ONLINE >>> MUŽI: Sokolov - Přerov 4:3 (SN) | JUNIOŘI: Přerov - Havířov 2:3 (SN) | DOROST: Kometa Brno - Přerov 3:0
Vstupenky na domácí zápasy Zubrů jsou každý den od 9:00 do 20:00 v prodeji také v infostánku OC Galerie Přerov

Záchrana juniorů? Hráči na konci sezony odvedli výbornou práci, říká Pavel Neuman

Záchrana juniorů? Hráči na konci sezony odvedli výbornou práci, říká Pavel Neuman
P ř e r o v – Dění mezi mantinely přerovské MEO Arény už utichlo, sezona 2018/19 je tak minulostí a nastal čas pro její postupné bilancování. Pro trenéra Pavla Neumana byl uplynulý ligový ročník hodně hektický. Až do ledna řídil dorost, ale poté byl povolán k juniorce, kterou úspěšně udržel mezi elitou. Pokračování v extralize juniorů je však zatím nejasné.
Mladší dorost dosáhl skvělého výsledku, když se umístil celkově čtvrtý v republice. Navázat na tento úspěch určitě nebylo snadné, takže s jakými cíli jste s dorostenci do sezony šli?
Náš cíl byl jednoznačný – nechtěli jsme mít problémy se záchranou. Snažili jsme se, abychom posbírali co nejvíce bodů a vzdálili se od spodních pater tabulky. Zároveň jsme ale byli velice skromní. Věděli jsme, že do cíle nás dovede jen poctivá práce.

Čtvrté místo vám sice uniklo, ale z páté příčky jste i tak měli velmi dobrou výchozí pozici do nadstavby.
To nám do dalšího průběhu sezony jednoznačně pomohlo. Začátek byl sice těžký, ale i se silnými mužstvy, jako byly Vítkovice, Třinec nebo Havířov jsme odehráli dobré zápasy. Důležité především bylo, že jsme, až na pár výjimek, poráželi soupeře, kteří byli v tabulce pod námi. Mužstvo se podařilo nastartovat tak, že jsme si do nadstavby nesli dobrý náskok na Vsetín.

Nejen v juniorce, ale i v dorostu byla zavedena nadstavbová část zápasu, ve které se hrálo ještě o čtvrtý bod. Zaujala vás tato novinka?
Tato novinka v sestupové soutěži mi přijde hodně kontroverzní. Můžete odehrát výborné utkání, ve kterém soupeře k ničemu nepustíte a jasně jej vyhrajete, ale pak prohrajete na samostatné nájezdy, soupeř oslavuje a vy jste rozladěni. Alespoň polehčující okolností je to, že jde o pět minut hokeje navíc, kdy trenéři zpravidla posílají klíčové hráče a tím pádem je určitým způsobem rozvíjí a toto pravidlo je pro všechny stejné.

Dorost Zubrů měl v sezoně poměrně úzký kádr. Byl to záměr?
Náš kádr byl sice užší, ale zase v něm bylo hodně našich kmenových hráčů. Občas jsme využívali i naše hráče ročníku 2005, kteří hráli za kategorii starších žáků. Kádr jsme příliš nerozšiřovali, protože těmto hráčům jsme věřili.

Tahoun dorostenců, útočník Martin Ryšavý, už poté více nastupoval za juniorku, ale podařilo se vám získat dalšího výborného forvarda, Jakuba Zembola z Olomouce.
Martin nám velmi pomohl ze začátku sezony svými výkony i vysokou produktivitou a pak se přesunul do juniorky. Za příchod Jakuba jsme byli velmi rádi, jelikož patřil ke klíčovým útočníkům dorostu a rovněž byl velmi produktivní.

V lednu přišla změna, když jste opustil kormidlo dorostu a přešel jste k zachraňující se juniorce. Jaké to pro vás bylo?
Začátek nebyl snadný, protože jsme juniory převzali v době, kdy byli na sestupovém místě a bylo třeba to rychle řešit. S kolegou Petrem Dočkalem se nám však podařilo tým nastartovat k lepším výsledkům. Byli jsme za to moc rádi, protože to byl náš hlavní úkol. Juniory jsme v extralize chtěli za každou cenu udržet.

