Vzpomínky na I.NHL - Díl 49 Meo ještě zvedá hlavu!

P ř e r o v - Na počátku února 1983 začínala druhá polovina finálové skupiny I.NHL 1982-1983 a bylo už v podstatě jisté, že v této sezóně Meochema nejenže titul Přeborníka ČSR neobhájí, ale do závěrečných bojů o titul ani výrazněji nezasáhne. Minimální šance měly už i celky ze středu tabulky, s nimiž mělo nyní Meo hrát několik dalších zápasů. Zatímco jeho soupeři bez větší motivace už soutěž jen dohrávali, Meo nastupovalo k zápasům odpovědně. Hrálo ve všech zápasech s nasazením a jeho hra se divákům stále líbila. Návštěvnost proto v Přerově prozatím nijak výrazně neklesala. Stále se držela přibližně kolem 2000 diváků na zápas, zatímco v jiných městech kde už o nic nešlo, značně poklesla někde až na pouhou třetinu! A tak po zásluze začalo Meo šplhat o něco výše i v tabulce.

Díl 49 – Meo ještě zvedá hlavu !

V polovině finálové skupiny I.ČNHL 1982-1983 bylo Meo se 36 body stále na osmém místě její tabulky. Dnes si budeme povídat o zápasech třetí čtvrtiny finálové skupiny I. NHL 1982-1983.

Situace v boji o titul přeborníka

Reálné šance na zisk titulu přeborníka ČSR měly už jen celky horní půle tabulky. Mezi prvním a pátým celkem tabulky byly zatím jen čtyři body rozdíl, zatímco celky od šestého místa tabulky dolů již ztrácely nejméně 7 bodů. Výkonnost celků ve finálové skupině však jejich postavení příliš neodpovídala. Jednoznačně nejlepší formu měla prozatím třetí Mora Olomouc a pokud by si ji udržela, titul by ji zcela jistě neminul. Zatím však spolu s druhým Ingstavem měla na vedoucí Ústí nad Labem jednobodovou ztrátu. Čtvrtý Hradec a pátá Opava již ztrácely 4 body. Aktuální formu všech týmů nejlépe asi vystihovala tabulka sestavená pouze ze zápasů finálové skupiny :

10. Vimperk                2     0     6     17:42      4
(V tabulce není započítán výsledek zápasu Slávia Praha – Vimperk, který byl v tu dobu odložen.)

32.kolo      6. února 1983
Meochema - Vimperk      9 : 3

Sedmý Vimperk měl stejný počet bodů jako Přerov a ve finálové skupině zatím nejhorší výsledky. Kromě Přerova (ve 23. kole ve Vimperku 3:0) dokázal Šumavan porazit za dalších 8 kol už jen Opavu (doma 4:1). Meo chtělo svému soupeři tuto celkem nešťastnou porážku samozřejmě vrátit, první třetina tomu však příliš neodpovídala. Meo hokejisty ze Šumavy nejspíše podcenilo a tak v první třetině svého šumavského soupeře nijak nepřevyšovalo, hra byla zcela vyrovnaná a neměla vysokou úroveň. Skóre otevřel v 10. min Šnábl, už za dvě minuty ale bylo vyrovnáno po střele Kříže. V poslední minutě navíc skóroval vimperský Pitel a po první třetině tak Meo prohrávalo 1:2 ! Do druhé třetiny však nastoupili přerovští hráči jako vyměnění a další minuty už nebyly otázkou „kdo“ vyhraje, ale jen „o kolik“. Meo zvýšilo nasazení, hýřilo přesnou kombinací, střílelo ze všech vzdáleností a před svou branku soupeře prakticky nepouštělo. Předváděná hra brzy přinesla velmi šťavnaté ovoce. Už ve 24. minutě Meo zápas znovu otočilo ve svůj prospěch dvěma slepenými góly Ničajevského a Luzara. O další 4 minuty později už vedlo 4:2, když se u vimperské branky prosadil Leksovský. Tlak Meochemy pokračoval a ve 37. minutě zvýšil na 5:2 dorostenec Chytil. Hostům nepomohla ani 40sekundová přesilovka 5 na 3. Také v poslední třetině se vtipné útočné akce k vimperské svatyni jen valily a další góly v ní přibývaly. Přidali je hned ve 41. min Luzar a o čtyři minuty později už na 7:2 Karvai. Ostrostřelbu Přerováků nezastavil ani celkem náhodný inkasovaný gól ve 48. min z hole Pitela. Konečnou podobu 9:3 dali výsledku v 55. min Řezáč a v předposlední minutě Stuchlík. Utkání řídil jako hlavní rozhodčí Sýkora, který však nebyl příliš spravedlivý. Vyloučil sice oběma týmům přibližně stejné množství hráčů (9:8, využití 2:1, v oslabení 1:0), hrubé zákroky hostů však často přehlížel, zatímco domácí hráče vylučoval i za nepatrné hokejové prohřešky. Na čarách mu asistovali Molín a Musiálek. Utkání sledovalo 1800 diváků, kteří po úvodních rozpačitých dojmech nakonec odcházeli domu velice spokojeni. Meochema se díky vysokému vítězství konečně odpoutala od osmého místa a se 38 body postoupila o stupínek výše.

