Vzpomínky na I.NHL - Díl 52 Osmé kolo bylo pro Meo vrcholem sedmé sezóny

P ř e r o v - V říjnu 1983 se Meochemě velice dařilo, naprostou většinu zápasu vyhrála a patřila mezi nejlepší. Po získání cenného vítězství nad favorizovaným Kladnem zvládla v osmém kole i hanácké derby s konkurenční olomouckou Morou, která byla od samotného začátku v čele a prohrála do té doby jen jeden zápas. Úspěch v tomto zápase vynesl Meo na 2. místo a za vedoucím Kladnem bylo jen o skóre. Pak se však vše zlomilo a nastala 14 kolová krize, během níž Meo nevyhralo jediný zápas a uhrálo jen čtyři remízy.

Díl 52 – Osmé kolo bylo pro Meo vrcholem sedmé sezóny

Po úvodních 5 kolech I.ČNHL 1983-1984 bylo Meo se 7 body na třetím místě její tabulky. Dnes si budeme povídat o zbývajících šesti zápasech první čtvrtiny této soutěže.

Situace po 5. kole

Po pátém kole byla situace na čele tabulky velmi zajímavá. Na prvním místě byli naši hánáčtí konkurenti Mora Olomouc. Ta do té chvíle totiž neztratila ani jediný bod. Stalo se tak teprve v následujícím 6.kole, v němž měla před sebou zápas na ledě čtvrtého celku, kterým byla Opava. Na jejím ledě Mora prohrála 5:3. Favorit soutěže Kladno se chytil sice až ve třetím kole, ale už rozdával debakly na počkání. Všechny zápasy vyhrál nejméně o 5 gólů, Chomutov porazil dokonce 15:0! Dral se už tudíž mezi nejlepší a byl aktuálně druhý. V prvním kole uhrál doma s Vimperkem jen bod a Meo bylo jediné, které ho za 5 kol prozatím dokázalo porazit. Mělo tedy stejný počet bodů jako exligové Kladno a vítězné tažení obou celků pokračovalo i dále.

6.kolo   20. října 1983
Meochema – Mladá Boleslav   5 : 1

Mladá Boleslav byla před zápasem na pátém místě a na Meo ztrácela jediný bod. Meochema zahájila zápas před 1750 diváky drtivým náporem. Hosté se ještě nestačili pomalu ani rozkoukat a Luzar je překvapil přesnou střelou za záda jejich brankáře Starého. Sotva po dvou minutách zvýšil na 2:0 Šivic a Meo si se soupeřem hrálo jako kočka s myší. Když v 7. minutě vstřelil třetí přerovský gól Stuchlík, hostující gólman Starý odstoupil ze hry a jeho post zaujal brankář Kavan. Ani on si však ještě téměř nesáhl na puk a jeho celek při vyloučení inkasoval už počtvrté. To se psala teprve devátá minuta a do zápisu o utkání se gólem zapsal Vavruša. Tlak Přerova vydržel prakticky až do konce první třetiny, další branky však již přidat nedokázal, náhradní mladoboleslavský gólman se dobře rozchytal. Ve druhé třetině se Meo nechalo ukolébat poměrně vysokým vedením a citelně polevilo. I přesto mělo hru ve své moci a své soupeře do větších šancí nepouštělo. Zlepšení hry ze strany Přerova přišlo až po druhé přestávce. Hrálo opět v plném tempu a další úspěch na sebe zákonitě nenechal dlouho čekat. To ve 46. minutě zvýšil už na 5:0 Luzar. Hosté, kteří do té doby byli hodně pasivní zvýšili snahu a pokoušeli se alespoň zabránit debaklu. Výsledek však upravili už jen jediným gólem, který vstřelil v 52. minutě Jupsa. Přesvedčivým vítězstvím si Meo pojistilo třetí místo a mělo 9 ze 12 možných bodů. Stejně jako Kladno, které vyhrálo už 4.zápas za sebou opět uštědřeným debaklem. Utkání řídila trojice brněnských rozhodčích Bubeníček - Machač, Postránecký, z nichž předevšim hlavní se svým výkonem určitě chlubit nemohl. Dvouminutovými tresty potrestal 6 přerovských a 5 boleslavských hráčů, hostům navíc poslal odpočívat na trestnou lavici na 10 minut Prokeše, který i přes nesportovní chování byl paradoxně vyhodnocen nejlepším hráčem hostů. Za Meo získal tuto cenu autor dvou gólů Luzar.