Co jste považoval při začátku u juniorky za nejdůležitější? Přece jen, herně to před trenérskými změnami nebylo až tak špatné, ale na výsledcích se to neprojevilo.
V tom začátku bylo nejdůležitější, aby kluci začali věřit systému, který jsme po nich chtěli. S prvními lepšími výsledky se to začalo dařit. Hráčům se postupně zvedlo sebevědomí a do zápasů šli s daleko větším odhodláním a s větší vírou ve vítězství.V extralize juniorů bylo povinné pořizovat videozáznamy zápasů, kterých jste hodně využívali. Pomohlo vám to, že jste s hráči pravidelně dělali mítink a situace rozebírali na videu?
V průběhu dvou až tří měsíců nejde nějakým zásadnějším způsobem změnit fyzická kondice hráčů, stejně tak nejde kluky výrazněji posunout dopředu v individuálních dovednostech. Proto jsme se hodně věnovali právě taktice a organizaci hry, která je v této fázi velmi zásadní. Je to účinné a jednoznačně nám to pomohlo.

Celkově jste s juniory udělali obrovský kus práce. Sestupové pásmo jste nechali za sebou o sedmnáct bodů. Jste tedy spokojeni?
Jsme rádi, že jsme splnili cíl, i když jsme chtěli zaútočit ještě na nějakou vyšší pozici a dostat pod sebe Jihlavu, případně někoho dalšího. Nebyli jsme od toho daleko. S Jihlavou jsme se pak přetlačovali a byly tam opravdu těsné bodové rozdíly. Několik kol před koncem už jsme měli jistou záchranu, ale kluci ke všem zápasům přistoupili velmi zodpovědně a fungovali velmi dobře. Za to jim patří velký dík.

Klíčovou postavou juniorů byl brankář Daniel Šimonů. Ve spoustě zápasů vás podržel, ale úspěšně si v závěru sezony počínal i Michal Postava. Je to tak?
Dan chytal výborně a skutečně byl klíčovou postavou našeho týmu. Držel nás v boji o záchranu a v této složité situaci jsme tudíž nic neměnili. Neméně výbornou práci odvedl Michal, který i přesto, že měl ze začátku méně prostoru, žil s týmem a byl neskutečně kolegiální a loajální. Jakmile dostal příležitost, splatil nám důvěru velmi kvalitními výkony a ukázal, že je příslibem do další sezony.

Juniorku jste na konci ledna převzal společně s Petrem Dočkalem. Jak se vám s ním spolupracovalo?
S Petrem se mi spolupracovalo velmi dobře, poněvadž se snaží také vždy udělat maximum pro úspěch týmu. Rozdělili jsme si u týmu role a každý dělal svou část práce. Byli jsme neustále v kontaktu, všechny záležitosti ohledně týmu intenzivně řešili a spolu s vedoucím Robertem Hanákem jsme fungovali jednotně jako tým. Totéž jsme vyžadovali od kluků.

Bohužel juniorka ale narazila na naprosto nesmyslné rozhodnutí Výkonného výboru ČSLH, který extraligu zúžil, a tak Přerov, i když se udržel, ji nebude moct hrát. Jaký na to máte názor?
Hráčům jsme řekli, že to určitě není konečné rozhodnutí a že proti tomu budeme všemi dostupnými prostředky bojovat. Upozorňovali jsme je, ať se soustředí na zápasy, na sportovní záchranu extraligy s tím, že to takhle nenecháme. Bylo to možná trochu těžší, protože někde v hlavě to měli schované, že to nemusí vyjít, ale jak už jsem řekl - ke konci sezony odvedli výbornou práci. Můj názor na celou tu kauzu je jednoznačný. Jestliže jsou nastavená nějaká pravidla, tak se soutěž podle nich má dohrát až do konce a teprve poté, ať se jedná o změnách. Jakákoliv taková změna by se měla oznámit s dostatečným časovým předstihem.

Máte zprávy, jak to tedy bude vypadat dál?
Mám informace, že kluby postižené tímto rozhodnutím velmi úzce spolupracují a hodlají bojovat všemi dostupnými prostředky, tudíž i právní cestou. Co se týče sportovní stránky do nové sezony, Přerov se bude připravovat tak, jako bychom hráli extraligu juniorů. Tady se nic nemění. Já osobně věřím, že nakonec zvítězí sportovní hledisko a vše zůstane podle pravidel.
×
Odehrané v 17:00 | Muži
HC Baník Sokolov
HC ZUBR Přerov
×
Odehrané v 11:30 | Dor.
HC Kometa Brno
HC ZUBR Přerov