Mora se dostává poprvé do čela soutěže

V tomto kole hostila třetí Olomouc doma vedoucí Ústí nad Labem, bodový rozdíl mezi oběma soupeři činil jeden bod. Utkání proto bylo divácky mimořádně přitažlivé. Před rekordními 7000 diváky se hrál hokej vynikající úrovně a nakonec hlavně díky svému brankáři Blažkovi Olomouc vyhrála 3:0. Protože druhý Ingstav zaváhal v poslední Mladé Boleslavi (6:3), dostal se poprvé náš hanácký rival do čela soutěže.

33.kolo      9. února 1983
Opava - Meochema      1 : 5

Ještě 27.1.1983 byla po 30. kole Opava čtvrtá se 40 body a na prvního ztrácela pouhé dva body. Jenže po dvou porážkách venku (v Hradci Králové 6:4 a Chomutově 2:1) klesla na 5. místo a vedoucí celek jí utekl na rozdíl 5 bodů. Pokud ještě chtěla Opava zasáhnout do bojů o titul, nesměla s Přerovem zaváhat. Nad Meochemou však v této sezóně ještě nevyhrála a ta podala velmi dobrý výkon i tentokrát. Představila se značně prořídlému opavskému obecenstvu jako vyspělejší a vyzrálejší celek s velmi rychlými protiútoky i kvalitní koncovkou. Celou první třetinu byla lepší než domácí a zaslouženě se po gólech Svozila ze 6. a Karoláka z 11. minuty dostala do vedení 0:2. Po první přestávce to asi ještě Opava chtěla zkusit a podstatně přidala. Začala hrát rychleji, ale v boji o titul to byla její labutí píseň. Přerováci obětavě plnili taktické i obranné úkoly a i přes značný tlak Opavy se skóre po dalších 17 minut neměnilo. A když už k tomu ve 37. min došlo, bylo to poté, co impuls k rozsvícení červeného světla za gólmanem vyslal brankovému rozhodčímu přerovský Svozil. Po dvou třetinách tak vedlo Meo 0:3. A asi poslední „hřebíček do opavské rakve“ zatloukl ve 42. min při jednom rychlém protiútoku Šnábl. Zápas se od té chvíle jen dohrával. Skóre pak ještě oba týmy drobně poupravily, nejdříve ve 46. min domácí Fabián a v 55. min opět Šnábl. Přerov tak možná trochu nečekaně, ale zcela zaslouženě zvítězil vysoko 1:5 a domácím v jejich již hodně zarostlé cestě za titulem rozsvítil definitivně červenou. Zápas řídila trojice rozhodčích Brada – Jašek, Freis (vyloučení 5:7, využití 1:2). Třebaže Meo získalo další dva body a mělo jich už 40, zůstalo stále sedmé.

Opava zcela odpadla

V Opavě ve druhé půli ledna chodily na zápasy ještě skoro čtyři tisíce diváků (Ingstav 3800, Olomouc 3500). Ti však po výše zmíněných dvou porážkách venku přestali v postup věřit a na Meo jich nyní přišlo už sotva 1300. A po něm jich už nechodilo ani tisíc. Stejně jako diváci odpadli totiž i opavští hokejisté. Přerovu už sice také o nic nešlo, ale hrál nadále celkem dobře, zatímco Opava po prohře s Meochemou zbytek sezóny již úplně vypustila. Až do konce soutěže už nevyhrála jediný zápas a uhrála jen dvě remízy.

