Vzpomínky na I.NHL - Díl 50 Meo si šesté místo udrželo

P ř e r o v – Ve druhé polovině února 1983 se ve všech skupinách I. NHL začalo dělat jasno. Ve finálové skupině až příliš brzy, protože vítězem se už dvě kola před koncem soutěže stala olomoucká Mora. Předposlední kolo se díky tomu hrálo doslova na půl plynu a bylo poznamenáno extrémně nízkými návštěvami. Nikomu už o nic nešlo, hokeji navíc konkurovalo televizní fotbalové utkání. Nejvíce diváků se přišlo tehdy v I. NHL podívat u nás a i zde jich bylo pouhých šest set. K předčasnému rozuzlení bohužel přispělo ve 37. kole i hanácké derby na ledě Přerova, které Meo sice dobře začalo, ale nakonec nezvládlo. I přes určitý pokles výkonnosti ve zbývajících zápasech si Přerov v závěrečné tabulce finálové skupiny udržel 6. místo, což odpovídalo představám, které vedení klubu mělo.

Díl 50 – Meo si šesté místo udrželo

Čtyři kola před koncem finálové skupiny I.ČNHL 1982-1983 bylo Meo se 44 body na šestém místě její tabulky. Dnes dokončíme vyprávění o ročníku 1982-1983.

Situace v boji o titul Přeborníka ČR

Zatímco v předchozím roce byl boj o titul Přeborníka ČR dramatický takřka až do poslední chvíle, tentokrát se situace 4 kola před koncem ukazovala již téměř jasná. Olomouc se již probojovala ze spodní části tabulky až do čela soutěže a ve finálové skupině byla zcela suverénní. V tabulce vedla o dva body před Ústím nad Labem, na Ingstav Brno a Hradec Králové měla náskok už tří bodů. Velmi znepříjemnit situaci ji mohlo ještě Meo, které s ní mělo odehrát na svém ledě hanácké derby. O formě všech týmů nejlépe vypovídala tabulka sestavená jen ze zápasů finálové skupiny :

Dvacáté druhé hanácké derby s Olomouci

Olomouc už byla sice první, ale Přerov byl soupeřem, který ji mohl ještě pořádně „zavařit“. Na rozdíl od jiných klubů, totiž hrál poctivě i ve finálové skupině a třebaže mu už dlouho o nic nešlo, neprohrál už pět zápasů za sebou. S Morou se navíc hrálo vždy o prestiž, takže i když motivace obou klubů se nedaly srovnávat, určitě nehrozilo, že by Meo zápas svému nesmiřitelnému rivalovi kamarádsky nechalo. Už v předchozím zápase ale jeho výkon naznačoval, že svůj zenit sezóny už má asi za sebou. Přestože ze všech čtyř derby s Olomoucí mělo toto nejmenší návštěvu, přišlo se zvláště díky zvýšenému množství olomouckých fanoušků podívat na zápas stále velmi hodně diváků (3800).

37.kolo      23. února 1983
Meochema - Olomouc      1 : 4

Meo nastoupilo opět v nestabilních formacích, oslabeno o nemocného Leksovského i Stuchlíka, který se zranil v předchozím utkání s Chomutovem. I samotný zápas vypadal z počátku podobně jako ten o čtyři dny zpět. Přerovu znovu nescházelo nasazení a snaha, v úvodu utkání měl dokonce převahu a neustále ohrožoval olomouckou svatyni, avšak opět selhala koncovka. V polovině úvodní třetiny se však začala hra vyrovnávat a v 11. minutě se po chybě domácí obrany ujali hosté po střele Macha vedení 0:1. Mora začala stupňovat tlak, ale domácího brankáře Foldynu již do konce první periody nepřekonala. Co však nestihla do první přestávky, si zcela vynahradila i s úroky hned po jejím skončení. Během 21. minuty totiž zasadila Přerovákům asi rozhodující úder v podobě dvou slepených gólů Hložka a Holuba na 0:3. Brankář Foldyna se raději nechal vystřídat, zápas pak dochytal Gáj. Utkání bylo poté hodně ovlivněno častým vylučováním (vyloučení 10:7, navíc Řezáč 10 min osobní trest, bez využití), ve 30. minutě se muselo Meo dokonce bránit oslabení 3 na 4. S postupem času také mělo znovu více ze hry, ale i přes velký tlak a snahu se jeho hráčům snížit nepodařilo. V úvodu posledního dějství si nápor Meochemy vynutil ve 42. min faul hostů při vyložené šanci Přerova a hlavní rozhodčí Kolář (na čarách Jašek a Frais) skřížil ruce nad hlavou. Ničajevský však trestné střílení nevyužil. O dvě minuty později už vedla Mora po gólu Macha o čtyři góly a jen slabou náplastí pro domácí byl gól Šaška ve 48. minutě. Více však už Meo nedokázalo a Moře podlehlo v poměru 1:4. Zůstalo se 44 body na 6. místě.

