Vzpomínky na I.NHL - Díl 64 Meo se propadá na samé dno tabulky

P ř e r o v – Ve 27.kole sice Meo stálo, protože už svůj zápas předehrálo, ale na poslední místo ještě nespadlo. Bylo to však pro něj zlomové kolo, protože od té chvíle opět přestalo bodovat a "nad vodou" ho drželo už jen to, že se stejným problémem se potýkal i poslední Hradec Králové, mající jen o bod méně. Obrovskou příležitost zahodila Meochema zvláště ve 32.kole, když ve vzájemném zápase se doma s Východočechy rozešla pouze smírně. V dalším kole se pak po debaklu v hanáckém derby a těsném vítězství Hradce propadla až na samé dno tabulky.

Díl 64   Meo se propadá na samé dno tabulky

Po 26.kole I.ČNHL 1984-1985 bylo Meo s 22 body na 9. místě její tabulky s náskokem dvou bodů před poslední Mladou Boleslaví, mělo však odehráno již o jeden zápas více. Dnes si budeme povídat o zbývajících šesti utkáních třetí čtvrtiny této soutěže.

27.kolo bylo pro Meo zlomové

Nebezpečí pádu na dno tabulky těsně před Vánocemi se málem stalo skutečností. Osmý Vimperk si totiž přivezl výhru 0:3 z Ústí, které podle tisku hrálo celý zápas v "útlumu", jedenáctý Ingstav porazil doma Olomouc 4:2 a poslední Mladá Boleslav si přivezla oba body od zálohy jihlavských vojáků 2:3. Jediný, kdo ze spodních týmů nebodoval byl desátý Hradec Králové, který prohrál v Karviné 4:3 a dostal se tak na poslední místo se 21 body. Meo spadlo na 11. místo a mělo jen o bod více. Čtrnáctidenní přestávka měla na hráče Meochemy bohužel velmi negativní dopad. Po Novém roce se dlouho nemohli dostat do tempa a prohrávali jeden zápas za druhým. Nedařilo se jim ani proti celkům, kterým už o nic nešlo, ani proti těm, které by měli porážet na prvním místě. Do stejných problémů se ale dostal naštěstí i poslední Hradec Králové a tak jen díky němu se Meo drželo prakticky celou třetí čtvrtinu ještě alespoň předposlední.

Katastrofální vstup Meochemy po Novém roce

Start po čtrnáctidenní pauze se Meochemě absolutně nevydařil. V prvním zápase po Novém roce podala určitě neslabší výkon od počátku sezóny, ale pravděpodobně i za celou dobu působení v I.NHL. Není divu, že 1300 diváků, kteří si tehdy našli do ochozů přerovského zimního stadionu cestu, téměř celý zápas dávalo svou nespokojenost najevo hlasitým skandováním "hrajte hokej". Absence bojovnosti hráčů Přerova byla tak zřetelná, že si toho všimla i většina celostátních novin, které tuto skutečnost uváděly tučně nejen v úvodnících, ale i v titulcích. Vedení hokejového oddílu se po sezóně odvolávalo na špatnou ekonomickou situaci, ale jestli to mělo spolu nějakou souvislost se už nikdy nedozvíme :

