Vzpomínky na I.NHL - díl 54 Zákeřná krize si vybírá krutou daň

P ř e r o v - Krize, která v roce 1983 postihla přerovské hokejisty po 9.kole, skončila teprve s koncem první poloviny soutěže. Za sebou nechala obrovskou "spoušť", kterou už nešlo zcela "uklidit". Meochema při ní spadla z druhého místa v tabulce až na deváté. Zatímco těsně před ní byla považována za silné mužstvo, které bude bojovat s Kladnem o nejvyšší příčky, na jejím konci byla všemi řazena mezi týmy, které budou muset bojovat jen o "přežití", protože byla jen 2 body od posledního místa. Krize připravila o místo i slavné trenérské trio Rndr.Podlaha - Foret, Grábl.

Díl 54 – Zákeřná krize si vybírá krutou daň

Po odehraných 17 kolech I.ČNHL 1983-1984 bylo Meo se 14 body na osmém místě její tabulky. Dnes si budeme povídat o zbývajících pěti zápasech první poloviny této soutěže.

Situace po 17. kole

Tabulka soutěže byla rozdělena na dvě zcela odlišné části. Vedoucí čtveřici tvořilo Kladno, Olomouc, Opava a Ingstav Brno. Rozdíl mezi těmito týmy byl čtyři body (22 až 26 bodů) a za nimi se vytvořila již poměrně široká "propast" šesti bodů. Na zbylých místech se tísnilo osm týmů s bodovými zisky od 11 do 16 bodů. Mezi celky jako byly Ústí nad Labem, Karviná, Slávia Praha, Mladá Boleslav, Hradec Králové, Vimperk a Chomutov už bohužel zcela zapadlo i Meo. Na jeho hře ale již bylo přeci jen patrné určité zlepšení a protože v dalších třech domácích zápasech hostilo soupeře ze spodní půle tabulky, všichni věřili, že se situace konečně otočí.

Také další soupeř Meochemy procházel právě dlouhou krizí

Dalším soupeřem Meochemy byl tým Hradce Králové, který rovněž procházel krizí. Jen její průběh byl odlišný. Zatímco Meo si prakticky vše nahrálo během prvních 8 kol a od té doby za devět kol získalo jen jediný bod, hráči Hradce Králové se na rozdíl od Přerova trápili v soutěži už od prvního kola. Body "lovili" sice celkem rovnoměrně, ale velice zřídka. Zatím jich získali 11 a patřilo jim až 10. místo. Přitom před začátkem soutěže byli považováni za jednoho z favoritů. Jenže těsně před začátkem soutěže jejich tým opustil jejich nejlepší hráč Paleček, který získal angažmá v zahraničí a celku se nepodařilo najít adekvátní náhradu, která by dosáhla jeho střeleckých kvalit.

18.kolo   8. prosince 1983
Meochema - Hradec Králové   3 : 3

Utkání, které sledovalo asi 1000 diváků, bohužel nemělo příliš vysokou úroveň. Meo opět zahájilo zápas s velkým elánem a branku hostů obléhalo od prvních minut. Jeho slabina posledních kol však nezmizela, mužstvo nadále zahazovalo i stoprocentní šance. Hradečtí se osmělovali sice pozvolna, ale už v 9. minutě se zásluhou Macháčka ujali vedení 0:1. Domácím se podařilo v poslední minutě úvodní třetiny gólem Řezáče alespoň srovnat. Druhá třetina byla z jejich strany velmi špatná. Jejich hře scházela přesná přihrávka i kombinace. Hosté se naopak prezentovali několika rychlými protiútoky a ve 29. minutě se opět ujali vedení, když gól vstřelil Machala. O pět minut později zařídil hradeckým dvoubrankové vedení Machek. Hra Meochemy se zlepšila až v poslední třetině. Nad soupeřem získala převahu a vytvořila si další velmi slušnou porci vyložených šancí. Koncovku však měla stále nepřesnou. Hradečti založili svou hru na pozorné obraně a využívali každé příležitosti k nebezpečným protiútokům. Naštěstí jich bylo ale už daleko méně než v předchozí periodě. Velký tlak přinesl Přerovu přeci jen alespoň částečný úspěch. V 55. minutě vstřelil kontaktní gól Veselý. Meo ještě vycítilo šanci a na ledě začalo pravé drama. O minutu později se zranil gólman Foldyna a přerovskou branku šel hájit Gáj. Příliš práce už neměl, hrálo se hlavně na druhé straně a při jedné vyložené šanci Přerova hostující hráči záměrně posunuli svou branku. Protože již běžela předposlední minuta zápasu, hlavní rozhodčí Bubeníček (kterému asistovali Moravec a Unzeitig) nařídil podle pravidel trestné střílení. To nekompromisně proměnil Veselý a vyrovnal tak na 3:3. V závěru ještě mohli domácí strhnout vedení na svou stranu, ale skóre se už bohužel nezměnilo. Přerov zahříval trestnou lavici dvakrát, Hradec čtyřikrát, žádný z týmů početní výhodu nevyužil. V tabulce se pro Meo nic nezměnilo, zůstalo osmé a mělo 15 bodů.

