Vzpomínky na I.NHL - Díl 58 Meo končí na sedmém místě

P ř e r o v - Poslední čtyři kola už byla pro přerovského diváka téměř nezáživná. Meo hrálo velmi špatně, scházela mu motivace. Lepší hokej předvedla Meochema jen v prvních polovinách dvou zápasů. Ve zbylých dvou utrpěla debakly. Velkou blamáží se stalo zvláště poslední utkání, které hrálo Meo doma s Vimperkem. Přesto Přerováci svou aktuální sedmou pozici ustáli a v konečném součtu získali 37 bodů. I když Meo nemělo starosti se záchranou a skončilo jen těsně pod horní půlí tabulky, do níž před sezónou chtělo patřit, po nadějném začátku to bylo přeci jen zklamání.

Díl 58 – Meo končí na sedmém místě

Čtyři kola před koncem I.ČNHL 1983-1984 bylo Meo se 35 body na sedmém místě její tabulky a bylo již definitivně zachráněno pro další sezónu. Dnes dokončíme vyprávění o ročníku 1983-1984.

Situace v boji o titul „Přeborníka ČR“ a o záchranu

O titul bojovala už jen dvě mužstva. Tabulku ještě stále vedla Olomouc, prakticky celou poslední čtvrtinu stále o dva body. Aktuálně jich měla 62. Druhé Kladno dělalo co jen mohlo, aby ji dostihlo, ale stále se mu to ne a ne povést. Za nimi se vytvořila obrovská „propast, mající hloubku“ 17 bodů. Ingstavu, Karviné, Opavě, Slávii a Meochemě už vůbec o nic nešlo a trojici Ústí, Hradec a Vimperk prakticky také ne, protože poslední dva celky byly za nimi už o šest bodů. O sestupujícím se tak mělo rozhodnout s velkou pravděpodobností blížící se téměř k jistotě, mezi Chomutovem a Mladou Boleslaví. Oba kluby měly po 26 bodech. Navíc ani předposlední neměl nic jistého …

Dvacáté šesté hanácké derby s Olomoucí

Favoritem byli naši hanáčtí rivalové. Hrálo se v Olomouci, která z dosavadních 20 domácích zápasů prohrála doma jediný. Očekávalo se od ní vysoké nasazení, protože si nesměla dovolit ztratit žádný bod. Meochema byla pro ni ale v popisované sezóně velkým oříškem. Dosud ji v žádném ze tří zápasů ještě Mora nedokázala porazit. Dokonce ani pro Přerov v krizové druhé čtvrtině na svém ledě. Meo navíc mohlo hrát zcela v klidu. Přeci jen se však spíše čekalo, že si zápas Mora pohlídá.

41.kolo   29. března 1984
Olomouc – Meochema   9 : 3

Předpoklady se vyplnily až příliš snadno. Domácí se na vítězství ani příliš nenadřeli a rozdíl skóre byl nečekaně vysoký. Mora dominovala na ledě od prvních sekund. Dvěma góly Hložka (8. a 15.) a jedním Kuby (19.)získala Olomouc ještě v první třetině vedení 3:0, další přidal Kouřil (26.) a Buriánek (31.). Teprve za stavu 5:0 poprvé skórovalo Meo zásluhou Řezáče (34.), už o dvě minuty později však vrátil Moře pětibrankové vedení Holub. Teprve v úvodu poslední třetiny získalo Meo na několik minut převahu a brankami Milana Zatloukala (41.) a Šaška (43.) alespoň mírně upravilo skóre. Pak zase převzala iniciativu Mora a debakl hostů dokonali úspěšnými šancemi Kouřil (46.), Klacl (56.) a Mach (58.). Oproti jiným derby hraným v minulosti v Olomouci nebyla ani návštěva příliš velká (3500 diváků), hodně Přerováků již nejspíše zůstalo doma. Zápas rozhodovala trojice Stařinský - Molín, Musiálek (vyloučení 2:5 - využití 3:1). Meo kleslo na osmé místo.

