Vzpomínky na I.NHL - Díl 35 V půlce základní části Meo třetí

P ř e r o v - Díky příznivému vylosování a kvalitním výkonům v domácím prostředí se podařilo Meochemě v tabulce brzy „zabydlet“ v první pětce. A když se Přerovu podařilo uhrát remízy i s předními týmy tabulky, najednou vyskočil na chvíli v tabulce až na 2.místo. Navíc ho teď čekali zdánlivě snadnější soupeři. Dva z nich však měli proti Meochemě výhodu domácího prostředí a venku se z počátku soutěže Meochemě příliš nevedlo. Remíza v Opavě byla sice hodně ceněná, ale na výhru na cizím hřišti muselo Meo čekat téměř celou polovinu základní části. Porážky v Prostějově a zvláště facka v podobě dalšího utrpěného debaklu v Třinci proto docela bolely a díky tomu Meo dokonce vedoucí pětku na chvíli opustilo. Nakonec ale byli Přerováci v půlce základní části s umístěním spokojeni.

Díl 35 – V půlce zákl.části Meo třetí

Po úvodních 4 kolech soutěže patřilo Meochemě ve skupině B 3.místo, měla 6 bodů a skóre 16:13. Dnes si budeme povídat o zbývajících zápasech první poloviny základní části.

5.kolo      18. října 1981
Opava - Meochema      2 : 2

Opava byla sice před zápasem s Meochemou o dvě místa níže, tedy pátá, ale měla jen o bod méně. Byla právem považována za jednoho z favoritů a to i přesto, že ve svém týmu neměla žádné „cizí“ hráče. Tým byl ale velice zkušený a prokázal to i v předchozím kole na ledě druhého Hradce Králové, odkud přivezl cenný bod. Doma byla Opava prozatím stoprocentní, Přerovu se naopak jediný zápas venku vůbec nepovedl a tak favoritem zápasu byli určitě domácí. Ti měli v zápase skutečně hned od počátku mnohem více ze hry než Meo, ale hosté se mohli spolehnout na špičkový výkon brankáře Gáje, který v první třetině domácím pochytal všechny vyložené šance, které si vytvořili. Naopak Meo si vypracovalo jen několik ojedinělých šancí, které však skončily úspěchem a tak po gólech Luzara v 9.min. a Šroma v 16.minutě se šlo po první třetině do šaten za stavu 0:2. Dvě minuty po začátku 2.třetiny se domácím podařilo zásluhou Jelena snížit na 1:2, ale účinná obrana hostů i skvělý brankář Meochemy dělali Opavě stále velké potíže. Meo hodně kouskovalo hru a hrálo poměrně tvrdě, mnohdy až téměř na hranici pravidel. Opavští na tento způsob obrany nenašli za celý zápas recept a tak dokázali už pouze vyrovnat na 2:2, když v 50.min. překonal brankáře Gáje Fuhrich. Utkání sledovalo 1700 diváků, řídila ho trojice rozhodčích Tomica – Mašek, Krayzel. Vyloučili celkem 6 hráčů v poměru 2:4, jedinou přesilovku využili domácí.

Úspěch v Opavě posunul Meochemu na 2.místo

Vedoucí dva celky – Ingstav Brno a Hradec Králové změřily v tomto kole vzájemně síly v Brně a protože Hradec Králové utrpěl debakl 8:1, posunula remíza Meochemu v tabulce ještě o místo výše, tedy na 2.příčku. Patřilo jí 7 bodů a na dosud neporažený Ingstav ztrácela 2 body. Ten byl navíc jejím dalším soupeřem v 6.kole. Atakovat vedoucí příčku Meo sice nemohlo, protože by muselo vyhrát o deset gólů, ale v případě vítězství by se na Brno mohlo alespoň bodově dotáhnout. Přerovský rival – olomoucká Mora se dále tlačila na vrch tabulky a po třech vítězných zápasech za sebou (z toho dvou venku) byla již pátá se 6 body.

