Vzpomínky na I.NHL - Díl 38 Meo bude asi jen do počtu ...

P ř e r o v - Finálová skupina I.ČNHL 1981-1982 začala ihned po Novém roce 1982. Meo ve finálové části začínalo díky výborným předvánočním výsledkům se 29 body na 4.místě. Čtrnáctidenní přestávka mu však vůbec neprospěla. Vyfasovalo navíc snad nejhorší možné vylosování. Zatímco na začátku základní části využilo většího počtu domácích zápasů k vybudování dobrého postavení, tentokrát hrálo v úvodu drtivou většinu zápasů venku. V těch nejenže nevyhrálo a začalo v tabulce klesat, ale chvíli to dokonce vypadalo, že si v této části soutěže uřízne velkou ostudu. V prvních dvou kolech totiž inkasovalo už čtvrtý a pátý debakl v sezóně 1981-1982, jeden z nich navíc opět dvouciferný. Po čtyřech odehraných kolech finálové skupiny tak bylo Meo až na 8.místě a ze všech 10 týmů mělo nejhorší skóre.

Díl 38 – Meo bude asi jen do počtu ...

Před začátkem desetičlenné finálové skupiny I.ČNHL 1981-1982 byla Meochema na 4.místě. Měla 29 bodů a skóre 82:72. Dnes si připomeneme první čtyři zápasy, které Meo ve finálové skupině odehrálo.

Meo dosáhlo zatím největšího úspěchu

Postup do finálové skupiny byl zatím největším úspěchem Meochemy za dobu její existence. Vybojovala si ji navíc zcela sama bez jakékoliv pomoci jiných klubů. Její postup nebyl náhodný, mezi nejlepšími se držela po tři čtvrtiny základní části a vybojovala si ji už s předstihem dvou kol. Předvedené výkony Přerováků vysoce hodnotily všechny tehdejší noviny, upozorňovaly ale i na to, že bylo stále co zlepšovat. Na obrázku vidíte v původním znění článek Nového Přerovska (který ale vyšel až po odehraném prvním kole finálové skupiny) :

Finálová skupina I.ČNHL 1981-1982

Zopakujme si, co jsme si již několikrát říkali. Ve finálové skupině si všechny týmy ponechaly body i skóre, kterých dosáhly se všemi celky základní části. Meochema se díky tomu tudíž dostala do horní poloviny tabulky, ale měla v tabulce stále započítány všechny tři debakly, které utrpěla a hodně ji to kazilo skóre, které měla ze všech finalistů nejhorší. Finálová skupina se měla hrát opět dvoukolově každý s každým jednou doma a jednou venku. Data i přesné rozlosování už bylo určeno na počátku sezóny. Mužstvům byla přiřazena čísla podle umístění ve skupinách. Celky ze skupiny A si přiřazovaly lichá čísla postupně od 1 (první tým sk. A) až po 9 (pátý tým ze sk.A). Celkům ze skupiny B byla po řadě přiřazena sudá čísla (tedy prvnímu 2 až pátému 10). Meochemě tak bylo přiřazeno číslo 6, což znamenalo velmi nepříjemné vylosování na rozjezd v této části soutěže. Začínala dvakrát venku, pak hrála jednou doma a znovu mířila ven. Tabulka před začátkem finálové části měla tuto podobu :

10. Opava             22      9     7       6      86:59      25

Meo se ve finálové skupině uvedlo nejhůře jak mohlo …

Meochema chtěla samozřejmě hrát ve finálové skupině důstojnou roli a tak se na ni poctivě připravovala. Odehrála dokonce i přípravný zápas s prvoligovou Spartou Praha. Utkání skončilo remízou 6:6. Provedla i několik úprav ve své soupisce. Tou hlavní bylo především trvalé zařazení dorostence Milana Hány do přerovské sestavy ve všech mistrovských zápasech. Začátek finálové skupiny se však Meochemě absolutně nepovedl. K prvním dvěma zápasům odjela na led svých soupeřů a domů si přivezla další dva debakly, v této sezóně už s pořadovými čísly 4. a 5. V tabulce tak začala rychle klesat a nevypadalo to s ní vůbec růžově.

