Děkujeme všem fanouškům a partnerům za podporu a přízeň v sezoně 2023/24.

Zasloužily se o rozvoj přerovského hokeje, dvě velké legendy in memoriam ocenil kraj

Zasloužily se o rozvoj přerovského hokeje, dvě velké legendy in memoriam ocenil kraj
O l o m o u c / P ř e r o v – Hokej v Přerově si ve dvacátém století prošel několika vývojovými etapami, které svým elánem a pracovitostí orámovala řada osobností. Patřili mezi ně i Jan Gebauer a Vojtěch Burian. Gebauer byl jedním ze zakladatelů nejstaršího hokejového oddílu a prvním přerovským kapitánem. Burian ve městě na řece Bečvě vynikl jako trenér, jenž pomohl vychovat řadu kvalitních hráčů. Oba nyní jako zasloužilé trenéry a sportovní funkcionáře ocenil in memoriam Olomoucký kraj.

Když v listopadu 1928 vznikl „odbor kanadského hockeye SK Přerov", nemohl u toho chybět. Jan Gebauer, přezdívaný „Johny", patřil k prvním hokejovým nadšencům a průkopníkům nejrychlejší kolektivní hry světa v Přerově. Stal se také historicky prvním přerovským kapitánem a autorem premiérové branky prvorepublikového mužstva. V lednu 1929 skóroval v první třetině zápasu na ledě Kroměříže.

Neděle 20. ledna 1929 a historicky první domácí zápas hokejistů SK Přerov proti rezervě SK Prostějov. Jan Gebauer na snímku uprostřed u kotouče. Přerované na sokolském stadionu zvítězili 2:0.

Za Přerov nastupoval na pozici obránce až do sezony 1939/40. Roku 1941 přispěl textem pojednávajícím o přerovském hokeji do knihy 20 let hanáckého sportu. Mimo lední hokej se věnoval i dalším sportům, například fotbalu či tenisu. Zemřel v květnu 1974 ve věku 69 let.

Spojení jména Gebauer a přerovského hokeje zůstává živé i dnes. Pro Zubry totiž fotí vnuk legendy Jan Gebauer. „Děda hokej miloval a nedal na něj dopustit. Mimo hraní se staral třeba i o osvětlení ledové plochy nebo nákup hokejového vybavení. Cítím hrdost, že oblékal právě přerovský dres. Za celou rodinu bych chtěl za ocenění moc poděkovat, rád budu pokračovat v rodinné tradici a přerovskému hokeji pomáhat," uvedl profesionální fotograf.

Objevil se i na speciálních dresech

Podepsal se pod hokejovou výchovu Miroslava Venkrbce, Romana Ryšánka, Romana Kaděry, Petra Dočkala, Pavla Hanáka, Vladimíra Kočary, Davida Kudělky nebo Martina Vojtka. Vojtěch Burian odvedl v Přerově obrovský kus poctivé trenérské práce. Stejně jako Gebauer byl tělem i duší sportovec, v civilu pracoval jako učitel tělocviku.

Počátek sedmdesátých let minulého století a rozestavěný přerovský zimní stadion. Na jeho ledové ploše stojí trenér Vojtěch Burian (zcela vpravo) se svými syny Jiřím (uprostřed) a Jaroslavem.

Do Přerova přišel roku 1954. V hokejovém prostředí nejprve figuroval jako útočník prohánějící se po pravém křídle. V sedmdesátých letech založil na základní škole Želatovská (tehdy Jeremenkova) sportovní hokejové třídy. Od roku 2017 nese jeho jméno nadační fond, který podporuje talentované sportovce ze ZŠ Želatovská v jejich hokejových aktivitách. Vojtěch Burian zemřel loni v červnu v úctyhodném věku 93 let. Dresy s jeho podobiznou oblékli Zubři v rámci projektu Legenda legendám letos v lednu v rámci duelu 46. kola Chance ligy na ledě Motoru České Budějovice.

Nositel jména Burian se však v MEO Aréně pohybuje stále. Živé televizní přenosy z domácích utkání Zubrů totiž často komentuje vnuk Vojtěcha Buriana Jiří, taktéž bývalý přerovský hokejista. „Děda měl práci s mládeží v malíku, hrozně ho bavila. Na působení v hokejovém klubu moc rád vzpomínal. Za jeho trenérský um mluví řada známých jmen, jež v Přerova vyrostla. Jeho odkazu si vážím a ocenění mě velmi potěšilo," řekl Jiří Burian.

Ocenění in memoriam pro Vojtěcha Buriana převzal jeho vnuk Jiří Burian (vpravo). Na snímku s náměstkem hejtmana Olomouckého kraje pro sport Petrem Vránou, který ocenění předával.