6.kolo      22. října 1981
Meochema – Ingstav Brno      4 : 4

Ingstav byl už od počátku soutěže na prvním místě, dosud neprohrál a ztratil jen jediný bod. Třebaže před sezónou přišel o 9 hráčů, dokázal si vytvořit velmi kvalitní mužstvo, které každý pasoval za největšího kandidáta na vítězství v soutěži. V zápase s ním Meochema všem dokázala, že na nejvyšších místech tabulky není jen náhodou. Předvedla velmi kvaltní výkon a o zasloužené vítězství ji připravil hlavní rozhodčí Sýkora. Velmi slušné a bojovné utkání však nezačalo pro Přerov vůbec dobře. Dvěma lacinými góly Macka ze 4. a Janáka ze 7.minuty utkání rychle prohrával 0:2. I přes velkou snahu hráčů Meochemy se až do konce třetiny skóre nezměnilo. Po návratu ze šaten Meo převzalo zcela taktovku zápasu a celou druhou třetinu drželo Ingstav pod velkým tlakem. Ještě více zvýšilo obětavost a vytrvalost až na maximální možnou úroveň a výsledek se brzy dostavil. Ve 26.minutě snížil na 1:2 Trnka (viz obrázek níže) a ve 33.minutě Stuchlík vyrovnal na 2:2. Nápor Meochemy nepolevil ani poté a bylo ironií, že i po druhé třetině šli do šaten spokojenější hosté za stavu 2:3. Pouhých 7 sekund před sirénou se totiž po další útočné šanci Přerova nestačili jeho obránci vrátit na své posty a proti střele Zajíce byl Gáj zcela bezmocný. V poslední třetině korunoval obrovskou převahu a touhu Meochemy po vítězství dvěma góly Šnábl. Po jeho brankách ve 41. a 49.minutě Meo vedlo 4:3. Hosté však měli neuvěřitelné štěstí. Třebaže je Meo v posledních 10 minutách přehrávalo, podařilo se jim v 58.minutě vyrovnat zásluhou exligového útočníka Šetka na 4:4. Do konce zápasu chyběly pouhé tři sekundy, když se přerovským hráčům podařilo brněnského brankáře Kohouta překonat popáté. Puk byl nejméně 20 cm za brankovou čárou, hlavní rozhodčí to však viděl jinak a trval na tom, že puk celým objemem brankovou čáru nepřešel. Popudil si tím proti sobě všechny hráče LMCH i 1500 do té doby spokojených diváků. Celkově vyloučil jen po dvou hráčích na obou stranách, žádné mužstvo přesilovky nevyužilo. Na čarách mu asistovali Brok a Pospíšil.

Meo se mohlo „zahojit“ na zápasech s nováčky soutěže

Nespravedlivá ztráta bodu stála mužstvo pád zpět na 3.místo s 8 body v tabulce, ale Meochemu nyní čekaly tři zápasy s nováčky soutěže, tedy relativně slabšími soupeři. Venku zajížděla na led Prostějova a Třince, doma měla poslední zatím bezbodový Mělník. Namlsané přerovské obecenstvo tedy pochopitelně věřilo, že se Meochemě podaří venku konečně vyhrát. Po skončení této trojice zápasů však bylo velmi zklamáno.