28.kolo   3. ledna 1985
Meochema - Ústí nad Labem   1 : 5

Celý zápas hrálo Meo v obrovském útlumu. Při zakládání útoků zcela vázla kombinace, přes útočnou modrou se po dlouhou dobu téměř nedostalo a pokud se jeho hráči na dostřel ústecké branky přeci jen "prokousali", střelba byla tak žalostná, že hostující brankář Dvořák byl větší část zápasu prakticky bez práce. Hosté se vedení ujali poměrně brzy - v 6. minutě překonal Foldynu Stehlík. Celkem bez větší námahy se hostům podařilo zvýšit i ve 20. minutě Valoškem na 0:2. Apatie ke hře ze strany Meochemy pokračovala i ve druhé třetině, hosty dopředu taky nic nehnalo a tak toho na ledové ploše bylo k vidění opravdu minimum. Další gól tak padl až v jejím závěru, když ve 40. minutě hosté zvýšili po střele Kostourka při přesilové hře 5 na 3 již na 0:3. Šlo o jedinou využitou přesilovku v zápase (6:7 dvouminutových trestů), protože zvláště ze strany Meochemy byly hrány velice špatně a když hlavní rozhodčí Bubeníček (čároví Šelešovský a Zelenický) vyloučil v poslední třetině hostům Galka na 5 minut, skórovalo při této početní výhodě Meochemy dokonce opět Ústí. Autorem branky byl ve 46. minutě Ibermaier. Po této brance opustila většina diváků zimní stadion a zůstala jich tam jen hrstka. Za Meo se jako jediný trefil v 53. minutě Ryšánek, za hosty dal o minutu později výsledku konečnou podobu 1:5 Svoboda.

Přístup hráčů ostře kritizoval regionální tisk

"Z původních 1300 diváků se na zápas až do jeho konce vydržela dívat jen necelá stovka fanoušků. To by mělo být jistě zamyšlením a varováním pro celý hokejový oddíl, který by měl učinit vážná opatření ke zlepšení stávající situace", napsalo tehdy například Nové Přerovsko. I když ta "stovka" byla regionálním tiskem hodně podsazená, rozhodně tam tehdy zůstalo za celou dobu působení Meo v I.NHL diváků nejméně.

29.kolo   6. ledna 1985
Kladno - Meochema   9 : 2

Zápas s vedoucím Kladnem, které mělo náskok na druhou Olomouc už 16 bodů, byl vyrovnanější jen v úvodních deseti minutách. Na jeho vedoucí gól, který vstřelil v 7. minutě Vojta, ještě celkem rychle reagoval Řezáč o tři minuty později. Ale nerozhodný stav dlouho nevydržel. Už ve 13. minutě definitivně vrátil vedení domácím hráčům Vrňák. Kladno pak zcela převzalo taktovku, bylo lepší ve všech řadách a udržovalo si trvalou převahu až do konce zápasu. Rozdíl skóre tak postupně zvolna rostl. Další góly přidali ve 25. min Větrovec, ve 30. Volf, ve 31. Novotný a o dvě minuty později Vrňák. Po této brance vystřídal Foldynu v přerovské brance Šídlo, ale dalším gólům dokázal zabránit jen asi deset minut. Ve 44. minutě ještě zkorigoval skóre na 6:2 Ryšánek, ale na obraz hry to žádný vliv nemělo, příliv gólů do přerovské svatyně pokračoval (45. Evan, 49. Vojta, 55. Eberle). I když utkání bylo až na úvodní desetiminutovku zcela jednoznačné, hrálo se zbytečně hodně nečistě. Hlavní rozhodčí Stařinský (čároví Bartůněk, Biegl) poslal na trestnou lavici na každé straně desatero hříšníků, z toho domácímu Sýkorovi a hostujícímu Joklovi udělil tresty pětiminutové. Přesilovku využilo pouze Kladno, ale jen jednou. Daleko více se mu dařilo při svých oslabeních, kdy bylo Meo odvážnější a svou svatyni hlídalo méně. Domácí při nich vstřelili dva góly. Utkání sledovalo 2200 diváků. Protože prohrál i Hradec (doma s Olomoucí 3:6), zůstalo Meo s 22 body předposlední.

