Vzpomínky na I.NHL - Díl 37 Postup 2 kola před koncem

P ř e r o v - Jak víme, po základní části se soutěž měla rozdělit na finálovou skupinu, kterou mělo hrát nejlepších 5 týmů obou skupin a dvě skupiny o záchranu. Do konce první části soutěže zbývalo posledních 5 kol a Meo, které se mezi nejlepšími drželo celých 13 kol, bylo najednou z této skupiny vytlačeno pryč. Situace v tabulce kolem 5. místa byla velmi dramatická a charakterizovaly ji především minimální bodové rozdíly mezi celky usilujícími o postup. Další dva domácí zápasy Přerova byly velmi napínavé, ale k Meochemě se tentokrát obrátilo štěstí čelem. Ze všech 5 zbývajících zápasů odešla jako vítěz a tak si postup do finálové skupiny vybojovala již dvě kola před koncem. Do finálové skupiny postupovala ze 3. místa a v nově vzniklé tabulce byla dokonce čtvrtá z deseti.

Díl 37 – Postup už 2 kola před koncem

Pět kol před koncem základní části soutěže patřilo Meochemě ve skupině B až 6.místo, měla 19 bodů a díky třem debaklům dokonce záporné skóre 58:63. Dnes si budeme povídat o zbývajících pěti kolech základní části.

Zopakujme si střed tabulky 5 kol před koncem základní části

..............................................................
3. Olomouc              17     9     3     5     74:49     21
4. Opava                17     7     5     5     68:47     19
5. Třinec               17     9     1     7     66:65     19
6. Přerov               17     8     3     6     58:63     19
7. Žďár nad Sázavou     17     6     4     7     62:71     16

Vedoucímu Ingstavu, který měl 25 bodů i druhému Hradci Králové se 23 body už finálová skupina mohla utéci jen zázrakem. Oba měli ještě mít doma poslední Mělník, který dosud nevyhrál a tak bylo téměř jisté, že si určitě ještě minimálně dva body celkem snadno připíší. Ke stoprocentní jistotě stačil v tuto chvíli zisk 28 bodů. Celky na 3. až 7.místě totiž měly hrát dost zápasů i mezi sebou. Na druhé straně tabulky byl sice zcela ze hry zatím jen Mělník, ale celky od 8.místa níže už měly na pátý tým celkem velkou bodovou ztrátu. Předpokládalo se tedy, že hlavní boj o postup svede výše uvedená pětice.

Umístění týmů v případě stejného bodového zisku určil svaz zcela definitivně až na svém zasedání v pondělí 14.12.1981, kdy do konce základní části chyběla 2 kola, ale jen potvrdil očekávaná kritéria. Ta se dost lišila od těch dnešních. Tehdy rozhodovalo nejdříve skóre, pak podíl a až teprve pak vzájemné zápasy. Meo se muselo všemožně snažit této možnosti vyvarovat, protože skóre mělo horší než prvních pět týmů, navíc dokonce záporné. Nejspíše by mu však nepomohlo ani kdyby rozhodovaly vzájemné zápasy. V Třinci totiž inkasovalo debakl a druhý zápas mělo teprve hrát, s Opavou uhrálo dvě remízy, s Olomoucí sice vyhrálo doma o gól, ale na jejím ledě teprve mělo hrát. Jen se Žďárem to mělo lepší.

Co čekalo Meochemu ?

Meochema po čtyřech slabších zápasech sice opustila vedoucí pětku, ale na rozdíl od předchozího roku, kdy ji podobná krize vymazala takřka všechny šance na postup, v této sezóně ji zůstala pravděpodobnost postupu stále veliká. V Brně už přeci jen bylo vidět na hře Meochemy určité zlepšení a ve zbývajících zápasech měla poměrně příznivé vylosování. Tři z pěti zápasů hrála doma (Prostějov, Třinec, Kolín), kde ještě stále neprohrála a z nich mohl hodně napovědět její domácí zápas s Třincem ve 20.kole. Venku mělo hrát Meo už jen dvakrát, jednou z toho navíc v Mělníku, který dosud nevyhrál. Jediným „zákeřným“ zápasem tak mělo být hanácké derby v Olomouci, která měla aktuálně skvělou formu. Naopak nejhůře s vylosováním byl na tom asi Třinec. Hrál třikrát venku a všechno to byly zápasy s celky bojujícími o postup (Žďár, Přerov, Opava), doma hrál jen dvakrát, navíc jednou se druhým Hradcem Králové. V tisku se proto dávala daleko větší šance Přerovu. Každý přerovský fanoušek samozřejmě věřil, že to Meochema zvládne, i když se v posledních zápasech dost trápila.