23.kolo      3. ledna 1982
Milevsko - Meochema      10 : 4

Přitom ze začátku utkání to až tak špatně nevypadalo. Zápas začal ve vysokém tempu a nováček v týmu Milan Hána všechny své spoluhráče rychle přesvědčoval, že mezi ně patří. Hned v 7. minutě se uvedl gólem. Domácí ale měli přeci jen mírně navrch a stav brzy otočili. Po brankách Šafáře v 7. a Irry v 10. a 14.minutě to bylo 3:1. Stuchlík ještě vstřelil v 16.minutě kontaktní gól na 3:2, ale Bouchner stačil ve 20.minutě gólem do šatny vrátit Milevským dvoubrankové vedení. Ve druhé třetině kralovalo na ledě Meo. Svého soupeře přehrávalo a ten se možná až příliš ukolébal vedením. Po zásluze se tak Meochemě podařilo góly Šnábla ve 29. a Řezáče z 39. minuty stav zcela vyrovnat na 4:4. V poslední třetině však hráli hráči Přerova až příliš nečistě a byli za to často vylučováni. Luzar vyfasoval dokonce 5 minutový trest. Domácí jen během této třetiny využili hned tři přesilové hry a brzy byli „zpátky na koni“. Zakládali výborné akce, které nepostrádaly bohužel ani přesné zakončení. Účet inkasovaných přerovských branek postupně zatěžovali ve 44.min Ruprecht, o minutu později Herget, za další dvě Davídek, v 51.minutě Nový, v 54.Rosický a přání všech 1200 diváků na „desítku“ vyplnil v 57.minutě Tomeček. Rozhodčí Čistota za asistence Boršeka a Havla to hodně „čistil“ hlavně na přerovské straně, odpočinout si šlo celkem 7 hráčů hostů, domácí trestná lavice se otevřela jen dvakrát. Na využití přesilovek vyhrálo Milevsko celkově 4:0. Dvouciferný výprask provedl v tabulce okamžitý vítr, Meo "sfoukl" s 29 body až na 7.místo.

24.kolo      6. ledna 1982
Opava - Meochema      7 : 2

Favorita utkání bylo těžké určit. Také Opava totiž v úvodním kole finálové skupiny prohrála (na Slávii 7:5). Díky tomu se zatím nedokázala zbavit v tabulce posledního místa a na Meo měla ztrátu čtyř bodů. V průběhu sezóny spolu oba týmy uhrály dvě remízy (2:2 a 1:1). Katastrofální třetí třetina v Milevsku však naznačila, že o svou dobrou předvánoční formu bohužel přišlo i Meo. A marně ji hledalo i v tomto zápase. Tentokrát ho Opava převyšovala rychlostí i kvalitou zakončení prakticky celý zápas. Už po dvou třetinách nebylo pochyb o tom, že i podruhé si Přerováci povezou domů pořádný „příděl“. Určitě ne však bodů. Už v 7.minutě prohrávali 2:0 po gólech Jelena v 6.min a Pleváka o minutu později. Trnka sice ve 14.minutě snížil skóre na 2:1, to však bylo od hostů na dlouhou dobu vše. V předposlední minutě úvodní třetiny ještě stačil přidat gól Dobruš a ta tak skončila stavem 3:1. Ve druhé třetině to herně ze strany Meochemy vypadalo ještě hůře než v první periodě a po gólech Černého ve 27., Führicha ve 37. a Pleváka ve 40.minutě vedla Opava celkem bez potíží dokonce 6:1. V poslední třetině už se moc nechtělo hrát ani domácím a utkání se tak jen dohrávalo. Nejdříve snížil na 6:2 ve 47.minutě Stuchlík, ale poslední slovo měla Opava, která prostřednictvím Pleváka uzavřela o dvě minuty později skóre na 7:2. Před 1200 diváky řídila utkání trojice Sýkora - Krayzel, Molín, která vyloučila 16 hráčů (7:9), oba týmy využily jednu přesilovou hru, domácí navíc jednou skórovali i v oslabení.

Dva zápasy - dva debakly ...