7.kolo   23. října 1983
Hradec Králové - Meochema   1 : 3

Hradec Králové byl většinou týmů považován před zahájením soutěže za jednoho z jejích favoritů. Úvod se mu však nevydařil, v prvních třech kolech prohrál, když úvodní dva zápasy hrál venku, třetí doma se suverénní Olomoucí. První bod získal až ve čtvrtém kole a zahájil rovněž sérii vítězných zápasů. V předchozím 6.kole dokonce rozdrtil Vimperk na jeho ledě 0:7! a byl šestý. Meo se ho však neleklo ani tentokrát. Hodně mu pomohlo to, že poprvé skórovalo už po 72 sekundách z hole Stuchlíka. Podávalo velmi dobrý výkon ve všech řadách, zvláště v té obranné. Hradečti se sice před přerovskou branku dostávali často, jejich snaha v poli však byla zcela marná. Mušku měli značně vychýlenou a pokud se trefili přesně, Meochemě pomáhalo často i štěstí. Vyrovnat se tak domácím podařilo až ve 23. minutě při jedné ze svých přesilovek. Stejnou zbraň však dokázalo dvakrát využít i Meo. Nejdříve hned po dalších 3 minutách Řezáč a ve 33. minutě Stuchlík. Téměř celá třetí třetina se odehrála v obranném pásmu Přerova. Meo se stáhlo do ulity a vybojované dvoubrankové vedení se snažilo za každou cenu udržet. Dařilo se mu to a s postupujícím časem v domácím týmu rostla nervozita. Díky ní opět klesala přesnost jejich střel. Na stavu už se tudíž nic nezměnilo. Utkání řídil před 3200 diváky velmi dobře pražský rozhodčí Filip. Na čarách mu asistovali Novák a Duba. V zápase bylo vyloučeno z obou týmů po 5 hráčích. Jak jsme již naznačili, Meo využilo dvě přesilovky, Hradec jednu.

Dvacáté třetí hanácké derby s Olomoucí

V osmém kole čekal Meochemu další těžký soupeř. Jeho odvěký největší rival olomoucká Mora byla stále na 1. místě. Za prvních 7 kol stejně jako Meo a Kladno prohrála pouze jednou, na rozdíl od nich však další bod prozatím neztratila. Před zápasem tudíž měla před nimi jednobodový náskok. Ve své sestavě měla několik nových hráčů, kterým se v úvodních kolech velmi dařilo. Statistické údaje z předchozích derby mluvily více pro Moru (z pohledu Meo 7-5-10 skóre 57:66), v posledních dvou sezónách, které byly pro Meo zatím nejúspěšnější, však byla vzájemná bilance téměř vyrovnaná (z pohledu Meo 3-2-3 skóre 21:22). Nyní se ale hrálo v Přerově, který zatím hrál letos také dobře a o něco více se tudíž věřilo spíše Meochemě. Pokud by se ji to skutečně podařilo, Moru by přeskočila a při troše štěstí, které by obralo aspoň o bod Kladno, by se mohla v tabulce dokonce usadit na čele.

8.kolo   27. října 1983
Meochema – Olomouc   3 : 1

Divácká návštěva byla na standardní úrovni hanáckých derby, zápas navštívilo 4000 diváků. Oba týmy nastoupily v kompletních sestavách, za hosty hrál navíc i známý ligový hráč Santarius, který měl z Gottwaldova povoleno v Olomouci hostování. Úvodní minuty patřily hostujícímu celku. Byli podstatně útočnější a střelecky lépe disponovanější. Jejich přechod z obranného pásma do útočné třetiny byl velmi rychlý a zakončován přesnou střelbou. Tlak Mory byl z počátku tak výrazný, že přerovský gólman Gáj už po osmi minutách měl zaznamenáno 9 zásahů, zatímco jeho protějšek pouze jeden jediný. Podával však skvělý výkon a především díky němu se Mora a její příznivci žádného gólu přitom nedočkali. Poté se Meo už začalo přeci jen lepšit a než zahoukala poprvé siréna, hru zcela vyrovnalo. Stav zůstal ale prozatím bezbrankový. Ve druhé třetině přešlo Meo do velkého náporu, zpřesnilo souhru a podstatně přidalo na rychlosti. Výsledkem byly po 6 minutách dva góly. Nejdříve Veselého, po dalších dvou minutách přidal další Kalina. Za stavu 2:0 se hrál velmi bojovný a pohledný hokej, který se divákům musel líbit. Ve 39. minutě se Moře podařilo přeci jen snížit na 2:1 zásluhou Kouřila a tak o všem se mělo rozhodnout až v závěrečné třetině. V ní si vyvinuli olomoučtí velký tlak a vytvořili si hodně šancí, tyto však nedokázali proměnit jednak díky nepřesné mušce a to co až k brance prošlo s velkým přehledem likvidoval přerovský gólman Gáj. Domácí hráli v posledních deseti minutách dost takticky a když se v 55. minutě podařilo Šivicovi opět vrátit Meochemě dvoubrankové vedení, zbytek zápasu už patřil Přerovu. Bylo to jedno z nejslušnějších derby, které se na přerovském zimním stadionu hrály. Utkání řídil jako hlavní rozhodčí Kopásek z Holešova, který vyloučil po dvou hráčích na obou stranách, čáry hlídala brněnská dvojice Vaculík - Potsch. Ojedinělých početních výhod nedokázal využít žádný z týmů. Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni z přerovských hráčů Svozil, z olomouckých již výše zmíněný Santárius.

