Vzpomínky na I.NHL - Díl 40 Meo se ujímá vedení!

P ř e r o v - Po odehrané první polovině finálové skupiny I.ČNHL 1981-1982 byla tabulka extrémně vyrovnaná. Mezi 2. až 8. místem byl jediný bod rozdíl! Trochu výhodu měl pouze vedoucí Ingstav Brno, který svým pronásledovatelům utekl na rozdíl čtyř bodů. Zkušený prvoligový tým z předchozích let jako byl Gottwaldov, Plzeň či Zetor Brno by už možná bylo obtížné předhonit, ale Ingstav Brno nebyl výrazně lepší než ostatní. A hned v úvodu druhé půle finálové skupiny se to prokázalo. Prohrál tři zápasy za sebou, zatímco Meochema se dostala díky příznivému losu do špičkové formy a až do konce soutěže ji už nikdo nedokázal porazit! Od 34. kola si proto zaslouženě vybojovala vedení a z vedoucí pozice ji už nikdo nesesadil. Cesta k titulu přeborníka ČSR však byla ještě velmi strmá a trnitá.

Díl 40 – Meo se ujímá vedení!

Po první polovině finálové části soutěže patřilo Meochemě 4.místo, měla 38 bodů a skóre 122:112. Dnes si budeme povídat o zápasech třetí čtvrtiny finálové skupiny. Protože situace byla velmi dramatická, v následujících dvou dílech se budeme jednotlivým kolům věnovat trochu více než v jiných dílech.

Velkou šanci měl v polovině finále dokonce i osmý celek

Museli bychom hledat asi pěkně dlouho v historii, abychom našli nějakou soutěž, kde po 31 odehraných kolech byla tabulka mezi sedmi celky na 2. až 8. místě tak moc našlapaná. Mezi nimi se z těch lepších celků zatím “nedusil“ jen vedoucí Ingstav Brno, který byl od této mačkanice v mírném odstupu 4 bodů. I osmý celek tedy ztrácel na prvního pouhých 5 bodů. A dohnat jej nemuselo být nad síly ani tohoto mužstva, protože Ingstav se na 1. místě držel už jen setrvačností a svá nejzářivější kola měl dávno za sebou. Těch si užíval v první půli základní části, kdy nebyl poražen, pak však začal body ztrácet stále častěji. Ve finálové skupině přišel do této chvíle už o 7 bodů a jen během ní prohrál už dvakrát i doma. Za posledních 20 kol získal jen 23 bodů a to je na vedoucí celek soutěže přeci jen dost málo. Velikou šanci na vítězství v soutěži měly tedy stále téměř všechny týmy, snad jen poslední dva ji měly už jen teoretickou.

Nečekaná pomoc ze spodu

Týmům, které pronásledovaly Ingstav, velmi výrazně pomohl v tomto kole Liberec, kterému už prakticky o nic nešlo. Očekávalo se, že už prvního nebude příliš „zlobit“ a Ingstav svou ztracenou formu v tomto zápase najde. Opak však byl pravdou. Nezaváhaly však oba hanácké týmy a oba se k prvnímu místu o jedno místo přiblížily.

Meochema - Milevsko      8 : 3
Meo mělo na tohoto soupeře mimořádně spadeno, protože u něj utrpělo dvouciferný debakl. Nebylo to ale vůbec snadné, protože Milevsko si do Přerova s sebou přivezlo, podobně jako v předchozím kole Hradec Králové, několik prvoligových posil. Tentokrát z Motoru České Budějovice. Hosté se snažili nepustit Meochemu přes červenou čáru, ale přerovským hráčům se dařilo unikat v rychlých brejcích. Už ve 4. minutě překonal hostujícího brankáře Rainera dělovkou až od bočního mantinelu Luzar. Hra se sice postupně vyrovnávala, nikoli však skóre. V 17. minutě zaútočil dorostenec Hána a zvýšil stav na 2:0. Hned po přestávce sice Milevsko zásluhou Nového snížilo na 2:1, ale „Lokomotiva“ jela ve druhé třetině na plnou páru a svému soupeři rychle „ujela“. Hned ve 23. minutě vrátil Přerovu dvoubrankové vedení Stuchlík a jen o minutu později se už podruhé v zápase prosadil Hána. Na stav 5:1, který svítil na tabuli i po skončení druhé třetiny upravil skóre ve 31. minutě Luzar. V poslední třetině se bojovnost ještě vystupňovala. Tři minuty po jejím začátku ještě vykřesal pro Milevsko malou jiskřičku naděje Herget, ale už za další dvě minuty ji definitivně uhasil Hampel gólem na 6:2. V 51. minutě přispěl k dalšímu zvýšení skóre na 7:2 Šašek. Teprve 5 minut před koncem ještě jednou změnili skóre hosté prostřednictvím Lišky na 7:3, poslední slovo ale měl pouhých 7 sekund před závěrečnou sirénou dorostenec Zatloukal. Meo tak poslalo Milevsko domů rovněž s debaklem, tentokrát 8:3. S bojovností a kanonádou domácích bylo plně spokojeno i 2000 diváků. Utkání řídilo trio Horáček – Šelešovský, Zelenický a na trestnou lavici posílali častěji domácí hráče (5:2). Oba týmy této výhody využily jedenkrát.