Dvacáté čtvrté derby s Morou

Už dlouho nemělo hanácké derby tak jasného favorita jako v prosinci 1983. Olomouc byla aktuálně na druhém místě s 25 body a dýchala na "záda" Kladnu, které jich mělo ještě o tři víc. Rozdíly v tabulce i bodovém zisku sice byly při derby v minulosti už i větší, ale ještě nikdy Meo nehrálo derby, když v posledních deseti kolech nevyhrálo. Navíc se hrálo v Olomouci. Že by mohlo Meo získat nějaký bod nevěřil skoro nikdo.

19.kolo   11. prosince 1983
Olomouc - Meochema   4 : 4

Na počátku utkání se však derby, kterému přihlíželo v hledišti 4000 diváků, podle předpokladů vůbec nevyvíjelo. Od prvních sekund nastal na ledě tvrdý, nelítostný boj, zkrátka hanácké derby jak se patří. Mezi týmy nebyl patrný žádný rozdíl, Meo se představilo jako velmi bojovný tým s velkou dávkou obětavosti všech hráčů. Po jedné povedené akci se dokonce gólem Veselého dostalo v 17. minutě do vedení 0:1. Vedení Přerovu vydrželo dlouho. Atakům Mory vzdoroval také téměř celou druhou třetinu. Teprve dvěma slepenými góly Mačkala a Smetany se podařilo Olomouci ve 36. a 37. minutě stav otočit. Zdálo se, že tento rychlý zvrat Meochemu opět "položil", protože Mora získala převahu a ta pokračovala i na začátku třetí třetiny. Vyjádřila ji i gólově, když nejprve ve 43. minutě zvýšil na 3:1 Buriánek a v 51. minutě na 4:1 Tulec. O osudu utkání se zdálo být rozhodnuto. Ale opak byl pravdou. Meo dokázalo, že utkání končí vždy až v čase 60:00. Zatímco domácí se již cítili vítězi, Meo dál bojovalo a převzalo iniciativu. O dvě minuty později snížil na 4:2 Luzar a naznačil, že by se utkání mohlo ještě vyvinout ve velké drama. Na ledě rostly emoce a v 54. minutě olomoucký Srnec hrubě urazil jednoho ostravského čárového rozhodčího (Judásek, Lyčka). Od pražského hlavního rozhodčího Filipa za to vyfasoval disciplinární trest do konce utkání. Emoce Moru zcela vyvedly z tempa, Meo doslova dřelo a výsledek se dostavil. V 57. minutě snížil na rozdíl jediné branky Karolák a o minutu později vyrovnal Kalina. Meo bylo schopné v tu chvíli stav i otočit, ale jeho další nápor byl zastaven vyloučením (v zápase 8:10 - bez využití). I přes snahu domácích se ale dokázalo ubránit a zcela zaslouženě získalo nečekaný bod. Díky němu zůstalo stále osmé, od posledního se vzdálilo na 4 body.

Slávií to začalo, skončí to i Slávií ?

Tuto otázku si pokládalo tehdy hodně přerovských fanoušků. Ano, to tehdy poslední Slávia v 9. kole zastavila vítězné tažení Meochemy. A jakoby si v tomto zápase oba týmy vyměnily "baterky". Meo totiž od té doby v jedenácti zápasech jen třikrát remízovalo a v tabulce o šest míst kleslo, naproti tomu Slávia od té doby jen dvakrát prohrála a dotáhla to až na páté místo s 18 body. Meo chtělo sešívaným porážku 4:1 z Prahy za každou cenu vrátit. Že by se vývoj mohl právě teď zase otočit, zvlášť po "zlatém" bodu z hanáckého derby a zlepšeném výkonu v posledních utkáních, ve kterých Meochemě už vítězství často uteklo skoro pod rukama, věřilo v Přerově hodně skalních fanoušků.

