ONLINE >>> MUŽI: Přerov - Vsetín 4:3 (SN) | JUNIOŘI: Přerov - Vsetín (ZRUŠENO) | DOROST: Přerov - Chomutov (ZRUŠENO)

Vzpomínky na I.NHL - Díl 62 V půli sezóny Meo jen o bod předposlední …

Vzpomínky na I.NHL - Díl 62 V půli sezóny Meo jen o bod předposlední …
P ř e r o v - Zápas se Sláviií Praha, kterým jsme končili minulý díl, nebyl však poslední, který Meo ztratilo až v závěru. Hned v následujícím týdnu mělo velmi dobře rozehrané zápasy se dvěma vedoucími týmy tabulky a opět žádný nedotáhlo k vítězství. Už přes měsíc trvající krize si tak vyžádala po 18.kole zásah vedení klubu, které opět vrátilo "kormidlo" do rukou staronových trenérů, kteří to s muži dotáhli nejdál. O rok dříve výměna trenérů týmu pomohla takřka okamžitě, v této sezóně se však nárůst bodů tak moc nezrychlil a Meo sestupové vody nedokázalo opustit.

Díl 62   V půli sezóny Meo jen o bod předposlední …

Po 16.kole I.ČNHL 1984-1985 bylo Meo s 12 body na 9. místě její tabulky s náskokem dvou bodů před posledním Ingstavem. Dnes si budeme povídat o zbývajících šesti utkáních druhé čtvrtiny této soutěže.

“Pevnou půdu“ pod nohama zatím hledala polovina týmů

V sestupové „bažině“ se v danou chvíli nacházela prakticky celá spodní půle tabulky. Rozdíl mezi osmou Mladou Boleslaví a posledním Ingstavem byl pouhé tři body, i sedmá Karviná s náskokem pěti bodů prohlížela tabulku podrobněji především v její spodní části. Meo jako deváté mělo od posledního náskok dvou bodů, za sebou ale velmi vleklou, dosud ještě neskončenou sérii nevyhraných zápasů. Ta trvala v tuto chvíli již devět kol a Meochemu nyní čekaly zápasy se dvěma nejlepšími celky tabulky. Nejdříve na ledě druhého Ústí nad Labem a v dalším kole doma s vedoucím Kladnem …

Ztráta nebo zisk?

Ústí nad Labem bylo aktuálně na druhém místě tabulky se 21 body a již šest kol neprohrálo. Sem tam ale neodehrálo úplně nejlepší zápasy, které pak skončily remízami. Těch mělo na svém kontě ze 16 zápasů už 7 a patřil mu tudíž pomyslný titul „remízový král“. Kdyby takovou remízu někdo „nabídl“ přerovským hokejistům cestou do Ústí, asi by ji přijali všemi deseti. Po zápase to byli ale opět oni, kteří odcházeli z ledu se svěšenými hlavami a zklamáni. Utkání svým průběhem totiž dost připomínalo to předchozí se Slávií Praha …

17.kolo   15. listopadu 1984
Ústí nad Labem - Meochema   2 : 2

Meo si bylo vědomo síly soupeře a do útoku se tentokrát bezhlavě nehnalo. Začátek zápasu tak byl oboustranně velmi opatrný se zabezpečenou obranou. Oba týmy se snažily vyrážet do občasných rychlých protiútoků, ale na jejich konci vždy byly perfektní zákroky brankářů obou mužstev. Stav 0:0 po první třetině byl proto celkem odpovídající. Ve druhé třetině se tempo hry výrazně zrychlilo a ve 23. minutě dokázal využít hrubé chyby domácího brankáře Korčák. Ve 32. minutě se potom přerovskému útoku podařilo vyšachovat celou obranu domácího týmu a na konci šance, která skončila rovněž gólem, stál Hofírek. V poslední třetině důrazný hokej z obou stran pokračoval. Ve 47. minutě se Severočechům podařilo zásluhou Koutníka využít jednu svou přesilovku a Meo už vedlo jen o gól. Dále však bojovalo a vytvořilo si několik významných gólových šancí. Žádná se však neujala. Domácím se ale také nedařilo pro ně nepříznivý vývoj změnit a tak těsné vedení držela Meochema ještě krátce před koncem zápasu. Vše rozhodla přesilovka, kterou hrálo Ústí v posledních dvou minutách. Téměř celou tuto dobu se domácí nemohli před přerovskou branku vůbec protlačit. Přesto se jim to ale nakonec podařilo. Do konce zbývalo už jen několik sekund a vhazovalo se vedle Foldyny. Ústecká brána osiřela a hrála se power-play 6 proti 4. Kotouče se bohužel zmocnili Severočeši a pouhou sekundu před závěrečnou sirénou vyrovnal na 2:2 Skřivan. Před 2200 diváky utkání rozhodoval jako hlavní rozhodčí Horák za asistence jeho kolegů Holého a Nepaly. Vyloučeno bylo 11 hráčů (4:7), na využité přesilovky vyhrálo Ústí 2:0. Kolikátý smolný zápas už ? Raději to nepočítejme. Ještě že alespoň poslední tři celky prohrály a díky získanému bodu zůstalo Meo deváté se 13 body a náskokem tří bodů na posledního.