5. Ústí nad Labem     32     16     6     10     136:92     38
    ..............................................................

33. kolo      10. února 1982

Meo se dostává už na stříbrnou pozici!

33. kolo přineslo opět velké napětí a mnoho překvapivých výsledků, vesměs však příznivých pro Meo. Jednak opět selhal Ingstav Brno. V první půli utkání se Slávií Praha byl sice lepší, pak mu však jako by došly síly a utkání prohrál. Už podruhé v krátké době také zaváhala Mora Olomouc. Tentokrát v Hradci Králové. Naopak žádný nečekaný výsledek nepřipustilo Meo a v důležitém severomoravském derby s Opavou znovu využilo domácího prostředí. Díky těmto třem skutečnostem se dotáhlo na prvního a bylo najednou už druhé …

Meochema - Opava      6 : 3
Velmi rychlí a dobře kombinující i bránící opavští hokejisté začali zápas velkým tlakem na Gájovu branku. Domácí se ze sevření nemohli dlouhé minuty dostat a nakonec jim pomohl až v 9. minutě brankář hostí Turek. Ten nedovoleně a navíc zcela zbytečně atakoval domácího útočníka a vyfasoval dvouminutový trest. Nabídnutou přesilovku využil po několika sekundách obránce Šrom. Vedení 1:0 však Meochemě nevydrželo příliš dlouho, hosté ve 12. minutě svůj nápor, kterým se představili od úvodních minut, nakonec přeci jen proměnili v gól, jehož autorem byl Heiser. Teprve poté se začala hra konečně vyrovnávat a oba brankáři byli zaměstnáváni celkem rovnoměrně. V první třetině už ale za svá záda žádný puk nepustili. To však neplatilo o dramatické druhé periodě, v níž se zrodila úroda hned pěti gólů. Oba soupeři se v ní přetahovali o vedení, nakonec ale po gólech Stuchlíka z 25., Řezáče z 31., a Kalvody z 35. minuty odcházeli do šatny za stavu 4:3 usměvavější hráči Meochemy. Za Opavu dokázal totiž skórovat jen Wimmer byť dvakrát ve 22. a 35. minutě. V poslední části se dařilo krajně obětavým domácím hráčům narušovat soustavně vznikající útočné akce soupeřů hned v jejich zárodku a na jejich zakončení tak většinou ani nedošlo. A když, tak se mohli Přerováci znovu spolehnout na skvělé mistrovství svého brankáře Gáje. Obrovské napětí, způsobené dramatickým průběhem zápasu, bylo uvolněno až dvěma slepenými góly Meochemy, které vstřelili v 53.minutě Hána a o minutu později Šašek. V závěru zápasu se ještě museli domácí posledními zbytky sil bránit přesilovce hostů 5 na 3, ale šťastně ji přežili. Celému kolektivu LMCH Přerov patřily po celé utkání ovace asi 2200 přítomných diváků. Rozhodčí Janů – Postránecký a Šťáva poslali na trestnou lavici devět hráčů (6:3), jedinou přesilovku využilo Meo.

5. Slávia Praha       33     18     3     12     146:98      39
    ...............................................................