30.kolo   10. ledna 1985
Meochema - Ingstav Brno   1 : 2

Meochemě už naštěstí nechybělo to, co postrádala celý minulý domácí zápas, tedy bojovnost a vysoké nasazení. Alespoň po této stránce už bylo 1050 diváků po katastrofálním zápase s Ústím určitě spokojeno. Vědomi důležitosti utkání si ale byli i hosté, kteří se nacházeli jen o dvě příčky výše a vlastnili oproti Meochemě jen o dva body více. Proto obrovská snaha byla patrná i na jejich hokejkách a hra měla velmi vysoké tempo. Meo si přesto vypracovalo daleko více šancí. Soupeře zatlačilo do defenzivy hned na počátku utkání a drželo ho v ní takřka celou první třetinu. Střelba však byla značně nepřesná a tak to byl paradoxně Ingstav, za který jako první skóroval Dobiášek v její poslední minutě. Ve druhé třetině nápor Meochemy ještě zesílil, ale hostující gólman Nejtek byl stále k nepřekonání a i po skončení prostřední periody si stále držel čisté konto. Aktivita Ingstavu byla nejvyšší v první půli poslední třetiny. Zakončil ji druhým gólem hostů Hájek. Za stavu 0:2, který naprosto neodpovídal průběhu zápasu, se Ingstav stáhl před svou svatyni a Nejtek konečně kapituloval po střele Hofírka. V dalších minutách svůj tlak Meo sice stupňovalo a na vyrovnání mělo hodně příležitostí, jeho hráči se však stále předháněli v zahazování i těch nejvyloženějších šancí. 79 sekund před koncem se Meochema odhodlala k odvolání Foldyny ze své branky, power-play však hrála jen 8 sekund. Hlavní rozhodčí Jašek (čároví Čermák, Rychlý) totiž následně vyloučil Stuchlíka a hosté si taktickou hrou při své přesilovce už vítězství udrželi. Celkem navštívilo trestnou lavici 10 hráčů (7:3), jedinou přesilovku využil Ingstav. Protože nebodoval ani Hradec, situace v tabulce se nijak nezměnila.

31.kolo   13. ledna 1985
Karviná - Meochema   5 : 3

V prvních dvou třetinách byli lepší domácí a Meochemu převyšovali bruslařsky i technicky. Na jejich první gól, jehož autorem byl Horák, ještě Přerov rychle odpověděl, o pouhou minutu později se před domácím gólmanem Svobodou prosadil Luzar. Svou převahu si však Karviná udržovala i dále a ještě do první sirény ji vyjádřila i gólově, když jí ve 14. minutě vrátil vedení Slavík. Ve druhé třetině měli stále více šancí domácí, i když několik nadějných akcí si vypracovalo i Meo. Také ve druhém dějství se skóre změnilo třikrát. Nejdříve vedení domácích pojistil dvěma góly na 4:1 (ve 33. a 36. min.) Boniatti, v jeho předposlední minutě ještě vrátil Meochemě naději Václavíček. V poslední třetině Karviná značně polevila, naopak Meo svůj nápor vystupňovalo na maximum a v 51. minutě vstřelil kontaktní gól Klimecký. V dalších minutách mělo Meo mnoho šancí minimálně vyrovnat, ale nedokázalo trefit ani prázdnou branku. Další příležitosti likvidoval často s obrovským štěstím brankář Svoboda. Červené světlo se tak za ním už nerozsvítilo. Asi minutu před koncem Meo odvolalo svého brankáře. Power-play skončilo však další střelou na prázdnou branku, tentokrát ale přerovskou. Zatímco Meo podobnou šancí několik minut předem pohrdlo, domácí nezaváhali a Vančura uzavřel na konečných 5:3. Utkání sledovalo 1300 diváků, na čistotu hry dohlížel rozhodčí Filip, na ofsajdy a zakázaná uvolnění dvojice Frais a Horák. Domácí byli vylučováni častěji, ale v těchto fázích hry byli lepší. Nejen že jednu ze tří přesilovek využili, ale navíc při jednom z pěti oslabení i skórovali, zatímco Meo při svých početních výhodách vyšlo naprázdno.

Uteče Meo poslednímu nebo si s ním vymění místo ?