Do Přerova přijíždí Kladno už potřetí

Suverénní exligový celek prohrál z prozatímních 17 zápasů jen dvakrát, vše ostatní vyhrával, často rozdával soupeřům i debakly. Do Přerova ale jel za poslední dvě sezóny už potřetí a v předchozích dvou utkáních se musel před hrou a nasazením Meochemy sklonit. Navíc Meo bylo jedním z té dvojice, která ho v této sezóně porazila, navíc na jeho ledě. Zatím s ním vyhrálo tedy tři zápasy z pěti a velmi nadějně to vypadalo i v tomto utkání :

18.kolo   18. listopadu 1984
Meochema - Kladno   3 : 5

Taktika razantních nástupů na Kladno při prvním měření sil v této sezóně zabrala a tak to s ní Meo zkusilo znovu. A zdálo se, že by to mohlo Přerovu vyjít i tentokrát. Ve 3. minutě sice rozsvítili červená světla za brankami oba brankoví rozhodčí, protože za domácí skóroval Klimecký a za hosty Vrňák, ale jen o minutu později se radovalo 1800 diváků znovu, když kladenskou síť rozvlnil Jokl. Tradiční úvodní nápor domácích pokračoval dále a ještě do konce první třetiny zvýšil Šivic na 3:1. To běžela 16. minuta. Slibné dvoubrankové vedení Meo drželo ještě téměř celou druhou třetinu, ale více ze hry už zdaleka nemělo. Kladno začalo být kousavější a přerovská obrana měla s jeho hráči velké potíže. Zápas byl již zcela vyrovnaný a vyložené šance si vytvářely oba týmy. Velká škoda zahozených přerovských. Ještě na počátku 36. minuty byl stav 3:1, jenže pak přišla kladenská smršť (36. Volf, 38.Tatíček, 39.Eberle), která během pouhých tří minut zcela otočila zápas na 3:4. V poslední třetině Meo dřelo a snažilo se útočit. Vytvořilo si několik dalších šancí na vyrovnání, ale Kladno velmi pozorně bránilo a vyráželo k rychlým protiútokům. Zatímco přerovské akce vyšly vniveč, jedna kladenská se v 54. minutě po střele Müllera ujala a rozhodla tak definitivně o vítězství hostů 3:5. Hlavní rozhodčí Vunč vyloučil oběma týmům po šesti hráčích, oba týmy využily po jedné přesilovce. Čároví Horák st. a Horák ml. byli velmi nepřesní a hru spíše kazili.