34. kolo      14. února 1982

Meo se dostává do čela

Meo cítilo obrovskou šanci. Jelo sice po dlouhé době zase ven, ale na led DP Praha, která uzavírala tabulku finálové skupiny. Svou vzrůstající formu potvrdilo a cenné dva body si přivezlo. Ingstav jel také ven. Soupeřem mu byla Opava a utkání mělo podobný průběh jak minulý zápas Brna. Po dobrém úvodu ve druhé půli utkání Ingstav doslova shořel jako papír. Meochema se tak v tomto kole dostala do čela tabulky. Na titul přeborníka si ale dělala chutě i olomoucká Mora, která dvouciferným debaklem doma vyprovodila Milevsko. Před Ingstav se díky lepšímu skóre dostala i ona. Oba hanácké celky tak obsadily vedoucí dvě místa a o to první si to měly v dalším kole rozdat ve vzájemném měření sil.

DP Praha - Meochema      3 : 7
Nadšení hokejistů LMCH se stupňovalo každým kolem a slavilo úspěch i v tomto zápase. Všichni hráči opět ze sebe vydali vše a po celé utkání byli jeho dirigenty. Pražané však nechtěli Meochemě nechat body zadarmo a po dvě třetiny se jim dařilo s ní držet krok. Jako první se radovalo Meo. V 5.minutě uspěl Luzar. Jednobrankový rozdíl vydržel prakticky až do konce první třetiny, jen v 7. minutě jej během pár sekund upravili na 2:1 za Přerov Kalvoda a za domácí Pačes. Také ve druhé třetině mělo více ze hry většinou Meo, ale Pražané stále hodně „kousali“. Nejdříve na 2:2 vyrovnal ve 29. minutě Juříček, ale dobře hrající Meo hned za dvě minuty opět vedlo po gólu Kalvody a ve 35.minutě zvýšil už na 2:4 Luzar. Pražané ještě snížili Pačesem dvě minuty před koncem 2.třetiny na 3:4, ale na více už neměli síly. V poslední třetině už bylo na ledě jen jedno mužstvo a síťka branky se vlnila jen za pražským brankářem. Přičinili se o to ve 43.minutě Dvořák, ve 48. minutě Šnábl a 6 minut před koncem Řezáč. Před pouhými 200 diváky rozhodovali Šebela – Bacílek a Kašpárek. Třebaže Meochema byla opět vylučována častěji (4:7), úspěch slavila jen ona (0:2) a dokonce i v oslabení (0:1).

Meo odolává prvnímu náporu Mory

Mora se netajila cílem vyhrát tento ročník I.NHL už před sezónou a na první „flek“ mohla poprvé dosáhnout už v tomto kole, pokud by vyhrála hanácké derby s Přerovem. Meo však mělo výhodu domácího prostředí. I když ho tentokrát plně nevyužilo, Moru před sebe nepustilo. Po třech kolech se opět probudil Ingstav. Výhrou v Ústí nad Labem se vtlačil mezi oba hanácké rivaly na druhé místo.

Osmnácté hanácké derby s Olomoucí

V rámci I.ČNHL se oba rivalové střetli už sedmnáctkrát a jejich vzájemné derby vždy pochopitelně přilákalo do ochozů velké množství diváků. Obvykle to bývaly největší návštěvy za celou sezónu. Ještě nikdy však nebylo hanácké derby pro oba týmy tak moc důležité, jak právě toto. Meo bylo „čerstvě“ na vedoucí příčce a hned o ni mohlo přijít, pokud by přenechalo Moře oba body. Na druhé straně vítězstvím by jí uteklo už na rozdíl 4 bodů. Jak to vypadalo na zimním stadionu, není těžké uhodnout. Stadión byl zcela vyprodán, utkání sledovalo 5500 diváků. Stovky dalších zájemců zůstalo před jeho branami.