34.kolo      13. února 1983
Meochema - Slávia Praha      6 : 2

Celé utkání s pátým celkem tabulky, majícím jen o bod více než Meo, bylo od počátečního buly až do konečného zahoukání sirény velmi rychlé, bojovné a pohledné. První třetina byla převážně v režii přerovských hráčů. Třebaže oba týmy začaly s několika nápaditými útoky a rušno tak bylo před oběma brankami, v gólový úspěch je dokázal proměnit už ve 3. minutě jen domácí Leksovský. Přerovský Foldyna byl opět velmi pozorný a zneškodnil i sólový nájezd hostů. Přerov časem získal převahu a tlak dále stupňoval. Vše se pak projevilo v závěru třetiny. V 18. min nejdříve při vlastním oslabení zvýšil na 2:0 Chytil a pouhé dvě sekundy před úvodní sirénou vstřelil Pražákům tzv. gól „do šatny“ Zatloukal na 3:0. Přestávka pomohla hostům. Hra se jim začala dařit, rychle vyrovnali hru, ale skóre naštěstí nikoliv. Hned v první minutě druhé periody sice snížil Burián na 3:1, na druhý gól si však museli počkat až do 32. min když Foldynu překonal Frolík. Hosté poté vystřídali gólmany, druhou půli utkání odchytal brankář Kavan, který patřil v utkání rovněž mezi opory svého týmu. Domácí však začali opět lépe kombinovat a přesněji střílet. Ve 37. minutě tak zvýšil na 4:2 pro Přerov Řezáč. Za tohoto stavu skončila i druhá třetina. Také třetí dějství zápasu bylo celkem vyrovnané, tempo nepolevilo, obě mužstva v pěti útočila i bránila. Střelba však vyzněla pro domácí, byť až v samém závěru utkání. Definitivně totiž rozhodl o vítězi utkání teprve gól Leksovského až v 57. min. Na konečných 6:2 ještě výsledek upravil v předposlední minutě efektní střelou Šnábl. Zápas sledovalo 2000 diváků, řídilo ho trio Janů – Pospíšil, Brok. Vyloučili 3 přerovské a 5 slávistických hráčů, dvakrát zhasl hostujícím hráčům trest předčasně, jednou se přerovský tým radoval i při oslabení. Domácí si připsali do tabulky už potřetí za sebou dva body a v tabulce se posunuli až na páté místo se 42 body.

35.kolo      16. února 1983
Hradec Králové - Meochema      5 : 5

Aktuálně třetí Hradec Králové zatím ztrácel na vedoucí Ústí nad Labem 3 body a tak samozřejmě byl stále ještě ve hře o první místo. Navíc po nevydařeném úvodu finálové skupiny se podobně jako Mora dostal nyní do formy a již 9 zápasů za sebou neprohrál. Návštěvnost na jeho zimním stadionu se tedy skoro zdvojnásobila a v posledních 5 zápasech se pohybovala kolem 4000. Na Přerov jich nyní přišlo 4200. Meo si bylo dobře vědomo nebezpečnosti soupeře zvláště na jeho ledě a bylo celý zápas velmi opatrné. Do útoků se příliš nepouštělo a soustředilo se na důraznou obranu. Jeho hráči byli velmi pozorní, opět je hodně podržel i jejich gólman. To vše mělo kladný efekt, protože cesta domácích k přerovské brance byla velmi trnitá. Díky tomu se Meo ubránilo i téměř minutovému oslabení 3 na 5 a dokonce bylo první, kdo změnil skóre. V 7. min skóroval Řezáč. Vedení však Meochemě vydrželo jen několik desítek sekund, pak vyrovnal Hovorka na 1:1. Za tohoto stavu se šlo po první třetině do šaten. Ve druhé třetině se obraz hry příliš nezměnil, tentokrát to ale bylo Meo, kdo musel vždy vedení soupeřů dotahovat. Ve 28. minutě totiž otočil stav na 2:1 znovu Hovorka. Na 2:2 se podařilo vyrovnat ve 32. min Luzarovi. Mezi 35. a 37. minutou však udělaly oba týmy v obraně několik chyb a diváci se v tomto krátkém časovém útoku dočkali hned tří branek. Za Hradec během nich skóroval Černický a Vytlačil, za Meo uspěl Stuchlík. Domácí tak po druhé siréně vedli o gól 4:3. Na počátku závěrečného dějství to ve 45. min už vypadalo, že Hradec své vedení udrží, protože měl zprvu více ze hry a na 5:3 zvýšil ve 45. min Kovařík. Přerovu už bylo jasné, že pouhé bránění mu nepomůže. Osmělil se proto k útokům a už minutu poté vlila nové síly jeho hráčům poměrně rychlá odpověď Zatloukala na 5:4. Pokračování Meochemy v náporu přineslo tři minuty před koncem zaslouženou odměnu v podobě vyrovnání Stuchlíka na konečných 5:5. Následovala proto sice překvapivá, ale zcela spravedlivá dělba bodů. Za pomocí čárových rozhodčích Hájka a Novotného řídil utkání jako hlavní rozhodčí Matějíček, který vyloučil 11 hráčů (4:7, využití 0:1). Získaný bod v Hradci byl pro Meo určitě úspěch, v tabulce však kleslo se 43 body na 6. místo.