Meo po 8. kole jasně "září", bohužel dosáhlo už "zenitu"

Výhra nad konkurenční Morou přinesla Meochemě velký úspěch. Vedoucí Moru připravila o "trůn" a dokonce ji stačila i "předběhnout". V tabulce postoupila už na 2. místo. Na to zcela vedoucí bohužel nikoliv, Kladno o bod nepřišlo a pokračovalo dále v přídělů debaklů svým soupeřům. Díky Přerovu se teprve v tomto kole vyšplhalo na nejvyšší pozici. Třebaže bylo Meo druhé, bylo to velmi obdivované umístění. Jednak Přerovu se na toto umístění před sezónou příliš šancí nedávalo, ale navíc oba do té doby vedoucí týmy dokázalo Meo porazit. A Kladno dokonce zatím jako jediné! Takto vypadal pohled ne tabulku po 8.kole, kdy bylo Meo nejvýše :

12. Slávia Praha     8    1    1    6    23:40     3
Bohužel tímto kolem se vše příznivé najednou jakoby zlomilo. Meochemě se najednou přestalo zcela dařit a zapadla do těžké krize, v níž se "topila" dlouhých 14 kol. Za celou tuto dobu uhrála jen čtyři remízy, ostatní zápasy prohrála. Z úspěšného druhého místa se začala v tabulce velmi rychle propadat.

9.kolo   30. října 1983
Slavia Praha - Meochema   4 : 1

Porážka v Praze na Slávii musela Meochemu hodně mrzet. Slávia Praha byla od prvního kola na samém dně tabulky, za prvních šest kol nedokázala získat ani jediný bod. V posledních kolech však hrála velmi obětavě a své soupeře dokázala zaskočit. A mezi nimi i Meochemu. Přerovským hráčům nešla sice upřít snaha, jejich hra však postrádala moment překvapení. Domácí dokázali své šance přesněji zakončit a tak se v 15.minutě zásluhou Žáka ujali vedení 1:0. Obraz hry se nezměnil ani po přestávce a Slavia ve 27. minutě Buriánem zvyšila už na 2:0. Meo si slušné šance také vytvářelo, ale tentokrát se k ní štěstěna otočila zcela zády. Třikrát už domácí gólman v zápase kapituloval, ale vždy mu pomohla některá z tyčí jeho svatyně. A když v 55. minutě vstřelil před prázdnými tribunami, v nichž sledovalo zápas sotva 200 lidí, třetí gól Filip, bylo o vítězi prakticky rozhodnuto. Stuchlik sice v 58. minutě čestný gól Meochemy přeci jen dal, ale konečný výsledek 4:1 pečetil pár sekund před závěrečnou sirénou slávistický Hňup. Rozhodčí Váša - Ryčl, Šejda byli na hráče poměrně "hodní", hráči obou celků usedli na trestnou lavici jen dvakrát. Své tresty si byli nuceni odsedět celé. Zbytečná porážka postavením v tabulce rychle zamíchala. Slávia se odrazila ode dna hned o dvě příčky a Meo spadlo zpátky na 3. místo.