20.kolo   15. prosince 1983
Meochema - Slávia Praha   1 : 3

Meo však nastoupilo k utkání bez zraněného Kalvody a brankáře Foldyny a než se stačilo pořádně "rozehřát", hosté se zásluhou Frolíka ujali v 74.sekundě vedení. Meochemu rychle vstřelený gól znervóznil a celou první třetinu se na ledě její hráči trápili. Na jejich hokejkách byla řada nepřesností, začali sólovat a nedařilo se jim ani v přesilovkách. Do druhé třetiny však nastoupili jako vyměnění. Sevřeli hosty v jejich obranném pásmu a branka Honce byla v jednom ohni střel. Díky tomu ve 23. minutě v přesilovce vyrovnal obránce Svozil. Po této brance tlak domácích ještě zesílil a Slávia se jen bránila. Za to, že Meo nedokázalo stav otočit, vděčila svému brankáři Honcovi, který vychytal i ty největší šance. Naproti tomu ve 35. minutě se díky faulu na přerovského hráče dostal do brejku Žák a svůj nebezpečný nájezd proměnil ve druhou slávistickou branku. Protesty přerovských hráčů byly marné. Hlavní rozhodčí Stařinský (čároví Potsch a Vaculík) ponechal zákrok bez povšimnutí a branku uznal. I poslední třetina probíhala za stálé převahy domácího mužstva, ale je až zarážející, kolik šancí zase zahodilo. Hosté se spoléhali na obranu a v ojedinělých protiútocích dali vyniknout brankáři Gájovi. V závěru byl tlak Přerova největší a 22 sekund před koncem utkání odvolali trenéři brankáře Gáje z ledu. Pouhou sekundu před koncem zápasu Slávia pečetila své vítězství 1:3 střelou Žáka do opuštěné přerovské klece. Výsledek byl pro Meo velmi krutý, vůbec neodpovídal průběhu utkání. Zápas navštívilo 1200 diváků, byl vyloučen jediný Přerovan a čtyři Pražané. Nejlepšími hráči utkání byli vyhodnoceni přerovský obránce Karvai a hostující brankář Honc. Jedinou přesilovku využilo Meo. V tabulce zůstalo se 16 body osmé.

21.kolo   18. prosince 1983
Opava - Meochema   4 : 0

Třetí Opava vykazovala v posledních čtyřech zápasech značný pokles formy, tři zápasy za sebou prohrála, s posledním Vimperkem doma vyhrála jen s "odřenýma ušima". V zápase s Meochemou však měla navrch celých 60 minut. Domácí předvedli bojovný výkon, podložený rychlou kombinační hrou a přesnou střelbou. Naproti tomu hostům se kombinace vůbec nedařila a pokud ohrozili domácí branku, stál jim v cestě výborný domácí brankář Bolek. Skóre otevřel v 16. minutě Dobruš. Ve druhé třetině se obraz hry nezměnil a góly Fabiána z 31. a Raděviče ze 36. minuty Opava zvýšila již na 3:0. Také přerovský gólman Gáj předvedl dobrý výkon a třebaže ve 49. minutě inkasoval z hole Trojáka již čtvrtý gól, na žádném nenesl vinu a jen díky němu neprohrálo Meo ještě větším rozdílem. V poslední třetině kryl například i trestné střílení, prováděné opavským Führichem. Utkání sledovalo 800 diváků, řídila ho trojice Horák - Judásek, Lyčka. Bylo vyloučeno celkem 7 hráčů (4:3), žádná přesilovka nebyla využita. Situace Meochemy se dále zhoršila. Již klesla na 9. místo a se 16 body se nacházela pouhé dva body před posledním Vimperkem, který měl být navíc jejím dalším soupeřem na domácím ledě. Co by mohla znamenat porážka i od něj, bylo jasné každému. Ale následovala vánoční přestávka a třeba bude po Vánocích už vše zase jinak ...