Mora utíká svým pronásledovatelům

Olomouci přišla výhra velmi vhod. Třetí Hradec Králové, mající na Olomouc ztrátu tří bodů, hostil totiž doma druhé Ústí a poslal ho domů s tvrdým výpraskem 10:0, když hosté shořeli především ve druhé třetině (7:0). Mora si tak zvýšila náskok už na tři body a pokud by ji výsledky přály, mohla se stát už po dalším kole vítězem soutěže. A to ji čekala doma už odevzdaná Opava.

38.kolo      27. února 1983
Mladá Boleslav - Meochema      1 : 2

Mladá Boleslav byla už mnoho kol s pouhými 35 body poslední a už 5 kol za sebou nevyhrála. Vidina blízkého konce soutěže již ale bohužel začala výrazně doléhat i na hráče Přerova a tak po celé úvodní dvě třetiny vidělo 400 diváků sotva průměrný hokej. Celých 36 minut čekali diváci marně na nějaký gól. A nebylo divu, vyložených šancí bylo jako šafránu na obou stranách. Teprve 4 minuty před koncem druhé třetiny otevřel skóre uzdravený Leksovský. Úroveň hry se zlepšila teprve v poslední třetině. Už v její druhé minutě se podařilo zvýšit Šnáblovi na 0:2. S dobře se vyvíjejícím skórem se hosté spokojili a soustředili se spíše na obranu. Převahu tak získala Boleslav, více než jeden gól z hole Musila v 56. minutě z ní však nevytěžila. I tomu musela navíc pomoci přesilová hra, kterých hráli domácí podstatně více než Meo (vyloučení 2:7, využití 1:0). Utkání rozhodovalo trio Jícha – Kašpárek, Stejskal. Meo, mající 46 bodů se sice i přes vítězství z 6. místa neodpoutalo, ale zároveň si zajistilo, že už nebude horší.

Mora se stala už dvě kola před koncem vítězem soutěže

Olomouc to nakonec s Opavou sice tak jednoduché neměla, jak se původně zdálo, protože o svém vítězství 3:2 rozhodla až v poslední třetině, jenže čtvrtý Ingstav porazil doma druhý Hradec Králové (2:1) a Ústí ztratilo doma další bod po remíze s předposledním Chomutovem (4:4). Trojice Ústí nad Labem, Hradec Králové a Ingstav Brno tak měla shodně 50 bodů, zatímco Mora jich měla už o 5 více a mohla tedy slavit. Dlouho byl už znám i vítěz slovenské I. NHL (podle očekávání Dukla Trenčín).

39.kolo      2. března 1983
Meochema - Ústí nad Labem      3 : 3

Všechny hlavní otazníky finálové skupiny I.NHL 1982-1983 již byl vyřešeny, zápasu konkurovala v televizi i kopaná , takže na hokej se vydali z věrných fanoušků už jen ti nejvěrnější. V Přerově to bylo pouhých 600 diváků a to si mohl oproti jiným městům Přerov ještě „výskat“, v Boleslavi nebo na Slávii nepřišly ani dvě stovky. Utkání Přerova s Ústím mělo svižný a pohledný úvod. Přerovu se dařily rychlé nájezdy do soupeřovy třetiny a po jednom z nich vedl ve 14. min po gólu Řezáče 1:0. Pak však svůj metr nepochopitelně velmi zpřísnil hlavní rozhodčí Čepelák (čároví Postránecký, Bubeníček) a ovlivnil tak prakticky celý zbytek zápasu. Jeho verdikty velmi znervózňovaly hráče a přenášely se pochopitelně i do hlediště. Začal vylučovat především domácí celek a to i za hokejové malichernosti (celkově 11:5, navíc přerovský Karolák a ústecký Kaltenböck 10 min OT), při hodně zákrocích hostů zůstala jeho píšťalka naopak němá, třebaže byl v jejich bezprostřední blízkosti. Dvakrát dokonce udělil domácím velmi přísné čtyřminutové tresty. Meo se do konce úvodní třetiny muselo většinou bránit v oslabení, v jejím samotném závěru dokonce v oslabení 3 proti 4. Tlak soupeřů ale naštěstí přestálo. V úvodu druhé třetiny nebylo na trestné lavici skoro místo, hrálo se celkem dlouho i 3 na 3. Na ledě zůstaly na obou stranách pouze hokejové trosky a výsledkem hry byl hokejový odvar. Během něj se ale přeci jen podařilo Leksovskému zvýšit na 2:0. V závěru třetiny však vyvinuli hosté na branku Přerova tlak a vyneslo jim to vyrovnání, když se před přerovskou brankou prosadil ve 36. minutě nejprve Košan a o tři minuty později Kaltenböck. Hra 5 na 5 byla velmi málo k vidění i v poslední třetině. Také teď se vedení znovu ujalo Meo, když ve 47. min uspěl Řezáč. Vítězství však neudrželo, v předposlední minutě vyrovnal na konečných 3:3 Svoboda. Meo zůstalo se 47 body stále na 6. místě už jen s teoretickou možností, že by se ještě posunulo výše.