36.kolo      19. února 1983
Meochema - Chomutov      2 : 2

Utkání s předposledním celkem, který měl jen 36 bodů, mělo být pro Přerov jasnou záležitostí. Zvlášť při srovnání výkonů obou celků v posledních kolech (Meo získalo v posledních 4 kolech 7 bodů, zatímco Chomutov poslední tři prohrál minimálně o 3 branky, dvě z toho navíc doma). Také proto se na zápas přišlo podívat stále slušné množství diváků (1800), třebaže už o nic nešlo a ani soupeř nebyl nijak atraktivní. Jenže Meochema tentokrát nezopakovala kvalitní výkony z předchozích zápasů a hrála poměrně slabě. Velmi to však bylo ovlivněno onemocněním několika hráčů základní sestavy v posledním týdnu, zápas navíc kvůli zranění nedohrál Stuchlík. Přerovské řady tak neměly obvyklou formaci. Domácím nešlo ani v tomto utkání upřít snahu a obětavost, které je provázely již hodně zápasů za sebou, ale ty byly tentokrát marné. Téměř celý zápas se Meo trápilo a bylo zcela bezradné. Chyběla přesnost v přihrávkách i úspěšné zakončení. Naopak hosté hráli celkem v pohodě, u mnoha puků byli dříve a nebezpečné byly i jejich úniky do přerovského obranného pásma. Naštěstí kromě chomutovského brankáře Šimka předváděl kvalitní výkony i přerovský Foldyna a hlavně jemu mohli přerovští hráči děkovat alespoň za remízu. Ke vstřelení gólu musela domácím pomoci až přesilová hra 5 na 3 v 15. minutě, kterou využil Šnábl. O tři minuty později ale hosté zásluhou Mojžíše vyrovnali na 1:1. Na další gól se muselo čekat až do 50.minuty. Ve druhé třetině mělo sice Meo většinou převahu, ale vychýlená muška udělala s psychikou domácích asi své. V poslední třetině se jejich hra stále nezlepšovala a tak v 50. min za hry 4 na 4 se z ničeho nic ujali Korejsem hosté vedení 1:2. Chomutov však také nehrál nic mimořádného a vyhrát si rovněž nezasloužil. Takže zcela nečekanou, ale spravedlivou remízovou podobu 2:2 udělil výsledku v 55. min střelou z dálky Ničajevský. Úrovni utkání škodilo i poměrně časté vylučování, hlavní rozhodčí Slezák poslal na trestnou lavici celkem 20 hráčů (9:11, využití 1:0). Na čarách mu asistovali Krayzel a Mašek. I přes nečekanou ztrátu bodu si Meo udrželo 6. místo se 44 body.

Mora se vrací opět do čela soutěže

Poté co se po 32.kole protlačila Mora na první místo, ztratila hned v dalších dvou zápasech dvěma remízami s celky horní půle tabulky dva body (Hradec Králové – Olomouc 4:4, Olomouc – Ingstav Brno 5:5) a na tři kola klesla na druhou pozici. V tomto kole však uštědřila doma Vimperku další výprask 7:1 a do čela tabulky se s 51 body probojovala podruhé. Čtyři kola před koncem tak vedla před Ústím nad Labem o dva body, na Ingstav Brno a Hradec Králové měla náskok už tří bodů.

V našem vyprávění nám už chybí jen poslední čtyři kola tohoto ročníku soutěže. Kdo celou soutěž nakonec vyhrál, který z celků se ještě dokázal do I.NHL 1983-1984 z týmů hrajících o záchranu probojovat a samozřejmě i o konečném umístění Přerova si budeme společně povídat opět příští týden v jubilejním už 50. díle, který bude v letošním roce také posledním.