ONLINE >>> MUŽI: Přerov - Benátky n/J 2:0

Zdraví má přednost, hokej je proti němu druhořadý, ví sportovní manažer Hanák

Zdraví má přednost, hokej je proti němu druhořadý, ví sportovní manažer Hanák
P ř e r o v – Za parádní sezonou přišla razantní tečka, kvůli které nejednomu fanouškovi hokejistů Přerova (a nejen jemu) ukápne slza. Smutek přitom nezpůsobilo dění na ledě, ale situace v České republice spojená s nemocí COVID-19 z nového typu koronaviru. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje přiměla k okamžitému a předčasnému ukončení Chance ligy a dalších soutěží. Zubři tak šanci porvat se o co nejlepší výsledek v play-off nedostali. Týmu, který společně s trenéry dával pracně dohromady sportovní manažer Pavel Hanák, skončila sezona po 58 kolech. Poslední utkání odehrál 7. března doma proti Vsetínu.

Přestalo se nejen hrát, ale i trénovat. V MEO Aréně ledaři rozpustili led, v přerovském hokejovém klubu nastala předčasná a nucená dovolená.

Po půlroce, během něhož Zubři v novém modelu Chance ligy dosáhli historického úspěchu. Za 58 kol základní části a následné nadstavby získali 109 bodů, nejvíc od založení klubu v roce 1928. O třináct bodů předčili loňský ročník.

V něm si však na rozdíl od letoška zahráli play-off. „Takový úspěch hokej v Přerově ještě nezažil, bez play-off ovšem nemá patřičnou váhu. Stříbrnou medaili nám na krk nikdo nepověsí a ani bychom ji nechtěli,“ sdělil jeden z nejpovolanějších mužů modrožlutých Pavel Hanák.

Play-off bez fanoušků si neumíme představit

Ztráta vrcholu sezony jej stejně jako všechny jeho kolegy mrzí. Vždyť ve čtyřicetitisícovém městě na řece Bečvě si poprvé od postupu do první ligy vybojovali začátek play-off na domácí půdě. Těšili se funkcionáři, hráči i početné zástupy fanoušků. „Mohlo to dopadnout jakkoliv, ale osobně jsem věřil v semifinále se Vsetínem, které bychom začínali doma. Byl by to divácký šlágr, moravská bitva jako řemen,“ líčil sportovní manažer a vedoucí A-mužstva v jedné osobě.

Vzápětí přiznal, že tajně doufal i v účast Přerova ve finálové sérii. „Na stadionu by panovala parádní atmosféra, tribuny by byly několikrát po sobě zaplněné.“

Nic z toho se ale letos nestane. Varianta na pokračování Chance ligy sice ještě před zesílením vládních opatření existovala. Zubři by však na ni nemohli přistoupit. „Play-off bez fanoušků? Něco nepředstavitelného! V Přerově se hokej nedělá pro nikoho jiného než pro lidi. Jsme zvyklí na výbornou atmosféru, utkání před prázdnými ochozy by nechtěli hráči ani fanoušci. Nebylo by to fér,“ prohlásil Hanák.

Na schůzce prvoligových účastníků play-off a předkola hlasovalo pro předčasný konec soutěže sedm z deseti klubů. Všechny se pak shodly na tom, že do extraligy by měl postoupit Motor České Budějovice – suverénní vládce dosavadního průběhu sezony. „Jasno bylo během pár sekund. Budějovice vyhrály základní část, byly nejlepší. Disponují vysoce nadstandardními podmínkami. Postup si zasloužily,“ konstatoval šéf sportovního úseku Zubrů.

Poctivá práce po celou sezonu

Pohled v kabině na smutné tváře hráčů mu nikdo nezáviděl. Smutek je ovšem v případě přerovského týmu pochopitelný. Do sezony šel původně s cílem skončit do osmého místa, nakonec ale předčil všechna očekávání. „Kluci neskutečně šlapali a dřeli, druhá příčka je velkým překvapením,“ přikývl Hanák. Na druhou stranu však uznal, že zdraví má jednoznačně přednost. „Z pandemie způsobené novým typem koronaviru se musí dostat celý svět. Oproti takovým problémům je hokej v Přerově či v kterémkoliv jiném místě druhořadým tématem.“

Na milovaný sport, ve kterém si sám jako hráč vydobyl nemalé renomé, momentálně vůbec nemyslí. Hráči pobývají doma s rodinami. Co bude dál, se neví. „Vše potřebné jsme si řekli a další konkrétní kroky se budou řešit podle situace. Spousta kluků hrála konec základní části s vážnějším zraněním a čeká je operace. Tam se aktuálně řeší posunutí termínů,“ přiblížil alespoň čtyřicetiletý manažer.

Čtěte také: Kluci vědí, že je čas pomáhat, řekl Vladimír Kočara pro iDnes.cz

Jako pozitivní nicméně může hodnotit sázku na trenéra Vladimíra Kočaru. Ten Zubry už loni vytáhl z nelehkého postavení do play-off proti Jágrovu Kladnu. Letos jim naordinoval systém, který všichni respektovali a dodržovali. „Je ale namístě říct, že druhé místo je zásluhou celého týmu lidí kolem Áčka. Bez asistentů Grofíka a Sklinky a trenérů Fouse (Víta Černohouse, pozn. red.) a Sejka, co s námi chodili na led, by to určitě nešlo. Stejně jako bez kondičního trenéra Kuby Fryče, masérky Hanky nebo fyzioterapeuta Boba a obou kustodů Meni a Ladi. Všichni tito lidé mají ke klubu skvělý vztah a jsou pro nás nepostradatelní,“ podotkl Pavel Hanák.