22.kolo   5. ledna 1984
Meochema - Vimperk   5 : 5

Divácká návštěva opět mírně vzrostla. Po Vánoční pauze byli lidé na hokej zvědaví, navíc v Olomouci i se Slávií nehrálo Meo vůbec špatně, jen ta nešťastná koncovka ... 1400 diváků však bylo spokojeno jen v úvodních dvou třetinách. V první třetině mělo Meo více ze hry i šancí, ale hostujícího brankáře Bodláka se jim překonat nepodařilo. I hosté si vytvořili několik příležitostí, ale na jedničku chytal i brankář Gáj a do šaten po první třetině se šlo za bezgólového stavu. Ve druhé třetině to bylo jak na houpačce. Hosté hned z prvního protiútoku získali po gólu Vokatého ve 21. minutě vedení, do souvislejšího tlaku je ale Meo nepustilo. Naopak samo nápor zvýšilo a zcela po zásluze ve 29. minutě Karvaiem vyrovnalo na 1:1. Ale stačilo necelých 70 sekund a vimperský Půlkráb vrátil hostům vedení. Přerovu se vyplatilo, že ani poté nepolevil a sladké ovoce sklízel ve 33. minutě. Nejdříve na 2:2 vyrovnal Stuchlík a o pouhých 16 sekund později prudkou ranou poprvé strhl vedení na stranu Meochemy Karvai. Hosty dva slepené góly dost psychicky poznamenaly, protože až do konce třetiny se hrálo prakticky jen před jejich brankou. Ve 37. minutě jednu ze šancí využil Kalvoda a Přerov vedl po dvou třetinách již 4:2. Velké zklamání však divákům přinesla třetí třetina. Meo začalo dobře. Přestože hosté vystřídali o přestávce brankáře, náhradní brankář Holoubek si ještě nesáhl na puk a po 37 sekundách inkasoval po střele Kaliny. Stav byl 5:2 a diváci již věřili, že Meo konečně dovede zápas k vítězství. Ale po dalších 60 sekundách se podařilo Vokatému snížit na 5:3. Hra Vimperku ožila a naopak Meo začalo kupit chyby v obranné činnosti. Výsledkem byl hned ve 45. minutě dosažený hattrick stejného hráče. Vše napravit mohla Meochema vzápětí, protože hostující Vopátek byl vyloučen na 5 minut za sekání. Domácí ale odehráli tuto přesilovku velmi špatně a soupeřovu branku prakticky neohrozili. A když v 51. minutě hostující Vondrka vyrovnal na 5:5, začal se z tribun opět ozývat pískot. Domácí se sice ještě snažili, ale k přesnému zakončení jim scházel klid. Povzbuzený Vimperk zaměstnával Gáje častěji než v předchozích třetinách a především jemu mohou domácí děkovat za to, že si Vimperk neodvezl body oba. Hlavní rozhodčí Jašek z Nového Jičína vyloučil 10 hráčů (3:7), na čarách mu asistovali Frais a Horák ze Studénky. Oba týmy využily svou početní výhodu jednou. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni domácí Karvai a hostující Vokatý.

(V textu k obrázku je chyba, na obrázku šlo teprve o druhý gól).

Trenérská trojice odvolána

S 22. kolem skončila první polovina soutěže a série zápasů bez vítězství již dosáhla čísla 14. Vedení klubu ve snaze něco s výsledky ještě udělat, po zápase odvolalo trenérskou trojici Rndr. Josef Podlaha - Pavel Foret, Stanislav Grábl, kteří o necelé dva roky dříve dosáhli s týmem památného úspěchu, když společně získali titul "Přeborníka ČSR", bojovali s týmem o postup do nejvyšší soutěže a v předchozí sezóně při dělení soutěže se s týmem Meochemy bez větších potíží probojovali mezi týmy, které budou hrát dále I.NHL. Na střídačkách je vystřídali Jan Trnka a Vladislav Chytil.

12. Vimperk          22     5    5    12    64:91    15

Zápasem s Vimperkem skončila první polovina soutěže a s ní naštěstí konečně i krize, která se lepila na hokejky i hru Meochemy dva a půl měsíce. "Vlak" s nejlepšími týmy, mezi něž se dříve řadilo i Meo, už dávno odjel. Před týmem se tak z ničeho nic objevil jiný problém. Zachránit, co se ještě zachránit dá. Tedy především účast v dalším ročníku soutěže. Jak se to Meochemě dařilo v úvodu druhé poloviny soutěže si ale přiblížíme zase až za týden.