18.kolo      6. prosince 1981
Meochema - Prostějov      3 : 1

A velké trápení to bylo ještě i v tomto zápase. Prostějov byl desátý a měl 14 bodů. Naděje na postup už měl sice jen teoretické, ale body také potřeboval jako sůl. Karviná na sestupovém 11. místě jich měla totiž stejné množství a ve všech skupinách se body i skóre zachovávaly. Přesto oba celky zahájily zápas poměrně vlažně. Meo se těžko rozehrávalo a když už si v první třetině vypracovalo dvě sólové akce, nedokázalo je úspěšně zakončit. Hosté se přeci jen probrali dříve a v polovině 1.třetiny přerovským zadákům zle zatápěli. Dobře se pohybovali po celé ledové ploše, perfektně si přihrávali a rychle přecházeli do útoku. Naštěstí i oni byli se zakončením na štíru a tak první třetina skončila bez branek. Od druhé třetiny se ale Meo začalo přeci jen zlepšovat a svého soupeře přehrávat, nicméně jeho výkon zůstal až do konce třetiny jen průměrný. Hned v jejím úvodu ve 21.minutě otevřel skóre Šnábl. Hostům se podařilo ve 32.minutě vyrovnat Šugárkem, ale odpověď Meochemy byla naštěstí rychlá. Jen minutu poté opět vrátil domácím vedení Hampel a za tohoto stavu skončilo i druhé dějství zápasu. V poslední třetině měla hra určitě nejvyšší úroveň, vyznačovala se z obou stran rychlostí, bojovností i obětavostí a Přerovu opět pomohla rychlá branka po jejím začátku. Ve 42.minutě totiž překvapil Luzar hostujícího brankáře nečekanou technickou střelou obloučkem a Meo vedlo o dvě branky. Útočné akce si pak vytvářely oba týmy, ale nedokázaly je úspěšně zakončit. Zápas tak skončil vítězstvím Meochemy 3:1. Utkání řídil hlavní rozhodčí Knecht, který poslal na trestnou lavici 9 hráčů (6:3). Meochemě už se mnoho zápasů nedařily přesilovky a v tomto trendu pokračovala i v tomto zápase. Jedinou přesilovku využil Prostějov. Na čarách pískali Postránecký a Šťáva. 1500 diváků, kteří shlédli toto utkání, odcházelo domů celkem spokojeno a ještě větší radost měli večer při hlášení výsledků I.ČNHL z rádia. Olomouc jen remizovala v Kolíně, Žďár porazil Třinec a Mladá Boleslav Opavu. Meochema se tím pádem probojovala se 21 body zpět na 4.místo a měla dvoubodový náskok na pátou Opavu a šestý Třinec.