40.kolo      6. března 1983
Ingstav Brno - Meochema      7 : 3

O poslední kolo již rozhodnuté I. NHL už nejevila výraznější zájem média ani diváci, v Brně jich dorazilo jen 200. Meochemě se vydařila pouze první třetina, kterou vyhrála celkem zaslouženě 1:0, gólem Kalvody z 15. min. Po přestávce už ale měli více ze hry domácí a dvěma slepenými góly Zajíce ve 23. min a Dobiáše ve 24. min zápas brzy otočili. Meochema sice ještě rychle odpověděla, protože už za minutu vyrovnal opět Kalvoda, převaha Brňanů však byla výrazná a další góly v brance Přerova rychle přibývaly. Postupně skórovali v 30. minutě Kučírek, o 4 minuty později Čikl, ve 41. minutě Zechmeister, v 51. Zajíc a v 56. min Šetek. Meo dokázalo nepříznivě se vyvíjející stav už jen zkorigovat v 54. minutě Chytilem. Zápas řídili rozhodčí Matějíček – bratři Oujezdští, vyloučili 5 hráčů (2:3, bez využití). Meo zůstalo v tabulce, která už byla také konečná, na 6. místě s celkovým ziskem 47 bodů.

1     Vavruša Ivo

Podrobnější statistiky hráčů se nám bohužel nepodařilo získat.

Ostatní známé statistiky :

Doma Meo v celé sezóně 11 krát vyhrálo, 5 krát hrálo nerozhodně a 4 krát prohrálo, mělo aktivní skóre 87:57 a v tabulce domácích zápasů obsadilo po základní části 5. místo. Venku Meochema zvítězila 8 krát, uhrála 4 remízy a 8 krát odešla poražena. V těchto zápasech měla jen mírně pasivní skóre 54:58 a v tabulce zápasů venku skončila po základní části na 4. místě. V tabulce sestavené jen z výsledků finálové skupiny by skončila na 5. místě s 19 body (7výher, 5 remízy, 6 porážek) a skórem 62:58. V domácích i venkovních zápasech finálové skupiny skončila rovněž na 5. místě, doma s 11 body, venku s 8 body.

Jak jsme psali již v předchozích dílech, Meochemě se v poměrně dlouhém období až nebývale dařily závěry zápasů a tudíž nejsilnější byla ve třetích třetinách. Ze 40 zápasů v nich vyhrála 18 krát, 15 krát remizovala a jen 7 krát prohrála, celkově v nich měla aktivní skóre 53:37. Ostatní dvě třetiny měla statisticky téměř vyrovnané. V obou vyhrála 15 krát, 11 krát remizovala a 14 krát prohrála, třetiny se lišily jen nepatrně ve skóre (první třetina 48:41, druhá třetina 40:37).