7.kolo      25. října 1981
Prostějov - Meochema      5 : 3

Obě města leží na Hané od sebe sice sotva 20 km, ale v minulosti se v mistrovských zápasech nepotkávala. Prostějov hrál totiž až do konce 60.let většinou vyšší soutěže než Přerov a až po vzestupu Meochemy v posledních 7 letech nižší soutěže. V soutěži byl skutečným nováčkem, neboť na druhou nejvyšší soutěž už musel vzpomínat v poměrně daleké historii. V kádru však měl několik hráčů, kteří s I.NHL už měli zkušenosti a jeho jediným cílem byla záchrana. Tomu celkem odpovídalo i umístění v tabulce. Před zápasem se totiž Prostějov krčil až na třetím místě od konce s pouhými 4 body. V zápase, na který se přišlo podívat 3500 diváků Meo třikrát vedlo. Skóre otevřel ve 4.minutě Vavruša, o tři minuty později ale srovnal Dostál. V 18.minutě opět strhl vedení na stranu Přerova Kalvoda, ale domácí ještě stačili do přestávky vyrovnat na 2:2 gólem do šatny po Hainově akci. Hned po začátku druhé třetiny skóroval ve 21.minutě Šašek a více ze hry mělo Meo i v jejich zbývajících minutách. Na stavu 2:3 se však nic nezměnilo. Poslední třetina přinesla přerovským fanouškům veliké zklamání. Domácí celek zabral a gólem Seimla vyrovnal na 3:3. Když už se zdálo že první vzájemné derby skončí smírně, v posledních dvou minutách rozhodli o svém vítězství prostějovští Opravil a Peštuka. Hlavní rozhodčí Janů byl daleko přísnější na Meochemu, na trestnou lavici poslal její hráče 8krát, domácí jen 2krát. Ti se také dvakrát radovali z využitých přesilovek. Na čarách hlavnímu rozhodčímu asistovali bratři Oujezdští. Porážka odsunula Přerov s 8 body až na 5.místo.

8.kolo 29. října 1981
Meochema - Mělník      8 : 4

Dalším nováčkem v soutěži byli vojáci z Mělníka. Z týmu, který v předchozím roce vybojoval postup do I.NHL nezůstal prakticky kámen na kameni. Většina hráčů se vrátila k civilním klubům a došlo i ke změně na trenérském postu. V týmu zůstalo z předchozího roku jen 8 hráčů a nově budovaný tým zdaleka nedosahoval kvalit, které by na I.NHL měl mít. Od počátku soutěže tak byl největším kandidátem na sestup. Před 8.kolem, v němž s ním hrálo Meo, ještě ani jednou nebodoval a dal dokonce jen 9 gólů. Jestli ho Meo díky těmto skutečnostem v úvodu zápasu podcenilo, se už nedozvíme, ale faktem zůstane to, že v prvních minutách byl vojáků plný led a Přerov byl jejich nástupem zcela zaskočen. Po obrovských hrubých chybách v přerovské obraně brzy skórovali Král a Hofírek a Meo prohrávalo v 5.minutě zápasu už 0:2. Teprve v 9.minutě snížil Šnábl, ale jen o minutu později vrátil Mělníku dvoubrankové vedení Vydržel. Obraz hry se do konce třetiny příliš nezměnil, 1100 diváků v hledišti bylo s vývojem zápasu velmi nespokojeno a dávali to hlasitě najevo. Za stavu 1:3 se šlo po první třetině i do šaten. V té přerovské bylo asi velmi horko a navíc trenéři provedli v sestavě několik změn. To přineslo kýžený efekt a Meo svému soupeři nasázelo ve druhé třetině pět gólů. Ve 22.minutě nejdříve Kalvoda snížil na 2:3 a v rozmezí 30. až 34.minuty přidal dva góly Luzar a po jednom Stuchlík se Šaškem. Vojáci už stačili ve 38. minutě jen snížit na 6:4. Také v poslední třetině ovládalo plně hru Meo a vojákům ještě přidalo dva góly. Ve 48.minutě se prosadil před brankou Mělníku Hampel a v 58.minutě vše uzavřel na 8:4 Šnábl. Utkání řídili povážlivě chybující rozhodčí Vavrečka – Selešovský a Zelenický, kteří vyloučili 16 hráčů (7:9) a brankáři Gájovi dokonce udělili i osobní desetiminutový trest. Dvakrát Meo svému soupeři trest předčasně ukončilo. V tabulce se díky 10 bodům vrátilo na třetí místo. Na vedoucí Ingstav Brno už ale ztrácelo 4 body a v těsném závěsu mu už na „záda“ dýchala ze 4.místa olomoucká Mora, mající jen o bod méně.

