl sportovní manažer Zubrů Pavel Hanák.

„Nijak zvlášť složité rozhodování to pro mě nebylo. Když za mnou přišel Hany, že by chtěl pořešit smlouvu i na další sezonu, nemusel jsem se dlouho rozmýšlet,“ sdělil devatenáctiletý brankář, jenž v Přerově působí od sezony 2014/15.

Uplynulá sezona pro něj byla dost složitá. „Ze začátku jsem byl rád, že můžu chytat v Brně,“ řekl o angažmá v juniorce Komety, která působí v Juniorské lize akademií, nejvyšší juniorské soutěži. Za Jihomoravany stihl od začátku září do začátku října loňského roku odchytat sedm zápasů s úspěšností zákroků přes 93 procent.

Michal Postava podepisuje smlouvu na další sezony. Foto: Aleš Novotný

Pak mládežnické soutěže přerušila sílící pandemie koronaviru. „Bylo to složité – především z hlediska zápasového vytížení. Hodně mi ale pomohlo, že jsem mohl trénovat s áčkem v Přerově,“ přiznal Postava. Jak se později ukázalo, vítězná jedenáctigólová přestřelka s Hradcem Králové z 2. října byla jeho posledním utkáním za juniorku v letošní sezoně. Hokejový svaz totiž mládežnické soutěže předčasně ukončil.

Rodák z Valašského Meziříčí si na další start musel počkat přesně tři měsíce a osmnáct dní. Ve středu 20. ledna hrál Přerov domácí duel 22. kola Chance ligy proti Havířovu. Po první třetině ztrácel na AZ dvě branky a trenéři se rozhodli pro změnu mezi třemi tyčemi. Postava vystřídal Daniela Dvořáka a ve zbytku zápasu, včetně pěti sérií nájezdů, nepustil ani jeden gól. Zubři i díky jeho výkonu vyrovnali a v nájezdové loterii si došli pro vítězství.

„Zápas s Havířovem mi pomohl asi nejvíce. Pak jsem dostal další příležitosti,“ zmínil Postava, že v Chance lize letos nastoupil do celkem sedmi střetnutí. Nájezdy vychytal i proti Jihlavě a Třebíči. V Sokolově pak udržel první nulu na profesionální úrovni a přispěl k výhře v prodloužení. „Přestože byla sezona dost složitá, beru jí i trochu jako přelomovou,“ prozradil.

Michal Postava likviduje nájezd útočníka Havířova Jana Rudovského. Foto: Alena Zapletalová

Vrcholem ročníku bylo pro Zubry play-off. Ve třetí a čtvrté bitvě čtvrtfinále hájil jejich branku právě Michal Postava. Na porubském ledě předváděl parádní zákroky a držel naděje Hanáků na to, aby s nepříznivě se vyvíjející sérií něco udělali. Nakonec to bohužel nestačilo. „Play-off rozhodně hodnotím jako neúspěch. Je ohromná škoda, že jsme vypadli po čtyřech zápasech. Takový výsledek jsme si za celou sezonu, kterou všichni výborně odmakali, ani nezasloužili,“ posteskl si Postava.

„Na druhou stranu, je pro mě obrovská zkušenost, že jsem mohl naskočit do takových utkání. Ale jako úspěch to asi brát nemůžu, když se nám nepodařilo uspět,“ zamyslel se. Během cesty z Poruby se však v klubovém autobuse dozvěděl, že konec sezony by mu ještě nastat nemusel. „Volal mi trenér brankářů z reprezentační dvacítky. Řekl mi, ať jsem připravený, že bych mohl jet na kemp do Vyškova místo Kuby Málka, který chytal za Vsetín,“ popsal. Málek se Vsetínem skutečně postoupil do semifinále play-off, přerovskému brankáři se tak otevřely dveře k premiérové akci s národním týmem.

Všechno se seběhlo tak rychle, že si po vyřazení ve čtvrtfinále ani nestihl naplánovat volno. Ve Vyškově se s dvacítkou připravoval týden, od prvního do sedmého dubna. „Dopoledne jsme každý den měli led. Odpoledne byl buď zápas s osmnáctkou (jejíž kemp ve Vyškově se s kempem dvacítky částečně překrýval – pozn. red.), nebo také trénink. Ještě to bylo doplněno různými posilovnami a kompenzacemi,“ vylíčil, co se na kempu dělo.

Kemp s U20 zkraje dubna byl pro Postavu první reprezentační akcí v kariéře. Foto: Martin Voltr

Ze tří tréninkových utkání proti reprezentaci do osmnácti let odchytal dvě. Junioři v obou případech zvítězili – nejprve 5:0, poté 4:2. „I když šlo o modelová utkání, my i osmnáctka jsme hráli v maximálním nasazení,“ odmítl Postava, že by zápasy dvou reprezentačních výběrů postrádaly kvalitu. Ve vyškovském prostředí se potkal se svým dobrým známým, odchovancem Zubrů a v současnosti gólmanem Třince a Frýdku-Místku Tomášem Suchánkem. Možnost zachytat si proti sobě ale někdejší parťáci z přerovského mladšího dorostu nedostali. Stejně jako v únoru v první lize, když Frýdek přijel do MEO Arény.

„Asi nám to se Suchošem není souzené. Oba ale musíme být spokojení – když jsme chytali, oba jsme vyhráli. Třeba se ještě někdy v nějakém zápase potkáme,“ pokrčil Postava rameny. Čelit naopak musel jiným dvěma přerovským odchovancům, s nimiž sdílel jednu kabinu. Stanislavu Svozilovi a Martinu Ryšavému. „Během zápasů tam určitě proběhlo pár popíchnutí a hecování,“ usmál se odchovanec valašských Bobrů.

Jako památku na první start v reprezentaci si schoval puk. „Je skvělé, že jsem si takhle mohl prodloužit sezonu. Znamenalo to pro mě možnost dál trénovat a zlepšovat se,“ netajil se. Už teď ale ví, že u jedné pozvánky od hlavního trenéra dvacítky Karla Mlejnka nezůstane. Do Vyškova se od třináctého do sedmnáctého dubna podívá znovu, na další kemp. Jeho součástí bude také přípravný dvojzápas proti Slovensku. „Vůbec nevím, co od těch utkání můžu čekat. Určitě budou mít kvalitní úroveň, možná i lepší, než zápasy s osmnáctkou,“ komentoval Michal Postava – další Zubr, který to dotáhl do reprezentace.

Michal Postava na kempu reprezentace U20 ve Vyškově. Foto: Martin Voltr