18.kolo      9. prosince 1981
Mělník - Meochema      1 : 10

Mělník byl jediným týmem, který se dosud ještě neradoval z vítězství. Od počátku sezóny byl na samém dně tabulky a kraloval všem negativním statistikám. Z venku si vozil většinou velké výprasky, ale zápasy na jeho ledě nebývaly pro jeho soupeře zdaleka takovou procházkou, jak by se mohlo zdát. Doma už Mělník dokázal čtyřikrát alespoň remízovat, o bod tady připravil dokonce i vedoucí Ingstav a žádný tým zde ještě nevyhrál více než o dva góly. Meochema si těchto skutečností byla dobře vědoma a vzala si i velké ponaučení z předchozího vzájemného utkání v Přerově, v němž prohrávala po první třetině 1:3. Tentokrát nebylo o vítězi pochyb celý zápas. Od prvních okamžiků se hrálo jen před mělnickou brankou. Už v první minutě vedlo Meo po gólu Hampela a do první sirény přidal v 15. min druhý Trnka. Dvě minuty po začátku druhé periody skóroval Šnábl a zcela na lopatky položilo Meo svého soupeře třemi „slepenými“ góly v rozmezí 34. až 36.minuty. Dva z nich dal Kalvoda a jeden Trnka. Po druhé přestávce se ještě mělničtí vojáci snažili alespoň trochu zvednout hlavu a ve 42.minutě snížil na 1:6 Doležalík. Zazpíval ale jen labutí píseň Mělníka, hned po minutě byl domácí tým definitivně uzemněn gólem Karvaie. Stejný hráč ještě přidal gól v 53.minutě, o dvě minuty později skóroval Šašek a desátým gólem Meochemy uzavřel skóre v 57.min Trnka. Před pouhými 200 diváky řídilo utkání trio rozhodčích Kulíček – Bartůněk, Marek. Trestnou lavici zahřívali 4 mělničtí a 5 přerovských hráčů. Jednomu domácímu hráči Meo umožnilo návrat ještě před skončením trestu. Vítězství udrželo Meochemu se 23 body na 4.místě. Všichni její hlavní konkurenti ale vyhráli také, navíc s dvěma vedoucími celky tabulky. Třinec doma s Hradcem 5:4 a Opava dokonce v Brně na Ingstavu 2:4 ! Dvoubodový náskok Meochemy na šestého se tak nijak nezvýšil. Olomouc a Žďár hráli proti sobě a Mora doma smetla tým z Vysočiny debaklem 7:0.

Zápas s Třincem byl utkáním „o čtyři body“

Že bude utkání 20.kola mezi Přerovem a Třincem klíčové, tušili hráči i fanoušci Meochemy už dávno, jeho důležitost ale narostla až téměř do extrémních mezí. Pokud by v něm Meo vyhrálo, mělo by 25 bodů a Třinec jen 21. Do konce základní části by zbývala 2 kola a Meochemě by stačil k jistotě postupu jediný získaný bod, případně jediný Třincem ztracený. A ani tento bod by za příznivých okolností nemusel být nutný. V případě rovnosti bodů by rozhodovalo skóre a to už mělo Meo díky vysoké výhře v Mělníku oproti Třinci lepší o 8 gólů. Pokud by tedy všechny zbývající zápasy Třince i Meochemy skončily pro Meo nepříznivě, ale jen těsně, mohlo by to na postup stačit. Ale pokud by naopak Přerov s Třincem prohrál, dotáhl by se Třinec opět na Meo bodově a to mělo v dalším kole zajíždět do Olomouce, která už 6 kol neprohrála. Třinec měl hrát naopak v dalším kole doma s předposlední Karvinou, která pro změnu už čtyři kola čekala na vítězství. Kdyby obě utkání skončila podle očekávání, Meo by mohlo klidně jedno kolo před koncem ztrácet na páté místo 2 body …

20.kolo      13. prosince 1981
Meochema – Třinec      3 : 2

Důležitost zápasu byla znatelná na obou mužstvech od prvních sekund a na ledě se to projevovalo velkou nervozitou. V prvních pěti minutách se dostávalo do útoku častěji Meo a to zvláště akcemi po křídlech. Nervozita však Přerovákům svazovala ruce a jejich šance postrádaly přesnější zakončení. Od 6.minuty se prvotní nápor Přerova začal vytrácet a hosté vycítili příležitost. Ve 12.minutě ji dokázali využít a po gólu Tabary vedli 0:1. Meo se sice před branku hostí občas podívalo, ale v bezprostředním prostoru před ní bylo zcela nemohoucné. Ještě hůř bylo, když v 16.minutě hlavní rozhodčí Janů nařídil proti Meochemě trestné střílení. Třinecký Veselý jej provedl velice efektně a Gáj byl úplně bezmocný. Po první třetině tak Meo prohrávalo 0:2. Ve druhé třetině se však obraz hry přeci jen změnil. Třinec se zatáhl do ulity a rozhodl se své vedení bránit. Na jejich branku se začala valit lavina útoků a jiskřičku naděje vykřesal už ve 24.minutě Stuchlík. Přerov ve velkém tlaku pokračoval, ale nebylo hráče, který by toho dokázal využít. V poslední třetině ale udeřilo hned ve 41. minutě, když Stuchlík vstřelil veledůležitý vyrovnávací gól. Ten Meo psychicky hodně posílil. Po zbytek zápasu mělo převahu, ale to na co čekalo přes 1800 diváků ne a ne přijít. Nakonec se však dočkali. Vítězný gól vstřelil až v 54. minutě při přesilovce Luzar po vyčerpávající námaze všech přerovských hráčů. Vítězství bylo doslova vydřené, ale mělo obrovskou cenu. Rozhodčímu Janů,který vyloučil po 6 hráčích na obou stranách, asistovali na čarách bratři Oujezdští. Dvě přesilovky využilo jen Meo. Divákům se asi nelíbil neurovnaný výkon domácích během zápasu, ale po zápase měli pochopitelně velmi dobrou náladu. Finálová skupina byla totiž od Přerova jen malý krůček.