9.kolo      1. listopadu 1981
Třinec - Meochema      7 : 2

Posledním z nováčků, který v tomto roce ještě s Přerovem neměřil síly byl Třinec. Nešlo ale opravdového nováčka, protože Třinec již přede dvěma lety tuto soutěž hrál, sestoupil z ní a po roce se do ní opět vrátil. Ani jeho aktuální umístění nebylo až tak špatné jako u Prostějova a Mělníka. Před zápasem s Meochemou byl osmý a na Meo ztrácel tři body. V předchozím kole navíc odehrál vyrovnaný zápas ve druhém Hradci Králové. Přede dvěma koly ale pro změnu doma ještě prohrál vyhraný zápas se Žďárem, v němž už vedl v polovině zápasu 4:1. Tentokrát se chtěl vyvarovat chyb z tohoto zápasu a na Přerov proto nastoupil s velkým nasazením. Už ve 2.minutě tak vedl po gólu Sztefka a ve 12.minutě zvýšil na 2:0 pro domácí Veselý. Přerov dokázal odpovědět ve 14. minutě Šnáblem a ve druhé třetině dokonce dokázal vyrovnat ve 24.minutě Šašek. Ve druhé polovině zápasu však Meo tahalo za hodně kratší konec a celé to vyústilo v další krutý debakl. Už ve 27. minutě vrátil domácím vedení Vlk a ve 34.minutě upravil na 4:2 Schaffarczyk. V poslední třetině zamkl Třinec Meochemu před Gájem na dva západy a tak se historie třineckého utkání se Žďárem neopakovala. Až do konce zápasu Meo pomyslný klíč k tomuto zámku nenašlo a tak domácí ještě přidali Přerovu další tři góly. Ve 42.minutě Kobzík, ve 47.minutě Kozelek a v poslední minutě Schaffarczyk. Meo tak utrpělo v sezóně už druhý debakl 7:2. Zápas sledovalo 1200 diváků. Rozhodčí Sýkora - Krayzel, Mašek vylučovali v poměru 6:8, oba týmy využily po dvou přesilovkách.

Meo opouští první pětku a prognózy na návrat nejsou moc příznivé

Výprask v Třinci měl za následek pád z první pětky na 6.místo s 10 body. Soupeře z elitní pětky mělo Meo sice stále na „dostřel“, ale před ním byla série velmi těžkých zápasů. Nyní ho čekala doma olomoucká Mora, která měla aktuálně dobrou formu. Z posledních 7 zápasů jen jednou prohrála, navíc nejtěsnějším rozdílem a z dalších 5 zápasů zajíždělo Meo čtyřikrát ven. Statistika venkovních zápasů přliš mnoho nadějí nedávala. 4 zápasy, z toho dva debakly a jen jediný bod. Vyhlídky tedy nebyly vůbec růžové.

Patnácté hanácké derby s Morou

Olomoucká Mora se už před sezónou netajila cílem hrát na nejčelnějších místech tabulky a tomu se v Olomouci podřídila veškerá příprava na sezónu. Letní přípravu měli údajně nejnáročnější za dobu existence hokejového klubu, Mora odehrála i řadu přípravných zápasů se špičkovými československými i světovými týmy, jako například CSKA Moskva, Dynamo Moskva, Slovan Bratislava nebo Vítkovice. V soutěži se chytila sice trochu se zpožděním, ale pomalu se prokousávala se spodních pater mezi ta nejvyší. Aktuálně pátá se stejným počtem bodů jak Meo potřebovala k ataku čelních míst v Přerově bodovat. Meochema toužila po návratu mezi pětku a tak utkání slibovalo velkou dramatičnost.