Velmi důležitý zápas už hrálo Meo i minule s Ingstavem, ale nyní šlo od počátku sezóny o prozatím nejdůležitější. Hradec Králové, který byl dalším soupeřem Meochemy, totiž podobně jako Meo poslední čtyři kola vůbec nebodoval a tak situace v závěru tabulky (11.Meo 22 b, 12.Hradec 21b.) se za tuto dobu nijak nezměnila. Naopak ostatní celky spodní půle už začaly těmto týmům pomalu utíkat (7.Ingstav 28z., 8.Vimperk 26b., 9.Ml.Boleslav 26b., 10.Jihlava B 25b). Meo mělo obrovskou šanci, protože zápas hrálo doma a pokud by vyhrálo, vzdálilo by se po nějakém čase ode dna tabulky na rozdíl alespoň tří bodů. Naopak při porážce by ji čekal nevyhnutelný pád na něj.

32.kolo   17. ledna 1985
Meochema - Hradec Králové   5 : 5

Hosté se rozhodli na Meochemu vletět a pokusit se co nejrychleji získat vedení. Po několikaminutovém nevyužitém ataku hostů se hra vyrovnala a po sérii několika neproměněných šancí se Meo přeci jen ujalo v 9. minutě vedení, když hostujícího brankáře překonal Klimecký. Do svého soupeře se pak doslova "zakouslo", ale většině akcí bohužel scházelo přesné zakončení. Vrcholem bylo, když nedokázalo využít ani minutovou přesilovku 5 na 3. Do šaten se tak šlo po prvé třetině za hubeného stavu 1:0. V první desetiminutovce druhé třetiny se obraz hry nijak nezměnil a Meo dále cvičilo hostující obranu i brankáře v pohotovosti a kvalitních reflexivních zákrocích. Využilo toho tak jen jednou, ve 29. minutě zvýšil na 2:0 Ryšánek. V tom, v čem prozatím vynikali hosté, tedy v obranné činnosti, však v půli zápasu zcela propadlo Meo. Během pouhých čtyř minut se domácí dopustili před svou brankou několika hrubých chyb a prakticky všechny byly Hradcem potrestány (32.Marek, 34.Hovorka, 36.Smitka). Přišly doslova jako blesk z čistého nebe a tak z ničeho nic Přerov najednou prohrával 2:3. I když vedení hostů vydrželo jen několik sekund (ještě v téže minutě vyrovnal Hofírek na 3:3), po předvedené hře v první půli utkání bylo aktuálním stavem 1200 diváků velmi zklamáno. Náladu jim alespoň trochu v úvodu záverečného dějství spravil Hofírek, který díky dvěma brankám ve 42. a 44. minutě dvakrát vrátil domácím jednobrankové vedení (ve 42. minutě totiž hned vyrovnal hradecký Musil) a dosáhl tím hattricku. Těsné vedení drželo Meo téměř až do konce utkání. Zvýšenou aktivitu hostů v závěru zápasu však neustálo. Pouhých 33 sekund před závěrečnou sirénou vyrovnal na konečných 5:5 Skalický. Zápas řídilo trio Bubeníček - Lička, Judásek (vyloučení 4:4, využití 0:1).

Dvacáté deváté hanácké derby

Pro Hradec měl získaný bod cenu zlata, protože se dalo říci, že ho Meo hostům "darovalo" kvůli svým chybám v obraně. V tabulce se tím pádem, alespoň co se týče pořadí týmů, nic nezměnilo. Meo zůstalo jedenácté se 23 body, hosté poslední se 22 body. Naopak náskok ostatních soupeřů se o další bod zvýšil. Desátá Boleslav již měla 27 bodů. Teď však jelo Meo na led druhé Mory, mající již 37 bodů, zatímco Hradec měl hostit špatně hrající devátou Jihlavu B. Mora sice už neměla motivaci, ztráta na Kladno již byla osmnáctibodová, ale doma ztrácela body jen minimálně, navíc mezi oběma hanáckými týmy byla vždy velká rivalita a nedalo se proto čekat, že by Mora hrála "na půl plynu".