Vedení odvolává trenérskou dvojici Trnka - Chytil

Už jedenáct nevyhraných zápasů za sebou, navíc ztracená poslední tři utkání, v nichž mělo vždy Meo dobře nakročeno k vítězství. To byla smutná bilance Meochemy, která donutila vedení ke kroku, k němuž se odhodlalo i v předchozím roce při dlouho trvající krizi. Výkonný výbor hokejového oddílu TJ LMCH Přerov na svém zasedání po 18.kole odvolal trenérskou dvojici Jan Trnka a Vladislav Chytil z funkcí trenérů týmu mužů a rozhodl, že po roční pauze se k týmu vrátí Rndr.Josef Podlaha a Pavel Foret. Hlavní cíl, který dostali za úkol, byl jasný. Zachránit za každou cenu I.NHL. Čekal je velmi obtížný úkol a hned první zápas pod jejich vedením byl pro Meo extrémně důležitý :

Zápas o "čtyři body"

Pro Meochemu byl za situace, ve které se nacházela, důležitý sice každý zápas, ale ten co nyní následoval, byl ještě podstatně důležitější, tzv. zápas o čtyři body. Jejím soupeřem byl totiž poslední Ingstav Brno. Ten naštěstí v předchozím kole taky prohrál, ale další celky pod Přerovem vyhrály. Meochema spadla tudíž až na 11. místo a se 13 body mělo na Ingstav náskok tři bodů. Pokud by se jí povedlo Brňáky porazit, byla by ode dna tabulky už o pět bodů! Porážka by však znamenala jeho přiblížení na pouhý bod. Proto ta extrémní důležitost. Výhodu domácího prostředí však měl tentokrát Ingstav.

19.kolo   22. listopadu 1984
Ingstav Brno - Meochema    7 : 3

Bohužel Meo dokázalo hrát vyrovnanou partii jen několik úvodních minut. Během nich si Přerov vytvořil několik slušných šancí, které však neproměnil. Záhy v 8. minutě jeho hráči zachybovali v obraně a nabídnutou šanci využil domácí Zeichmeister. O čtyři minuty později se podobná situace opakovala, na jejím konci stál tentokrát expřerovák Kalvoda. Ingstav se dvěma brankami zcela uklidnil a byl až do konce zápasu lepším týmem. V první třetině sice už další góly nepřidal, ve 28. minutě však zvýšil na 3:0 Štrůbl a ve 33. minutě na 4:0 Majerčík. Teprve za tohoto stavu skórovalo i Meo. To běžela 37. minuta a autorem branky byl Šivic. Nicméně tlak domácích pokračoval a ještě do přestávky jim ve 39. minutě vrátil čtyřbrankové vedení Štrůbl. Poslední třetina se jen dohrávala. Do zápisu o utkání se ještě zapsali svými góly domácí Majerčík (48.) a Dvořáček (51.), za hosty Ševčík (49.) a Korčák (59.). Před 300 diváky řídila utkání trojice Příhoda - Mastný, Zamazal. Vyloučili 11 hráčů (5:6), na každé straně skončil jeden z trestů předčasně. Po zápase sice zůstalo Meo jedenácté, poslední Ingstav se už ale přiblížil na jediný bod.

20.kolo   25. listopadu 1984
Meochema - Karviná    4 : 3

Celkem pohledné utkání začali lépe domácí. Už ve 2. minutě se ujali vedení gólem Řezáče. Šestá Karviná, mající jen o 5 bodů více než Meo, ale nechtěla zůstat pozadu a i ona si vytvářela gólové příležitosti. Jednu z nich využil v 6. minutě Boniatti. Přerov naštěstí vyrovnávací gól nezaskočil a ve svém tlaku pokračoval. V 10. minutě mu vrátil vedení Šivic. V průběhu druhé třetiny si vypracovali domácí velké množství šancí, ale proměnili pouze jedinou ve 30. minutě, když karvinskou síť rozvlnil Luzar. Hosté se postupem času dostávali před branku Meochemy častěji a ve 35. minutě vstřelil kontaktní gól na 3:2 Horák. V poslední třetině již měli více ze hry a na branku domácích vyvinuli velký tlak. Zúročilo se jim to ve 48. minutě, když za ně vyrovnal Slavík. Meo však odpovědělo takřka bleskově, hned po několika sekundách zase vedlo o gól zásluhou Veselého 4:3. V tlaku ale zůstávali stále hosté. Ten vystupňovali v závěru utkání, kdy bylo Meo nepřesným hlavním rozhodčím Šloufem posláno do čtyř. V poslední minutě navíc hosté odvolali brankáře a pokusili se tak o power-play 6 proti 4. Meochema však velkou bojovností a obětavostí své těsné vedení uhájila a po dvanácti kolech se zase dočkala vítězství. Jedenácté místo však neopustila, všechny celky těsně nad ní rovněž bodovaly. Alespoň poslední Ingstav však nikoliv a Přerov se tak ode dna vzdálil opět na tři body. Pro úplnost doplňme, že čáry v zápase hlídali pánové Čermák a Rychlý. Bylo uděleno 11 dvouminutových trestů (7:4) a jeden čtyřminutový (hostující Sztefek). Přesilovku nevyužil nikdo, hosté však skórovali jednou v oslabení. Zápasu přihlíželo 1500 diváků, kteří věřili, že podobně jako o rok dříve, se ukončením dlouhé série bez vítězství zase vše zlepší.