Meochema - Olomouc      4 : 4
Ani toto hanácké derby nijak nezaostalo za očekáváním. Šlo o „pravé hanácké derby“ se všemi znaky, které je vždy zdobily : celý zápas byl velmi dramatický, obě mužstva hrála bojovně i tvrdě, a „neválčilo“ se jen hokejkami na ledě, ale samozřejmě i hlasivkami v hledišti. Lépe ho začali hosté. Vytvořili si mírnou převahu a jen díky Gájovi zůstal stav v úvodních 10 minutách bezbrankový. Pak však jej překonal Přecechtěl a Mora šla do vedení 0:1. Hra se pak postupně vyrovnala a i olomoucký brankář Jurka musel prokazovat své kvality. Také on ale nevydržel a mnohonásobně početnější skupina diváků se poprvé radovala v 15. minutě po gólu Luzara. Už to vypadalo, že obě mužstva odejdou do šaten za stavu 1:1, ale pouhou sekundu před koncem opět strhl vedení na stranu Olomouce gólem do šatny Mach. S psychikou Přerovanů to naštěstí nijak neotřáslo, hned v první minutě druhé třetiny vyrovnal na 2:2 Šašek. V šancích se pak střídala obě mužstva, ale přibližně v polovině zápasu uspěli dokonce dvakrát hosté. Nejdříve skóroval ve 30.minutě Přecechtěl a o tři minuty později se po Machově střele radoval sektor hostů znovu, když se jejich tým ujal už dvoubrankového vedení 2:4. Pro Přerov bylo moc dobře, že se mu podařilo ještě do přestávky alespoň snížit. Ve 37.minutě překonal dobře chytajícího Jurku Šašek. Před poslední třetinou tak prohrávalo Meo jen o gól 3:4. Po pěti minutách 3. třetiny pak dokonce vyrovnalo Hánou na 4:4 a napětí na zimním stadionu v Přerově vrcholilo. Pětiminutový drtivý tlak si vytvořila nejdříve Mora, ale brankář Gáj své spoluhráče udržel nad vodou. Karta se začala obracet, iniciativu převzalo Meo a v závěrečných minutách to byla pro změnu kanonáda na branku Mory. Gól visel doslova na vlásku, ale ten se asi spravedlivě nepřetrhl, protože remíza nejlépe odpovídala předvedeným výkonům obou mužstev. Utkání rozhodovala trojice rozhodčích Turek – Bubeníček, Machač. Vylučovali celkem rovnoměrně (8:7), přesilovky využila ke svému prospěchu dvakrát jen Mora.

Soupeři se stále nechtějí vzdát

V tomto kole se už asi definitivně „vyfaulovala“ z boje o titul přeborníka Opava. Na domácím ledě přišla díky slabší druhé třetině zbytečně o dva body. Žhavými kandidáty byla tedy už jen tři mužstva. Nejblíže k titulu měla v tuto chvíli Meochema. Ingstav i Olomouc ji však svými vysokými výhrami dávaly jasně najevo, že k titulu bude mít ještě velmi náročnou cestu a že se ji pokusí ještě zaslepit.

Liberec - Meochema      2 : 4
Aktuálně osmý Liberec byl se 38 body již zcela mimo hru a Meochemu v zápase moc netrápil. Ta měla utkání pod kontrolou prakticky celý zápas, jejím hráčům ani v tomto utkání nechyběla krajní obětavost a vzorná spolupráce zadáků s útočnými trojicemi. Poprvé rozvlnil libereckou síť v 17.minutě Hampel. Během druhé třetiny vedení Přerova pojistili ve 27.minutě Šnábl a o dvě minuty později Stuchlík už na 0:3. Domácí se poprvé trefili do „černého“ až v úvodní minutě poslední třetiny, když 1600 diváků rozjásal Kratochvíl. Třígólové vedení ale vrátil Meochemě po dalších 5 minutách Stuchlík. Konečnou podobu dal výsledku až pár sekund před koncem Skalický. Utkání se hrálo poměrně slušně a příliš mnoho práce neměli ani rozhodčí Horáček – Holý, Žemlička (vyloučení 2:3, bez využití).

5. Opava              36     17     9     10     139:101     43

Do konce soutěže chyběla čtyři kola. Meo už tři kola vedlo tabulku, ale v patách měla stále ještě hodně pronásledovatelů, kteří se ještě rozhodně nevzdali a hledali všechny možné prostředky, jak Meo z prvního místa sesadit. A nejen hokejkami na ledě! Krátce před koncem soutěže se totiž objevila další velká překážka, která mohla stát Meochemu vítězství. Ale o tom zase za týden ve čtvrtek.