33.kolo   20. ledna 1985
Olomouc - Meochema   11 : 4

Předpoklady, že Mora doma žádné body "nepustí", zvláště ne Meochemě, se bohužel naprosto vyplnily. Její hráči byli lepší od samého počátku, přerovské hráče převyšovali bruslařsky, kombinačně i střelecky. Meo odolávalo tlaku Olomouce jen 10 minut. Pak zase začalo podobně jako s Hradcem kiksovat v obraně a i tentokrát za ně "zaplatilo" velmi draze. Nejdříve překonal Foldynu Horák, ve 13. minutě zvýšil Sršeň a jen o minutu později Mačkal už na 3:0. Za Meo sice v 16. minutě reagoval Ryšánek, ale byla to jedna z velmi ojedinělých přerovských šancí. Hned v další minutě navíc domácím vrátil tříbrankové vedení Srnec. Ve druhé třetině se už po třech minutách trefil do černého Kuba a Mora, vědoma si výrazného vedení 5:1, značně zvolnila. Hra se díky tomu trochu vyrovnala a góly padaly v tomto dějství rovnoměrně na obě strany. Ve 27. minutě nejprvě uspěl Korčák, šestý gól Olomouce vstřelil ve 33. minutě Srnec a na 6:3 zmírnil nepříznivý stav ve 39. minutě Řezáč. V poslední třetině však Mora začala opět naplno a lavinou dalších gólů (43.Sršeň, 46.Holub, 49.Klacl, 54. Mačkal, 56.Hložek) doslova "zasypala" přerovskou klec. Meo už skóre zkorigovalo jen jednou, když ve 49. minutě překonal domácího brankáře Ovčáček. Zápas řídil jako hlavní rozhodčí Kopásek, asistovali mu Čermák a Rychlý. Vyloučili 13 hráčů (7:6), jedinou přesilovku využila Mora.

Meo se propadá na dno tabulky

Toto hanácké derby ukončilo třetí čtvrtinu soutěže a do historie Přerova v I.NHL se zapsalo dvěma smutnými skutečnostmi. Jednak tím, že zápas byl absolutně nepřitažlivý pro diváky. Olomouc již neměla o co hrát, proto se na zimní stadion nehrnuli místní diváci a na "zázrak" nevěřil prakticky ani žádný přerovský fanoušek. Toto derby tak navštívilo ze všech odehraných derby v I.NHL nejméně diváků - pouhých 700! Daleko smutnější však byla především jiná věc : Hradec Králové dokázal doma porazit Jihlavu B. Sice jen těsně 5:4, ale připsal si oba body. To znamenalo, že přesně po skončení třetí čtvrtiny se Meo propadlo až na samé dno tabulky I.ČNHL 1984-1985. Takto to vypadalo v tu chvíli v závěru tabulky :

................................................
 7. Ingstav      33   14   2   17   107:124   30
 8. Ml.Boleslav  33   11   6   16   100:126   28
 9. Jihlava B    32   11   5   16   113:122   27
10. Vimperk      33   11   5   17   105:117   27
11. Hr.Králové   33    8   8   17   110:144   24
12. Přerov       33    7   9   17    98:147   23

Po skončení třetí čtvrtiny se tedy Meo ocitlo na úplně posledním místě tabulky. Do konce soutěže ale ještě zbývalo jedenáct kol a tak nebylo zdaleka nic ztraceno. Muselo se však už "bít plnými silami na poplach". Jak všichni víme, "poplach" ale "hasiče nepřivolal". Proto další díl, který bude v celém seriálu již předposlední, bude popisovat ty nejsmutnější okamžiky celé osmileté historie Meochemy v I.NHL. Jako vždy, výjde opět příští čtvrtek.