Vzpomínky na I.NHL - Díl 61 Meo opouští klidné vody, v tabulce začíná klesat

P ř e r o v - Jak jsme si již dříve řekli, v prvních osmi kolech taktika razantních nástupů občas přinášela pozitivní výsledky a Meochema se tak po nich nacházela v tzv. "klidných vodách" tabulky, v nichž chtěla hrát celou sezónu. V dalších zápasech však tato taktika zcela selhala. Meo prohrávalo i zápasy, které by ztrácet nemělo, jen sem tam se mezi ně vloudila nějaká remíza. Ještě do konce první čtvrtiny soutěže se Meochema dokázala držet šestá, ale pokračující neúspěchy bohužel rezultovaly v neodvratný tabulkový pokles. Tentokrát však neměla tolik bodů jak o rok dříve ...

Díl 61   Meo opouští klidné vody, v tabulce začíná klesat

Po odehrané první čtvrtině I.ČNHL 1984-1985 bylo Meo s 10 body na 6. místě její tabulky. Dnes si budeme povídat o prvních utkáních druhé čtvrtiny této soutěže.

Poslední tři zápasy první čtvrtiny nevěstily nic dobrého

Ještě po 8. kole to vypadalo s Meochemou celkem příznivě, měla aktivní skóre 36:27, za sebou čtyři vítězné zápasy, jednu remízu a jen dvě porážky. Jeden zápas měla stále k dobru. Patřilo ji 6. místo a celky ze dna tabulky se ji dívaly na záda ještě z poměrně velké dálky. Psychiku mužstva však následně silně nalomily tři zcela odlišné zápasy, avšak vesměs s negativními výsledky. Nejprve porážka na ledě desáté Karviné, které chyběla téměř polovina hráčů, pak pouhá remíza v domácím zápase s Hradcem, v němž Meo vedlo ještě v půli 3. třetiny o tři góly a následně debakl na ledě olomoucké Mory. Venku tak měli Přerováci statistiku 1 - 0 - 3 se skórem 8:24 a sebevědomí jim příliš nezvedlo ani to, že jediné venkovní vítězství dosáhli na Kladně. Teď přitom z následujících 5 zápasů hráli čtyřikrát venku ...

12.kolo   28. října 1984
Opava - Meochema   4 : 3

Meo nepodalo vůbec špatný výkon, o zápase rozhodly především přesilovky. Těch hrála Opava mnohem více (vyloučení 3:7) a především díky nim dokázala Meochemu porazit (využití 2:0). Vedení se ujali velmi rychle domácí. Hned ve 2. minutě otevřel skóre Plánovský. Meochemu to naštěstí v jejím tradičním náporu neovlivnilo a během pěti minut dokázala stav otočit ve svůj prospěch, když v 4. minutě vyrovnal Hofírek a o tři minuty později rozsvítil za opavským gólmanem červené světlo Ryšánek. I v dalších minutách si Meo stále vytvářelo hodně střeleckých příležitostí, další góly však při svém tlaku už nedalo a Opavští pak postupně přejímali hru do své moci. Už ve 12. minutě bylo znovu vyrovnáno po akci Führicha a dvě minuty před sirénou vstřelil třetí gól Opavy Šrom. Úvodní tlak Meochemy tedy v tomto zápase nevyšel a do šaten se šlo po první třetině za stavu 3:2 pro Opavu. Ve druhé třetině vládli ledu domácí, ale ani oni své územní i střelecké převahy nedokázali dlouho využít. Paradoxně se tak ještě jedenkrát podařilo Meochemě vyrovnat na 3:3 a to po Luzarově akci ve 34. minutě. Nápor domácí ale nakonec v předposlední minutě 2. třetiny přeci jen využili a to zásluhou Jelena. V poslední třetině se Meochema snažila najít poslední zbytky svých sil dříve než obvykle, větší část třetiny měla více ze hry a Opava se snažila těsný výsledek spíš udržet než pojistit. Tlak Přerova ale vyšel naprázdno a Opava tak s velkým štěstím své hubené vítězství 4:3 udržela. Zápas řídila trojice Vunč - Frais, Horák, přihlíželo mu 1100 diváků. Poslední čtyři celky tabulky sice také neuspěly a vzdálenost 4 bodů ode dna se tedy nesnížila, ale dva týmy těsně pod Meochemou ano a vyměnily si s ní pořadí. Meo kleslo o dvě místa a bylo osmé s 10 body.

V dalším kole si nesmělo Meo dovolit zaváhat

Hostilo totiž na svém vlastním ledě předposlední celek tabulky, kterým byl Šumavan Vimperk. Ten na Meo ztrácel v tu chvíli jen dva body a měl podstatně lepší skóre, byl však podobně jako Meo v krizi a na vítězství čekal dokonce ještě o jedno kolo déle než Meo, tedy pět kol. Prohra s tímto celkem by tedy znamenala další propad v tabulce. Navíc šlo z šesti zápasů za sebou o jediný, který hrálo Meo doma. Hra Vimperku však Přerovu nikdy moc neseděla a nebylo tomu bohužel jinak ani tentokrát.