Meo postupuje do finálové skupiny

Toho nedělního večera ale fanoušci neoslavovali jenom dva body z prozatím nejdůležitějšího utkání sezóny, ale nakonec už i postup. Jak se večer při poslouchání zpráv z rádia ukázalo, výše zmíněný poslední krůček k postupu už nebyl zapotřebí. Opava totiž doma jen remizovala s Prostějovem a po 6 kolech prohrála i olomoucká Mora v Hradci Králové. Meo tak bylo po 20.kole třetí se 25 body, čtvrtá Olomouc měla o bod méně, pátá Opava o tři a šestý Třinec o čtyři. Do rozdělení tabulky chyběla už jen 2 kola a Třinec s Opavou ještě měli spolu hrát v posledním kole. Proto minimálně jeden z těchto týmů už nemohl Meochemu bodově dohnat. Postup si tak Meo vybojovalo už dvě kola před koncem a do Olomouce mohlo odjet zcela klidné.

Šestnácté hanácké derby s Olomoucí

Favoritem utkání byla určitě olomoucká Mora a to i přesto, že byla v tabulce o místo níže než Přerov. Hrála totiž doma, odkud se body nevozily. Na svém ledě prohrála jen ve 2.kole s prvním Ingstavem. Mohla se pyšnit v poslední době dlouhou sérií šesti zápasů bez porážky, kterou utnul až v předchozím kole na svém ledě druhý Hradec Králové. A ani tam nebyla Mora daleko od zisku nějakého bodu. Prohrála velmi těsně a v zápase měla daleko více šancí.

21.kolo      16. prosince 1981
Olomouc - Meochema      2 : 3

Mora měla v zápase skutečně mnoho šancí ke skórování, daleko více než Meo. Na hráčích Olomouce byla vidět velká snaha, protože postup ještě neměli zcela definitivně zajištěn. Z počátku zápasu se jim ale nic nedařilo. Meochema hrála naproti tomu zcela klidně a toho využila v první třetině, když domácí tým překvapila dvěma góly. Po první třetině tak vedla 0:2. Teprve ve druhé třetině se domácím podařilo srovnat krok na 2:2. O svém vítězství rozhodlo Meo až v poslední třetině utkání svým třetím gólem. Za Přerov v utkání skóroval dvakrát Šašek a jednou Šnábl. Mora měla v závěru velikou šanci si kýžený bod, který by ji už zaručil postup do finálové skupiny, přeci jen vybojovat. Brankář Gáj totiž fauloval domácího útočníka ve vyložené šanci a hlavní rozhodčí Tomica nařídil trestné střílení. Bartoň jej však zahodil a tak si Meo odvezlo domů další dva body. Hanácká derby se téměř nikdy nevyhnula emocím v hledišti nebo na ledě a jinak tomu nebylo ani v tomto zápase. Po vzájemném konfliktu inkasovali 5 minutové tresty domácí Mačkal a přerovský Svozil. Podrobnější informace o počtu vyloučení, jejich využití ani přesných minutách, kdy padly góly, se nám nepodařilo zjistit. Utkání shlédlo 3500 diváků. Utkání definitivně zajistilo Přerovu v konečné tabulce minimálně medailovou pozici, aktuálně byl stále třetí se 27 body a slušnou šanci měl ještě i na druhé místo, na němž se právě nacházel Hradec Králové se stejným počtem bodů. Teoretické, ale nereálné šance měl dokonce i na první místo, protože první Ingstav Brno měl jen o dva body více. Skóre, které by při stejném počtu bodů rozhodovalo, však měl Ingstav o 24 gólů lepší.