42.kolo   1. dubna 1984
Meochema – Slávia Praha   5 : 3

Oběma týmům už o nic nešlo, dávaly příležitost i řadě dorostenců. Meo mělo výrazně navrch jen v první polovině zápasu, v níž si vytvořilo i poměrně hodně šancí, které však většinou nedokázalo proměnit v góly. Povedlo se mu to pouze dvakrát hned v úvodu, když ve 3. minutě otevřel skóre Měsíček a o tři minuty později zvýšil na 2:0 Milan Zatloukal. Ve druhé třetině začal výkon Meochemy klesat, přesto ještě dokázal skórovat ve 26. minutě přerovský dorostenec Marek Zatloukal. Ve 29. minutě se to však už podařilo i hostům zásluhou Pařízka a poté se hra zcela vyrovnala. Do konce druhé třetiny se stav změnil ještě jednou, když se před brankou hostů prosadil Milan Zatloukal. V poslední třetině se snažili hlavně Pražané, ale ani jejich střely přesností neoplývaly a paradoxně skórovali ve 48. minutě domácí Řezáčem. Hostům se podařilo využít teprve dvou velmi hrubých chyb přerovské obrany v předposlední minutě. Na konečných 5:3 upravili Filip a Vosyka. Před 1200 diváky řídili utkání rozhodčí Kopásek - Potsch, Unzeitig. Vyloučeno bylo po 7 hráčích z obou klubů, dvakrát Meo pykajícím soupeřům trest zkrátilo. Meo se vrátilo na 7. místo a mělo 37 bodů.

43.kolo   5. dubna 1984
Opava – Meochema   5 : 2

Podobně jako v minulém zápase, i tentokrát začalo Meo dobře a bylo celou první třetinu lepší než jeho soupeř. Vytvořilo si daleko více šancí a jednu z nich proměnil v 9. minutě Karolák. Tři minuty před první sirénou zvýšil vedení Meochemy na 0:2 Stuchlík. Také začátek druhé třetiny mělo pod kontrolou ještě Meo a vytvořilo si tři sólové nájezdy, nedokázalo však už žádný využít. Naopak, pomalu se začalo z ledu jakoby vytrácet a ve 33. minutě vstřelil za domácí tým kontaktní gól Jelen. Opavští se dostali do hry a brzy zcela ovládli ledovou plochu. Vše dokonala druhá přestávka. Přerovácí se před ní ještě dokázali celkem dobře bránit, po nástupu do třetí třetiny však zcela odpadli a během 10 minut Opava vstřelila 4 góly. Hned po dvou minutách třetí třetiny vyrovnal Pělucha a o tři minuty později skóre otočil Troják. Jen o minutu později zvýšil už na 4:2 P.Vimmer. Hostům nepomohla ani výměna gólmanů, když Gáje vystřídal Foldyna. O všem definitivně rozhodl ve 49. minutě Pělucha. Až do konce zápasu se už Meo nevzpamatovalo a na svého soupeře nestačilo. Příliš se však nepředvedla ani rozhodcovská trojice. Před 600 diváky řídil zápas rozhodčí Kopásek, který měl na hosty daleko přísnější metr (vyloučeno 4:6), nepřesní byli i čároví rozhodčí Frais a Horák. Dvě přesilovky využila jen Opava. Meochema zůstala sedmá se 37 body. Na vyšší pozici už neměla nárok, na udržení aktuální sedmé ji stačila v posledním zápase s Vimperkem i remíza.

Smutná tečka za sedmou sezónou v I.NHL

V průběhu sezóny si Meo zažilo několikrát velké výkyvy ve svém výkonu, ale asi s nejvíce zápornými pocity za celou sezónu odcházeli přerovští fanoušci domů po posledním kole doma s Vimperkem. Neodcházeli však se stejným zklamáním, jak ve druhé čtvrtině. Tehdy se mužstvo snažilo, ale nešlo to. V posledním zápase to však výrazné procento hráčů úplně "vypustilo". Zápas se tak do historie přerovského hokeje zapsal černým písmem tím, že v něm Meo za celých 8 let účasti v I.NHL prohrálo doma nejvyšším rozdílem.