10.kolo   3. listopadu 1983
Meochema – Opava   1 : 5

Zápas s Opavou nezačalo Meo sice špatně, v úvodních 8 minutách si vytvořilo nápor a vypracovalo si i několik slušných šancí. I tentokrát však neskončily gólem a čtvrtá Opava, mající před zápasem stejný počet bodů jak Meo, převzala iniciativu. Byla hokejově lepší po všech stránkách, její hra vynikala rychlostí, přesnou kombinací i důrazným zakončováním akcí. Díky tomu ve 14.minutě otevřel skóre Führich a o 2 minuty později jej doplnil jeho spoluhráč Dobruš. Domácím naopak zcela chyběla souhra, vázla kombinace a pokud si nějakou šanci dokázali vytvořit, s přehledem dokázal všechny mařit opavský gólman Bolek. Přerov nevyužil ani 35sekundovou přesilovku 5 na 3. Obraz hry se nezměnil ani ve druhé třetině a svou výraznou převahu vyjádřili opavští opět i gólově zvláště ve druhé půli 2.třetiny. Po dvou třetinách a dalších třech opavských gólech z holí Dobeše (32.m.), Raděviče (38.m.) a Heisera (39.m.) už na výsledkové tabuli svítilo skóre 0:5 a bohužel plně vystihovalo předváděnou hru. Před poslední třetinou provedl domácí tým v sestavě jisté korektury, viditelně přidal, zlepšil kombinaci a zvýšil nasazení. Opava se stáhla před svou branku a pokoušela se jen o rychlé brejky. Skórovat se sice Meochemě podařilo už ve 45.minutě, ale regulérní gól nebyl uznán. Zvýšená aktivita se tak domácím zúročila až v 52.minutě zásluhou Zatloukala. I zbývající minuty patřily sice Přerovu, ale hostující gólman Bolek byl už k nepřekonání a zaslouženě byl vyhlášem nejlepším hráčem Opavy, na přerovské straně Gereš. 1500 diváků tak odcházelo domů zklámano nejen výsledkem, ale i předvedenou hrou. Utkání řídili rozhodčí Stařinský - Horák, Maiwalder. Vyloučeni byli dva domácí a pět hostujících hráčů, jednu přesilovku využili hosté. Pokles tabulkou pokračoval. Meo už bylo čtvrté a na "záda" už ji dýchala Karviná i Ingstav Brno.

11.kolo   6. listopadu 1983
Vimperk - Meochema   4 : 1

Vimperk patřil už v předchozí sezóně mezi slabší celky finálové skupiny a třebaže posílil před sezónou několika českobudějovickými hráči, nijak mimořádně se mu zatím nedařilo ani v sezóně 1983-1984. Už hrál doma 4 utkání, žádné dosud nevyhrál. Velmi dramaticky to vypadalo i v zápase s Meochemou. První dvě třetiny byly velmi vyrovnané s šancemi na obou stranách. Jak vimperský brankář Bodlák, tak přerovský Gáj byli ozdobami zápasu a že po dvou třetinách svítil na tabuli fotbalový výsledek 1:1, bylo především jejich zásluhou. První kapituloval v 8. minutě Gáj, když se před ním dokázal prosadit Vokatý. Krátce po začátku druhé třetiny ve 23.minutě se Luzarovi podařilo zaslouženě vyrovnat, ale stav 1:1 se žádnému z týmů až do druhé sirény nepodařilo změnit. Čtvrtina celého šumavského městečka, která přišla své borce povzbudit (1400 diváků) však ve třetí třetině hnala domácí tým neustále do útoku a ten začal hosty nasazením a bojovností přeci jen převyšovat. Dokázal využít tří hrubých chyb Meochemy v obraně a góly Pulkrába (43.m.), Konzala (48.m.) a Klaboucha (58.m.) rozhodl o svém prvním domácím vítězství 4:1. Utkání rozhodoval jako hlavní rozhodčí Šlouf, který vyloučil celkem 11 hráčů (4:7), na čarách asistovala dvojice R.Veselý, Bauer. Jeden z trestů skončil oběma týmům předčasně.

Zápasem ve Vimperku skončila úvodní čtvtina celé soutěže. Celkově se Meo drželo zatím na 4. místě se ziskem 13 bodů, což by před sezónou bylo jistě považováno za úspěch. Neúspěch v posledních třech utkáních už však naznačoval, že něco není v pořádku. Po zářivých osmi kolech přerovská hokejová veřejnost věřila, že z ledů celků ze dna tabulky Meo nějaké body přiveze a poradí si i doma s Opavou. Jak se vyvíjela soutěž v dalších kolech si ale povíme zase až příští čtvrtek.