22.kolo      20. prosince 1981
Meochema - Kolín      5 : 3

Poslední utkání základní části I.NHL skupiny B hrála Meochema na svém ledě. Utkání bylo velmi rychlé, bojovné a obě mužstva se předháněla v obětavosti. V takovém tempu občas docházelo i k nepřesným přihrávkám a zakončování slibně připravovaných útočných akcí. Skóre otevřel už ve 3.minutě Kolín brankou Kubičky, o 5 minut později vyrovnal Kalvoda na 1:1. Také ve druhé třetině nejdříve uspěli hosté, ve 23.minutě se před přerovskou brankou prosadil Bednář. O tři minuty později vyrovnával na 2:2 při hře 4 na 4 Šnábl. Ve 29.minutě otočil stav zápasu Luzar a ve 39.minutě znovu při hře 4 na 4 vstřelil vítěznou branku Meochemy Šnábl. Po druhé třetině tak Meo vedlo 4:2. Ani v poslední třetině nasazené tempo nepolevilo. Ve 49.minutě upravil skóre za Meo Řezáč, za hosty uzavřel 3 minuty před koncem zápas na 5:3 Filipi. Své Meo vytrvale povzbuzovalo 1300 diváků, zápas řídil jako hlavní rozhodčí Matějíček, který vyloučil 4 domácí a 5 hostujících hráčů. Kolín vstřelil v přesilovkách 2 góly, Meo žádnou z těchto šancí nevyužilo. Na čarách pískali Machač a Bubeníček.

12. Mělník            22      0     5      17      47:121      5
O postup do finálové skupiny se v základní části skupiny B bojovalo až do posledních chvil. Před posledním kolem měly jistotu postupu jen tři týmy včetně Meochemy, dvě místa byla ještě volná. Nejdéle o ně bojovala Opava s Třincem. Oba kluby měly kolo před koncem stejný počet bodů (23) a v posledním kole si to rozdaly ve vzájemném zápase. Hrálo se v Opavě a ta svého soupeře poslala domů doslova s "brekem". Nejenže Třinec dostal od Opavy pěkný výprask (7:2), ale ještě se kvůli tomu ani nevešel do elitní pětky. I přes porážku od Meochemy byla kolo před koncem velmi blízko postupu Olomouc se 24 body, stačil ji buď jediný bod nebo jiný výsledek zápasu Opava-Třinec než remízový. Ale i ten by ji nejspíše stačil, protože měla výrazně lepší skóre než týmy se stejnými starostmi.

12. Louny             22      4     3      15      66:125     11
Ve skupině A byla situace ještě vyrovnanější. Zatímco před posledním kolem byla v naší skupině jen dvě volná místa, ve skupině A neměl nic jistého ani druhý tým tabulky (Ústí n.L.), který měl jen o bod více než šestý celek.

10. Opava             22      9     7       6      86:59      25
Byly čtyři dny před Vánocemi 1981. Meo dalo svým věrným fanouškům dosud nejkrásnější dárek za dobu své existence. Dostalo se zatím nejdále. Cíl daný vedením klubu na počátku soutěže (6. až 7.místo a klid v bojích o záchranu) jeho hráči již vysoko překročili a splnili i svůj vlastní (postup do finálové skupiny). A nepostoupili tam jako obyčejný tým "do počtu". Jak vidíte, nová tabulka finálové skupiny byla extrémně vyrovnaná. Mezi prvním a posledním bylo na počátku pouhých 6 bodů. Meo se v ní díky skvělému prosinci dostalo až do horní půle a toto postavení si dali hokejisté za cíl udržet i po Novém roce 1982. Že se jim i toto nakonec podařilo, každý přerovský hokejový fanoušek ví. Ale šlo hned od začátku vše jak po másle ? Nebo to z počátku vypadalo spíše na ostudu ? Počkejme si na odpověď zase týden !