44.kolo   8. dubna 1984
Meochema - Vimperk   1 : 9

Na alespoň částečnou obranu hokejistů je nutno řící, že situaci významně napomohla skutečnost, že hokejisté Vimperka přijeli doslova "za pět minut dvanáct". Už se pomalu počítalo s tím, že se utkání nebude hrát a někteří hráči se snad už i začali odstrojovat. Pak se ale začalo a někteří hráči se už nestačili potřebně "vyhecovat". Utkání odehráli bez většího zájmu a nasazení. Navíc velmi nejistý výkon s mnoha chybami podal brankář Gáj. Naproti tomu Vimperk, kterému už také o nic nešlo, se zápas snažil odehrát jako každý jiný, jeho hráči byli celý zápas útočnější, podstatně rychlejší a není proto divu, že už po 51 sekundách se po střele hostujícího Klapoucha za brankářem Gájem rozsvítilo červené světlo poprvé. Ani ne o 5 minut později zvýšil už na 0:2 Prospal, navíc dokonce při vlastním oslabení. Meochemě scházelo prakticky všechno. Kombinace, přesné přihrávky, slovo "střelba" na vimperskou branku se snad nedá při popisu utkání ani použít. A tak počet gólů v přerovské síti sice zvolna, ale velmi nebezpečně narůstal. Ve 21. a 34. minutě uspěl vimperský Pulkráb, mezitím ve 26. minutě Pitel. Po dvou třetinách za stavu 0:5 už zimní stadión, v němž doslova trpělo 1000 diváků, značně prořídl. Sotva se hráči vrátili z šaten, po akci Melichara to bylo už 0:6. Zbývající góly vstřelili ve 49. minutě Konzar, v 57. minutě Vovárka a v 59. Vopátek. Jediný přerovský gól padl pouhých 21 sekund před koncem a to ještě s velkým přispěním hostujícího obránce. V oficiálním zápisu byl gól připsán Milanu Zatloukalovi. Utkání řídila trojice Stařinský - Moravec, Vaculka, bylo vyloučeno na 2 minuty 18 hráčů (10:8), pětiminutovým trestem byl potrestán přerovský Ovčáček. Žádná přesilovka nebyla nikým využita, v oslabení jednou skórovali hosté.

Zápas s Vimperkem měl dohru

Asi týden po zápase zveřejnilo vedení hokejového oddílu HC LMCH Přerov na stránkách regionálního tisku zprávu, v níž sdělilo, že několik hráčů bylo za velmi špatný přístup k poslednímu zápasu s Vimperkem potrestáno pokutami a 4 hráči byli vyřazeni z kádru. Oficiální zpráva bližší podrobnosti sice neuvedla, ale podle dostupných informací šlo vesměs o hráče, kteří přišli do Přerova z jiných klubů a zvažovali po sezóně odchod. Z odchovanců nebyl vyřazen nikdo.

Konečné umístění Přerova bylo pro všechny velkým zklamáním

I přes převážně nepříznivé výsledky v závěrečných kolech Meo zůstalo na celkovém sedmém místě tabulky. Umístění však bylo pro všechny velkým zklamáním, navíc značně umocněné výsledkem závěrečného kola a bylo patrné prakticky všude. Regionální tisk se po sezóně omezil na "Ohlédnutí po skončené sezóně", v němž uvedl několik statistických údajů. Ty jsou všechny obsaženy v níže uvedené statistice, kterou jsme si však museli z dostupných dat ještě alespoň trochu rozšířit. Nějaké zhodnocení sezóny trenéry či vedením, jak to bývalo zvykem v minulosti, jsme tentokrát v regionálním tisku hledali marně.

12. Ml.Boleslav  22    4   1   17   49:109   9

Ještě výraznějších rozdílů ve výsledcích dosáhla Meochema v jednotlivých čtvrtinách soutěže, ve kterých její výkony působily opravdu jako den a noc :

1     Měsíček Radek

Nejlépe asistujícím útočníkem byl Jaroslav Luzar se 17 asistencemi, za ním Jaroslav Stuchlík – 15 asistencí. Nejlépe asistujícím obráncem Stanislav Svozil s 15 asistencemi. Všechny zápasy odehrál pouze Jaroslav Řezáč a Stanislav Svozil, pouze v jediném chyběl Jaroslav Luzar, ve dvou Jaroslav Stuchlík. Podrobnější statistiky hráčů se nám bohužel nepodařilo získat.

Třetiny :

Pokud bychom měli porovnat jednotlivé třetiny, těžko tentokrát hledat z pohledu Meochemy nejúspěšnější. Ze statistik je ale zřetelné, že nejnudnější bývaly první třetiny, kdy padalo nejméně gólů jak do branky, kterou Meo bránilo, tak i do té, na níž útočilo. S postupujícím časem góly začaly padat častěji a nejzajímavější bývaly naopak třetí třetiny, v níž padalo až o polovinu gólů více než v úvodních částech zápasů :

1. třetina      14   13   17    38:47
2. třetina      18    7   19    48:63
3. třetina      13   10   21    62:67

Návštěvnost :