Další facka sice tentokrát pokles Přerova v tabulce nezpůsobila, byl tedy stále sedmý, díky ní se však stal jediným týmem ze všech finálových účastníků, který měl záporné skóre (88:89). Pro porovnání druhé nejhorší skóre měl Hradec Králové a ten měl pozitivní skóre (97:78). Nebylo to jediné mínus. Meochema jako jediná ve finálové skupině dosud nebodovala, jako jediná obě utkání prohrála velkým debaklem. Kromě těchto dvou přerovských debaklů skončil ve finálové skupině debaklem už jen zápas Liberce s Ústím nad Labem (6:1). Útěchou mohla být Přerovákům jen skutečnost, že se ve finálové skupině jednalo zatím jen o dva venkovní zápasy a na svých zimních stadionech ztráceli finalisté body jen zřídka. Navíc Milevsko se dokonce zatím pyšnilo podobným úspěchem jako Meo a doma dosud neprohrálo. Jestli bude finálová skupina skutečně nad síly Meochemy měl tedy ukázat až další zápas, který už měla hrát doma. Pokud by selhala i v něm, na výraznější úspěch by už asi nebylo žádné pomyšlení.

25.kolo      10. ledna 1982
Meochema - DP Praha      7 : 1

Zatímco Meo v prvních dvou kolech dopadlo ze všech deseti celků nejhůře, aktuálně třetí DP Praha měla naopak nástup do finálové skupiny velmi vydařený. První dva zápasy vyhrála a to dokonce i venku v Hradci Králové (0:2), který podobně jako Meochema do té doby doma neprohrál. Možná proto se všeobecně dávaly před zápasem větší šance Pražákům. Meo ale všem finálovým týmům jasně ukázalo, že doma to s ním nebude mít nikdo jednoduché a o oba body během jednoho zápasu se ještě hned tak „okrást“ nenechá. Po sedmnáctigólovém přídělu v prvních dvou venkovních zápasech finálové skupiny nastoupila Meochema v tomto utkání jako vyměněná. Její hráče zdobila rychlost, zpřesnění přihrávek i střelby a z branky hostí si vytvořili střelnici. Vycházeli z dobře zabezpečené obrany v čele s brankářem Gájem, který opět předváděl vynikající výkony. Hra měla vysoké tempo a až na vyjímky byla v prvních dvou třetinách téměř „jednosměrná“. Na hostujícího brankáře Kavku se od prvních minut valil útok za útokem a už v 5. minutě se 1800 diváků poprvé radovalo, když skóroval Stuchlík. V polovině třetiny zvýšil na 2:0 Karvai a v předposlední minutě úvodního dějství se ještě prosadil Řezáč. První třetina tak skončila vítězstvím Přerova 3:0 a hosté mohli být rádi, že neinkasovali více. Tlak na hostující branku neustal ani ve druhé třetině a skóre, svítící na tabuli na levé straně, narůstalo dál. Čtvrtý gól Přerova vstřelil ve 27.minutě Svozil. Hosté se snažili gólový příděl zastavit a v této chvíli vystřídali brankáře Kavku za Kovačíka, ale puk do prostoru mezi tři tyče procházet nepřestal. Ve 33.minutě hrálo Meo dokonce přesilovku 5 na 3 a nabídnutou šanci zužitkoval v pátý gól Luzar. Tempo nepolevilo ani v poslední třetině, hned pár sekund po jejím zahájení zvýšil na 6:0 Šašek. Teprve poté se Pražákům podařilo hru trochu vyrovnat a ve 43.minutě snížit na 6:1 gólem Víchy. Vše dokonal ve 48.minutě Řezáč na konečných 7:1. Hosté sice chtěli výsledek ještě alespoň zkorigovat, jejich snaha ale byla marná. Obrana Přerova i brankář Gáj jejich akce dokázali zlikvidovat. Trojice rozhodčích Knecht – Skácel, Vaculík poslala na trestnou lavici 3 přerovské a 6 pražských hráčů, tři přesilovky Meo využilo. První výhra ve finálové skupině posunula Meo v tabulce o místo výše, tedy na šestou příčku a alespoň smazala záporné skóre, které před utkáním v tabulce hodně bilo do očí.

Sedmnácté hanácké derby s Olomoucí

Od posledního vzájemného derby v Olomouci se hrály prozatím jen čtyři zápasy a v Olomouci následovala mezi oběma nesmiřitelnými týmy odveta. Mora měla Meochemě co vracet, dosud s ní ještě v této sezóně totiž nebodovala. Aktuálně jí patřilo až 9. místo a měla dokonce o tři body méně než Meo. Ve finálové skupině dosud nevyhrála, uhrála dvě remízy (doma s Hradcem 3:3 a v Milevsku 2:2) a jednu dvougólovou porážku (v Ústí 4:2). Meo si potřebovalo dokázat, že i venku stále umí zahrát a tak motivaci měly oba týmy enormně velkou.