Dosažená umístění Meochemy v jednotlivých ročnících I.NHL :

1977-1978 :    10. místo                     41 bodů   (44 záp.)  skóre  136 : 136
1978-1979 :     9. místo                     39 bodů   (44 záp.)  skóre  117 : 136
1979-1980 :     5. místo    (ve sk.B)        43 bodů   (44 záp.)  skóre  157 : 140
1981-1982 :     1. místo    (ve finál.sk.)   54 bodů   (40 záp.)  skóre  169 : 137

Návštěvnost :

Návštěvnost na přerovském zimním stadionu činila za celou sezónu průměrně 2300 diváků, což bylo jen o 150 diváků méně než v předchozí sezóně. V základní části návštěvnost neustále rostla, teprve po 18 kole o něco klesla (průměr 2450 diváků), ve finálové skupině se dále mírně snížila (průměr 2100 diváků). Během ní kolísala, hodně záleželo na atraktivitě soupeře. Asi je zbytečné psát, které zápasy Přerova přitáhly nejvíce diváků. Hanácká derby navštívilo v Přerově 4100 a 3800 diváků, v Olomouci 4000 a 6000. Vynecháme-li tyto zápasy, nejvíce diváků se přišlo podívat v 16. kole základní části na Hradec Králové, který navštívilo 3500 diváků, nejméně na poslední domácí zápas sezóny s Ústím nad Labem (jen 600). Venku se mimo Olomouce přišlo na Meo podívat nejvíce lidí 6 kol před koncem finálové skupiny v Hradci Králové (4200 diváků), nejméně přitažlivé byly zápasy Meo v závěrečném kole celé soutěže na Ingstavu Brno (200 diváků). Průměrná návštěvnost venkovních zápasů Přerova činila asi 1700 diváků (což je asi o 150 více než v předchozím roce v I. NHL).

Přesilovky – oslabení :

V celé soutěži bylo Přerovu uděleno 213 dvou nebo pětiminutových trestů a 3 desetiminutové, ve svých přesilovkách vstřelil 22 gólů a inkasoval 3, při svých oslabeních 5 gólů dal (jeden dokonce v oslabení 3 na 5) a 13 inkasoval.

Kvalifikace o postup do nejvyšší souteže :

V kvalifikaci o 1. ligu se Mora Olomouc střetla s Trenčínem. Byla prakticky v podobné situaci jako Meochema o rok dříve. Trenčín byl jednoznačný favorit, který o svém přesvědčivém vítězství v I.SNHL rozhodl už mnoho týdnů dopředu, měl zkušenosti z pětileté účasti v nejvyšší soutěži. Hrálo se rovněž na 3 vítězné zápasy. Olomouc měla smůlu, že tentokrát se začínalo na Slovensku a tak protože Trenčín bez potíží postoupil 3:0 na zápasy, hrála doma jediné utkání.

Kvalifikace o postup do I. ČNHL 1983 – 1984

Jak jsme si již řekli ve 43. díle, všech deset celků, které postoupily do finálové skupiny, mělo zajištěn postup do I. NHL 1983-1984. Pro týmy, které se do ní nedostaly, to ale ještě nemuselo definitivně znamenat, že jejich cesta do I. NHL 1983-1984 je již definitivně uzavřená a v dalších letech budou hrát jen II. NHL. Musely však ve skupině o záchranu skončit na první nebo druhé pozici a poté ještě uspět v kvalifikaci. Pojem „uspět“ byl přitom zcela neurčitý, protože počet postupujících se určil až dodatečně podle toho, kdo sestoupí a postoupí do nejvyšší hokejové soutěže. Postoupit tedy mohly 1 až 3 celky. Body ze skupin o záchranu se tentokrát nezachovávaly, hrálo se od nuly.

Šlo o hodně, boje byly velmi vyrovnané : ze 12 zápasů skončily 4 remízami, 4 skončily rozdílem jediné branky, 3 rozdílem dvou a jediný zápas skončil rozdílem 3 branek. Nakonec skončila kvalifikace takto :

1. Karviná      4     1     1     19:12     9
2. DP Praha     2     3     1     14:13     7
3. Kolín        1     3     2     16:18     5
4. Jihlava B    1     1     4     16:22     3

Protože do 1. ligy postoupil slovenský celek (Dukla Trenčín), a z ní sestoupil český (POLDI SONP Kladno), do I.CNHL 1983-1984 nakonec postoupil pouze jediný celek – Karviná.

Naše vyprávění dospělo v ročníku 1982-1983 k samotnému konci. Společně jsme se prošli již šesti z osmi ročníků, v nichž TJ LMCH Přerov působilo v I. NHL. Před námi jsou už jen poslední dva, o kterých si budeme povídat opět po skončení nadcházející sezóny od dubna 2013. Všechny díly seriálu, které prozatím na našich stránkách vyšly, najdete v sekci „HISTORIE“ v odkazu „PŘEROV V I.NHL“.