13.kolo   1. listopadu 1984
Meochema - Vimperk   3 : 6

Vývoj utkání, na které se přišlo podívat 1200 diváků, byl naprosto nečekaný. Hned po několika desítkách sekund se poprvé trefili mezi tři tyče hosté, když se před Foldynou prosadil Vokatý. Meo sice poté nápor zahájilo, branka Šumavanu byla neustále v obležení, střely byly i poměrně přesné, ale gólman hostů všechny s přehledem likvidoval. Naopak Vimperk z jedné nenápadné akce zvýšil v 11. minutě Dimovem na 0:2. Brankář Foldyna se po této brance nechal vystřídat, ale příčinou bylo nejspíše ošetření nějakého drobného zranění nebo úprava výstroje, protože na druhou třetinu se do přerovské branky zase vrátil. Brankář Šidlo se ale nestačil pořádně ještě "zahřát" a už musel lovit ve 12. minutě puk z přerovské sítě potřetí, protože ji rozvlnil Pitel. To byla pro Meo velmi tvrdá rána a dá se říci, že se z ní již nedokázala vzpamatovat. Teprve v 17. minutě dokázal snížit na 1:3 Luzar. Nepříznivě se vyvíjející skóre přinutilo hráče Meochemy k zvýšenému náporu, kterým se obvykle prezentovali v závěru zápasů, hned ve druhé třetině. Přerovu se skutečně podařilo přibližně v polovině třetiny stav dokonce vyrovnat po střelách Ovčáčka z 29. a Überála z 31. minuty. Tím se však jeho hráči fyzicky zcela vyčerpali a v poslední třetině zcela odpadli. Ta díky tomu vyzněla zcela jednoznačně pro Vimperk. Další jeho góly přidali Konzal (47. a 59.) a Moravec (56.). Vimperk si tak odvezl na Šumavu vítězství 3:6, díky němuž Meo kleslo už do vod "sestupových". Spadlo o další dvě příčky a s 10 body již bylo desáté. Navíc vyhrál i poslední Ingstav Brno a ode dna tabulky bylo Meo už pouhé dva body. Zápas řídil jako hlavní rozhodčí Kopásek s pomocí čárových Molína a Musialka, vyloučeno bylo 10 hráčů (4:6), všechny přesilovky skončily bez využití.

14.kolo   4. listopadu 1984
Mladá Boleslav - Meochema   3 : 1

Zápas s Mladou Boleslaví byl další z velmi důležitých zápasů. Před ním byli Škodováci o jedno místo výše, měli stejné množství bodů a dokonce i rozdíl skóre jako Meo. A navíc měli výhodu domácího prostředí. První třetina vyšla oboustranně gólově naprázdno, na úvodní tlak Meochemy si domácí dali pozor, ale ani jejich šance zrovna neoplývaly velkou nebezpečností. Na první gól se tak čekalo dlouhých 34. minut. Vstřelil ho domácí Červenka z přesilové hry. Meo vyrovnalo jen pár sekund před druhou sirénou Řezáčem. Nerozhodný výsledek se neměnil až do poloviny třetí třetiny, ale opět do hry zasáhla vyloučení hostů. Domácí při nich rozhodli dvěma slepenými góly. Nejprve skóroval v 50.minutě Richter, jen o minutu později Šebek. I přes velkou snahu se Meochemě již nepodařilo na tento vývoj reagovat. Utkání sledovalo 600 diváků, v pruhovaných dresech nastoupila trojice Čepelák - Fraňo, Hrabák, kteří vyloučili 10 hráčů na dvě minuty (4:6) a přerovského Čejku na 5 minut. Početní výhody využili jen domácí a navíc hned třikrát. Zápas tak vlastně rozhodly přesilové hry. Prohra s dalším soupeřem ze spodní půle tabulky znamenala pro Přerov pád až na 11. místo. Že neklesl na místo poslední, vděčil jen tomu, že neuspěl ani poslední Ingstav Brno. Ten na něj ztrácel jen dva body, ale měl už lepší skóre.

Meo ale neztratilo jen dva body

Meo však v zápase utrpělo daleko větší ztrátu než jen dvou bodů. V utkání se totiž velmi vážně nezaviněně zranil Miloš Krayzel, který byl hráčem prvoligových Vítkovic a v popisované sezóně měl v Přerově povoleno hostování. Při pádu na hrazení utrpěl zlomeninu krčního obratle a podle některých zpráv již nemohl dále hrát hokej.

2.kolo   6. listopadu 1984
Vimperk - Meochema   3 : 3

Šlo o dohrávané utkání druhého kola, které se tehdy neuskutečnilo (viz 59.díl). Bohužel, většina medií tuto dohrávku přehlédla nebo zcela ignorovala, podařilo se nám zjistit pouze autory gólů. Za domácí skórovali Rákosník, Pulkráb a Vokatý, za Meo Svozil, Veselý a Ryšánek. Získaný bod posunul Meochemu alespoň o stupínek výše, s 11 body bylo desáté.