26.kolo      13. ledna 1982
Olomouc - Meochema      6 : 4

Meo dokázalo se svým tradičním rivalem držet krok před 2500 diváky celých 50 minut. Utkání sice nemělo příliš oslnivou úroveň, protože obě mužstva se často dopouštěla velkých chyb, bylo ale téměř celou dobu velmi dramatické. Domácí si vytvořili sice územní převahu, ale na skóre se to dlouho výrazně neprojevilo. Naopak, slibněji zahájilo zápas Meo, hned ve 4.minutě rozveselil přerovský fanouškovský sektor Kalvoda. V 10.minutě však vyrovnal za Moru na 1:1 Chalánek. Téměř celé utkání se hrálo oboustranně dost ostře, takže na trestnou lavici tentokrát putovalo dohromady 22 hráčů. Rozhodnutí hlavního rozhodčího Vavrečky byla často dost problematická, častěji posílal na trestnou lavici hostující celek (9:13) a doplatil na to v 18.minutě přerovský kapitán Řezáč, který mu to vytýkal intenzivněji než byl Vavrečka ochoten tolerovat. V tu dobu vyloučil Řezáče za nevhodné chování vůči rozhodčím až do konce zápasu. Druhá třetina začala gólovým úspěchem na obou stranách. Hned ve 21.minutě skóroval za Moru Holub, ale Meo hned po minutě odpovědělo vyrovnávací brankou Šnábla na 2:2. Tento stav vydržel i po zbytek třetiny, i když šance si stále vytvářely oba týmy. Také ve třetí třetině se ujala vedení nejdříve Mora, za kterou vstřelil gól ve 44.minutě Horák. Meochema po velkém úsilí ještě dokázala v 50.minutě Stuchlíkem vyrovnat na 3:3, ale pak se zdálo, že na posledních 10 minut jí už chyběly síly. Třemi slepenými góly mezi 54. až 56. minutou tak Mora zaslouženě strhla vítězství definitivně na svou stranu brankami Hložka, Srnce a Recha. Přerovské fanoušky, kteří ještě v 50.minutě věřili v zisk alespoň jednoho bodu, už nepotěšil v poslední minutě ani Stuchlík, který dal výsledku konečnou podobu 6:4. Hlavnímu rozhodčímu pomáhali na čarách Bubeníček a Machač, domácí využili dvě přesilovky, Meo jednu. Přerov se dokonce trefil jedenkrát i při svém oslabení.

Po čtvrtém kole finálové skupiny je Meo až osmé !

Venku se Přerovu tedy stále nedařilo. Ze tří venkovních zápasů nepřivezl žádný bod. I když třetí prohraný zápas už neskončil debaklem, strhnul Meochemu v tabulce až na 8. místo. Měla jen 31 bodů a skóre 99:96. Průběhy těchto čtyř utkání ale mužstvu jasně ukázaly, že jeho velkou slabinou jsou koncovky zápasů. V Milevsku i Olomouci sice hrálo dvě třetiny vyrovnané zápasy, ale v Milevsku selhalo v poslední třetině, v Moře dokonce až v posledních deseti minutách. Ani doma s DP Praha to v posledních 10 minutách už nebylo ideální a častěji stříleli v tu dobu hosté. Přerov však nebyl z moravských týmů jediný, komu se aktuální umístění nemohlo líbit. Pohled na tabulku byl všeobecně smutný pro všechny tři severomoravské týmy. Tabulku totiž za Přerovem uzavírala Olomouc s Opavou, které měly ještě o bod méně. Na to, že se Meo i Mora ještě budou bít o vítězství v soutěži s Ingstavem a že tento boj vyhraje Meo, snad nepomyslel ani největší z optimistů …

V polovině ledna 1982 bylo Meo tedy až třetí od konce tabulky finálové skupiny. Do konce soutěže chybělo 14 kol. Z dosud odehraných čtyř finálových utkání získalo Meo pouhé dva body. Zdálo se tedy, že už asi o nic nepůjde a soutěž se pouze v klidu dohraje. Jenže Přerováci „zbraně“ ještě nesložili ! To hlavní teprve mělo přijít. Ale o tom zase až příště.