Konečně se štěstí otočilo k Meochemě čelem!

Jestliže se v řadě předchozích zápasů obracelo štěstí k Meochemě zády, tentokrát se karta konečně obrátila. Hradec Králové sice rovněž tápal v sestupových vodách, protože byl až desátý a měl tolik bodů co Meo, ale hrál doma a v posledních dvou domácích zápasech své soupeře vyprovodil ze svého ledu s debakly. Téměř celých 60 minut ovládal i zápas s Přerovem. Body se přesto dělily a tak Meo rozhodně bod tentokrát neztratilo, ale získalo.

21.kolo   29. listopadu 1984
Hradec Králové - Meochema    2 : 2

Hradec Králové získal poměrně brzy územní převahu, snažil se neustále útočit a vytvořit nějaký gólový náskok. Hostující tým hrál však velmi obětavě a pozorně v obraně a především měl v brance suverénního brankáře Foldynu, který domácím vychytal i nemožné. Hradci chytil nejméně pět šancí, o kterých se říkává, že nejdou nedat. A tak se domácí dlouho trápili. Skóre tak otevřelo ve 22. minutě Meo, když se před brankou Hradce prosadil Ryšánek. Stejnou dobu pak skóre 0:1 svítilo na světelné tabuli, protože Foldyna čaroval dál. Domácím se ho podařilo překonat teprve ve 44. minutě po střele Andrejse. Převaha Hradce dál pokračovala a vyústila po dalších 9 minutách přeci jen v další gól, jehož autorem byl Biegl. Meo však nekapitulovalo a všechny své síly vrhlo do útoku. Půldruhé minuty před závěrečnou sirénou rozhodl Luzar o tom, že se body budou dělit. Hlavní arbitr zápasu A. Kolář moc práce neměl, na trestnou lavici poslal jediného hradeckého a tři přerovské hráče. Svou jedinou přesilovku Meo dokázalo využít, všem oslabením čelilo bez potíží vždy celých 120 sekund. Na čarách pískali Fraňo s Hrabákem. Zápas shlédlo 2200 diváků. Meochema se sice posunula se s 16 body na 10. místo, ale naopak se znovu přiblížila dnu, protože poslední Ingstav doma vyhrál. Aktuálně měla na něj náskok dva body.

Dvacáté osmé hanácké derby se zapsalo do dějin rekordem

Hanácká derby bývala v drtivé většině případů velmi dramatická, okořeněná mnoha šancemi obou týmů, které hrávaly s mimořádným nasazením. Obvykle tomu tak bylo i tehdy, když se oba týmy nacházely v opačných částech tabulky, nebo některé z mužstev provázela už dlouhá série vyhraných či prohraných zápasů. Tak jako nyní. Olomouc byla aktuálně na 2. místě tabulky a měla o 10 bodů více. Na Kladno v této sezóně ale šanci vůbec neměla, už v tuto chvíli na něj ztrácela 12 bodů. V útoku se tentokrát oběma týmům dařilo a osmnáctkrát na přerovském zimním stadiónu zaburácelo "gól". Jižní tribuna (kde stávala většina olomouckých fandů), však přeci jen častěji ...