Návštěvnost na přerovském zimním stadionu klesla oproti předchozí sezóně v průměru o 500 diváků na zápas. Celkově navštívilo na přerovském zimním stadionu zápasy Meochemy 39750 diváků, což činí průměr asi 1800 diváků na zápas. V průběhu soutěže se navíc výrazně měnila. V 1. čtvrtině navštěvovalo zápasy v průměru 2425 diváků, ve druhé čtvrtině ani ne půlka (1160). Třetí čtvrtina přitáhla diváky do hledišť zpátky (2233), ale v poslední opět výrazně poklesla (1200). Nejvíce lidí se přišlo podívat 27. října 1983 na hanácké derby s Morou (4000), hned za ním by se umístil duel s Kladnem 6. října 1983, který přišlo shlédnout 3600 diváků. Naopak nejméně přitažlivé byly zápasy v době největší krize, když na utkání s Ústím nad Labem se přišlo podívat 8. prosince 1983 jen 1000 lidí, stejný počet dorazil i o týden později na zápas s Hradcem Králové a na poslední zápas s Vimperkem. Venku se přišlo na Meo podívat nejvíce lidí tradičně na obě derby v Olomouci ( 11. prosince 1983 - 4000 diváků a 29. března 1984 – 3500 diváků), z ostatních týmů na Kladně 20.listopadu 1984 – 3200 diváků. Nejméně přitažlivé byly zápasy Meochemy v miliónové Praze, kde se přišlo na oba zápasy s Přerovem podívat jen 200 lidí. Průměrná návštěvnost venkovních zápasů Meochemy byla 1450 diváků na zápas, což je o 250 diváků méně než v předchozí sezóně.

Přesilovky – oslabení :

V celé soutěži bylo Přerovu uděleno 234 dvouminutových, 6 pětiminutových a 1 osobní desetiminutový trest. Ve svých přesilovkách vstřelilo Meo 32 gólů (nejvíce jich dalo Chomutovu – 7, nejméně Ústí a Olomouci po jednom) a inkasovalo 4, při svých oslabeních 5 gólů dalo a 41 inkasovalo (nejvíce od Kladna – 9, nejméně od Ústí a Slávie shodně po jednom).

Nejvíce trestaným hráčem Přerova byl útočník Jaroslav Stuchlík s udělenými 45 trestnými minutami, z obránců Petr Ovčáček (39 minut). Naopak nejslušnějším hráčem Meochemy byl útočník Jiří Kalvoda – pouhé 4 minuty, z obránců Luděk Chytil (14 minut).

Dosažená umístění Meochemy v jednotlivých ročnících I.NHL :

1977-1978 :    10. místo                     41 bodů   (44 záp.)  skóre  136 : 136
1978-1979 :     9. místo                     39 bodů   (44 záp.)  skóre  117 : 136
1979-1980 :     5. místo    (ve sk.B)        43 bodů   (44 záp.)  skóre  157 : 140
1981-1982 :     1. místo    (ve finál.sk.)   54 bodů   (40 záp.)  skóre  169 : 137

Prolínací soutěž o postup do nejvyšší souteže :

Kvalifikace o 1.ligu v této sezóně přinesla jednu velkou novinku. Vítězové I.ČNHL a I.SNHL poprvé nehráli kvalifikaci jak v minulých sezónách na tři nebo čtyři vítězné zápasy. Prvoligové týmy si vydupaly před sezónou na svazu možnost se ještě dodatečně zachránit před sestupem právem se zúčastnit kvalifikace o 1.ligu a celé to zdůvodňovaly tím, že do první ligy se vždy po roce vrací stejně ten, co z ní předtím spadl a že zbytečně ztrácí jeden rok. Že je tedy spravedlivé, aby poslední tým první ligy hrál o záchranu s prvními týmy 1.NHL, které tak prý musí prokázat, že jsou lepší jak prvoligové. Tento typ kvalifikace byl nazván „prolínací soutěží“, později se zažilo slovo „baráž“. Hrála se prozatím jen mezi 1.ligou a 1. NHL. Do nižších soutěží se dostala až mnohem později. Na prolínací soutěž doplatilo Kladno, které skončilo tehdy druhé :

1. Škoda Plzeň          4  3  0  1   14:14   6
2. Poldi Kladno         4  1  2  1   14:11   4
3. Plastika Nitra       4  0  2  2    8:11   2
Z první ligy tudíž nikdo nesestoupil a Kladno zůstalo i pro další sezónu v I.NHL. Tento výsledek prolínací soutěže udělal velkou radost Mladé Boleslavi, která se tím pádem zachránila v I.NHL.

Dnešním dílem jsme dokončili vyprávění o již sedmém ročníku účasti TJ LMCH Přerov ve druhé nejvyšší hokejové soutěži a zbývá už projít jen posledním osmým. Zahájíme to v příštím díle, který na našich stránkách najdete jako vždy ve čtvrtek.