10.kolo      5. listopadu 1981
Meochema - Olomouc      2 : 1

A za očekáváním zápas rozhodně nezůstal. Před 2500 diváky se toho večera odehrávalo pravé hanácké derby a vyznačovalo se vším, co taková utkání vždy zdobilo. Hra byla velmi rychlá, dramatická a nechyběla ani přiměřená tvrdost. Na ledě dominovali především brankáři obou týmů a tak zápas skončil fotbalovým výsledkem. Meo nastoupilo do zápasu drtivým náporem a celých 8 minut nedovolilo svému soupeři přejít středovou červenou čáru. Vytvořilo si velké množství šancí, ale hostující gólman Jurka se překonával a za svá záda během tohoto tlaku puk nepustil. Hra se poté vyrovnala a předvádět své umění musel i přerovský gólman Gáj. O všem tak rozhodla 15.minuta. Šašek s Grussmannem v tu dobu totiž vstřelili dva slepené góly. Za stavu 2:0 skončila i první třetina. Ve druhé třetině si obě mužstva vytvořila další vyložené šance, více ze hry měla tentokrát spíše Mora. Oba gólmani však v této třetině udrželi svá konta čistá. Šance na obě branky se nepřestaly valit ani v poslední třetině, ale Mora dokázala pouze snížit na 2:1, když Gáj kapituloval na Přecechtělovu střelu. Na tomto výsledku se už nic nezměnilo. Rozhodcovské trio Tomica - Skácel, Machač poslalo na trestnou lavici odpočívat 5 domácích a 9 hostujících hráčů. Všíchni hráči si museli své tresty odsedět celé. Absence v elitní pětce díky vítězství v derby trvala tedy jen jediný zápas. Se 12 body patřilo Meochemě 4.místo, naopak Mora se vrátila zpět na 7.místo a měla o dva body méně.

11.kolo      8. listopadu 1981
Kolín - Meochema      3 : 4

Kolínští byli před sezónou posíleni o hráče z Pardubic a chtěli navázat na úspěch předchozí sezóny. Zatím však silně za očekáváním zaostávali, byli na sestupové pozici, konkrétně na 11.místě s pouhými 5 body a na vítězství čekali marně už 6 zápasů. A naštěstí se nedočkali ani v tomto kole, třebaže zápas byl celých 60 minut velmi vyrovnaný. Domácí od 8.minuty vedli, ale v 15.minutě nejdříve vyrovnal Kalvoda a o tři minuty později Meo vedlo 1:2 po gólu Ovčáčka. Domácí moc toužili po bodech a ve druhé třetině se jim podařilo srovnat dvě minuty před sirénou. V poslední třetině ale zabojovalo Meo a po gólech Hampela ze 49. a Karvaie z 54.minuty definitivně strhlo vítězství na svou stranu. Domácí se ještě pokusili v závěru o nápor a v 57.minutě se jim podařilo snížit na 4:3. V poslední minutě vyzkoušeli i power play, ale vyrovnat se jim naštěstí již nepodařilo. Utkání sledovalo 300 diváků, rozhodovali ho rozhodčí Barvíř - Kreibich, Konvalinka. Vyloučení 3:5, využití 2:2. Vítězství v Kolíně bylo teprve první výhrou Přerova na ledě soupeřů, ale bylo velmi cenné. V polovině základní části se Meochema vrátila v tabulce na bronzovou pozici se 14 body a všichni přerovští fanoušci věřili, že finálovou skupinu tentokrát Meo vybojuje.

Zápas Mělník - Kolín byl zatím neodehrán kvůli dešti

Po první polovině základní části bylo Meo spolu s Třincem určitě největším překvapením soutěže. Naopak obrovské zklamání zažívali asi fanoušci Kolína, který podle předpovědí měl bojovat o vedoucí pětku. Jak se Meochemě dařilo v dalších zápasech si budeme povídat zase za týden.