22.kolo   2. prosince 1984
Meochema - Olomouc    8 : 10

Osm gólů dalo Meo v zápase a přesto to nestačilo! Nemělo ale dobrý začátek. Taktiku razantních nástupů už dávno opustilo, ale teď bylo nervózní a až příliš pasivní. První třetina tak vyzněla zcela jednoznačně pro hosty. Mora předčila Meochemu především rychlostí a přesnou střelbou. Po gólech Slavíka (3.), Holuba (7.) a Macha (9.) se tak ujala v první třetině vedení 0:3. Když ve druhé třetině hned po třiceti sekundách vstřelil čtvrtý gól opět Mach, vypadalo to na "ručník". Hráče Meochemy ctilo, že ani za tohoto stavu nesložili zbraně. Ve 22. minutě snížil Überal a jen o dvě minuty později upravil na 2:4 Vavruša. Olomouc odpověděla takřka okamžitě, ještě v téže minutě na 2:5 zvýšil Kouřil. Brankáři opravdu neměli svůj den a po chybě toho olomouckého o minutu později svitla Přerovu další naděje po gólu Klimeckého. Asi rozhodující okamžiky utkání nastaly krátce poté, když hlavní rozhodčí Machač (čároví Moravec, Vaculík) vyloučil přerovského Gereše na 5 minut. Toto oslabení Meo těžce zaplatilo hned třemi brankami (29.Holub, 32.Jašíček, 33.Slavík) a Olomouc po jeho návratu vedla už 3:8. Jiné týmy by nejspíše rezignovaly, ale Přerováci, vědomi si nebezpečí pádu na samé dno tabulky, to ještě zkusili. A měli štěstí. Třemi slepenými góly (35.Řezáč, 36.Korčák, 38.Stuchlík) vrátili skóre znovu do dvoubrankového rozdílu 6:8. Poslední třetina přinesla očekávaný nápor Meochemy. "Brankostroj", který ve druhé třetině vyprodukoval na obě strany dohromady 11 gólů, se ale na poměrně dlouhou dobu zastavil. Obětavost a nadprůměrné úsilí ale nakonec Meochemě "ovoce" přeci jen přinesly. Nejdříve v 52. minutě vstřelil kontaktní gól na 7:8 Luzar a v 56. minutě se Stuchlíkovi podařilo vyrovnat. Vše vypadalo, že by si oba týmy mohly body rozdělit a určitě by šlo o spravedlivou dělbu, jenže za necelou půlminutu Meo zachybovalo v obraně a znovu prohrávalo 8:9 po gólu Sršně. Protože stav se už v dalších třech minutách nezměnil, zkusilo to Meo v posledních 30 sekundách s power-play. Přerov se však už do šance nedostal, naopak jeho smutný osud potvrdil gólem do prázdné branky Slavík. Zápas sledovalo 2100 diváků, kromě Gereše ještě hlavní rozhodčí vyloučil 5 hráčů na dvě minuty (2:3).

Několik statistických údajů za první polovinu soutěže

Tabulka v polovině soutěže

 1. Kladno     22  20  0  2  122:52  40
 2. Olomouc     22  14  0  8  114:61  28 
 3. Ústí nad Lab.  22  8  9  5  69:62  25
 4. Opava      22  11  3  8  78:87  25
 5. Karviná     22  9  4  9  81:89  22
 6. Slavia Praha  22  9  3  10  81:81  21
 7. Jihlava B    22  9  3  10  82:87  21
 8. Ml. Boleslav  22  7  4  11  65:86  18
 9. Hr.Králové   22  5  7  10  76:97  17
 10. Ingstav Brno  22  7  2  13  72:91  16
 11. Přerov     22  5  6  11  69:96  16
 12. Vimperk     22  6  3  13  61:81  15

Porovnáme-li tabulky v polovinách předchozího (54.díl) a popisovaného ročníku soutěže, zjistíme že jsou si velmi podobné. Alespoň ve své spodní polovině. Poslední byl opět Vimperk, měl stejný počet bodů jak předchozí rok, v sestupových problémech byly nyní 4 z posledních pěti týmů předchozí sezóny. Prakticky ve stejné situaci bylo i Meo. V předchozí sezóně se s ní dokázalo vypořádat velmi dobře a nebezpečí sestupu rychle uteklo. Podařilo se mu toto nebezpečí zažehnat alespoň na několik kol i nyní ? O tom si více řekneme opět za týden.