15.kolo   8. listopadu 1984
Jihlava B - Meochema   1 : 0

Do výraznějšího náporu, kterým Meochema obvykle své zápasy zahajovala, se hosté prakticky nedostali. Rezerva jihlavské Dukly, která své zápasy hrála v Písku a byla aktuálně šestá, totiž získala hned na počátku utkání územní převahu a udržovala si ji v podstatě celý zápas. Do mnoha šancí se ale vojáci také nedostávali, protože obrana Meocheny v čele s vynikajícím brankářem Foldynou fungovala na jedničku. Za celý zápas ji domácí překonali jen jedenkrát. Podařilo se jim to hned v 9. minutě zásluhou Čikla. Naopak přerovský útok by si vysloužil na svém pomyslném zápasovém vysvědčení nedostatečnou. Šancí si vytvořil ještě méně než soupeři a tak nebylo divu, že domácím stačilo na výhru i fotbalové skóre 1:0. Přerovu nepomohla ani závěrečná power-play, která trvala 50 sekund. Na zápas se přišlo podívat 750 diváků, na čistotu zákroků dohlížel A.Kolář, čáry hlídala dvojice Fraňo - Hrabák. Trestnou lavici navštívila čtveřice domácích a trojice hostujících hráčů, předčasně ji neopustil nikdo.

Situace Meochemy začala být kritickou

Meochema se v sestupových vodách nejen nacházela, ale už se začala i "topit". Už osm kol nevyhrála a přitom hrála šestkrát s celky, které obracely svůj pohled především na spodní půli tabulky. Za tu dobu uhrála jen dvě remízy. Porážka od Jihlavy B sice pokles z desátého místa ještě neznamenala, ale vyhrál poslední Ingstav Brno a díky tomu bylo Meo se svými 11 body pouhý bod od něj. Štěstí v neštěstí prozatím bylo to, že podobně se zatím "topilo" více týmů :

.............................................

Meochema - Slavia Praha   5 : 5

Bod s třetí Slávií Praha by možná Meo před zápasem bralo, po zápase se však radovali jen hosté. Už podruhé totiž Přerov ztratil zápas, který měl v polovině zápasu zcela ve svých rukou a který měl dovést k vítězství. První třetinu nehrál sice špatně, vytvořil si hned z počátku svůj úvodní tlak, Slávii k puku moc nepouštěl, ale brankoví rozhodčí něměli dlouho co na práci. Skóre otevřel teprve v 16. minutě Stuchlík. Také druhá třetina patřila Meochemě a naprosto po zásluze vedla v polovině zápasu 3:0, když se ve 26. minutě prosadil před brankářem hostů Honcem Klimecký a o dvě minuty později i Luzar. V tu chvíli hosté vystřídali brankáře, mezi tyče jejich svatyně se postavil mladý gólman Křížek a tomu se dařilo. Další šance domácích zlikvidoval a zvýšit vedení jim nedovolil. A pak přišel kritický závěr druhé třetiny. V posledních třech minutách totiž stačili Pražáci vyrovnat a to vše za pouhých 118 sekund. Do oficiálního zápisu se tak zapsali Holeček (38.), Pačes (39.) a Mann (40.). Meo nechtělo dobře rozehraný zápas ztratit a dále bojovalo. Byl to boj doslova o každý metr ledu, hrálo se oboustranně mimořádně obětavě a v 53. minutě vrátil domácím vedení Řezáč. Reakce však byla takřka okamžitá, o několik desítek sekund později v přesilovce vyrovnal na 4:4 Pačes. Hráči Meochemy se nevzdali, vyvinuli až drtivý tlak a v předposlední minutě rozjásal 1300 diváků v ochozech Svozil. Za předvedenou hru by to bylo pro Meo zcela zasloužené rozuzlení utkání. Jenže Slavia to v poslední minutě zkusila bez brankáře. Vyhrála buly a usadila se před brankou Foldyny. Nastalo velké drama, bohužel se špatným koncem. Pouhých 5 sekund před koncem zápasu dal výsledku 5:5 konečnou podobu znovu Pačes, čímž dosáhl hattricku. Zápas rozhodoval hlavní rozhodčí Čepelák za asistence čárových Moravce a Vaculíka. Hrálo se celkem čistě (vyloučení 3:2), oba týmy využily po jedné přesilovce.

Protože v 16. kole z posledních čtyř týmů bodovalo jen Meo, posunulo se o jedno místo výše, tedy na 9. pozici. V tabulce mělo 12 bodů a na posledního náskok pouhých dvou bodů. Pohled na výsledky ukazuje, že Meo mělo v posledních devíti utkáních bez vítězství často velkou smůlu. Dvakrát ztratilo vyhraný zápas a uhrálo jen bod, dvakrát prohrálo jen těsně, další dva ztratilo v závěrečných minutách. Ale tolik smůly najednou asi nebyla úplně náhoda. O zbývajících zápasech druhé čtvrtiny soutěže si povíme více zase za týden.